Lisa Gardner

Lisa Gardner

Yazar
8.3/10
744 Kişi
·
2.275
Okunma
·
164
Beğeni
·
8811
Gösterim
Adı:
Lisa Gardner
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
Lisa Gardner, Amerikalı bir kurgu yazarı. Killing Saat ve Sonraki Kaza de dahil olmak üzere bir çok polisiye roman yazmıştır. Alicia Scott takmı adını kullanarak aşk romanları yazdı. "Killing Saat," Gardner ağır gişe etkilenmiş ve en iyi satan kitap oldu.
Artık kaybedecek bir şeyinizin olmadığını bilmek nasıl bir duygu bilmek ister misiniz?

Özgürleştirici.
Sarhoş edici.
Tehlikeli.
Kendinize ait parçalar vardır , sayısız parçalar, bunları

Bir kez feda ederseniz bir daha asla yerine koyamazsınız.
432 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Postacı posta dağıtır, doktor insan sağlığıyla ilgilenir, bankacı mali işlerle uğraşır vs vs vs. Birbirinden farklı yüzlerce mesleğe sahip olan her birey değişik değişik durumlarla ilgilenir. Peki bir keskin nişancı ne yapar? Genel hatlarıyla, bir acil durum ihbarı gelir ya da önceden planlanan önemli bir durum vardır. Bölgede güvenliği sağlamak için bu kişiler çevrede konuşlanır ve dürbünlerini açıp belki de saatlerce sabırla beklerler. Postacı posta dağıtımında sıkıntı yaşasa bir şekilde telafi edilebilir, bankacı hesaplama anlamında bir sıkıntı yaşasa bu ölümcül bir sonuç doğurmaz, peki ya bir keskin nişancı görevi sırasında olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalırsa ne yapmalıdır? Mesleğiniz iradenizle bir kişiyi öldürmenize neden olabilecek bir meslek olsaydı ne yapardınız? Tek Başına'daki karakterlerden Bobby Dodge'un başına gelen de tam olarak bu. Boston Polis Teşkilatı bir rehin alma ihbarıyla alarma geçer. Silahlı bir adam karısını ve oğlunu rehin almıştır. Teşkilatın STOP ekibinde keskin nişancı olarak görev yapan Bobby Dodge namlunun arkasına geçer ve olanları izlemeye başlar. Adam karısına ve çocuğuna silah doğrultmuşken Bobby'i de alınması gereken çok zor bir karar beklemektedir.

Tek Başına, yedi kitaptan oluşan D. D. Warren serisinin ilk kitabı. Polisiye türünde yazılmış olan serinin ilk kitabı alışılagelmiş polisiye kitap örgüsünden farklı. Tek Başına'da bir kişinin birini öldürmesinin ardından polislerin olaya müdahale etmesi gibi bir durum yaşanmıyor. Bu kez bir polis görevi sırasında birini öldürüyor. O polis de Bobby. Seriye ismini veren Dedektif D. D. Warren'ı bu kitapta pek göremiyoruz. Serinin ismi nedeniyle D. D. Warren ne zaman görünecek şeklinde düşünsem de bu kitabın asıl karakteri olan Bobby Dodge'u da sevdim. Dedektif D. D. Warren ile de küçük de olsa tanışmış olduk.

Tek Başına belki mükemmel bir polisiye değil ama bana göre ortalamanın üstünde. Evet belki kitap çok şaşırtmıyor, belki çok daha iyilerini okudum ama okurken de kesinlikle sıkmıyor ve bir şekilde okuru sürüklemeyi başarıyor. Tek Başına'da dikkat çeken noktalardan biri de şu: Bir kitabı okurken iyi karakterler ve kötü karakterlerle karşılaşırız. Bir şey olur, bu karakterden de bunu beklerdim zaten deriz. Ama bu kitapta iyi-kötü ayrımını tam olarak yapamıyorsunuz. Karakterlerin neredeyse tamamına karşı bir şüphe oluyor içinizde, bence bu güzeldi, farklıydı. Bu açıdan bakıldığında her insanın iyiliği de kötülüğü de bir şekilde içinde barındırdığını tekrar fark ediyorsunuz.

D. D. Warren serisinin ikinci kitabı Saklambaç. Yazarın seride gitgide daha iyi olacağını düşünüyorum. Saklambaç kitabında sanırım D. D. Warren karakteriyle de daha çok karşılaşacağım ve kitabın arka kapağından öğrendiğim kadarıyla Bobby Dodge yine karakterlerden biri. Tek Başına özellikle polisiye severlere tavsiye edebileceğim bir roman. Gördüğümüz şeylerin aslında ne kadar yanıltıcı olabileceğini, insanların sahip oldukları prestiji kaybetmemek adına neleri göze alabileceğini, geçmişin bireyin üstünde ne gibi etkilerinin olabileceğini Lisa Gardner ve karakterleri aracılığıyla bir kez daha anlıyoruz.
512 syf.
·7 günde·10/10
Aile içinde ve çevrede güven duygusu üzerine yazılmış etkileyici bir eser. Lisa Gardner'ın yavaş yavaş kurgunun içine alan yazım tarzı bu eserinde en üst seviyeye çıkmış. Her çevirdiğiniz sayfa da merakınız daha da artarak okumaya devam edeceksiniz...

Kitabın konusuna gelecek olursak,
Libby Denbe oturduğu ranzanın üzerinden hem kızı Ashley'e hem de on sekiz yıllık kocasının dağılmış yüzüne bakarken nasıl ve kim tarafından bu hale getirildiklerini düşünüyordu. Nasıl olmuştu da birbirlerini görmemeye başlamışlardı. Kendi içinde yaşadığı acılardan kaçış yolunu bulduğunu sanmıştı. Şimdi anlıyordu ki en büyük zararı kendine vermişti. O bir sanatçıydı ve ailesinin gözleri önünde yok edilmesine asla izin vermeyecekti. Bunun için yapması gereken ne varsa yapmaya hazırdı. Karşısında ki adamlar ne kadar eğitimli ne kadar profesyonel olursa olsunlar, onlarında zayıflıklarının olduğunu tahmin edip ona göre davranmaya karar verdi. Her şeyi kızının sağ kalması için göze alacak kadar aklı başındaydı. İhanete uğramış ve dağılmış bir kadın olsa da kızını asla yarı yolda bırakmayacaktı. Justin'in ve kendi geçmişinde ebeveynlerinin yaptıkları yanlışları onlar tekrarlamayacaktı...

Eskinin eyalet polisi şimdinin özel Dedektif Tessa Leoni araştırması için göreve çağrıldığında, davanın ünlü ve yüz milyon dolarlık bir şirketin sahibi olan Justin Denbe ve ailesi ile ilgili olduğunu öğrenince, kendi geçmişinde yaşadığı ve kabul etmekte zorlandığı hatıraları ile yüzleşmesi gerektiğini biliyordu. Geçmişinin karanlık sokaklarında kaybolmuş, kızı Sophie için aydınlığa çıkmak zorunda olduğunun bilincini ile nefes almaya çalışıyordu...

Denbe ailesi dışarıdan bakıldığında örnek olacak bir aile tablosu çiziyordu. Tessa araştırmalarını derinleştirdikçe olayların hiçte göründüğü gibi olmadığına aksine çürümüşlüğün, ihanetin bu aileyi içine çektiğini ve gözlerinin önünde gerçekleşen olaylara ne kadar duyarsız olduklarına şahit oluyordu. Tessa ve FBI ajanları ne kadar iz sürmeye çalışsalar da henüz kaçırılan bu üç kişilik ailenin izine rastlamamışlardı. Endişeleri artmakla beraber beklemedikleri bir telefon aldıklarında ise rehinelerin hayatta olup bu durumun ne kadar daha devam edeceğinin hesabını yapmaya başlamışlardı. Tessa yeni tanıştığı çavuş Wyatt Foster ile kendi araştırmalarını yürütmeyi hızlandırmış, bulacağı en ufak bir ipucunu değerlendirmek için ailenin etrafında ki kişiler ile tekrar görüşmeye başlamıştı...
408 syf.
·Beğendi·10/10
Jim Beckett,herkesin aşık olabileceği mükemmel koca olarak biliniyordu.Kimsenin farkında olmadığı ise onun şiddet yanlısı diğer hayatıydı.Geçmişi ve bu günü kadın katili olarak aranan caniye çok uyuyor fakat eşi Tess buna bir türlü inanamıyordu,ta ki şiddetin kendi üzerine uygulanışına kadar...
Soluksuz bir kovalamaca adeta kanı donduruyor güvenip evlendiğiniz insanın sizin bilmediğiniz bir hayatı olmasını anlatıyor,yazar okuyucuyu nasıl kitleyeceğini iyi biliyor...kesinlikle okunmalı...
576 syf.
·Beğendi·9/10
Her zaman ki gibi muhteşem bir kurgu.Tessa,Sophie' yi andıkça sizinde yüreğinizin nasıl acıyabileceğini çok güzel yazmış.Kocasını öldürdüğünü söyleyen ve kızının kayıp olduğunu bildiren polis memuru Tessa Leoni ve işin içine giren dedektif D.D Warren 'ın nefes kesen serüveni.Sonuna kadar soluksuz okuyacaksınız..
536 syf.
·Beğendi·9/10
Üç kadının yaşantısının ilginç bir şekilde kesişmesi ile ortaya çıkan muhteşem bir kurgu.Kahramanın biri dedektif, biri sorunlu bir çocuğun annesi, bir diğeri ise çocuklarla ilgilenen bir bakım evinde çalışıyor....Her zaman ki gibi muhteşem bir eser, okumanızı tavsiye ederim.Çocuk ruh sağlığının ne kadar hassas olduğunu çok güzel anlatmış Lisa Gardner...
536 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Lisa Gardner'ın kitaplarını yeni okumaya başladım. Bu okuduğum ikinci kitabı ve yine keyifle okudum.

Bu seferki konusu aşırı derecede sorunlu çocuklar ve onlarla mücadele eden ve edemeyen aileler…

Boston'da iki aile arka arkaya feci şekilde öldürülüyor.
D.D.,yine olayları araştırırken, birbiriyle bağlantılı noktalar keşfediyor ancak kanıt bulamıyor.
Sorunlu olan çocukların tedavi gördüğü bir merkezde, katledilen ailelerin de çocuklarının da orada öncesinde tedavi görmesi üzerine, araştırmalar merkez üzerinde yoğunlaşıyor.
Merkezde hemşirelik yapan Danielle'nın geçmişinde, ailesinin 25 yıl önce katledildiği ve bu vahşetten tek kurtulanın kendisinin olduğu ortaya çıkıyor.
D.D merkez deki çalışanların üzerine yoğunlaşırken, yine merkezden bir çocuk, ailesi ve bu sefer Danielle de ortadan kayboluyor….
Bundan sonrası için kitabı okumalısınız. Ben severek okudum. Tavsiye ederim.
512 syf.
·4 günde·Beğendi
Çekici ve farklı bir hikâye; akıcı ve sürekli genişleyen kurgu; hızlı ve sürükleyici bir polisiye; fakat sönük kalmış hatta yavan olarak bile nitelendirebileceğim bir son.
Bu noktada spoiler uyarısı verebilirim. Katilin ortaya çıktığı sahnede neredeyse her şey çözülmüştü yani sarsıcı bir son olmadı. Eğer ki öyle olsaydı, tam puanı hak eden bir kitap olurdu.
Her ne kadar kaliteli polisiye olarak adlandırsam da tavsiye konusunda kararsız kaldığımı söyleyebilirim.
473 syf.
Lisa Gardner ile ilk defa, Tess Gerritsen'in bir romanının sonuna eklenmiş kitabının ilk bölümünü okuyarak tanıştım ve beni aşırı derecede etkilemişti
Tess'in romanı bitmiş ben zaten hayretler içerisindeyim, birazda gerilmiş durumdayım tabi.Saat olmuş 02.00
Buda nesi derken başladım okumaya. O anki ruh halim mi etkilenmeye müsait yoksa anlatım gerçekten çok mu iyi tam olarak karar veremedim açıkçası.

Eklenen 'Anlatmak İçin Yaşa' kitabının ilk bölümüydü. Okuduktan sonra merak içerisinde kaldım tabi. Daha sonra seri kitabı olduğunu öğrendiğimde sırasıyla okumaya karar verdim.

Dedektif D.D. Warren serisi dışında olan kitaplarından başladım bende. Aslında okuduğum bu kitapta başka bir seri olmasına karşın tüm kitaplar çevrilmemiş malesef. Olanıyla idare edip Quincy & Rainie Serisi olarak geçen serinin ilk kitabı 'Mükemmel Koca'yı okudum.

Bu kitap serinin 6. kitabı, acaba kopukluk olur mu endişesi vardı haliyle. Herneyse okuduktan sonra farklı bir macera karşıladı beni.

FBI Ajanı Kimberly Quincy'nin başından geçen maceralar anlatılıyor. Hayat kadınlarının gizemini ortaya çıkarmaya başlayan Quincy, aşırı zeki, psikopat bir katil ile karşı karşıyadır. O mu katili takip ediyor yoksa katilin oynuna mı geliyor?
Kendinizi kaptırıp sayfaları yutarcasına okuyacağınızdan eminim.

Gardner, 'en iyi' diyebileceğim yazarlar arasında kendine yer edindi bile. Gerilim hastasıysanız, okuma listenize eklenmesi geren bir kitap ve yazar.
Sağlıcakla kalın..
427 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
An itibariyle kitap bitti...Zira LİSA GARDNER yine döktürmüş. Kurgu yine muazzam merak hat safhada. . Ama işte keşke seriyi sırasıyla okusaymışım diye vahlanmadan edemiyorum...

Hayatı boyunca ailesi tarafından sürekli bir yerlere kaçırılan ve annesinin ölümünden sonra bunu fark edip, babası da ölünce tehlike de olduğunu bile bile ilk yaşadığı yere geri dönen ve sayamayacağı kadar fazla isim değişikliği yaşayan bir kadın. Sırf kendisine benzediği için öldürülen çocuklar. Her seferinde katilin kim olduğunu bulduğunuzu düşünüp, yanıldığınızı anlıyorsunuz ve gerilim dolu hikayenin içinde kalıyorsunuz.
Kessinlikle polisiye macera sevenlerin anlayacağı bir kitap...
468 syf.
·51 günde·Beğendi·8/10
Nasıl güzel bir roman nasıl sürükleyici nasıl da zihninizi allak bulak edip ters köşeye yatırıyor sizi tadı damakta iz bırakıyor elbette yazarın yazdıkları arasında serinin ilkini teşkil ediyor ama sakın ola benim gibi yapıp sırasını bozarak okumayın zira tadına varmanız zorlaşıyor :) Polisiye sevenler kesinlikle es geçmesin diye de aha buraya yazıyorum sağlıcakla ve bol okumalı esenlikler diliyorum. :))

Yazarın biyografisi

Adı:
Lisa Gardner
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
Lisa Gardner, Amerikalı bir kurgu yazarı. Killing Saat ve Sonraki Kaza de dahil olmak üzere bir çok polisiye roman yazmıştır. Alicia Scott takmı adını kullanarak aşk romanları yazdı. "Killing Saat," Gardner ağır gişe etkilenmiş ve en iyi satan kitap oldu.

Yazar istatistikleri

  • 164 okur beğendi.
  • 2.275 okur okudu.
  • 34 okur okuyor.
  • 915 okur okuyacak.
  • 18 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları