M. Barış Muslu

Yazar 6,6/10 · 68 Oy · 4 kitap · 197 okunma ·  21 beğeni
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
 21 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 1/10 puan

bak sen?
Çok iyiyiz, eğitimliyiz, güzeliz, yakışıklıyız, bin bir türlü özelliğimiz var ama neden sokaktaki çiçekçinin özgüvenine sahip değiliz?

Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 13)Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 13)
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
07 Oca 12:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayat devam ettikçe hepimiz aslında "gereğinden fazla öğreniyoruz". Yaşadığımız ya da şahit olduğumuz olaylardan "gereğinden fazla tecrübe kazanıyoruz"

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 38 - Doğan Egmont / 25.Baskı)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 38 - Doğan Egmont / 25.Baskı)
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
07 Oca 19:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Şüphe duyduğunuz birini, henüz suçsuzken cezalandırdığınız için, ona bu suçu işleme hakkını verirsiniz. Suçu işlediğinde ise artık cezalandırma hakkınız kalmayacaktır. Zaten bir defa cezalandırılmış biri aynı suç için tekrar yargılanamaz.

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 142 - Doğan Egmont / 25. Baskı)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 142 - Doğan Egmont / 25. Baskı)
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
07 Oca 12:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Pozitifler genel, negatifler bize özel!
Aslında bakarsanız, tüm doğrular hepimiz için ortak.
Sev, pozitif ol, mutlu ol...
Hayatımızda bize özel bir şey varsa, onlar aslında negatiflerimiz... Bir başka deyişle, pozitife ulaşamama nedenlerimiz. Neden sevmediğimiz, neden pozitif olamadığımız, neden mutlu olamadığımız geçmişteki negatiflerimizle ilgili... Aslında biz geçmişteki olumsuzlukları temizleyerek, standart doğruları zorlamak yerine, beynimizde bize özel bir şey gerçekleştiriyoruz..

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 49 - Doğan Egmont / 25. Baskı)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 49 - Doğan Egmont / 25. Baskı)
Ayşegül tatilde, bir alıntı ekledi.
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz makine değil, yaşayan, bağımsız kararlar verebilen, duyguları olan, sevip nefret edebilen, üreyen çok karmaşık canlılarız.

Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 21)Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 21)
Beyaz boşluk, bir alıntı ekledi.
17 Tem 2017 · Kitabı okuyor

Istediğimiz kişileri yönetmenin en önemli kurallarından bir tanesi de, onlara zaten bizim olmalarını istediğimiz gibi olduklarına inandırmaktır.

Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 43)Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 43)
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
25 Mar 2015

Hiç düşündünüz mü, hayatımızda bizi mutsuz etmesi gereken hiçbir durum yokken, neden bir türlü mutluluğu yakalayamıyoruz?

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu
Şükran Gündem Tabak, bir alıntı ekledi.
28 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Aslında sağlık sorunlarımızı yaratanin sadece stres olduğu eksik bir bilgidir. Stres sadece yanan ateşlere ekstra `` gazyağı`` sağlar ve atesleri çok daha fark edilir hale getirir.

Sağlığına Format At, M. Barış MusluSağlığına Format At, M. Barış Muslu
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
07 Oca 13:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

NeuroFormat Tekniğinin Prensibi
• Çözmek istediğiniz problemi oluşturan bir nedene odaklan
• O neden için "en kötü" hissettiğin göz pozisyonlarını bul
• Bulduğun her göz pozisyonunda, nörolojik noktalara yavaşça vurarak kötü duyguyu temizle
• Problemi oluşturan her nedeni, tüm göz pozisyonlarında birer birer temizleyerek, problemin tamamını temizle

Tekniğin 6 aşaması var. Bunlar:

1- Konuyu belirlemek
2- Konuyu parçalara ayırmak
3- NeuroFormat duruşuna geçmek
4- Parçayla ilgili duyguyu tetiklemek
5- Göz pozisyonlarıyla olumsuz duyguyu yakalamak
6- Olumsuz duyguyu temizlemek

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 59 - Doğan Egmont / 25. Baskı)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 59 - Doğan Egmont / 25. Baskı)
Ayşegül tatilde, bir alıntı ekledi.
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çözüme ulaşabilmek için bazen hatırlamak bile yeterli olabiliyor.

Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 241)Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 241)
Cebrail Gözen, bir alıntı ekledi.
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Elinizde sihirli bir değnek olsa hayatınızda neyi değiştirirdiniz?
İ y i d ü ş ü n ü n . . .
Hayatınızda birkaç anı hiç yaşamama şansınız olsaydı, bu hakkı kullanırmıydınız? Peki, hangi anları silip atmak isterdiniz?

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu
Cohen, bir alıntı ekledi.
09 Mar 11:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Gelecek güvencesi
"Eğer istemediğiniz bir hayat yaşıyorsanız, bunda geleceğinizi güvenceye alma isteğinizin payı büyük."

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 129 - Doğan Kitap, Barış Muslu)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 129 - Doğan Kitap, Barış Muslu)
Black Hole, bir alıntı ekledi.
22 Mar 01:30

Çevrenize bakın... Misyonu, "misyonu varmış gibi davranmak" olan nicelerini göreceksiniz...

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu
Ayşegül tatilde, bir alıntı ekledi.
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, yaşadığımız, yaşattığımız büyük tramvalar sadece hayatlarımızı değil, yaşam sürelerimizi dahi etkiliyor. Hem bizim, hem karşımızdakinin..

Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 240)Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 240)
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
25 Mar 2015

Bilinçaltımızın "defoları"

Nasıl bir gücün bizi kontrol ettiğini, artılarının yanında eksilerini de anlayabilmek ona karşı daha hazırlıklı olmamızı sağlayacaktır. Bu amaçla bizi, hayatımızı, geleceğimizi kontrol eden bu yapının "defolarını" irdeleyelim.


• Bilinçaltımızın asıl amacı –ne yazık ki– mutlu etmek değil. Onun ilgilendiği tek konu bizi hayatta tutmak. Bunu bizi mutsuz etme pahasına yapıyor.
• Tüm vücudumuzu kontrol ediyor. Dışarıdan gelen tüm "tehditlere" yanıtlar vererek tüm sistemi canlı tutmaya çalışıyor. Ancak, hayatta tutma olayını biraz da "buluttan nem kapar" modda devam ettiriyor. Kitabın ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz gibi bilinçaltı, tehlikeleri gereğinden fazla ciddiye alıyor.
• Özellikle hayati tehlike olduğunu düşündüğü anlarda, çevrede olanı biteni tüm detaylarıyla kaydediyor. Görüntüleri, sesleri, hisleri, tatları, kokuları, düşünceleri... Daha sonra kaydettiğine benzer uyarıcılarla karşılaştığı an "otomatik olarak" aynı tepkileri veriyor. Tek amacı bizi tehlikeden korumak. Ancak, ne yazık ki "tehlikeyi yaratan"la o an "tesadüfen o mahalden geçen" arasında pek bir ayrım yapmıyor. Kısacası, kurunun yanında hiç acımadan yaşı da yakıyor. Hatta bazen her yangın mahallinde göründükleri için tehlikeden "itfaiyecileri" bile sorumlu tutabiliyor.
• Beynimizin ve bilinçaltımızın ne kadar güçlü olduğu sürekli söylenir. Ancak bilinçaltı çok güçlü olsa da, ne yazık ki çok da akıllı değil.
• Yaptığımız en büyük yanlış, onun mükemmel bir bilge olduğunu ve bir anda son haline geldiğini düşünmek. Ancak bu doğru değil. Beynimiz yenilenmeden, şu anki ihtiyaçları planlanmadan bu hale gelmiş. Ek yazılımlar, yamalar daha eski programlara eklenmiş. Milyonlarca yıl önceki ihtiyaçlara cevap veren yazılımlar hâlâ çalışmaya devam ediyor. Bir başka deyişle yeni programlar eskilerle beraber çalışıyor.
• Bilinçaltımız her şeyi fiziksel olarak görüyor. Mesela işimiz, okulumuz, tuttuğumuz futbol takımı, yaklaşan bir sınav gibi daha soyut konuları anlayamıyor. O sadece fiziksel cisimlerden, tehlikelerden, gerçekten elle tutulur nesnelerden anlıyor. Kavramsal, soyut tehditlere çok ilgisiz fiziksel cevaplar veriyor. Yaptığı büyük işlerin yanında, ne yazık ki bazen saçmalıyor!
• Bilinçaltımızın zaman kavramı yok. Her şey onun için o an oluyor. Mesela geçmişteki bir olayı düşündüğünüzde, o olayın çoktan bittiğinin farkında değil. Başımızdan kötü bir olay geçtiği ve bittiği zaman bu olay bilinçaltımızda çözülmüş olmuyor. Kötü olayları her hatırlayışımızda bilinçaltımızda yeniden yaşanıyor ki çoğu zaman bu hatırlamalar biz farkında olmadan gerçekleşiyor.

• Bilinçaltımız negatifleri işleyemiyor. Bir başka deyişle, aklımıza her ne geliyorsa o bilinçaltımız tarafından "istediğimiz" ya da karşı karşıya kaldığımız bir durum olarak algılanıyor. İşte sırf bu yüzden, iyiyi düşünenler daha iyi, kötümserler daha kötü hayatlar yaşıyor. Bilinçaltımız, genel kural olarak, bize neye odaklanırsak bize onu yaşatıyor.


Evet, aslında sadece son 2 madde bile neden olumsuz düşünmememiz ve geçmişte yaşadığımız olumsuzluklara takılmamamız gerektiğini çok iyi özetliyor.

Peki, şu andan itibaren hep olumlu ve sadece olumlu düşünürsek bu, hayatımızı tamamen kontrol altına almamızı sağlar mı?

Evet, olumlu düşünmenin yarattığı mucizeleri hepimiz duyuyor ve belki de yaşıyoruz...

Ancak bu ne yazık ki yeterli değil çünkü asıl kontrol bilinçaltımızda. Eğer bilinçaltımızda geçmişten kalan "olumsuz" programlar çalışıyorsa ne yazık ki olumlu düşünmekle hayatımızda yapabileceğimiz değişim sınırlı olacaktır.

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu
3 /