Leonard Mlodinow

Yazar 8,7/10 · 48 Oy · 4 kitap · 116 okunma ·  0 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

0 okur beğendi.
48 puanlama · 4 alıntı
0 haber · 823 gösterim
116 okur kitaplarını okudu.
170 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
10 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Leonard Mlodinow'un Biyografisi

Leonard Mlodinow, ABD'li fizikçi ve yazar.

Holokost'tan kurtulmayı başaran bir anne ve babanın oğlu olarak Şikago, Illinois'da dünyaya geldi. Buchenwald Toplama Kampı'nda bir yıldan fazla kalan babası, kendi memleketi olan Polonya'nın Czestochowa şehrinde Nazi yönetimine karşı gerçekleşen Yahudi direnişinin lideri oldu. Küçük yaştayken matematik ve kimyaya ilgi duymaya başladı. Lisede okurken de, Illinois Üniversitesi'ndeki bir proföserden organik kimya dersleri aldı.

Feynman's Rainbow adlı kitabında anlattığı üzere yarıyıl tatilini geçirmek üzere gittiği İsrail'de kaldığı yerin kütüphanesinde bulduğu birkaç İngilizce kitaptan biri olan The Feynman Lectures on Physics'i okuduktan sonra ilgi alanı fiziğe kaydı.

Yayımladığı kitaplar ve araştırmalar dışında Beyond the Horizon adlı filmin senaryosunu yazarken Uzay Yolu: Yeni Nesil ve MacGyver gibi dizilerin de senaristliğini yaptı.

2008 ve 2010 yılları arasında Stephen Hawking'le birlikte Büyük Tasarım adlı kitap üzerinde çalıştı.

Leonard Mlodinow'un Kitapları Kitap Ekle

2. Subliminal (Bilinçdışınız Davranışlarınızı Nasıl Yönetir?)
9,0/ 10  (8 Oy) ·  24 Okunma
4. Öklid'in Penceresi (Paralel Çizgilerden Hiperuzay'a Geometrinin Öyküsü)
0,0/ 10  (0 Oy)
Lale Ilyazli, bir alıntı ekledi.
07 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nisbilik nəzəriyyəsi mütləq zaman anlayışının sonu deməkdir!

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Leonard MlodinowZamanın Daha Kısa Tarihi, Leonard Mlodinow
Kaside Diyalektik, bir alıntı ekledi.
22 Nis 13:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bilim
Bilimin nihai amacı, evreni tümüyle tanımlayan tek kuramı oluşturmaktır.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Leonard MlodinowZamanın Daha Kısa Tarihi, Leonard Mlodinow
Adil Adem, bir alıntı ekledi.
10 May 11:44 · Kitabı okuyor

Kütleçekimi Kuvantumu
Einstein evreni rastlantının yönettiğini asla kabul etmedi. Duygusunu 'Tanrı zar atmaz' ifadesinde özetliyordu

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Leonard Mlodinow (Sayfa 75)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Leonard Mlodinow (Sayfa 75)

Leonard Mlodinow kitap incelemeleri

Elçin, Zamanın Daha Kısa Tarihi'yi inceledi.
 11 Oca 16:05 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

-Fizik? -Kullanmıyorum,teşekkürler.
-Astronomi? - Galileo Galilei… hayraneyyyy
Gelin, bu kitap tam bize göre. Bin türlü kurama boğmamış bir içerik, yalın, pirüpak bir anlatım… Hatta anlatmış, içi rahat etmemiş görseller eklemiş yetmemiş örnekler vermiş bunları yaparken minimum düzeyde terim kullanmış ve buna rağmen bir de en arkaya sözlük eklemiş daha ne olsun? Biz ‘fizik’sel engelliler(!) için dev hizmet. Okuyalım ki artık en azından ışık yılı denilince fonumuzda “nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım” çalmasın; okuyalım ki görelilikten anladığımız şey güzellik olmasın. Bu incelemeye rast gelmiş sayısal beyinler abarttığımı düşünebilirler ama diğerleri, siz beni anladınız. Biz de öğrenebiliriz ha gayret :)

Hər biri ayrı bölmə olmaqla astro-fizikayla bağlı çox möhtəşəm kitabdır.Xüsusən də kvant mexanikasını qavramaq üçün oxunmalı ən vacib kitabdır deyərdim.

Sadık Cemre Kocak, Zamanın Daha Kısa Tarihi'yi inceledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabımız gene oldukça faydalı ve uzun kitaptan sıkılanlar için tasarımı var. İçerik olarak da bizlere ; Evren hakkında ne biliyoruz, bu bilgilere nereden ulaşıyoruz, Evren nereden geldi, nereye gidiyor, Evren başlangıcı var mı, zamanın doğası nedir ve daha birçok soruya cevap bulabileceğimiz, bilimsel ancak biraz ağır bir kitap. Ağır derken, bu tarz eserleri sevmeyenler için biraz sıkıcı geçeceğini düşünüyorum. Onun dışında bir problem olabileceğini görmüyorum. Yaşayan insanlar içerisinde bu konuları yazabilecek en iyi adamların zirvesindeki birinden okuyoruz bu kitabı sonuçta.
Bu yazımızda özellikle Ptolemaios diye bir Yunan ismi geçiyor ve eminim ki –bende dahil- çoğumuz bu ismi yeni duymuşuzdur ama adamın Gökyüzü konulu söylediklerimi yüzyıllar öncesine göre düşününce Bilim ve Önemi başlığı altında ilk sıralarda mutlaka Yunan düşünürler olacaktır fikrindeyim.
Yine gerek fikirleri ölümünden 100 yıl sonra değerlenen Kopernik, gerek Galileo bu bilim sanatının öncüleri arasında kendilerine yer buldular ama nasıl buldular, neye göre buldular, yazarımız bunları çok güzel açıklıyor. Şöyle düşünelim ki 1609 yılında Galileo, Jüpiter gezegenini gözlemlemiş. Kaçımız 400 yıl sonra bile baktık ? Demek istediğim açık değil mi ? Bu insanlar çok kaliteli insanlar.
Bir de şu açıdan bakalım. Hareket eden Dünya mıdır yoksa Tren mi ? Evet. Aristoteles ve Newton karşılaşmasını net şekilde görebiliyoruz. Ama bu güzel ve dostça bir karşılaştırma.
Bir diğer bahsimiz ‘Görelilik’ ki bu lise hayatımda da başıma bela olan konulardan birisiydi. Kendimi anlama özürlü hissederdim. Gene de fazla kafa yormazsam böyle hissettiğim oluyor.  Görelilik kuramına göre, birbirleriyle ölçüşmeseler bile, her gözlemcinin ölçtüğü hız eşit biçimde doğrudur. Bu sözü okuduktan sonra sınavlarda bulduğum sonuçların doğru olduğunu oldukça tripli bir şekilde fizik hocamıza da iletmek istiyorum. 
Işıktan Dalgalanmaya, Evren kavramından Doppler Etkisi kuramına kadar her durumun incelendiği kitabımızı Fizik sevmeyen hatta ders olarak dahi anlamayan –ki bu da yarım ben manasına gelir- herkes rahatlıkla Bilim ışığı altında okuyabilir. Tabi ki akla bu durumda 2 soru geliyor. Evren sonunda genişlemeye son verip büzüşmeye başlayacak mı yoks sonsuza kadar genişlemeyi sürdürebilecek mi ? Bunların cevaplarını da kitabımız -bilindiği kadar- vermeye çalışmış.
İşlenen konularımızdan birisi de Niels Bohr ve Dalgalar. Tabi bu dalgaları görünce aklıma lisedeki Osilaskop -doğru yazmışımdır inş- ile yaptığımız Dalgalar aklıma geldi ki grafik ve resimlerde de gözüken şekiller oldukça benzerdi. Hele bir sonraki bölüm tamamen ilgi çekebilecek cinstendi. Hatta birçok kurgu filminde de bahsedilen bir durum. Solucan Delikleri ve –nihayet- Zaman Yolculuğu. En çok ilgimi uyandıran bölümlerden birisiydi.
Zamanın Kısa Tarihi kitabının biraz daha küçültülmüş bu eserde bize yine katkı yapacak bilgilerin mevcut olduğu gibi Einstein, Galileo ve Newton son bölümde vazgeçilmez olarak önceki kitabın aynısı olarak eklenmişler. Onun dışında verilen bilgiler oldukça değerli ve taze. Kronolojik olarak buldukça üstadın kitaplarını okumaya devam edeceğim. Kitapla kalmanız dileğimle..

Merve Yılmaz, Zamanın Daha Kısa Tarihi'yi inceledi.
25 Mar 20:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kısanın kısası olması başlangıç için çok uygun. Ufkum genişledi çok güzel bir kitaptı. Evren hakkında daha çok kitap okumak istiyorum. R.I.P :(( umarım siz de okursunuz

Cetue, Subliminal'ı inceledi.
12 Şub 17:15 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Beklediğimden kat be kat daha güzel bir konu ve yazar resmen kafa açmak için yazmış bu kitabı :) kesinlikle tavsiye ederim. Verilen bilgiler çok etkileyici...

Üç kişi tek beden, Zamanın Daha Kısa Tarihi'yi inceledi.
 27 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hawking ve Mlodinow solucan delikleri, evrenin genişlemesi...vs yanında zamanda yolculuğa da yer vermiş. Geçmişe ve geleceğe gitmenin şu an bu şartlarda mümkün olmasa da gelecek yıllarda olabileceğini söylüyorlar. Geleceğe gitmek için ışık hızına ulaşmak yeterken, geçmişe gitmek için ışık hızını aşmak gerektiğine değiniyor ve ekliyor gidilen geçmiş alternatif bir geçmiş olur diye. Çünkü geçmiş değiştirilemez. (Bkn: Dede paradoksu) Geleceğe Dönüş filminde Marty McFly Jr.'ın annesiyle babasını ayrılmasına sebep olduğu geçmişin alternatif geçmiş olduğunu bunun bu konu da bir örnek olduğunu iddia ediyor. Eğer o film de Marty alternatif bir geçmişe gidiyorsa gelecekten kendini nasıl siliyor diye düşünmeden edemiyorum (sonuçta gittiği geçmiş bir alternatif kendi geleceğini oluşturan geçmiş değiştirilemez). Esas soru ise geleceğe gidebiliyorsak gördüğümüz gelecek önceden planlanmış ve biz bir fincan çay içip üstüne düşünürken şu an yaşanıyor. Bu durum da bizi özgür irade diye bir şeyin olmadığı gerçeğine götürüyor. Kısaca zamanda yolculuk mümkün ise özgür irade denen bir şey yok, eğer mümkün değilse gelecek henüz şekillenmediğindendir. Kafamda şu an her şeyi evirip çeviriyor bir mantığa oturtmaya çalışıyorum.
Okuması bazen sıkıyor olsa da anlaşılır ve akılda kalıcı, kitabın sonunda Einstein, Galile, Newton gibi adı geçen bazı bilim adamlarının hayatlarının belirli dönemlerinden bahsedilmiş. Özellikle Galile beni hayrete düşürdü. Okuduktan sonra beni düşünmeye sevk eden kitapları daha başka seviyorum. Düşünmekten keyif alıyorsanız iyi okumalar.

Berkcan Tekin, Subliminal'ı inceledi.
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şaşırtıcı bir kitap.Düşünmek, mantık yürütmek, karar vermek. Bunları bilinçli bir şekilde yaptığımızı sanıyoruz ama yanılıyoruz. Bu kitapta nedeni anlatılıyor.

Kaside Diyalektik, Zamanın Daha Kısa Tarihi'yi inceledi.
23 Nis 12:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zamanın Kısa Tarihi kitabından sonra bu kitap, kütle çekimi kuvvetini yöneten yasalara özel bir önem veriyor. Kütle çekimi kuvveti, dört kuvvet kategorisi içinde en zayıfı olsa da, evrenin büyük ölçekli yapısını biçimlendiriyor. Genel görelilik kuramına göre geçmişte, zamanın gerçekten başladığı, büyük patlama denilen sonsuz yoğunluk durumunun olması gerekmektedir. Aynı şekilde, eğer bütün evren çökerse, gelecekte, zamanın sona erdiği, büyük çöküş diyebileceğimiz bir başka sonsuz yoğunluk durumunun da olması zorunlu. Bütün evren çökmese bile, kara delikleri oluşturmak üzere çöken herhangi bir bölgede tekillikler ortaya çıkacaktır. Bu tekillikler, kara deliğe düşen biri için zamanın sonu olacaktır gibi çıkarımlar yaptım :) okumanızı tavsiye ederim.

Ayhan Bal, Zamanın Daha Kısa Tarihi'yi inceledi.
21 Nis 22:14 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilinen fizik kitaplarının aksine kitap, konu hakkında en ufak bilgisi dahi olmayan birinin anlayacağı bir dilde yazılmış. Bu da kitabın akıcı olmasını ve konu olarak da meraklandırıcı özelliğini artırıyor. Kitapta evrenin nasıl, neden oluştuğu, nereye evrildiği fizik alanında ne gibi çalışmalar yapıldığı gibi konular tarihsel örneklerden yola çıkarak basit ve resimli örneklerle anlatılmış. Evren, uzay, zaman, kara delikler vb konulara ilginiz varsa mutlaka okuyun..

Fizikten haz etmeyen biri olarak,bir fizikçinin kitabını okumuş olmam doğrusu benim için fazlasıyla güzel bir ilk oldu ön yargımı yıkmayı başarıp kitaba başladıgım da kitabı algılayabildiğime şaşırdım,sonrasındaysa bundan büyük bir keyif aldım benim gibi ön yargısı olanlara öneririm.

Bütün İncelemeleri Göster