1000Kitap Logosu
Mahfi Eğilmez

Mahfi Eğilmez

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6,9bin
Okunma
543
Beğeni
11,4bin
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
İstanbul, 1950
Yaşamı
1950 yılında İstanbulda doğdu. Ankara Atatürk Lisesini, A.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesini (İktisat ve Maliye Bölümü) bitirdi. Gazi Üniversitesi’nde Kamu Maliyesi dalında doktora yaptı. Yeminli Mali Müşavir ünvanına sahiptir.rnrn1972 yılında Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığı kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Kamu Kurumları ve İştirakleri Daire Başkanı, Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri, Hazine ve Dışticaret Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine ve Dışticaret Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Başmüşaviri, Hazine Müsteşarlığı Müşaviri olarak görev yaptı. 1997 yılında Hazine Müsteşarlığı’na atandı. 1997 yılı sonunda kamu hizmetinden ayrıldı.rnrnHalen Garanti Bankası yönetim kurulu murahhas üyeliğinin yanısıra Garanti Leasing ve Doğuş İnsangücü Kaynakları A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor, Radikal Gazetesinde köşe yazısı yazıyor ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Politilkası dersleri veriyor.rnrnKatma Değer Vergisi (Teori - Uygulama) (1983); Hazine (1996); IMF, Dünya Bankası ve Türkiye (1996); Light Günlük (2000); Krizleri Nasıl Çıkardık? (Ercan Kumcu ile ortak 2001); Anitta’nın Laneti (2001) ve Ekonomi Politikası (Ercan Kumcu ile ortak 2002) adlı yedi kitabı ve çeşitli ekonomik ve mali konularda yayınlanmış makaleleri vardır.rn
192 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
"Ekonomi kitaplarını okuyan herkes ilk anda dünyadaki bütün ekonomik krizleri çözebileceğini düşünür. Okuduklarını sindirmeye, bunları yaşama uyarlamaya bașlayınca okuduklarının yaşamdan kopuk olduğu düșüncesine kapılır ve hayal kırıklıkları yaşar. Bir süre sonra orta yolu bulur ve birden çok hedefe aynı anda ulașmanın zor olduğunu, ekonominin aslında bu tür çoklu hedeflere ulașmada tercih yapmaya yarayan bir disiplin olduğunu kavramaya başlar. O anda mutlak doğrular yerini göreli doğrulara bırakır. " Kitabı okurken değil de İktisat Bölümü'ne başladığım yıl bu yanlışa ben de düşmüştüm. Büyük hayallerle bașlanılan her işin gerçeklerin infazına maruz kalması oldukça üzücü yine de seneler sonra hatırlayınca gülümsemeden de geçemiyorsunuz. Ahmet Mahfi Eğilmez, kendisinin de dediği gibi bu kitapta yalnızca ekonomiyi en basit haliyle anlatmak ve okuyan herkesin ekonomiyle ilgili söylenenleri, yazılanları, tartıșılanları rahatça izleyebilmesini sağlamaya çalıșmıștır. Ekonomi hakkinda sıkça duyulan kavramları (faiz, enflasyon, bono, tahvil, cari açık vb...) en basit haliyle açıklayan yazar tabiri caizse elmayla armutu tek tek topluyor kitapta. Aynı zamanda her bölümün başında yer verdiği alıntılarla da anlatımını zenginleștiriyor. İktisat alanında bir ivme kazanmış, kendini geliştirmiş okuyucular için çerez niteliğinde bir tekrar olur belki ama henüz işin en bașındaysanız çok iyi bir başlangıç yapacağınıza eminim. İyi okumalar. "Ekonomi, diğer bütün bilimlerden daha fazla safsatanın etkisi altındadır." (Henry Hazlitt)
Örneklerle Kolay Ekonomi
Okuyacaklarıma Ekle
368 syf.
·
25 günde
·
Puan vermedi
Kitaba başlayıp ders çalıştığım için bir süre ara vermek zorunda kaldım bu nedenle 25 günde bitti. Lakin uzun zamandır ilk defa aralıksız 3 saat kitap okudum. Gerçekten sürükleyici ve merak uyandırıcı bir kitap. Bir cinayet davasıyla başlayıp ihalelerdeki yolsuzluklara kadar uzanıyor. Savcı,komiser ve gazeteci bir yana maliye müfettişi Murat'ın yaptığı araştırmalar kesinlikle daha çok ilgimi çekti.Sanırım kpssye hazırlanmamla ilgili. Onun dışında Mahfi Eğilmez'in kalemine denecek birşey yok zaten.
İnferis
8.0/10 · 671 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Ekonomi ve finans üzerine merakı olan birisi olarak giriş mahiyetinde yaptığım bir okuma oldu Mahfi Eğilmez hoca bir ekonominin temel terimlerini gayet açıklayıcı ve sade bir şekilde anlatmakla beraber hayatımıza doğrudan etki eden paranın dolaşımını dünyanın düzenini aleni bir şekilde ortaya koymuş. açıkçası sıkıcı ekonomi kitaplarına hiç benzemiyor meraklısına şiddetle tavsiye edilir iyi okumalar.
Örneklerle Kolay Ekonomi
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Ekonomi alanına ilgisi olan ve akademik olarak -ingilizce- ekonomi dersi almış bir insanım. Ancak ekonomi hakkında daha detaylı okumalar yaparken terimleri kafamda oturtabilmek, boşlukları doldurabilmek için ekonomi101 gibi bir kitaba ihtiyacım olduğunu düşünüyordum. Daha önce ekonomi alanında hiç okuma yapmadığım, okur ama anlamazsan şüphesi içinde olduğum için Mahfi Eğilmez'in ekonomi bilmeyen insanlara ekonomiyi tanımlarıyla örnekleriyle anlattığı Örneklerle Kolay Ekonomi kitabını okumaya karar verdim, okudum. Kitapta ekonomiye dair çokça duyduğumuz ya da hakkında hiçbir fikrimiz olmayan bir sürü terimin tanımı ve açıklamalı örneği bulunuyor. Mahfi Bey kitabında şapkadan tavşan çıkarmak deyiminini, bono'yu, cari açığı, gayrisafi yurtiçi hasılayı açıkladığı gibi faizi, enflasyonu, dövizi, depresyonu da açıklıyor. Açıklarken para politikaları, gerçek hayata yansımaları üzerinden örnekler de veriyor. Benim çokça faydalandığım açıklamalı ekonomi sözlüğü tadında bir kitap oldu. Eylül ayında Mahfi Eğilmez'in bu kitabında öğrendiklerim ışığında bir başka kitabını okumayı planlıyorum. Bir sonraki incelemede görüşmek üzere, sağlıcakla!
Örneklerle Kolay Ekonomi
Okuyacaklarıma Ekle
168 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Her eğitim durumundan insanın rahatça okuyabileceği Mahfi Hocanın böyle ciddi konuları kolay anlaşılır bir şekilde aktararak ülkenin ekonomide, sosyal hayatta, eğitimde ve bir çok alandaki geçmişten gelen kronik sorunların nasıl çözüme kavuşacağını anlattığı harika bir kitap olmuş. Ülkemizin neden sık sık ekonomik krizler yaşadığını bunlardan nasıl kolayca akıl ve bilim yoluyla çıkılacağını gösteren bir yol haritası. Kaleminize sağlık teşekkürler Hocam.
Yapısal Reformlar ve Türkiye
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
8/10 puan
Ekonomi için giriş seviyesi niteliğinde, örneklerle zenginleştirilen ve basit açıklamalarla donatılmış bir kitap. Benim gibi, ekonomi ana bilim dalı olmayanlar için oldukça iş görecektir.
Örneklerle Kolay Ekonomi
Okuyacaklarıma Ekle
192 syf.
·
16 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Ülke Gündeminden
Merhabalarrr, uzun zamandır inceleme yapmadığım gibi, yine uzun zamandır edebi değere sahip kitaplara yoğunlaşmış, bilgi içerikli kitaplardan kendimi soyutlamış olduğumu fark ettikten sonra başladım bu kitaba. Gündemimizde de genel olarak ekonomik kriz vs konuları olunca bu konularda azıcık da olsa bilgi sahibi olmanın gerekli olduğunu düşünüp ilk basamak olarak seçtim bu kitabı. Kitap gerçekten de ekonomi hakkında çok az/hiç bilgisi olmayan bireyler için birebir. Basit örneklerinden kolay anlatımına; sözcük seçiminden bölüm başındaki alıntılara kadar her şey ekonomi/iktisat bilmeyen bireyler için hazırlanmış ve gayet anlaşılır bir dille kaleme alınmış. Ben sadece kitapla yetinmeyip ayrıca yazarımızı YouTube kanalından da takip edenler arasındayım. Ekonomiye yeni başlamış/başlamak isteyen herkese tavsiyemdir.:)
Örneklerle Kolay Ekonomi
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.