Luke Rhinehart

Luke Rhinehart

Yazar
6.3/10
704 Kişi
·
2.736
Okunma
·
66
Beğeni
·
4.245
Gösterim
Adı:
Luke Rhinehart
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 15 Kasım 1932
Zar Adam (orijinal adıyla The Dice Man), George Cockcroft'un Luke Rhinehart takma adıyla yazdığı bir kitaptır. 1971'de Amerika Birleşik Devletleri'nde HarperCollins tarafından basımı yapıldı. Türkçe'ye çevirisini Enver Gürsel'in yaptığı kitap Türkiye'de Pegasus Yayıncılık tarafından basıldı. Kitap, piyasaya çıktığı dönem ülkesinde uzun süre çok satanlar listesinde kendine yer buldu.
"Yeni bir hayat mı istiyorsunuz?"
"Evet,evet"
"Ozaman herşeyi önemsemekten vazgeçin ,dedim.
Herşeye boş vermelisiniz. HER ŞEYE. "
Aptal çocuk dedi. Sanırım masalda prens tek başına giderek ejderhayı öldürür. Prensesi de yanında sürüklemez.
Luke Rhinehart
Sayfa 109 - Pegasus Yayınları
Zar mürşitleri herkesi alışkanlıklarını ve yasakları kırarak çok kişilikli rastgele insanlar hâline gelmeye zorlamaktaydılar
Luke Rhinehart
Sayfa 65 - Pegasus Yayınları
Hayatın gerçek yüzünü bizlere anlatan bir kitap. Kurguyu ben çok iyi buldum. İlginç bir kurgusu var ama ben sevdim. Kitabın içinde cinsel içerik var. Okurken rahatsız olmadım. Ana hikayeye odaklandım ve ben çok beğendim. Meraklısına tavsiye ederim.
Hayatın sıradan akışından sıkılan bir psikoterapistin hayatını zarın yönlendirmelerine göre yaşamaya karar vermesiyle başlıyor zar adamın hikayesi.
Diyelim ki işe gidiyorsunuz aniden durup bunu zarın seçeneklerine yüklüyorsunuz. Bu seçenekler sizin istediğiniz, istemediğiniz, isteyip de yapamayacağınız şeyler vb. gibi 6 seçenekten oluşuyor. Sonra zarı atıp çıkan sonucu kesin bir kararlılıkla uyguluyorsunuz. Çıkan sonuç eve geri dön ve uyumaya devam et çıkabilir, her ne kadar işten atılmanıza sebep olabilirse de kural kuraldır, yapmak zorundasınız.

Kitabın olağanüstü akıcılığı içinde insana bir şeyler katan psikolojiden, felsefeden ve bizzat hayatın kendisinden bir şeyler buluyorsunuz. Ayrıca yazarın psikoterapist olmasının katkısından olsa gerek, okurken sizi garip bir şekilde etkiliyor. Olayların filmografik gerçekliği ve cinselliğin tabu yanlarına değinmesi gibi özelliklerinden dolayı bazı okurları rahatsız edebilir. Daha önce 'Olasılıksız' isimli bir kitabı okuyup beğenmiştim. Kitap kapağı ona benzediği için aldım, pişman olmadım. Ammavelakin kitabı beğensem de kültler içinde yerini alabilmesine şaşırmışımdır,bunu biraz da pazarlama başarısı olarak görmekteyim. Sonuç olarak vaktiniz varsa alın, okuyun. Okuma alışkanlığı olmayanlar için güzel bir başlangıç olabilir.
İlk defa bir kitabı okurken bir an önce bitmesini istedim. Uzun bir süredir psikiyatrist olmayı düşündüğüm için arkadaşlarım 'Zar Adam' okumalısın bir an önce dediler ve ben yine ilk defa bir öneriyi dinleyip uyguladığım için pişman oldum. Gerçekten duygusal bir insanın okuyupta kaldırabileceği bir roman değil, psikolojimi alt üst etti. Ve tek önerim şudur ki; psikolojik olarak etkilenmeyecegine güvenen kişiler okusun, diğerleri için tehlikeli :)
Hayatımda ilk kez bir kitabı yarım bırakmama sebep olmuştur. Bu aslında yazarın başarısızlığı değil aksine başarısıdır. Anlatılanlar ve yapılanlar o kadar gerçek ve çiledek çıkarıcı ki daha fazla devam edemedim ve kitabı bırakmak zorunda kaldım. Psikolojisi kaldırabilecek insanlar okusun, seveceklerdir.
Cinsel iceriklerden ziyade ana konuya odaklananlar icin guzel bir kurgu Hayata farklı acıdan bakan psikiyatristin zar inancını zar dinine göre yasayisini anlatıyor bir zara 6 seçenek veriyor ve gelen seçeneği kuşkusuz yerine getiriyor bu bazen iyi bazende kötü sonuçlar doğurabiliyor zara itaat etmekten vazgeçmiyor zar evini terket derse yapar başka başka kişiliklere dönüş derse belirli süreyle dönüşür öldür derse istemesede öldürür .
bu onun inancı.
kimi zaman eylenceli kimi zaman rahatsız edici yerleri var ama genel olarak sıradışı garip bir kitap .

Ilginç bir Roman arayanlara iyi okumalar.
Tam bir manyak konulu kitap aslinda dusunmek gerekirse suanki hayatin gerceklerini anlatmis gizli kalmis seyleri gun isigina cikarmis yazar sıkılmadan okunacak bir kitap.
Saçmalıklarla dolu bir piyasa kitabı daha. Yine vitrinlerde görüp iyidir düşüncesiyle almıştım. Okunmaya değer bir kitap kesinlikle değil. Harcadığım zamana acıyorum.
İlginç bir kurguyla yazılmış bir roman. Uçuk bir fikir nasıl saplantı haline gelebilir ve hayatınızı nasıl topyekün etkiler bu romanda bunu göreceksiniz. Uçuk bir fikirle yazılmış bir romanı sevebilecekseniz okuyun...
Açıkçası bu kitaba tam olarak ne yazacağımı bilmiyorum. Alışılagelmişin dışında bir konuya sahip. Felsefi bir kitap mı yoksa psikolojiyle mi ilgili tam anlamıyla çıkarmak zor. Okurken bana anlamsız gelen çok şey vardı. ama ilginçtir ki ben bu anlamsızlığı sevdim beni yaşanan olaylar karşısında “ bu adam napıyor “ tam bir ruh hastası ‘dedirtme durumuna getirip sorgulattı. Düşünüyorm da hayatın sıkıcılığından tekdüzeliğinden bunalıp da bir zar’ın benliği yönlendirmesini kim düşünebilir.. yaşamını zar da şansa denk düşen sayılar üzerine kim kurabilir. Bu yönleriyle oldukça farklı hissettiğimi söyleyebilirim. Sıkıcı değil yanlız biran önce bitsin kıvamına getirdiği de bir gerçek. Sizde farklı bir şeyler okumak istiyorsanız şans verilebilir.
HayaTinizi nasıl yaşamak istersiniz ?
Peki ne yapacağınıza nasıl karar verirsiniz?
ve hayatıniz ı ve yaşamınızı sadece iki tane zar ile yönetmeye ne dersiniz

Yazarın biyografisi

Adı:
Luke Rhinehart
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 15 Kasım 1932
Zar Adam (orijinal adıyla The Dice Man), George Cockcroft'un Luke Rhinehart takma adıyla yazdığı bir kitaptır. 1971'de Amerika Birleşik Devletleri'nde HarperCollins tarafından basımı yapıldı. Türkçe'ye çevirisini Enver Gürsel'in yaptığı kitap Türkiye'de Pegasus Yayıncılık tarafından basıldı. Kitap, piyasaya çıktığı dönem ülkesinde uzun süre çok satanlar listesinde kendine yer buldu.

Yazar istatistikleri

  • 66 okur beğendi.
  • 2.736 okur okudu.
  • 43 okur okuyor.
  • 687 okur okuyacak.
  • 191 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları