Louann Brizendine

Louann Brizendine

Yazar
8.0/10
95 Kişi
·
268
Okunma
·
17
Beğeni
·
1420
Gösterim
Adı:
Louann Brizendine
Unvan:
Bilim kadını,nörobilim uzmanı
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 30 Aralık 1952
Bir erkek, karşısındaki insan ağlamadıkça ya da çok üzgün görünmedikçe onun neler hissettiğini anlayamazken, bir kadın ufacık bir mimik veya bakıştan karşısındakinin ruh halini çözebilir.
328 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ergenlik çıkışlarıyla uğraşan bir kardeş ve her şeye ağlayan menapozlu bir anne ile aynı evde yaşayan bana acımış da yazmış yazar bu kitabı.

Dakikası dakikasını tutmayan, bir gülen bir ağlayan, önce kızan sonra gelip sarılan, inatlaşmaktan çatlamaya doğru giden insanlarla yaşamak nedir ben bilirim. Sizlerden de bilenler vardır.

Bu kitabı okuyunca 'yazık kıyamam nelerle uğraşıyormuş beyni' dememek elde değil. Hatta karşınızdaki hormonları yüzünden size kızıp bağırırken 'gel ben senin nasıl hissettiğini biliyorum artık' deyip bağrınıza basasınız gelir. Benim geldi o yüzden söylüyorum.

Bu kitapta 'kadın' o kadar geniş bir araştırmayla, o kadar profesyonelce ortaya konulmuş ki okurken herşeyin bu kadar bilinir olmasından çekiniyorsunuz. Evet 'kadınları anlayamıyorum' diyen erkekler doğru düşünüyorsunuz. Bu kitap tam size göre.

Daha anne karnındayken cinsiyeti belli olan bebekten başlıyor yazarımız anlatmaya ve menapoz sonrasına kadar gidiyor serüvenimiz. İlk yaşlar ve menapoz benim daha çok dikkatimi çekti. Hiç merak edip araştırmadığım pek çok sorunun cevabını okudum. Mesela neden kız çocukları anneyle göz göze gelince daha kolay sakinleşir? Neden erkekler 7000 kelime konuşurken kadınlar 20000 kelime konuşur bir günde? Neden kadınların hisleri erkeklerden daha kuvvetlidir? Neden erkekler stres altındayken cinsel ilişkiye daha yatkınken kadınlar bu durumda kendini kapatır? Erkeklere 'karıma ne yaptın' sözünü söyleten menapozda bir kadın nasıl bu hale gelir? Tüm bunların cevabını verirken erkekle kadını karşılaştırıyor aynı zamanda. Sadece kadını verip erkeği ayırmak olmaz.

Böylesine araştırma sonuçları içeren bir kitabın (yaklaşık 100 sayfa kaynakça görünce küçük dilinizi yutmayın) çok samimi bir anlatımla sunulmasına, bu kadar içine almasına şaşmak gerek aslında. Ama konu eğlenceli olunca hemen bitiveriyor kitap. Ve ciddi bir emek, araştırma, zaman alan bu kitabı zamanında okumanız size çok şey katabilir. Benim gibi bir durumdaysanız (aynı evde bir ergen ve bir menapozlu hayal edin) bu kitaba Seferoğulları'nın yeşil vadiyi gördüğünde sevindiği kadar sevinebilirsiniz. Keyifli okumalar.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
İnternette kitap önerileri sayesinde bulduğum kitap. Yazarın diğer kitabı 'kadın beyni' miş. Tabi erkek beynini okumak daha cazip geldi(kadın olarak özelliklerimizi bildiğimi varsayarak). Bilimsel bir şekilde erkeğin doğumundan başlayıp çocukluk ergenlik ve diğer tüm zamanlarını anlatmaktadır. Bütün duyguları bilimsel kanıtlara(hormonlar ve arasındaki dengelere) bağlamak çok mantıklı. Ama her zaman hoşumuza gitmeye bilir. Çünkü her zaman mantıklı değiliz. Erkek olsun kadın olsun duyguları, hissettiklerimizi bilime bağlamak bizi biraz robotlaştırmaktadır. Sonuç olarak güzel bir kitap tavsiye ederim. Çocuğunuzun, sevgilinizin veya eşinizin neden niçin yaptı gibi sorularını bilimsel açıdan anlamaya yaramaktadır.
328 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı bir blog aracılığıyla tanıştığım bana göre her haliyle amazon kadını tavsiyesi üzerine keşfettim. Kitap, kadınların anne karnından ölümüne kadar değişen beyin fonksiyonlarını ve davranışlarını konu alıyor. Kitabı okurken kız bebekleri fazlasıyla gözlem altına almıştım. Annemden beklenmeyen davranışları anlamaya başladım;) Ve tabiki kendimi incelemeye almıştım. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
328 syf.
·7/10
Kadınların beyinlerinin bilimsel olarak nasıl çalıştığını, östrojenin farklı yaşlarda kadınları nasıl etkilediğini anlatan bir kitap. Yanılmıyorsam yazarın 'Erkek Beyni' diye bir kitabı da var.
328 syf.
·10/10
Beyin araştırmaları ile tamamen bilimsel temelli bir kitap. Sosyal günlük hayatta gördüğümüz davranışların şaşırtan bilimsel açıklamaları var. Kadın erkek farklarını gerçekten güzel ortaya koyuyor. Beyine ilginiz merakınız varsa öneririm mutlaka okuyun. Dili biraz tıbbi bazı kelimeleri anlamamak sıkıntı olmayacaksa okuyun.
336 syf.
Yazarın kadın beyni kitabından sonra ele aldığı ikinci eseridir. Bilimsellik üzerinden kesin kanıtlarla anlatmis ilk eserinde olduğu gibi ve bu kitabında da ilk kitabında olduğu gibi hastalari üzerinden giderek açıklamış ve sunmuş bize bazı şeyleri . İlk kitabı ile kıyaslarsak aynı anlatıma ve aynı düzene sahip bebeklikten , cocukluga ve diğer dönemlere değinmiş ilk kitabında olduğu gibi . Aslında erkeklerin bile okuması gereken bir kitap ve biz kadınların okuyupta bazı şeyler hakkında bilinclenmemizi gerçekten sağlayacak bir kitap olmuş. Özellikle bir baba okuyabilir bu kitabı çok şey öğreneceğine eminim.

Not : Kitap 336 sayfa olarak gözükebilir ama 165 sayfadan oluşmaktadır genel olarak. Geri kalanı açıkladığı bölümlerden notlar çıkararak kitabın sonuna ekleme yapmış aslında orada da öğrenilebilir her şey.
328 syf.
Yazar ve aynı zamanda bir bilim insanı olan Louann Brizendine bu kitabında asırlardır erkekler ve kadınların neden tam olarak anlaşamadığını -anlaşamayacağını- bizlere gösteriyor.
Kadın beyninin karmakarışık,anlaşılması güç bir yapıda olduğunu; erkek beyninin ise detaylara odaklanmayan, daha düz bir yapıda olduğunu araştırmalardan,kendi araştırmalarından ve kliniğine gelen hastaları üzerinden yaptığı gözlemlerden konu sıralamasını ve bütünlüğünü muhteşem bir biçimde kombinleyerek bizlere sunuyor.
Kitabı okurken kadınların ve erkeklerin bazı davranışlarının sebeplerini öğrenecek, nereden kaynaklandığını çözeceksiniz.
Kadınların kendini tanımaları, erkeklerin ise hayatındaki kadınları veya hayatında olacak kadınları tanıması ve keşfetmesi için okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
Umarım okursanız, beğenirsiniz ve hayatınıza güzel etkileri olur.
336 syf.
·Beğendi·8/10
Bebeklikten yaşlılıga kadar erkek beyninin evrelerini ve degişimini anlatıyor. Bilimsel verilerle bunaltmıyor. Yazar bilimsel açıklamalarını gözlemleriyle ve örneklerle anlaşılır hale getirmiş. Erkeklerin anlam veremediginiz davranışlarını bilimsel verilere dayandırarak sinir katsayınızı düşürebilecek bir kitap;) En azından okuduktan sonra bir süre; )Tavsiye edilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Louann Brizendine
Unvan:
Bilim kadını,nörobilim uzmanı
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 30 Aralık 1952

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 268 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 329 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.