Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Yazar
8.7/10
75 Kişi
·
197
Okunma
·
139
Beğeni
·
7285
Gösterim
Adı:
Leonardo da Vinci
Unvan:
Rönesans Döneminde Yaşamış İtalyan Hezârfen. Döneminin Önemli Bir Düşünürü, Mimarı, Mühendisi, Mucidi, Matematikçisi, Anatomisti, Müzisyeni, Heykeltıraşı, Botanisti, Jeologu, Kartografı, Yazarı ve Ressamıdır
Doğum:
Floransa, 1452
Ölüm:
Fransa, 1519
Leonardo di ser Piero da Vinci (15 Nisan 1452 - 2 Mayıs 1519), Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen. Döneminin önemli bir düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeologu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği'dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.
İnsanoğlu, zamanın uçup gitmesine yas tutup onu çabuk geçmekle suçlarken hataya düşer.
Çünkü geçerken de her şeye yettiğinin farkında değil.
4. [Gene Tuhaf Göz Rengi]. Bir adam,bir başkasına: “Gözlerinin rengi bir tuhaf olmuş,” demiş. Öteki karşılık vermiş: “Gözlerim, çirkin yüzünü görüyorlar da, ondan.”
Leonardo da Vinci
Sayfa 128 - YKY
"Giysi soğuğa karşı nasıl korursa
Sabır da bizi hakaretlere karşı öyle korur.
Elbiselerini soğuk arttıkça kat kat giyersin ki
Soğuk sana zarar veremesin.
Zor zamanlarda sabrını arttır ki
Duygularını incitemesinler!"
176 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hadi hep birlikte birazcık hayal gücümüzü geliştirelim zamanının gerisine şu anki olduğumuzdan farklı biri olarak babalık ve annelik duygusunu her an yaşamaya hazır biri olarak gidelim.

Tarih 15 nisan 1452'yi gösteriyor.çocuğunuzun ağlama sesini duyuyorsunuz; içiniz kıpır kıpır ilk defa göreceğiniz için içinizde hoş bir heyecan girdabı oluşuyor ve bununla beraber yaşadığınız diğer bütün duygular girdaba sürüklenip heyecan girdabında boğulmanıza neden oluyor..

ve o an gelip çatıyor elinize çocuğunuzu alıyorsunuz tarifi imkansız bir mutluluk kaplıyor içinizi, heyecanınız yerini huzurlu bir mutluluğa bırakıyor.
Ve gözlerinin içine baktığınızda diğer bütün çocuklar gibi etrafını keşfetmekle meşgul olduğunu görüyorsunuz.ilerde bir çok başarıya imza atacak bu dahi bebeğin ismini kendisine yakışır bir isim olan leonardo (anlamı=aslan) koyuyorsunuz.

Düşünün şimdi elinizde tuttuğunuz bu sevimli masum çocuğun Leonardo Da Vinci olduğunu bilseydiniz; ona duyduğunuz sevgi, yetiştirme tarzı ve eğitimi nasıl farklılıklar gösterirdi .?
şimdi yeniden zaman yolculuğunu yapıp günümüze dönelim.


Sıradan bir insanın işinde uzmanlaşması ömrünü alabiliyorken bazılarımız nasıl oluyorda birden fazla alanda başarılı olabiliyor; bknz: matematik, astronomi, biyoloji, müzik,resim...=Leonardo Da vinci

peki kim bu Leonardo Da Vinci?

(15 nisan 1452 -2 mayıs 1519) rönesans döneminde yaşamış italyan hezârfen.
Döneminin önemli bir düşünürü mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeologu, kartografı, yazarı ve ressamı.
Resim çalışmalarını ilerletmek için anatomi ve perspektif çalışmaları yapmış.
Kuşların kanat ve kas yapısındaki hareketle, insanların da belli bir düzenek sayesinde uçabileceği düşüncesini geliştirmiş ve bunlarla ilgili bazı araştırmalar yapmış.
Aynı zamanda balıklar gibi insanların da su altında yaşayabileceğine dair düşüncelerden yola çıkarak ilk denizaltı projelerini geliştirdiği görülmüş.Ama insanlığın bunu gemileri batırmak için kullanabileceğini düşündüğü için bu projeleri paylaşmamıştır.
Hem sağ elini hem sol elini çok iyi bir şekilde kullanabilen dahinin IQ sününde 180 ile 220 arasında olduğu tahmin ediliyor.
67 yıllık ömrüne bu kadar başarıyı sığdırmış bir insanın sırrı ne olabilir ? zamanda yolculuk yapıp olduğunuz yaştan geriye doğru sarın yaşam filminizi ne tür başarılara imza attınız?
kendinizi hangi konuda geliştirdiniz ?

Bu tür kitaplar okuduğum zaman bu soruları sık sık soruyorum kendime ve cevabından pek memnun kalamıyorum.

kitapta bu önemli dahinin eserlerine çalışmalarına ve en önemlisi kendisini geliştirmek isteyen bireylere çok güzel rehberlik yaptığını görüyorsunuz.Gelişime ,bilim ve sanata merak duyan herkesin okuması gereken bir kitap.
özellikle ressam olmak isteyen kişilerin muhakkak okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap;Resim sanatı hakkında bilinmeyenleri son derece yalın bir dille açıklıyor
kitapta altını çizdiğim çok fazla alıntı oldu. Mona lisa tablosunu duymayanımız ve yüzünü görmeyenimiz kalmamıştır herhalde. Bu eseri 4 ile 10 sene arasında bitirdiği söyleniliyor ve tablonun içindeki sırlar halen bile çözülmemiştir


içinde bulunduğumuz an, hem geçmiş, hem de gelecektir. bunun için geçmişteki hatalarımızdan ders çıkarıp geleceğimizi daha iyi şekillendirmek için bu anı en verimli şekilde kullanmamız gerektiğini ve bunu yapmanın en iyi yoluda evrensel dahilerin kitaplarını okuyup düşüncelerini kendimize yol gösterici bir ışık olarak kullanmamız gerektiğidir.
Ve böylece karanlık olarak gördüğümüz geleceğimizin nasıl aydınlığa kavuştuğunu fark edip hayret edeceğiz.Kitaptan güzel bir alıntı ile sonlandırmak istiyorum
''İnsanoğlu, zamanın uçup gitmesine yas tutup onu çabuk geçmekle suçlarken hataya düşer.
Çünkü geçerken de her şeye yettiğinin farkında değil.''
52 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap bilmecelerle dolu dolu olmuş ve de çok da güzel olmuş. Bilmecelerin hepsini çok beğendim. Okurken aralarda cevaplarını bakmadan elimle kapatıp, cevaplarını tahmin etmeye çalıştım çok eğlendim diyebilirim. Güzel bir bilmece kitabıydı. Beğendim. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)
52 syf.
·7/10
Teorik olarak bilmeceyi andırsada bence tam bilmeceler kitabı diyemeyiz. Bilmeceler eğlencelidir bu fazlasıyla gotik. Hatta bazı kehanetler fazlasıyla tüyler ürpertici. Mesela yeni doğmuş bir bebek desem herkesin içinden masumane duygular geçer, öyle değil mi? Da Vinci’nin Leonardosu şöyle belirtmiş:
“Memede çocuklar üstüne.
...başkalarının yediği şeyleri emecekler ve konuşabilmeleri için aradan aylar geçecek.”
Ya da şöyle bir örnek vereyim;
cansız bir nesnedir insan hayatını kolaylaştırır, bir yerden başka bir yere gitmemize olanak sağlar, bilin bakalım bu nedir?
Araba ya da gemi mi dediniz? Evet! Doğru.
Ama Da Vinci’nin kehaneti şöyle;
“Ölülerin, canlıları dünyanın çeşitli yerlerine taşıdığı görülecek.(arabalar ve gemiler)”
Çok basit olguları bile korkunç bir şekilde yazmış Da Vinci.Bunlardan bir çok var ben bu örneklerle bitiriyorum.

