Laurent Gounelle

Yazar 8,3/10 · 562 Oy · 5 kitap · 1610 okunma ·  108 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

108 okur beğendi.
562 puanlama · 308 alıntı
0 haber · 6.789 gösterim
1.610 okur kitaplarını okudu.
628 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
57 okur kitaplarını şu anda okuyor.
40 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Laurent Gounelle'nin Biyografisi

Gounelle ünlü bir yazar olmanın yanı sıra aynı zamanda bir psikiyatrist.
Kuzey Şükrü Kaya, bir alıntı ekledi.
10 Şub 2015

"Ömrün boyunca genç kalmak istiyorsan, gelişim göstermeye, öğrenmeye, keşfetmeye devam et ve kendini ruhunu körelten alışkanlıkların içine ya da zaten yapmayı bildiğin şeylerin uyuşturan rahatlığına kapatma!"

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 131)Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 131)
özlem dnzhn, bir alıntı ekledi.
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Büyük promlem diye birşey yoktur. Küçük insanlar vardır yalnızca.

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 23)Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 23)
Esra ÇELEBİ, bir alıntı ekledi.
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yine değişime direniyorsun! Çocuklar ile yetişkinler arasındaki temel farklardan biridir bu; çocuk, gelişme arzusu duyar. Yetişkin, değişmemek için elinden geleni yapar.

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent GounelleTanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle
Pınar Yiğitcan, bir alıntı ekledi.
05 Oca 13:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birinin konuşmasını dinleyerek gelişim gösterilmez.Hareket ederek ve deneyimler yaşayarak gelişim gösterilir...

//

Mutlu Olmak İsteyen Adam, Laurent Gounelle (Sayfa 66)Mutlu Olmak İsteyen Adam, Laurent Gounelle (Sayfa 66)
Esra ÇELEBİ, bir alıntı ekledi.
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sanırım yaşam sürekli değişimden, hareketten ibaret. Statükoya dört elle sarılmanın hiç anlamı yok. Yalnızca ölüler kımıltısızdır...Bize uygun düşen yönde gelişebilmek için yalnızca kabul etmekte değil, değişime başlamakta da yarar var.

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 126)Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 126)
Pınar Yiğitcan, bir alıntı ekledi.
05 Oca 14:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Babilliler reenkarnasyona inanır ve bu nedenle ölümden korkmazlar.Bu da onları, ister yaya olsunlar ister sürücü, çok ihtiyatsız kılar.Zavallı fani ben, iki kat dikkat kesilmeliydim."

Mutlu Olmak İsteyen Adam, Laurent Gounelle (Sayfa 77)Mutlu Olmak İsteyen Adam, Laurent Gounelle (Sayfa 77)
Fatoş Çetiner, bir alıntı ekledi.
21 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Eğer sorunlar her zaman varsa onlara artık sorun demezsin. Hayat dersin.

Yaşamayı Öğrendiğim Gün, Laurent Gounelle (Sayfa 174)Yaşamayı Öğrendiğim Gün, Laurent Gounelle (Sayfa 174)
Fadime YeŞİl, bir alıntı ekledi.
01 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada görmek istediğimiz değişimin ta kendisi olmalıyız.

Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 292)Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer, Laurent Gounelle (Sayfa 292)
please peace, bir alıntı ekledi.
14 Oca 2015 · Kitabı okuyor

Her günü son günmüş gibi yaşa; telaş etmeden, her anın farkına varıp kendin olarak.

Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim, Laurent Gounelle (Marcus Aurelius)Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim, Laurent Gounelle (Marcus Aurelius)
Bütün Alıntıları Göster

Laurent Gounelle kitap incelemeleri

Esra ÇELEBİ, Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i inceledi.
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı yeni bitirmiş olmanın verdiği duygularla yazmak istiyorum. Bu kitabı bana bir arkadaşım tavsiye etmiş ve "mutlaka okumanı istiyorum!" demişti. Ona çok minnettarım şuan. .Bu incelemeyle ben de başkalarının hayatına katkıda bulunabilirsem borcumu ödemiş olurum diye ümit ediyorum.
Öncelikle klasik bir romandan çok farklı olduğunu söylemem gerekir. Sadece bir hikayenin içinde kendinizi bulmuyor aynı zamanda beyin fırtınası yaşıyorsunuz. Günlük yaşantınızdaki kişilerle olan iletişiminizi sorgulatıyor size. Nerde yanlış yaptım dediğiniz yerleri bir bir gösteriyor roman kahramanıyla. Aslına bakarsanız sanki roman kahramanının yerinde siz varmış gibisiniz.
Çok fazla kitap hakkında bilgi vermek de istemiyorum. Yazarın deyişiyle "sen itersen o direnir." Yani ne kadar çok şeyden bahsedip güzelliğini anlatmaya çalışırsam o denli kitap itici gelecektir. Ve hiçbir okuyucu arkadaşımın bu kitaptan mahrum kalmasını istemem.
Keyifli okumalar :)

Pınar Yiğitcan, Mutlu Olmak İsteyen Adam'ı inceledi.
 05 Oca 17:21 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Aslında içerik olarak felsefik bir kitap ve beni sürekli araştırmaya itti kitabı okuduğum süre zarfında 4 olayı araştırdım inceledim bana çok şey kattı herkes de aynı etkiyi yaratırmı bilemiyorum.

Tinsel algınızın derinliklerine indiriyor yazar sizi.Sağlıklı ama mutlu olmayan bir adam ama mutsuzluğunun bile farkında değil aslında mutsuzluk değil de iç huzursuzluğu çok ve bir şifacıya giderek kendi yolunu ideallerini,hedeflerine nasıl varacağını,ön yargılarını nasıl atabileceğini öğreniyor.
---------
Pollyannanın üstüne bu kitabı okumam çikolatanın üstüne şerbetli balkabağı tatlısı yemek gibi birşey oldu.Üst üste pozitif düşünce kitapları okumak insanı başka bir boyuta sokuyor, sürekli iyimser düşünmeye başladım :))

Kıvılcım Y., Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i inceledi.
 09 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

"EN ÖNEMLİ ŞEYLER KİMİ ZAMAN HİÇ FARK EDİLMEDEN GEÇİP GİDENLERDİR."

Tüm ilgimi kendisine yöneltmeme sebep olan arka kapağındaki başlığı ve sonra kitap ismiyle kendine çekti bu roman beni. Aslında işleyişi ve kurgusuyla bir roman özelliği taşıyor iken içeriği açısından tam bir kişisel gelişim kitabı. O yüzden "romanlaştırılmış kişisel gelişim kitabı" tabiri bu kitap için doğru bir ifade olacak. Kitap bu noktada da önem arz ediyor benim için çünkü normalde elime, dört yüz elli sayfalık bir kişisel gelişim kitabı tutuşturulsa kem küm eder okuma hevesimin sınandığını düşünürüm ama durum bu kitapta farklı bir hal aldı…

Amerika'da muhasebeci olarak sürdürdüğü yaşamını Fransa'da ünlü bir şirkette istihdam danışmanı olarak devam ettiren ana karakter Alan, insanlara karşı mahcup olmaktan, kusur işlemekten, farklı düşüncelere sahip olduğunda bunu karşısındakine rahatlıkla ifade edebilmekten çekinen, kendi isteklerini başkalarının karşısında hep arka planda tutan bir adam. Hata yaparsa sevilmeyeceğini, saygı görmeyeceğini düşünen bu adam samimi, eşit ilişkileri seven bir kişilik fakat tüm bunlar onu bunalıma sürüklemekten başka bir işe yaramıyor. Şimdiye kadar edindiği iş ahlakından kabul ettiği etik değerlerden farklı bir iş tecrübesi yaşıyor olması ve bu konuda elinden herhangi bir şey gelmiyor oluşu da onu mutsuzluğa sürükleyen faktörlerin başında geliyor aynı zamanda. Yaşam ile çizgi sınırlarını aşmış bu kişi hayatına son vermeyi düşündüğünde gizemli bir şekilde onu bu durumdan çekip çıkaracak olan isimle, benim için kitabın parlayan yüzüyle, yani Dubreuil ile karşılaşıyor. Zekasına hayran kaldığım bu adam enerjisiyle cazibe kuşanmış bir karakter, aynı zamanda eğlenceli de. Çeşitli iletişim becerilerini kendine özel tekniklerle Alan'ın hayatına işlerken, tüm iplerin elinde olması güvencesiyle onun hayata tutunması adına verdiği görevler, beni kendi hayatıma uyguluyormuşum gibi etkilerken bazı yerlerde fazlasıyla güldürdü, çok keyif aldım okurken.

Alan benim ağzımdan konuşuyordu hep bu romanda.
“Hayat acı çekenleri esirgemez, bir sille de o vurur." diyen o değil de bendim sanki. Hayatları korku filmi tadında yaşatmaya adamış, adından amacını hiç esirgemeyen " "korku"nun, insanları kabuğuna ne şekilde çektiğini açıkça görmek mümkün hikayede. Aşama aşama kendi kabuğunu kırmanın nasıl mümkün olabildiğini görebilmek de aynı zamanda…

Kitabın temelleri ise iki önemli ismin düşünceleriyle atılıyor:
I-Albert Einstein: Tesadüf, tebdil-i kıyafet gezen Tanrı'dır.
II-Mahatma Gandhi: Dünyada görmek istediğin değişim sen ol.

