1000Kitap Logosu
Lucretius Carus
Lucretius Carus
Lucretius Carus

Lucretius Carus

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.4
39 Kişi
109
Okunma
76
Beğeni
2.406
Gösterim
Tam adı
Titus Lucretius Carus
Unvan
Roma dönemi şair ve filozof.
Doğum
MÖ 99
Ölüm
MÖ 55
Yaşamı
Lukretius, (Titus Lucretius Carus) MÖ 99 - MÖ 55 yılları arasında yaşamış, kilicın üzerine atlayarak canına kıymış Roma dönemişair ve filozof. Eksik kalan yazılarını ölümünden bir süre sonra Cicero sona erdirmiş, derleyip düzenlemişti. Michel de Montaigne adlı yazarın denemelerinde de, bu ünlü şairin sözlerine rastlayabilirsiniz. "İnsanlar yaşatarak yaşar birbirini ve hayatmesalesini, birbirine devreder koşucular gibi." Altı kitaptan oluşan De rerum natura (Doğa Üzerine) adlı eseri yazmış olan Lukretius, 1. hiçten hiçbir şeyin çıkmayacağı ve 2. hiçbir şeyin ortadan kaldırılamayacağı ilkeleriyle birlikte, maddi cismin ve boşluğun varolduğunu öne sürmüştür. Lukretius, daha sonra cismi de, bileşik ve basit diye, ikiye ayırmıştır. Bunlardan bileşik cisimler nesnelere, şeylere karşılık gelirler; buna karşın, basit cisimler atomlardır. Atomun varoluşunu öne sürdüğü için, maddenin sonsuzca bölünebilirliğine karşı çıkan Lukretius, bir yandan da atomların şekil ve ağırlıkları olduğunu, fakat renk, ses, koku ve tat gibi ikincil niteliklere sahip olmadığını iddia etmiştir.
Pluto
Evrenin Yapısı'nı inceledi.
268 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Bundan 2000 Yıl önce yazılmış ve Turgut-Tomris Uyar tarafından çevirisi yapılmış evrenin uçlarına masalımsı bir yolculuk. Lucretius'un zekasına hayran kalacaksınız. Rutherford'un 19. yy da keşfini yaptığı boşluklu yapıyı çok çok öncesinden keşfediyor. Yunan düşünürlerden en çokta atomu ilk kez ortaya atan Democritostan etkilenmiş ve bu etkiyi Latin dünyasına taşımış ilk kişi. 'Biz varken ölüm yok, ölüm varken biz yokuz, ölümden neden korkalım ki.'
Evrenin Yapısı
8.6/10
· 65 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Epikürosçu
Evrenin Yapısı'nı inceledi.
268 syf.
·
103 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İnsanoğlunun her şeyi bilimsel olarak açıklamaya başlamasının yani bilimsel düşüncenin mimarlarından Demokritos ile Epiküros'un aydınlattığı yolu, bundan tam iki bin yıl önce yazdığı şiirsel eseri Evren'in Yapısı ile ölümsüzleştirdi Lucretius. İnanç sorunsalından evren, dünya ve canlıların oluşumu ve yapısına, doğa gözlemlerinden insan, insan ilişkileri ve aşka dair gözlemleri ve tespitlerine, insan hayatının amacından insani duygulara, beden ve ruha bakışından insan eğitimine, Sokrates'e attığı taştan, Demokritos ve Epiküros'a sunduğu saygıya, Yunan mitolojisinden, iki bin yıl önceki bazı uygarlıklar, bitkiler ve hayvanlara kadar her şeyi bulabileceğiniz muhteşem bir eser. Öncesinde Demokritos ve özellikle Epiküros ile ilgili kitapları okursanız Evrenin Yapısını daha iyi anlayabilirsiniz.
Evrenin Yapısı
8.6/10
· 65 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Pluto
Doğanın Evrimi'yi inceledi.
330 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Turgut ve Tomris Uyarın çevirisini yaptığı Evrenin Yapısı, İsmail Zeki Eyüboğlu nun çevirisini Doğanın Yapısı ve Turhan Erdem in çevirdiği Doğanın Evrimi kitapları aynı içeriğe sahip olup kitapları okumayı düşünenler bunları göz önünde bulundursunlar.
Doğanın Evrimi
9.0/10
· 13 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3