Lorenzo Carcaterra

Lorenzo Carcaterra

Yazar
9.0/10
65 Kişi
·
194
Okunma
·
9
Beğeni
·
1308
Gösterim
Adı:
Lorenzo Carcaterra
Unvan:
Film yazarı
Doğum:
New York, 1954
1980'den beri yazıları gazatelerde görülüyor.
Yetişkinlere ait bir dünyada büyüyüp hayatta kaldım ama benim endişelerim, büyümekte olan bir çocuğunkilerdi.
Lorenzo Carcaterra
Sayfa 20 - 1963 Yazı
Mahkeme takım elbiseliler içindir. Paralılar ve üç isimli avukatlar için. Paran varsa, mahkemenin adaletini satın alabilirsin. Sokaklardaki adaletin bir fiyatı yoktur.
Lorenzo Carcaterra
Sayfa 354 - 1980 Kış
418 syf.
·Puan vermedi
Kitabı geçen sene okudum ve daha bu uygulamadan haberim bile yoktu.En çok yorum yapmak istediğim kitaptı.Çocuk cezaevinde gardiyan olma isteğimin başlama sebebi.Suskunlar dizisi bundan uyarlanma Lorenzo kızmasın ama dizisi kitaptan çok daha güzel çünkü duygu yoğunluğu fazlaydı dizide fakat kitapta yeterince o çocukların hissettiği acıyı yansıtamamış gibi geldi bana.Ne olursa olsun istismarın daha da yayıldığı şu günlerde o çocukların ne halde olduklarını anlamak için okunulması gereken bir kitap.İyi okumalar.
418 syf.
·4 günde·9/10
Çocuk istismarının yapıldığı bu günlerde, bu kitabı okumak sanırım duygu yoğunluğuna daha bı fazla kapılmama neden oldu. Gerçek yaşanmış hayat hikâyesi olduğunu öğrenince daha bı dikkatli okudum her satırını. Açıkçası müthiş bir hikaye , harika bir anlatım , insana vermek istenilen duyguyu gayet başarılı verilmiş.
Okunulası eserlerden.
418 syf.
·9/10
GERÇEK HİKAYE( SUSKUNLAR DİZİSİ'NİN UYARLANDİGİ KİTAP)

"Haydi,gidip benim kadar hızlı koşamayan çocuk için dua edelim."

Samimi, gerçek, birbirileri için herseyini veren , dört koca yürekli dost bunlar.Olayi kitabı yazan Lorenzo Carcaterra(shekespeare) anlatiyor.

Lorenzo olayı aslında olduğundan daha yumuşak daha iyimser anlatıyor.kitapta geçen karekterlerin gerçek ismi kullanilmiyor.Sadece Lorenzo (shekespeare)John(Kont)Tomy (tereyağı) ve grup lideri Michael (benekli) bu kişilerin gerçek ismi kullanılmış.Bu dört dost o kadar uyum içerisindeler ki her yaptiklarindan habereleri vardır dile getirmeseler yüzlerinden okunur. Hüzün de sevdi de merhamet de ...
CEHENNEM MUTFAĞI SOKAĞI yaşadıkları mahalle ki bu da gerçek ismi değildir mahalle,nin muhtemelen kimse araştırıp olayın peşine düşmesin diye mekan isimler degistiriliyor.

Cehennem mutfağında dolaşırken bu dörtlü hınzırlik yapasi tuttu.Bir seyyar araba kaçırıverdiler, arabayla yokuş çıkarken araba yuvarlanıp yaşlı birine çarptı.Michael, Tomy ,John ,Lorenzo beraber son mutlu anlariydi. Islah evine düştüler o gün hepsininin hayatı kaymisti ,hapishaneye girdikleri için değil içeride yaşadıkları olaylar(taciz, tecavüzler) bitirdi onları,

Lorenzo bir alıntisında, Michael grubumuzun beyniyse John grubun fikir adamıdır Tomy ise grubun ruhudur.
Kavgacı olan Michael içeride yine liderdi ama artık eskisi gibi degildi.Mutlu neşeli Tomy artık asık suratliydi ,John temiz yürekli fikir adamı John farklı kimliğe büründü,hiçbiri küçük çocuk değildi ve büyüdüler, Lorenzo gazeteci, Michael Avukat, lohn ve Tomy katil oldular.

Okumanızı tavsiye ederim, sade ama sürükleyici
418 syf.
·Beğendi·10/10
Akıcı, sürükleyici, merak uyandırıcı ve dehşet verici bir otobiyografik roman.
Kitabın 3 bölümü var. İlk bölümde hapishane öncesi çocukluk yılları ve Cehennem Mutfağı'ndaki yaşantı anlatılıyor, ikinci bölümde hapishane yılları ve üçüncü bölümde hapishaneden sonraki hayatları. Yazarın bu anlatım biçimiyle biz okurlar çocukların neyken neye dönüştüklerini, özünü ve değişim evrelerini tartıp düşünebiliyoruz.
Diğer 3 arkadışın bakış açısını ve düşüncelerini de merak etsem de en azından içlerinden biri (yazarın) bunları dillendirmeye cesaret etmiş. Bize de okumak ve farkında olmak düşer.
Son olarak, filmini izlemiştim önceden kitabından habersiz. Aslında önce filmini izleyip sonra kitabını okumayı sevmem ama filmini izledikten sonra yine de kitabını okumaya karar verdim ve iyi ki okumuşum. Yakın zamanda Monte Kristo Kontu'nu da okumak isterim (yazarın ve arkadaşının en sevdiği ve kitapta sürekli adının geçtiği roman).
418 syf.
·4 günde·8/10
Suskunlar bir süredir elimde idi nihayet okuyabildim. Kitap 1960'larda Amerika'nın sorunlu bir mahallesinde yaşayan dört arkadaşın dramatik hayat öyküsünü konu alıyor. Sorunlu bir ortamda ve sorunlu ailelerin arasında birbirine sığınan bu dört küçük çocuk, istenmeyen bir olay yüzünden hapse giriyorlar. Başlarından bir çok kötü ve akıl almaz olay geçiyor, yazar bunları okura aktarırken olayları daha dramatik hale getirmeye çalışmıyor. Hatta genel olarak yaşandığını kısa bir kaç cümle ile belirtip geçiyor, bu hoşuma giden bir tutum oldu, bu tür kitaplarda okuru daha çok etkilemek adına her şeyin abartılması beni rahatsız ediyor.

Genel olarak güzel bir kitaptı, kitapta geçen olaylar ise oldukça üzücü idi. Kitap mükemmel bir dile ya da kurguya sahip olmasa da insanın aklında her daim kalacak karakterlere sahipti.
418 syf.
Dizi olarak da ekranlara geldi. Uyarlanan kitap budur. Yetimhanede istismara maruz kalan çocukların yetimhaneden ayrılan kadar ve sonrasında başlarından geçen bir dönemi anlatıyor. Okurken ağlamıştım
350 syf.
·Puan vermedi
Yine bir dostluk hikayesi.
4 arkadaşın daha çocukken ıslah evinde yaşadıkları acı gerçekleri. Etkilendiğim bir romandı çünkü ıslah evinde çocuklara yaşatılanlar aklımda soru işaretleri bıraktı. Böyle şeyler yapılıyor mudur? Yaşadıklarını ömür boyu unutamayacak çocuklar, her gece uykusundan o kabuslarla uyanan çocuklar var mıdır? diye. Filmi ve dizisi de çevrildi( Sleepers, Sussunlar) ama öncelik her zaman kitapta:)
418 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okuduğumda 12 yaşındaydım. O yaşta okumamam gereken bir kitaptı, etkisinden kurtulamadım uzun süre. Ancak herkesin en az iki kere sindire sindire okuması gerekir...
418 syf.
·Puan vermedi
Türkiye'de dizi olan Suskunlar'ın birinci bölümünü izledikten sonra internetten yorumlara bakarken bu kitaptan esinlenildiğini öğrendim. Hemen diziyi bırakıp kitabı aldım. Kitap ve dizinin çıkış noktası aynı; fakat farklı yollardan devam ediyorlar. Daha sonra diziyi de bitirdim tabi. Her yapımda olduğu gibi bunda da kitap diziden daha iyi.
418 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Hikayenin gerçek olması mı, yoksa yazarın kurguya yaklaşmaya çalıştıkça daha da gerçek anlatıyor olması mı insanı bu kadar derinden etkileyen, bilmiyorum.
Okurken bazı yerlerde çok ağladım bazı yerlerde zor dayandım. Filmini izlemeye ise yüreğim el vermedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lorenzo Carcaterra
Unvan:
Film yazarı
Doğum:
New York, 1954
1980'den beri yazıları gazatelerde görülüyor.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 194 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 144 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.