Leyla Navaro

Leyla Navaro

Yazar
8.5/10
191 Kişi
·
665
Okunma
·
48
Beğeni
·
5167
Gösterim
Adı:
Leyla Navaro
Unvan:
Türk Psikolog ve Psikoloji Yazarı
Leyla Navaro, Türk psikolog ve psikoloji yazarı.

İstanbul Üniversitesi psikoloji lisans, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans mezunu olan Leyla Navaro, kişisel gelişim ve bireysel potansiyel oluşumu konusunda çalıştı. Yurt içi ve yurt dışında, yazılarla ve uygulamalarla seminer ve grup çalışmalarında bulundu.
İlk kitabını 1987 yılında yazan Navaro, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmakta, kurucusu olduğu Nirengi Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde sürdürmektedir. Yazarın ayrıca; IAGP Uluslararası Grup Psikoterapileri Derneği yönetim kurulu üyeliği, ve Türk Psikologlar Derneği Akademik Kurul üyeliği bulunmaktadır.

Leyla Navaro'nun tanınması, Beni Duyuyor musun kitabıyla olmuştur.
Ben diliyle konuşmak, kişinin sadece kendinden konuşması veya kendini övmesi, öne sürmesi demek değildir. Ben dili, kişinin o anda, karşılaştığı durum veya davranış karşısında, kişisel tepkisini duygu ve düşüncelerle açıklayan ifade tarzıdır, yanı duygu ve düşüncelerimizi içtenlikle ifade eden sözcüklerdir.
200 syf.
Bu tarz kitapları okurken genelde dikkat ettiğim nokta anlatılan sorunun yanında çözüm de verilmesidir. Bu kitap tam da bunu yapmış. Çocuğu veya çocukları olan anne-baba bu kitabı mutlaka okumalı diye düşünüyorum. Çocuklara disiplin nasıl öğretilir,ceza nasıl olmalı,iletişim dilini nasıl kullanmalı vb. Konularda bir başucu kitabı. Eğitim sadece istenmeyen davranışı öğretmek değil, çocuğun sosyal, duygusal ve kişilik yapısını göz önünde tutarak istenen davranışı öğrenmesini sağlamaktır diyerek okuyucuya yöntemler göstermektedir. İyi okumalar..
200 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Kişisel gelişim kitabı daha önce de okudum ama beni çok tatmin etmemişti açıkçası. Şunu yapın bunu yapmayın diye sıralanmış maddelerle doluydu. Sıkılıp zor bitirmiştim.
Leyla Navaro'nun bu kitabını gerçekten çok beğendim ve bir anne olarak faydalandığım ve yaşamıma uyarlamaya karar verdiğim birçok paragrafın altını çizdim. Çünkü her anne_babanın görevidir sağlıklı, mutlu ,başarılı, kendine güvenen çocuklar yetiştirmek.
Tüm anne_babalara yada adaylarına gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.
Kitapta Lorge Luis Borges'e ait bir şiir vardı ve çok anlamlıydı, paylaşıyorum ve incelememi bitiriyorum.
Keyifli okumalar..

ANLAR


Eger,yenıden başlayabilseydim yaşamaya,
İkincisinde daha çok hata yapardım.
Kusursuz olmaya çalışmaz,sırtüstü yatardım.
Neşeli olurdum, ilkinde olmadıgım kadar,
Çok az şeyi 
Ciddiyetle yapardım.
Temizlik sorun bile olmazdı asla.
Daha çok riske girerdim.
Seyahat ederdim daha fazla.
Daha çok güneş doguşu izler,
Daha çok dağa tırmanır,daha çok nehirde yüzerdim.
Görmedigim bir çok yere giderdim.
Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.
Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım.
Yeniden başlayabilseydim eger,yalnız mutlu anlarım olurdu.
Farkında mısınız bilmem. yaşam budur zaten.
Anlar,sadece anlar.Siz de anı yaşayın.
Hiçbir yere yanında su,şemsiye ve paraşüt almadan,
Gitmeyen insanlardandım ben.
Yeniden başlayabilseydim eger,hiçbir şey taşımazdım.
Eger yeniden başlayabilseydim,
İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.
Bilinmeyen yollar keşfeder,güneşin tadına varır,
Çocuklarla oynardım,bir şansım olsaydı eger.
Ama işte 85'indeyim ve biliyorumn...
ÖLÜYORUM....
200 syf.
·41 günde·9/10
Güzel kitap. Yaptıklarım çok yanlış kötü bir anneyim algısını beyninizden siliyor
Diğer anne çocuk kitaplarından çok çok fazlı birşey yok ama kitap genel itibari ile guzel. Okunabilir.
214 syf.
Kızgınlık ve toplumda kadın erkek profilleri ile bağı..

Çok guzel bir başlangıçtı dogrusu kızgınlığımızı yonetmeyi bilememiz davranışa doğru sekilde yansıtamamız, iliski icinde olduğumuz kişilerle kızgınlığın getirisini doğru catışmalara dokememiz. İnsanın yaşadiğı duyguyu ve onu nasil yönetileceğini bilememesinin getirisi hem kendisine hem cevresine vereceği zarar ve sonucunda oluşacak kırgınlık, üzüntü, degersizleşme vs biriken duyguların olusturduğu bir kaf dağını içinde saklamaya çalışırken de ani öfke patlamalarının yaşanması; dile nasıl dogru sekilde getirelemeyeceğinin sonucu. Ve bu duygunun kadin ve erkek profili uzerinde toplumun el verdigi olcüde yasanıyor olması;
Kadinlara toplumda duygularının olabildigince bastırılması; ona toplumda biçilmiş değerler üzerinde yapması gerekenleri yapıp takdir edilmeye bile layık görülmemesinin sonucunda değersizlik duygunun ona vadedilmesi bu duygunun kadında guvensizlik ardından kendine ve cevresine olan kızgınlık duygusunun gelismesine ve yıkıcıliğa itmesine neden olmasi bariz anlatımdı.
Peki erkek profili; daha çocukluktan başlanan duygularinı gizlemesi gerektiği baskısıyla yetismiş bir bireyin sadece saldirganlikla duygularını ifade etmesinin istenmesi.
Birey yetiştirmeye, kiz ya da erkek yetistirme olarak bakılmanın azaldıgında belki de duyguların daha iyi ifade edilip ilişkilerde yasanan catışmaların kalitesinin artacagı güzel bir çıkarım olabilir.
Duyguların kadın erkek uzerinde etkilerinin cokca orneklerle anlatılması gayet vericiydi yazarımızın ellerine sağlık.
200 syf.
·7/10
Çocuk eğitimi ve davranış yönetimi konusunda faydalı, pratik bilgiler içeren kitap anne babaların okuması üzerine yazıldığı iddia edilse de öneriler daha çok anne/çocuk dialogu üzerinedir.
Malum çocuk yetiştirme kadının üzerine tek taraflı olarak çok büyük oranda bırakılmış bir süreçtir. Çocuğunu canından öte gören kadınlarımız bunu memnuniyet olarak gördüğü için toplumdaki erkekler bu lütfa balıklama mazhar olurlar. (:

Örnekler ile kolay okunabilen kitap, konulara aşina olanlar için bir çırpıda biter, bu tür kitap okumayanlar için ise son derece aydınlatıcı bilgiler sunmaktadır.

Konu başlıkları;
1- Anne/Babalık Sanatı
2- Çocuğunu Kabul Edebilmek
3- Kabul Edilemez Davranışlara Engel Olmak
4- Nasıl Bir Disiplin?
5- Çocuklar Neden Söz Dinlemez?
6- Çocuğu Dinlemek
7- Anne/Babanın Kızgınlığını Duyurması
8- İyi Anne/Baba Olmak Aşırı Koruyuculuk mudur?
9- Karşılıklı Güven

Dinleme üzerine “katılımlı dinleme” başlığı önemli bilgiler içermektedir.
Kadının yani annenin mutluluğuna dem vuran başlıklara ise sonuna kadar katılıyorum. Yazarın belirttiği gibi ancak mutlu anneler mutlu çocuklar yetiştirebilir.
Kadına değer vermeyen, ezen, hor gören, şiddet uygulayan bir toplumda dünyaya gelen çocuklar hayata 1-0 eksik başlamaktadır. Bunu önlemenin yolu eğitim, eğitim ve eğitimdir. Her iki insan türünün eğitimi kastedilmekle birlikte teraziye koyduğumda bir insan türüne %51 eğitim diyorum. (:
200 syf.
·Puan vermedi
Anne/baba çocuğun egitiminde genelde kendi yetisirken izlenilen yolu takip eder, her sey spontane gelişir. Genelin dışındaki ebeveynler kendilerini cocuklari adina gelistirme yolunu secer. Iste tam olarak bu anneler ve babalar için okunmasi gerekenler listesine eklenmeli. Okurken sunulan alıstirmalarla da adeta karsinizda bir ogretmen oluyor Leyla Navaro ve kitabi daha iyi hazmediyorsunuz.
200 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuklarla iletişim konusunda herkese tavsiye ettiğim bir kitap. Tüm anne babaların başucu kitabı olmalı bence. Günlük hayatta uygulanabilecek güzel örnekler de var. Keyifli okumalar.
200 syf.
·Beğendi·10/10
tüm öğretmen, ebeveyn ve çocuklarla iletişim halinde olan herkesin başucunda durması gereken mükemmel bir kitap.
Disiplin adı altında çocuklara aslında yaptırım uygulandığını, gerçek disiplinin düzenli bir yaşam sistemi olduğunu ve bunu çocuklara nasıl adapte etmemiz gerektiğini anlattığı bölümde yetişkinlerin ‘dediğimi yap, yaptığımı yapma’ felsefesiyle kendinde disipline edemediği şeyleri çocukları zorlamanın yanlışlığı, örnek olmanın önemi örneklerle çok güzel açıklanmıştı.
Kızmadan, bağırmadan, öğreterek ve yardım ederek, empati kurarak, çocuğun duygularını anlamaya ve özümsemeye çalışarak hareket etmenin hayati önemini anlıyorsunuz okurken.
Kitapta her konu bölümlere ayrılmış ve bölüm içlerine uygulamalar,sonlarına hatırlatmalar ve karşılaşabileceğiniz olayları karikatürize ederek görselleştirme eklenerek durumun daha net bir şekilde anlaşılması sağlanmış.
Bizim genelde verdiğimiz tepkiler ve aslında olması gerekenler gösterilmiş.
Önemli olanın kızgınlık, kırgınlık ve tedirginliği ifade etmemek değil ifade ederken yapıcı olmak, çocuğun özgüvenini ve benliğini incitmeden, kalıcı hasarlar bırakmadan kendini ifade etmenin önemi vurgulanmış.
Ne yaptığımız değil NASIL yaptığımız önemli!
Bu kitap benim için bir hazine
200 syf.
·Puan vermedi
Anne olanlara en faydalı hediye bu olsa gerek mutlaka alın okuyun sağlıklı, mutlu çoçuk için mutlu nesiller için.
200 syf.
·52 günde·Beğendi·8/10
Hani bakar da görmeyiz ya işte bazen çocuklarımızı duyarız ama anlamayız. Gerçekten beni duyuyor musun da tam olarak bunu anlatıyor. İnsan ilişkilerinde iletişimin önemine değinmekle beraber davranışlarımızda ki esas anlamlara eğiliyor.
Bayan Navaro psikoloji deryasına katkıda bulunmuşsa bize de okumak düşer. Psikolojik danışman olmam kitaba yakınlık duymama sebep oldu. Yabancı değildim yazılanlara. Ve öyle yazılmış ki her kesime hitap eden bir yönü var. Sade ve anlaşılır. Genel anlamda 0-6 yaş olmak üzere tüm yaş gruplarını kapsam içine almış. Örneklemeler ve küçük alıştırmalar ayrı bir güzellik katmış.
Keyifli okumalar. Kitapla kalın

Yazarın biyografisi

Adı:
Leyla Navaro
Unvan:
Türk Psikolog ve Psikoloji Yazarı
Leyla Navaro, Türk psikolog ve psikoloji yazarı.

İstanbul Üniversitesi psikoloji lisans, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans mezunu olan Leyla Navaro, kişisel gelişim ve bireysel potansiyel oluşumu konusunda çalıştı. Yurt içi ve yurt dışında, yazılarla ve uygulamalarla seminer ve grup çalışmalarında bulundu.
İlk kitabını 1987 yılında yazan Navaro, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmakta, kurucusu olduğu Nirengi Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde sürdürmektedir. Yazarın ayrıca; IAGP Uluslararası Grup Psikoterapileri Derneği yönetim kurulu üyeliği, ve Türk Psikologlar Derneği Akademik Kurul üyeliği bulunmaktadır.

Leyla Navaro'nun tanınması, Beni Duyuyor musun kitabıyla olmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 48 okur beğendi.
  • 665 okur okudu.
  • 44 okur okuyor.
  • 357 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.