Bunların dışında Platon'un mağara alegorisinden bahsedilirken kitabın özünü oluşturan "Komşunun evrenini kucakla, sana açılacaktır" düşüncesi de Marcel Proust'un şu sözleriyle pekiştirilmiş: "Tek gerçek yolculuk, tek gençlik pınarı, yeni manzaralara gitmek değil, başka gözlere sahip olmak, evreni bir başkasının gözünden, başka yüz kişinin gözünden görmek onların her birinin olduğu her birinin gördüğü yüz evreni görmektir."

Şimdiye kadar bir şekilde karşımıza çıkan kişisel gelişim kitaplarında verilen talimatları onaylıyor ve söylendiği şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorsak bile bunu gündelik hayatta pratiğe dönüştürmenin yolu elbette zor. Bu kitapta verilen kuralların somut örneklerle desteklenmesi hoşuma giden unsarlardan biri oldu ayrıca açıklayıcılık açısından da gayet tatminkar. Sadece Dubreuil ve Alan arasında geçen olaylarda değil, gelişimin birkaç koldan verilmiş olması açısından da çok yönlü bir keyfi var. Ayrıca meditasyonla ilgilenen biri olarak, içerisinde az da olsa meditasyon yöntemlerine yer verildiğini fark ettim bu ayrıntı da kitap üzerinde olumlu bir etki bıraktı üzerimde. (Öfke, nefret temizlemesi, nefes çalışması gibi) Sürekli direktif veren kitaplardan haz alamayanlara gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim o yüzden bu kitabı.

Tüm olayların Fransa'da geçiyor olması keyfime katılan vazgeçilmez tatlardan biri oldu benim için. Daha gitmeden aşık olduğum Paris şehrinde doyurucu bir tura çıkmış gibi hissettim kendimi. Kitabı okurken semtleri ve bahsi geçen tüm yerleri görsellerle desteklediğim için kitabın içine açılan bir Fransa penceresine sahiptim. Anlayacağınız, kitabı değil Fransız kentlerini izleyen odamda perdeyi kapatıyordum her seferinde. Champ De Mars bahçelerinde, Odéon Tiyatrosunda, Champs Élysées da Zafer Anıtı´nda, Tertre , Concorde, Bastille ve Opera Meydanları´nda, Grands Augustins Sokağı´nda, Montmartre´daki o mükemmel sokaklar ve yapılarda, Paris´in sevimli dar sokaklarının bulunduğu Petit Champs Sokağı´nda, tepeye inşa edilmiş, manzarasıyla büyüleyici bir Lacoste köyü olan Lubéron´da gezmiş olmak büyüleyici bir his bıraktı üzerimde. Hikayenin ve tabii ki Paris´in kalbini oluşturan Eyfel Kulesi ise çok hoşuma giden yeni bir isim, yeni bir metafor kazandı bu romanda: Demir Kız.

Olay örgüsü gizini ve merakı kaybettirmeden kitabın başından sonuna kadar sürdü benim için. Sadece şunu belirtebilirim, Alan'ın bulunduğu şirketin durum analizleri, finansal verilerden yapılan çıkarımlar ve diyaloglar şirkette çalışan biri için olağan bilgilerden ibaretken benim için kitabın bu kısımları işin özünü anlayarak geçtiğim sıkıcı terimlerden oluşuyordu. Tamamen bireysel zevklerle alakalı olan bu detay kısmını geçersek gerek verdiği mesajlarla gerekse kurgusuyla romanı çok beğendiğimi içtenlikle söyleyebilirim.

Yaşamdan kopma planları yaparken çok az insan yaşama yeniden bağlanma planları yaparken bulur kendini. Çözüm bulmakta zorlandığımız problemler, yaşamın tatsızlığını yoğun olarak hissettiğimiz anlar hepimizi bezdiren hisleri beraberinde getiriyor. Değişimin kendinde, hepimizde ortak bir özellikle barındığını fark ettiren Dubreuil´in benim hayatıma girmiş olmasını hikaye boyunca çok istedim ama sonra kitabın temellerini attığı o söz geldi aklıma: Tesadüf, tebdil-i kıyafet gezen Tanrı'dır. Binlerce kitap arasında rastlamış olduğum bu kitap Alan ile benim ortak yanlarımızı ortaya sererken Dubreuil* ile tanışmış olduğumu gösteriyordu aynı zamanda.

Tesadüf yoktu,

farkındalık vardı.


*https://www.youtube.com/watch?v=pBx-tr1FDvY

"Hayatta nasıl mutlu olunur? Bu soruyu sadece kendim için değil çevremdeki hatta tanımadığım insanlar içinde düşünüyorum. Acaba hayat amacım mutluluktan mı geçiyor? , yoksa o hep içimde var mıydı? ve daha soracağım bir çok soru var. Bir arkadaşıma bu soruları sordum ve bana bu kitabı tavsiye etti. Kitabın açıklamasını okuduğumda kesinlikle okumalıyım dedim. Eğer sizde böyle bir arayış içine girdiyseniz kitabı okuduktan sonra sizinle paylaşabilirim :)

Hatice Mete, Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i inceledi.
28 Mar 11:27 · Kitabı okudu · 13 günde

Merhaba...Kitap henüz bitmemiş olmasına rağmen küçükte olsa bişeyler yazmak istedim. Bazı sebeplerden dolayı kitaplarımı okumaya yeteri kadar zaman ayıramadığım için bitirme sürelerim biraz uzadı ama bu durumun, bu kitapla alakası yok. Çünkü bu kitabin bitmesini istemediğim için okumaktan çekiniyorum... Kitap bitecek diye ödüm kopuyor. Kitap mı beni okuyor ben mi kitabı okuyorum gerçekten karıştırmış bir haldeyim. Beni içine hapsetmiş bir kitapla karşı karşıya kalacağımı hiç düşünmemiştim başlarken. Aksine nasıl okuyacağım, çok kalın bir kitap diye hayıflanmıştım ama hiç öyle olmadı. Kitabın içeriği ile ilgili yazacak inanın çok fazla şey var ama kelimelere dökecek bir psikolojim kalmadı. Öyle karıştırdı ki kafamı cümlelerimi toparlamakta güçlük çekiyorum... Buraya kadar okuduysanız eğer teşekkürler,zamanınızı çaldığım içinse çok özür dilerim. Ben daha fazla rahatsızlık vermeden şimdilik sessizce uzaklaşıyorum... Hoş kalın...

Ceyda, Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i inceledi.
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer mutsuzsanız, tutunacak bir dala ihtiyaç duyuyorsanız atın kişisel gelişim kitaplarını. Bu kitabı başucu kitabınız yapın. Yardım yanınızda, yalnız değilsiniz.

Nurhan Işkın, Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i inceledi.
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap, her insanın etrafın da olup ta görmezden geldiğimiz bizi düşünen yolumuzu bulmamızı sağlayan kişileri daha net görmemizi sağlıyor.Korkularımızla yüzleşmeyi,özgürlüğümüzü kısıtlayanlara nasıl tepki verdiğimizi,kısaca kendinizi bulmanız için yazılmış bir roman.Kişisel gelişim tarzın da herkesin kendinden bir şeyler bulacağı okunası güzel bir eser..

Fatoş Çetiner, Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim'i inceledi.
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Elimde olsa ve bu kitabın her kelimesini ezberlesem, öğrensem, benliğime işleyebilsem keşke. Defalarca okunacak ve her defasında öğrenilecek değerli öğretilerin bulunabileceği bir kitap. Bu yazarın her kitabını hayranlıkla okuyorum.

Derya Berber Tali, Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i inceledi.
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Alan Gremmor yaşadıkları sonucunda intihara karar verir ve Eyfel Kulesinde ,kendi için hazırladığı sonu gerçeklestirmek üzereyken,Dubreuil ile karşılaşır .Dubreuil ile aralarında ki bir anlaşmayla Alan'ı intihardan vazgecirir ve Alanın kişisel gelişimi için ona yardimci olur.Kitaba ilk başladığım da çok hızlı ilerledi ancak 200.sayfadan sonra çok detay geldi sıkıldım ,bitirmek de zorlandım.Kisisel gelişimi hikayelestirerek anlatması bana Robin Sharma kitaplarını çağrıştırdı ve o kitaplardan sonra itiraf etmeliyim ki sıkıcı geldi ...keşke 200 300 sayfa olsaydı çok daha etkileyici olurdu ...Ama okunur mu bence kendinizle çeliştiginiz ,mutsuz oldugunuz dönemler de kafanızı dağıtmak için ,motivasyon için gayet güzel okunur.

Tayfun CANSIZ, Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i inceledi.
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 6/10 puan

Doktor tavsiyeli okuduğum ilk kitap. İntihar girişiminde bulunmak üzereyken hiç tanımadığı birisi tarafından vazgeçirilen hayatı sorgulayan,kendisini değiştirmeye çalışan birisinden bahsetmekte. Özellikle hayatını benim gibi başkaları için yaşayanlara tavsiye ediyorum. Umarım kendimiz için yaşamayı hayattan keyif almayı severiz.

Bütün İncelemeleri Göster