1000Kitap Logosu
Resim
Leon Bloy

Leon Bloy

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.1
87 Kişi
217
Okunma
10
Beğeni
1.295
Gösterim
Unvan
Fransız Yazar ve şair
Doğum
Notre-Dame-de-Sanilhac, Fransa, 11 Temmuz 1846
Ölüm
Bourg-la-Reine, Fransa, 3 Kasım 1917
Yaşamı
Roma Katolik Kilisesi ve öğretimi için yoğun bir nefret duyuyordu. Agnostik ve mutsuz bir gençlikten sonra, babası 1864'te gittiği Paris'te ona bir iş buldu. 1868'de Katolik yazar, Barbie d'Aurevilly'le tanıştı ve akıl hocası oldu. Kısa süre sonra dramatik bir dini dönüşüm geçirdi. Bloy'nin çalışmaları Katolik Kilisesi'ne derinlemesine bağlılık ve muazzam bir özlem yansıtıyor.
122 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Babil Kitaplığı-2
DİPÇE : Her insan, en yakınındaki kişiye işkence etmek için yaratılmış bir şeytandır, sözünün sahibi Bloy, bu kitaptaki 12 öyküde insan ruhunun karanlıklarında gezerek  kasvetli bir atmosfer yaratmıştır. Açılış hikayesi  Ihlamur'da  azize gibi addedilen bir annenin çocuğunu öldürecek  bir potansiyele sahip olması yolculuğun keyifsiz olacağının işareti gibidir... Kara mizah anlatımla devam eden tüm öykülerde kişilerin ya da olayların tatsız yönünü  fantastik bir şekilde gösteren yazar okuru çirkin bir gerçeğin ortasında bırakıyor. Borges'in yazdığı ön sözle daha çarpıcı bir hale bürünen yazarın,  acımasız fakat duru bir anlatımı olduğunu belirtmeliyim. Hikayeleri art arda değil de aralıklarla okusaydım belki daha verimli bir okuma yapardım.Soğuk bir rüzgara kapılmış gibiyim.
Sevimsiz Öyküler
7.1/10 · 217 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
122 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
13 karanlık hikayeden oluşan bir kitap "Sevimsiz Öyküler". Hepsini büyük bir sabırla okudum ve hepsinde hoşlanmadığım şey aynıydı. Giriş ve gelişme paragraflarının uzun tutulup sonuca neredeyse tek cümleyle bağlanıvermesi. İçerikleri çok orijinal bulmadığımı da eklemeliyim.
Sevimsiz Öyküler
7.1/10 · 217 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
122 syf.
·
3 günde
·
5/10 puan
Maalesef bu kitapta aradığımı bulamadım. Öncelikle kitap adının hakkını veriyor. İçerisindeki öyküler gerçekten de gergin, rahatsız edici, tekinsiz ve sevimsiz. Fakat bu, öykülerin başarılı olduğu anlamına ne yazık ki gelmiyor. Ha tabii ki bu konu sübjektif bir konu. Eminim kitabı gerçekten çok seven kişiler de çıkacaktır. Fakat bana hitap etmedi, bir türlü içine giremedim. Öykülerin temaları ve konuları genel olarak fena olmasa da, -belki kısa olmaları sebebiyle- her şey çok yüzeysel anlatılıyor. Sonu çok oldu bittiye getiriliyor. Ve genel olarak sanki edebi bir dille yazılmış 3. sayfa haberi havası var. Yani hemen hemen her öyküde bir şeylerin eksik olduğu sezinleniyor. Bu arada gerçekten başarılı öyküler de var, fakat 3-4 öykü kitabın tamamını kurtarmaya yetmiyor. İsmi gibi, hafif rahatsız edici bir kitap yani özetle. Yalnızca yazara ve döneme ilgisi olan arkadaşlara öneriyorum. Herkese iyi okumalar! :)
Sevimsiz Öyküler
7.1/10 · 217 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
107 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yazar Léon Bloy’un Sevimsiz Öyküler adlı öykü türündeki bu güzel kitabı, Kırmızı Kedi Yayınları tarafından 2016 yılının Şubat ayında Babil Kitaplığı ana başlığı altında yayımlandı. Yayına hazırlayan Jorge Luis Borges’tir. Sevimsiz Öyküler, Babil Kitaplığı dizisinin ikinci kitabıdır. Fransızca aslından çevirisi Işık Ergüden tarafından yapılmıştır. Babil Kitaplığı, Jorge Luis Borges tarafından hazırlanan fantastik edebiyat dizisidir. Bu dizi daha önce Dost Kitapevi Yayınları’nda yayımlanmıştır. Sevimsiz Öyküler, Léon Bloy’un 1894 tarihli kısa öykü koleksiyonudur. Toplamda 30 öyküden mürekkep bu eserin özgün adı, Histoires désobligeantes’tir. Eserin Jorge Luis Borges tarafından hazırlanmış nüshasında ise 12 öykü yer almaktadır. Bu öykülerin özgün adları; La tisane, Le vieux de la maison, La religion de M. Pleur, Les captifs de Longjumeau, Une idée médiocre, Terrible châtiment d’un dentiste, Tout ce que tu voudras!.., La dernière cuite, Une martire, La taie d’argent, On n’est pas parfait, La plus belle trouvaille de Caïn. Sevimsiz Öyküler kitabı, gerçekten de sevimsiz öyküler barındırır içerisinde. Sıra dışı, absürt ve evet, oldukça sevimsiz öyküler... Sevimsiz olduğu kadar da ilginç ve ilgi çekici... Kitapta yer alan öykülerin adları sırasıyla; *Ihlamur (11), *Evin Yaşlısı (17), *Mösyö Pleur’ün Dini (25), *Longjumeau Esirleri (37), *Vasat Bir Fikir (45), *Dişçinin Korkunç Cezası (55), *Ne İstersen!.. (63), *Son Yanık (71), *Acıların Kadını (79), *Gümüş Kılıf (87), *Kimse Kusursuz Değil (93), *Kabil’in En Güzel Buluşu (99). Favori öykülerim; *Longjumeau Esirleri *Ne İstersen!.. *Son Yanık
Sevimsiz Öyküler
7.1/10 · 217 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
122 syf.
·
Puan vermedi
#babilokumaları
Sevimsiz öyküler bir o kadar da ürkütücü öyküler Korku filmi izliyormuş gibi okudum. Böyle insanların var olduğunu bilmek okurken insanı ürpertiyor.
Sevimsiz Öyküler
7.1/10 · 217 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
26 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.