Ana başlık “Kehanetler*”
Alt başlık “Bilmeceler*”olmalıydı.
Önsözü yazan Samih Rıfat bu durumu açıklamış kehanet ve bilmece ona göre aynı olgu. Beni pek tatmin etmedi bu görüşü. Ben bilmeceleri eğlenceli kehanetleri ürpertici buluyorum.
Keyifli okumalar...
120 syf.
·10/10
Merhaba, Davinci ile başlamak gerekirse; O bir ressam,bilim adamı, çağın çok ötesinde bir insan.
Davinci çizimleri ile öne çıksada çok gizemli,anlaşılması zor biriymiş.Hadi bakalım katılın bana bu incelemede.
Sorum siz okurlara ,Davinci neden tersten yazıyormuş? Evet defterlerinde okursaniz görüceksiniz yazısı ters.
Peki Monalisa kadınmiydi ? Bu sorunun cevabı kitapta yok bu soruyu geçiyorum:)
Ya da resimlerine gizledi imgeler varmıydı?
Resimleriyle mesaj mı veriyordu?
Bir çok alet,cihaz,buluş çizimleri yani teknik çizimlerini hayata geçirmiş mi?
Davinci resimde tekniği bulan adamdır, bakın teknik diyorum.
Davinci resim çizmeyi bilmeyene bile resim cizdirebilecegine inanarak bu teknikleri geliştirmiş. Gölge çalışmaları ,renklendirme, insan uzullarını resmetme ve daha niceleri....
Sıra onun hayata bakışına geldi,kitapta onada değinmiş, insan ilişkileri ile ilgili cümleleri, felsefik bakışı.....
Davinci tartışmasız bu dünya ya gelmiş en gizemli insanlardan biriydi.Anlamak ,anlamaya çalışmak, ders çıkarmak için uğraştım uzun süre ama şunu anladım, Davinci olmadan onu anlayamazsınız.
O kadar cok sorum varki aslında onla ilgili mesela hayatının kayıp 3 ayı var, o 3 ay ne yaptı Davinci ?
Şimdiki insanlarda gizem yok,heyecan yok.Sadece günü tuketmeye bakiyorlar,herkes aynı ,sanki üretim hattından cıkmış gibi insanlar ,bir kalıp, tek tipler.Telefonda sosyal medya,hafta sonu gece eylencesi,komşusunun dedikodusu, doğalgaz kaç tl geldi,elektirik ne kadar, bu ay maaşım yatar mı.....
Birde davinciye bakın.
O bakışıda bu kitaptan yapın
Saygılarımla....
200 syf.
·13 günde·Beğendi·6/10
Kitap her yerini çizdim kitap eskidi diyebilirim ama sıkıldım okurken bölüm bölüm hikâyeler, gelecek, sanat şiir karşılaştırma, heykel, insan vücudundan ve hayatan bahseden sözler var. sanat la ilgilenen varsa okusun. Ben sanatan anlamiyomuşum kitabı okurken anladım. Kitabı okuyan 2. Kişiyim.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Leonardo Da Vinci.Merakla ve heyecanla okudum.

Tarihe damgasını vuran en büyük dehalardan biri Leonardo da Vinci (1452-1519). Ressam, mucit, araştırmacı, teorisyen, felsefeci, müzisyen ve öğretmen kimliğiyle, görende hayranlık uyandıran eserleri kadar yazdıklarıyla da sadece kendi çağında değil bugün de insanların ufkunu genişletmeye devam ediyor.

Tam sayısı hâlâ bilinmeyen, ölümünden yüzyıllar sonra ortaya çıkan toplam 7000 sayfalık yazı ve çizimlerden oluşan notlardan resim sanatının temelleri üzerine kaleme aldığı bölümleri içeren Defterler, Leonardo’nun zihninin derinliklerini ortaya koyarken resim sanatına ilgi duyan herkesin başucu kitabı olacak.
270 syf.
Kitapta,Leonardo da Vinci'nin hayatı ve sanat eserleri hakkında bilgi verilmesinin yanı sıra onu anlamaya yönelik bir takım çalışmalardan bahsedilmektedir.Leonardo da Vinci'nin düşünceleri,masalları ve daha bir çok çalışması sistemli bir şekilde yer almaktadır.Kısacası Leonardo'nun düşünce tarzını ve yararlandığı kaynakları merak edenler için yol gösterici bir eser
120 syf.
·36 günde·Beğendi·Puan vermedi
Defterler, Leonardo da Vinci’nin resim konulu el yazmalarından bazılarının çevirisini içermekte. Leonardo da Vinci yalnızca resim değil heykel, müzik, mimari, mühendislik, tıp ve doğanın insana sunduğu her şeyle ilgilenmiş ve bunlarla ilgili defterler tutmuş. Bu defterlerden günümüze ulaşanları farklı kişilerin ellerinden geçmiş ve bazı defterlere derleyen kişilerin isimleri verilmiş. Maalesef yapılan hatalı derlemeler sırasında birçok değerli el yazması yitirilmiş. Ancak günümüze ulaşan notlardan haberdarız.
Girişte de söylediğim gibi bu kitap resim konulu olan çeviriler içermekte. “Resim yapılırken nelere dikkat edilmeli, bir şey nasıl tasvir edilmeli, iyi bir resim çizmek için nasıl bir yol izlenmeli, ressam neleri bilmeli” bu ve benzeri sorulara betimlemelerle cevap veren ışık-gölge, perspektif hakkında pratik bilgiler veren oldukça güzel bir kitap.
Gerçek sanatın ortaya konulması için yalnızca yeteneğin değil; yetenekten çok bilginin, bilmenin, araştırmanın, gözlemin, dikkatin, tekrarın ve emeğin önemini tavsiyeleriyle dile getiriyor. Resme ilgi duyanların mutlaka okuması gereken bir kitap; da Vinci’nin notlarını, bakış açısını, algılayışını merak ediyorsanız da keyifle okuyabilirsiniz...
270 syf.
·Beğendi·9/10
Leonardo da vinci benim uzun süredir hayran olduğum eşsiz bir deha. Bu kitabını da büyük bir iştahla okumaya başladım onun düşünme tarzı, ilgileri, problemleri çözme yöntemi ve olağanüstü merakını birkez daha gördüm. Bir insan hayatına sığmayacak çeşitlilik te üretkenliği var bir insan elini attığı her alanda mı dahi olur evet bu Leonardoysa oluyor muş. Kitapta yazılar özenle seçilmiş toplam 7000 sayfayı bulduğu söylenen yazılarından seçilenler herkesi okuyabileceği türden bilimsel ve teknik incelemeleri alınmamış. Ayrıca kitabın baskı kalitesi harika böyle bir dahinin düşüncesini görmeyi herkese tavsiye ederim..
115 syf.
·4 günde·Beğendi·4/10
Her ne kadar kitabın ismi Sanatların Karşılaştırılması olsa da ben buna karşıyım bu da benim fikrim ve tabi ki siz benim fikrimi değil Da Vinci nin fikrini dikkate alın dedikten sonra..;
Tamam Leonardo da Vinci olabilirsin ama bu resim alanın dışında ki diğer sanatları sert bir şekilde eleştirme hakkı vermez bir insana. Sanat dokunulmaz hatta eleştirilemezdir(bu cümleden çıkarımınız 'sanat, sanat içindir'cilerdenim olmalı :) )

Sanatın her dalı güzeldir çünkü sanat bir ilhamın sonucudur ve sadece sanat eseri kavramı altındaki eserlerle ilişkilendirilemez bir işçinin çalışması bile bazen bir sanat ve çıkardığı işte bir sanat eseri olabilir.

Tüm insanlık için sanat konusunda fikrini beyanına muhtaç olduğumuz nadir sanatçılardan birisidir Leonardo da Vinci ama bana öyle geliyor ki bu kadar üst düzey bir sanatçının diğer sanatları eleştiriyor ve hatta sanatlar arası karşılaştırmalarda(örn resim ile müzik) bulunuyor olması birisinin resim sanatına yada kendisinin bir resim çalışmasına eleştiride bulunduğunu ve buna sinirlendiğidir.

Kişisel görüşümün dışında kitap sanat adına insanlara güzel şeyler katabilir az biraz olsada sanat teknikleri öğrenebilirsiniz, güzeli görmek nedir buna nail olabilirsiniz mesela..

Yazarın biyografisi

Adı:
Leonardo da Vinci
Unvan:
Rönesans Döneminde Yaşamış İtalyan Hezârfen. Döneminin Önemli Bir Düşünürü, Mimarı, Mühendisi, Mucidi, Matematikçisi, Anatomisti, Müzisyeni, Heykeltıraşı, Botanisti, Jeologu, Kartografı, Yazarı ve Ressamıdır
Doğum:
Floransa, 1452
Ölüm:
Fransa, 1519
Leonardo di ser Piero da Vinci (15 Nisan 1452 - 2 Mayıs 1519), Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen. Döneminin önemli bir düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeologu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği'dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 139 okur beğendi.
  • 197 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 352 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları