Lisa Kleypas

Lisa Kleypas

Yazar
8.1/10
287 Kişi
·
789
Okunma
·
39
Beğeni
·
4.348
Gösterim
Adı:
Lisa Kleypas
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Teksas, ABD, 1964
1964 yılında Teksas'ta doğmuştur. İlk romanını Wellesley Koleji Politika Bilimi bölümünden mezun olduktan sonra 21 yaşında yazmıştır. Kitapları 14 farklı dilde basılmış ve dünyanın heryerinde en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Birçok ödülün sahibi olan yazar Washington'da eşi ve 2 çocuğuyla birlikte yaşamaktadır.


Kitapları :

-Berkley-Faulkner Serisi
-Where Passion Leads (1987)
-Forever My Love (1988)
-Only Vallerand Serisi
-Only in Your Arms (1992) = When Strangers Marry (2002)
-Only with Your Love (1992)

-Gamblers of Craven's Serisi
-Then Came You (1993)
-Dreaming of You (1994)
-Against the Odds in the Anthology Where's My Hero (2003)

-Stokehurst Family Serisi
-Midnight Angel (1995)
-Prince of Dreams (1995)

-Capitol Theatre Serisi
-Somewhere I'll Find You (1996)
-Because You're Mine (1997)
-I Will in the anthology Wish List (2001)

-Bow-Street Runners Serisi
-Someone to Watch Over Me (1999)
-Lady Sophia's Lover (2002)
-Worth Any Price (2003)

-Wallflower Seriesi
-Secrets of a Summer Night (2005)
-It Happened One Autumn (2005)
-Devil in Winter (2006)
-Scandal in Spring (2006)
-A Wallflower Christmas (2008)

-The Hathaways Serisi
-Mine Till Midnight (2007)
-Seduce Me at Sunrise (2008)
-Tempt Me at Twilight (2009)
-Married By Morning (May 25, 2010)
-Love In The Afternoon (June 29, 2010)

Diğer Historical Romance Kitapları :

-Love, Come to Me (1988)
-Give Me Tonight (1989)
-Stranger in My Arms (1998)
-Where Dreams Begin (2000)
-Suddenly You (2001)
-Again the Magic (2004)

Kısa-Öykü Romanları ve Antolojileri :

-Surrender (1991, novella) now published under the anthology 'Gifts of Love'
-Promises (1995, novella) published under the anthology 'Three Weddings and a Kiss'
I- Will (2001, novella) published under the anthology 'Wish List' and 'A Historical Christmas Present'
-Against the Odds (2003, novella) part of the Craven series, published under the anthology 'Where's My Hero?'

Travis Serisi (Çağdaş Romantik Kitapları) :

-Sugar Daddy (2007)
-Blue Eyed Devil (2008)
-Smooth Talking Stranger (2009)
"O kadar da gizemli değilim,öyle değil mi?"
"Elbette öylesin." Gülümseyerek avucunun içine bir öpücük kondurdu.
"Sen bir kadınsın"
-Üzülme tatlım,bir gün yakışıklı bir prense dönüşecek bir kurbağayla tanışacaksın.
-Güzel..Çünkü şimdiye kadar kurbağalara dönüşen prenslerle tanıştım.
"Bir seçeneğin olduğunu sanıyor gibisin" dedi Cam. "Ama aslında tam tersidir. Aşk seni seçer. Gölgeler, güneşin yönettiği yönde ilerler."
"Ben kusurlu insanların başka kusurlu insanlarla evlendiği bir aileden geliyorum. Her birimiz aşkta şansımızı denedik."
"En eğlenceli bulduğu şey bitkilere bakmak olan bir adamdan söz ediyoruz. Onun sıkılma eşiği sınırsız olmalı."
"Daha iyisini bilemeyecek kadar genç ve idealist," dedi Christopher. "Kararını yanlış buluyorum."
"Ben de," diyerek karşı atak yaptı Leo. "Ama maalesef, kız kardeşlerimin hiçbiri kocalarını benim bulmama izin vermedi."
"Erkekler konusundaki içgüdülerime güvenmiyorum" dedi Lucy. "Tıpkı geçen gün okuduğum makale gibi - ateş böceklerinin nüfusundaki düşüşle ilgiliydi. Bu böceklerin kaybolmalarının sebeplerinden biri de modern yapay ışıklandırmaların artmasıymış. Tabelalar, sokak ışıkları yüzünden arkadaşlarının ışıklarını bulamıyorlarmış."
"Zavallıcıklar" dedi Zoe.
"Aynen öyle" dedi Lucy de. "Kendine mükemmel bir eş bulduğunu sanıyorsun ve ona doğru yöneliyorsun, gözlerini mümkün olduğunca kırpıştırıyorsun ama sonra onun bir çakmak olduğunu fark ediyorsun..."
Kitap gerçekten insani kendisine bagliyor ve elinden birakmak istemezsin ilk birka sayfa guzel degil ama insani gece 3' e kadar kendisine baglayabilen bir kitaptir okuyabilen herkeze tavsiye ediyorum
Kleypas'i keşfetmemin ne denli geçe kaldığını, bu alandaki hit yazarların fanları kadar fanları olduğunu kitaplarına yapılan yorumları görünce daha iyi anladım. Halihazırda iki serisinin tüm kitapları ile üçüncü bir serisinin ise iki kitabı dilimize çevrilmiş durumda (umarım atladığım yoktur). Ama yazarın dilimize hiçbiri çevrilmemiş iki serisi daha var. Yani ülkemizde yakaladığı başarı oldukça iyi anlayacağınız.
Benim yazarı keşfimle serilere ait romanların sıralaması pek paralel olmayınca serilere ortalarından balıklama dalmış oldum. Hathaways serisinde olduğu gibi. Önce serinin 4. kitabı olan "Daha sabaha çok var"ı okudum. Sonra meşhur saksı çiçeklerinden bir roman ve ardından da "Meğer Ne Çok Sevmişim". Serileri böyle delik deşik etmek ne kaybettirdi derseniz; haliyle aile eşrafına aşinalık biraz hasar görüyor:)
Romana ait genel bilgilendirme ve değerlendirmelerdeki açıklamalar fikir oluşturmak adına oldukça yeterliydi bence. Yazarın bu eserdeki başarısına ilişkin şahsi düşüncelerimi paylaşmak isterim. Kleypas'in baş erkek karakterleri ile ilgili genellememe birkaç romanından sonra nihayet ulaşmış bulunuyorum. Bu romanda da istisna olmayacak şekilde çabuk çözülen ve aşklarını çabuk keşfeden türden karakterler bunlar. Eziyet etmeye pek meyilli değiller kısacası:) Christopher'ın tüm o yaralı ruhuna, ülkesine dönüşünün ardından hızla çözdüğü aldatmacaya rağmen Beatrix'i hızla affedip kabullenmesi de bu fikrimi pekiştiren türden bir örnek. Puan kaybı biraz bu süreçten kaynaklıydı açıkçası. Yazar tüm romanlarında bende şöyle bir hissiyat oluşturuyor; kurgu tamam, karakterler sağlam, yan karakterler zaten yazarın serileri yüzünden bir koloni şeklinde yaşayan ve romanlarını okuyanlarca ev ahalilerinden birisi olmuşçasına benimsenmiş oturmuş kişilikler... Düğüm noktası önceden planlanmış... Ama gelişme ve sonuç kısmında bir acele bir acele. Mutlu sonlar bu tarz roman severlerin tabiki de en büyük bağımlılığı. Ama azıcık acı, azıcık kahır olmayınca tuzu az kaçmış yemek misali eksiklik hissi doğuruyor.
Kleypas için sınıf, ırk farkı, fiziksel özellik dengesizliği asla bu durumu değiştirmiyor. Muhtemelen oldukça yumuşak ruhlu bir kadın olduğu kanaatine vardım en sonunda.
Bu yazdıklarım yazarın romanlarını okumayı düşünenlere yanlış bir intiba oluşturmasın. Kalemi oldukça akıcı, tasvirleri yerinde ve kıvamında, döneme tatlı bir ayarda hakim bir yazar. Ama benim gibi pat diye mutlu son ana ışınlanmaktan sarsıntı geçirenlerdenseniz bunun aksini bu yazarın romanlarında bulamayacağınızı bilmenizde fayda var.
İnanılmaz keyifli, su gibi akıcı, güneş gibi sımsıcacık, sihirli (!) bir aşk romanıydı. Kendi tabiri ile üzüm yetiştiricisi Sam ile cam ustası Lucy'nin aşk hikayesi.Şu ana kadar Lisa Kleypas'in tarihi aşk romanlarını okudum ve bir yorumumda da bahsettiğim gibi bu alandaki favori yazarlarım listesinde hızlıca üst sıralara yerleşmesine keyifle izin verdim. Günümüzde geçen ilk romanıydı ve bu açıdan biraz tereddütlüydüm. Tarzını yakalayabilir mi endişem vardı. Ama bence tarihi aşk romanlarındaki başarısını kat be kat aşmıştı bu romanındaki kalem gücü.
Konuyu okursunuz nasıl olsa. Yorumlara geçelim hemen:)
Yazar, romanın ana temaları olan gerek üzüm üreticiliği olsun isterse cam sanatı hakkında ziyadesiyle bilgiyle donatıyor okuyucuyu. Sıkılıyor musunuz? Şahsen ben belki de her iki alana da amatörce bir ilgi duyduğum için hiç sıkılmadım. Ve bence romanda yapıkları uğraşıya delicesine tutku duyan iki insan anlatılırken tutku duydukları alan hakkında genel geçer bilgi verilseydi fazlasıyla hafif kalırdı.
Romanda bunun dışında hem Sam'in inek diye tanımlanacak kadar bilgiye tutkun olması hem de Lucy'nin babasının bilim adamı oluşu sebepleriyle sık sık enteresan konularda bilgiler satırlara/diyaloglara serpiştirilmişti. Ve bence bu da oldukça hoştu.
En sevdiğim aşk romanları diyarları listemdeki İrlanda ve İskoçya'ya bir de Washington/Seatlle'daki Friday Harbor eklenmiş bulunuyor ne yazık ki. Umut ediyorum ki birkaç hafta devretmiş herhangi bir şans oyununun talihlisi ben olacağım ve hepsini kapsayan muhteşem bir tura katılıp bütün bu yerleri karış karış gezeceğim... Neyse nerede kalmıştık. Görülesi mekanlarda:) Mekan tasvirleri anlayacağınız üzere oldukça etkileyiciydi. Geçmişten kopup gelen hikayelerle süslenişi o yerleri daha da hayal edilebilir hale getirmişti.
Ve ilk cümlemde bahsettiğim sihir. Sam ve Lucy'nin kendi alanlarında herkesten gizledikleri sihir yeteneklerinin oluşu romanın gerçeklik havasını ilginç bir şekilde bozmamıştı. Ve bu sihrin sonrasında ilişkilerini algılayış sürecinde yansımasını buluşu da gerçekten oldukça hoştu.
Karakterler yerinde, zamanında ve abartısız bir şekilde tasvir edilmişti ve bu canlandırma için gerçekten yeterli gelmişti.

Tek bir sorunum vardı romanda. Son! Evet, yazarımızın bir bağlama sorunu olduğunu daha önce tespit etmiştim. Güzel güzel yazıyor yazıyor... Sonra sanki bir acele, bir sıkılmışlık duygusuyla mı sarmalanıyor nedir çat diye romanı bağlayıveriyor. Bilmeme rağmen yine de öyle bir bozuldum ki sayfa atladığım hatta romanın basım hatası gazabına kurban gittiği kuşkusu ile yeniden yeniden kontrol etme ihtiyacı hissettim. Ama gerçekten bitmişti:(
Ama kötü müydü? Hayır. Sadece bu hikaye biraz daha kallavi bir sonu fazlasıyla hak ediyordu bence. Birkaç yayınevi/editörel hatayı dile getirmeye gerek duymasam da takılmayın demeden de edemeyeceğim. Çünkü gerçekten güzel bir romandı...
Lisa Kleypas yine yapmış yapacağını.
Serinin başından beri merak ettirilen Alex karakterinin hikayesini öğrendim, bir solukta okudum. Muhteşem bir son yaratmış yazar. bayıldım ;)
Lisa'nın sevdiğim tek kitabı oldu. Evie bir gün St. Vincent'ın evine gider ve ona bir anlaşma sunar. Anlaşmaya göre Evie onun maddi durumunu düzeltecek o da Evie'yi akrabalarından kurtaracak ve babasına götürecek. Böylece Gretna Green'e giderek evlenirler. Sebastian yaşadıkları tutkudan sonra ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Farkında olmadan onu kıskanır,korur.

Birbirine fazlasıyla zıt karakterler olsalar da yaşadıkları aşk onları değiştirdi.

Tek kötü yanı yazarımız her zamanki gibi süs bitkilerinin arkadaşlıkları ve başka karakterlere odaklanmış. Aşka da az yer versen diyorum Lisa. Bunu başkası yazsaydı bu kadar eksik olmazdı.
Ben bayıldım! Kitabı bir gecede okudum. Kısacık ve sımsıcak bir hikayeydi. Çok çok sevdim. Eleştirebileceğim hiçbir yönü yoktu.
Favorilerim arasına girdi.
Maggie, Mark ve Holly... Hepiniz muhteşemdiniz.
Yazar benım için her zaman kurtarıcı olmuştur ne zaman okuyamama durumuna takılsam beni bu halden kurtarır yine insanın içini ısıtan hayatımızda karşılaşabileceğimiz durumlardan yola çıkan sevimli sevgi dolu bir hikaye anlatmış bir solukta okudum tavsiye ederim
Kitabı 1 günde bitirdim elimden bırakmak istemiyeceğim bir kitaptı .her sayfayı çevirişimde "acaba şimdi ne olacak?" Sorusundan kendini alıkoyamıyor insan
Öncelikle çok sıkı bir kitap ve burada belirtilmemiş olsa da 'Friday Harbor' serisinin bir parçası ve serinin ilk kitabı olan Yalnızlar Adası'nın devam kitabıdır. İçine serpiştirilmiş fantastik öğeler de bambaşka bir hava katmış
Aşkın Son Yankısı
Lisa Kleypas
Lisa Lisa Lisa
Yine çok duygusal bir kitap çıkarmışsin ortaya.
Kitaba başladım ve bu kitabı ben okudum sanırım dedim ama okudukça farklı şeyler gördüm gerçi çoğu şeyi anımsamis gibi de olsam da yeni okuduğum bir kitap oldu
Kitap Lucy nin hayatı ile geçiyor
Kardeşinin hastalığı ve onun sürecinde hayatında gelen kısıtlamalar
Fakat buna izin vermiyor ve hayalindeki cama hayat verme olayını gerçekleştiriyor
Sihirli dünyasında karşısına kewin inin onu aldatması ile Sam ortaya çıkıyor ve her şey değişiyor
Kardeşi kewin ve bağlanma sorunu ole Sam
Etkileyici yerleri vardı kısacıktı zaten
Ama aile sorunları istediğini elde etme arzusu ve aşk güzel harmanlamis
Sevdim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lisa Kleypas
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Teksas, ABD, 1964
1964 yılında Teksas'ta doğmuştur. İlk romanını Wellesley Koleji Politika Bilimi bölümünden mezun olduktan sonra 21 yaşında yazmıştır. Kitapları 14 farklı dilde basılmış ve dünyanın heryerinde en çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Birçok ödülün sahibi olan yazar Washington'da eşi ve 2 çocuğuyla birlikte yaşamaktadır.


Kitapları :

-Berkley-Faulkner Serisi
-Where Passion Leads (1987)
-Forever My Love (1988)
-Only Vallerand Serisi
-Only in Your Arms (1992) = When Strangers Marry (2002)
-Only with Your Love (1992)

-Gamblers of Craven's Serisi
-Then Came You (1993)
-Dreaming of You (1994)
-Against the Odds in the Anthology Where's My Hero (2003)

-Stokehurst Family Serisi
-Midnight Angel (1995)
-Prince of Dreams (1995)

-Capitol Theatre Serisi
-Somewhere I'll Find You (1996)
-Because You're Mine (1997)
-I Will in the anthology Wish List (2001)

-Bow-Street Runners Serisi
-Someone to Watch Over Me (1999)
-Lady Sophia's Lover (2002)
-Worth Any Price (2003)

-Wallflower Seriesi
-Secrets of a Summer Night (2005)
-It Happened One Autumn (2005)
-Devil in Winter (2006)
-Scandal in Spring (2006)
-A Wallflower Christmas (2008)

-The Hathaways Serisi
-Mine Till Midnight (2007)
-Seduce Me at Sunrise (2008)
-Tempt Me at Twilight (2009)
-Married By Morning (May 25, 2010)
-Love In The Afternoon (June 29, 2010)

Diğer Historical Romance Kitapları :

-Love, Come to Me (1988)
-Give Me Tonight (1989)
-Stranger in My Arms (1998)
-Where Dreams Begin (2000)
-Suddenly You (2001)
-Again the Magic (2004)

Kısa-Öykü Romanları ve Antolojileri :

-Surrender (1991, novella) now published under the anthology 'Gifts of Love'
-Promises (1995, novella) published under the anthology 'Three Weddings and a Kiss'
I- Will (2001, novella) published under the anthology 'Wish List' and 'A Historical Christmas Present'
-Against the Odds (2003, novella) part of the Craven series, published under the anthology 'Where's My Hero?'

Travis Serisi (Çağdaş Romantik Kitapları) :

-Sugar Daddy (2007)
-Blue Eyed Devil (2008)
-Smooth Talking Stranger (2009)

Yazar istatistikleri

  • 39 okur beğendi.
  • 789 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 263 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları