Luke Rhinehart

Luke Rhinehart

Yazar
6.5/10
1.204 Kişi
·
5.100
Okunma
·
95
Beğeni
·
5386
Gösterim
Adı:
Luke Rhinehart
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 15 Kasım 1932
Zar Adam (orijinal adıyla The Dice Man), George Cockcroft'un Luke Rhinehart takma adıyla yazdığı bir kitaptır. 1971'de Amerika Birleşik Devletleri'nde HarperCollins tarafından basımı yapıldı. Türkçe'ye çevirisini Enver Gürsel'in yaptığı kitap Türkiye'de Pegasus Yayıncılık tarafından basıldı. Kitap, piyasaya çıktığı dönem ülkesinde uzun süre çok satanlar listesinde kendine yer buldu.
Benim insan olmadığımı söylüyorsunuz değil mi?
Fakat günümüzde ki insan örneklerine bakarsak, insan değil ifadesi hakaret sayılabilir mi?
464 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatın gerçek yüzünü bizlere anlatan bir kitap. Kurguyu ben çok iyi buldum. İlginç bir kurgusu var ama ben sevdim. Kitabın içinde cinsel içerik var. Okurken rahatsız olmadım. Ana hikayeye odaklandım ve ben çok beğendim. Meraklısına tavsiye ederim.
464 syf.
Hayatın sıradan akışından sıkılan bir psikoterapistin hayatını zarın yönlendirmelerine göre yaşamaya karar vermesiyle başlıyor zar adamın hikayesi.
Diyelim ki işe gidiyorsunuz aniden durup bunu zarın seçeneklerine yüklüyorsunuz. Bu seçenekler sizin istediğiniz, istemediğiniz, isteyip de yapamayacağınız şeyler vb. gibi 6 seçenekten oluşuyor. Sonra zarı atıp çıkan sonucu kesin bir kararlılıkla uyguluyorsunuz. Çıkan sonuç eve geri dön ve uyumaya devam et çıkabilir, her ne kadar işten atılmanıza sebep olabilirse de kural kuraldır, yapmak zorundasınız.

Kitabın olağanüstü akıcılığı içinde insana bir şeyler katan psikolojiden, felsefeden ve bizzat hayatın kendisinden bir şeyler buluyorsunuz. Ayrıca yazarın psikoterapist olmasının katkısından olsa gerek, okurken sizi garip bir şekilde etkiliyor. Olayların filmografik gerçekliği ve cinselliğin tabu yanlarına değinmesi gibi özelliklerinden dolayı bazı okurları rahatsız edebilir. Daha önce 'Olasılıksız' isimli bir kitabı okuyup beğenmiştim. Kitap kapağı ona benzediği için aldım, pişman olmadım. Ammavelakin kitabı beğensem de kültler içinde yerini alabilmesine şaşırmışımdır,bunu biraz da pazarlama başarısı olarak görmekteyim. Sonuç olarak vaktiniz varsa alın, okuyun. Okuma alışkanlığı olmayanlar için güzel bir başlangıç olabilir.
464 syf.
İlk defa bir kitabı okurken bir an önce bitmesini istedim. Uzun bir süredir psikiyatrist olmayı düşündüğüm için arkadaşlarım 'Zar Adam' okumalısın bir an önce dediler ve ben yine ilk defa bir öneriyi dinleyip uyguladığım için pişman oldum. Gerçekten duygusal bir insanın okuyupta kaldırabileceği bir roman değil, psikolojimi alt üst etti. Ve tek önerim şudur ki; psikolojik olarak etkilenmeyecegine güvenen kişiler okusun, diğerleri için tehlikeli :)
Hayatımda ilk kez bir kitabı yarım bırakmama sebep olmuştur. Bu aslında yazarın başarısızlığı değil aksine başarısıdır. Anlatılanlar ve yapılanlar o kadar gerçek ve çiledek çıkarıcı ki daha fazla devam edemedim ve kitabı bırakmak zorunda kaldım. Psikolojisi kaldırabilecek insanlar okusun, seveceklerdir.
464 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle kitaba başlamadan önce on yargilarinizdan sıyrılıp o şekilde okumanızı tavsiye ediyorum. Yoksa belli bir bölümden sonra kitabı bırakma olasılığınız var. Bir psikolog oan "Luke" un zarlarla tanışması ve bunu hayatına uygulaması ve yaşantısına "Zar Adam" olarak devam etmesi. Tamamiyle genel geçer yargilardan bağımsız okunması gereken bir kitap. Zar Adam
464 syf.
·4 günde·10/10
Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap ve okumaya başladığınız andan itibaren bırakmak istemediğiniz bir içeriğe sahip olan zar adam kitabını herkese şehvetle tavsiye ediyorum...

Monoton hayattan sıkılmış bir psikiyatrist olan Luke Rhinehart, Manhattan da eşi ve iki çocuğuyla yaşamakta iken hayatını zar atarak değiştirmeye başlar. Batı Doğu felsefelerini iyi bilen Rhinehart düşünceleriyle kendi hayatını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır. .Luke Rhinehart hastalarını da kendine benzetmeye başlar. Rhinehart ‘ın hastaları da her şeyi zarların kararına bırakmaya başlamıştır. Üstelik Luke Rhinehart ‘ın düşünceleri bir din haline gelmeye başlamış müritleri de çoğalmaya başlamıştır.Luke Rhinehart bir psikiyatristtir. Luke Rhinehart bir kitap yazmaktadır. Yazdığı bu kitabın adı da Zar Adam dır. Luke Rhinehart ın yazdığı bu kitapta olağandışı olaylar çok fazladır. Luke Rhinehart eline geçen her bir şeyi yeni bir seçenek olarak görmektedir. Tatlı çiçek salkımları ve zarların atılışı gibi. Hem Batı hem de Doğu felsefelerini iyi bilen Luke Rhinehart basit zar atışlarıyla kendi dinini kurmuş, hayatını değiştirmiştir
Eğer tek bir cümleyle söylemek gerekirse; zardan dolayı herkesin hayatı değişir ve herkes bambaşka bir insan olur…
:) iyi okumalar...
464 syf.
·9/10
Luke Rhinehart sağlam bir şizofren, zeki bir yazar.
Evet, yazarımız tam anlamıyla bir şizofren. Çünkü zar atarak adam öldürmek, tecavüz etmek, uyuşturucu madde kullanmak, eşinin bir başka insanla ilişkiye girmesini kabullenmesi gibi normal karşılayamayacağımız olayları çok sıradanmış gibi anlatıyor.
Kitap ilk 40-50 sayfasında "nereden aldım şu lanet kitabı" dedirtiyor. Fakat profesyonel deli kahramanımız Dr. Luke, sehpanın üzerinde duran zarın üstündeki poker kağıdını kaldırıp kendisine doğru bakan siyah tek noktayı görünce olaylara balıklama dalıyorsunuz. İşte o noktadan sonra siz kitabı değil, kitap sizi okumaya başlıyor..
464 syf.
·38 günde·Puan vermedi
Cinsel iceriklerden ziyade ana konuya odaklananlar icin guzel bir kurgu Hayata farklı acıdan bakan psikiyatristin zar inancını zar dinine göre yasayisini anlatıyor bir zara 6 seçenek veriyor ve gelen seçeneği kuşkusuz yerine getiriyor bu bazen iyi bazende kötü sonuçlar doğurabiliyor zara itaat etmekten vazgeçmiyor zar evini terket derse yapar başka başka kişiliklere dönüş derse belirli süreyle dönüşür öldür derse istemesede öldürür .
bu onun inancı.
kimi zaman eylenceli kimi zaman rahatsız edici yerleri var ama genel olarak sıradışı garip bir kitap .

Ilginç bir Roman arayanlara iyi okumalar.
464 syf.
·1 günde
Saçmalıklarla dolu bir piyasa kitabı daha. Yine vitrinlerde görüp iyidir düşüncesiyle almıştım. Okunmaya değer bir kitap kesinlikle değil. Harcadığım zamana acıyorum.
464 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Tam bir manyak konulu kitap aslinda dusunmek gerekirse suanki hayatin gerceklerini anlatmis gizli kalmis seyleri gun isigina cikarmis yazar sıkılmadan okunacak bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Luke Rhinehart
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 15 Kasım 1932
Zar Adam (orijinal adıyla The Dice Man), George Cockcroft'un Luke Rhinehart takma adıyla yazdığı bir kitaptır. 1971'de Amerika Birleşik Devletleri'nde HarperCollins tarafından basımı yapıldı. Türkçe'ye çevirisini Enver Gürsel'in yaptığı kitap Türkiye'de Pegasus Yayıncılık tarafından basıldı. Kitap, piyasaya çıktığı dönem ülkesinde uzun süre çok satanlar listesinde kendine yer buldu.

Yazar istatistikleri

  • 95 okur beğendi.
  • 5.100 okur okudu.
  • 65 okur okuyor.
  • 1.052 okur okuyacak.
  • 316 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları