Mahfi Eğilmez

Yazar 8,6/10 · 76 Oy · 15 kitap · 182 okunma ·  50 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

50 okur beğendi.
76 puanlama · 39 alıntı
0 haber · 2.079 gösterim
182 okur kitaplarını okudu.
320 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
14 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mahfi Eğilmez'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mahfi Eğilmez'in Biyografisi

1950 yılında İstanbulda doğdu. Ankara Atatürk Lisesini, A.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesini (İktisat ve Maliye Bölümü) bitirdi. Gazi Üniversitesi’nde Kamu Maliyesi dalında doktora yaptı. Yeminli Mali Müşavir ünvanına sahiptir.rnrn1972 yılında Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığı kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Kamu Kurumları ve İştirakleri Daire Başkanı, Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri, Hazine ve Dışticaret Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine ve Dışticaret Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Başmüşaviri, Hazine Müsteşarlığı Müşaviri olarak görev yaptı. 1997 yılında Hazine Müsteşarlığı’na atandı. 1997 yılı sonunda kamu hizmetinden ayrıldı.rnrnHalen Garanti Bankası yönetim kurulu murahhas üyeliğinin yanısıra Garanti Leasing ve Doğuş İnsangücü Kaynakları A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor, Radikal Gazetesinde köşe yazısı yazıyor ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Politilkası dersleri veriyor.rnrnKatma Değer Vergisi (Teori - Uygulama) (1983); Hazine (1996); IMF, Dünya Bankası ve Türkiye (1996); Light Günlük (2000); Krizleri Nasıl Çıkardık? (Ercan Kumcu ile ortak 2001); Anitta’nın Laneti (2001) ve Ekonomi Politikası (Ercan Kumcu ile ortak 2002) adlı yedi kitabı ve çeşitli ekonomik ve mali konularda yayınlanmış makaleleri vardır.rn

Mahfi Eğilmez'in Kitapları Kitap Ekle

8,6/ 10  (10 Oy) ·  28 Okunma
6. Ekonomide Analiz (Örnek Olaylar ve Çözümler)
8,8/ 10  (8 Oy) ·  12 Okunma
7. Makro-Ekonomi (Türkiye'den Örneklerle)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  6 Okunma
5,5/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
11. Değişim Sürecinde Türkiye (Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  3 Okunma
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Marshall Sahlin
Kapitalist sistem, günümüz dünyasında örneğin yazılı ve görsel medyada çıkan reklamlar aracılığıyla insanları, aslında hiç düşünmedikleri şeylere ihtiyaçları varmış gibi koşullandırarak sürekli yeni ihtiyaçlar yaratıyor. Böyle olunca da ihtiyaçlar sonsuzmuş gibi algılanıyor.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 14 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 14 - Remzi Kitabevi)
BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ekonomide ilk ders kıtlıktır. Buna göre, insan ihtiyaçlarını karşılamakta kullanılan her şey kıttır. Siyasetteki ilk ders ise, ekonomideki ilk dersin dikkate alınmamasıdır.
(Thomas Sowell)

Örneklerle Kolay Ekonomi, Mahfi EğilmezÖrneklerle Kolay Ekonomi, Mahfi Eğilmez
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduğum en anlamlı paragraflardan;
Hepsinden önemlisi meraklı olmaktır. Bilim merakla başlar. Merak etmezseniz analiz yapıp olayın içyüzünü anlamaya çalışmazsınız. O zaman size söylenenleri ezberler ve kabul etmeye başlarsınız. Ve analiz öncesinde yapılan kabuller bilimin düşmanıdır. Çözüm üretemezsiniz, eski ve geçerliliği tartışmalı çözümleri kabul etmeye başlarsınız.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 29 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 29 - Remzi Kitabevi)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günümüzde reklamlar öylesine etkili olabiliyor ki bazı konularda arzın talebi yarattığına da tanıklık ediyoruz.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 18 - Remzi Kitabevi)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
 13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çoğu kişi, ekonomi eğitimi verilen bir okulu bitirince iktisatçı olunacağını düşünür. Oysa ekonomi okumuş birisinin iktisatçı olması diploma almasından başka şeylere bağlıdır.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 39 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 39 - Remzi Kitabevi)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Keynes
Usta bir iktisatçı, bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı, geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalıdır. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı, bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 39 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 39 - Remzi Kitabevi)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En haklı paragraflarda bugün;
İktisatçı olmaya çalışmak bir çeşit meydan okumadır. Görünen şeylerin altında neler olduğunu merak edip araştırma işidir. Çok fazla okumayı, araştırmayı, ayrıca ön yargılardan, inanç ve kabullerden sıyrılmayı gerektirir. Ki bu yazılıp konuşulduğu kadar kolay bir şey değildir. Onun için onbinlerce ekonomi bölümü mezunu olduğu halde çok az sayıda iktisatçı vardır.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 41 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 41 - Remzi Kitabevi)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özetle günümüz dünyasında kapitalizm de sosyalizm de, ortaya atıldıkları çerçeve içinde bulunmuyorlar. Bir çeşit "sulandırılmış kapitalizm" ile "sulandırılmış sosyalizm" var karşımızda.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 31 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 31 - Remzi Kitabevi)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Satranç oynamak analiz yapma yeteneğinizi geliştirir. Polisiye roman okumak da bu anlamda işe yarayabilir.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 29 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 29 - Remzi Kitabevi)
Buse Suci, bir alıntı ekledi.
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesela üretim araçları mülkiyetinde özel kesimin ağırlığının çok fazla olduğu ABD'deki sisteme 'kapitalist sistem' deniyor. Buna karşılık kamu kesimi mülkiyetinin ağırlıkta olduğu Çin'deki sistem 'sosyalist sistem' olarak adlandırılıyor. Ne var ki her ikisi de aslında tanımlarının dışına çıkmış, işin içine birbirinden unsurlar katmış bulunuyorlar. Örneğin ABD'de işçi sendikaları, asgari ücret uygulamaları, genel sağlık sigortası gibi uygulamalar sistemi kapitalizmin saf halinden uzaklaştırırken, Çin'de piyasa sisteminin varlığı ve özel kesimin giderek daha çok üretimde yer alması sistemi sosyalizmin saf halinden uzağa taşıyor.

Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 31 - Remzi Kitabevi)Mikroekonomi, Mahfi Eğilmez (Sayfa 31 - Remzi Kitabevi)
Bütün Alıntıları Göster

Mahfi Eğilmez kitap incelemeleri

BİROL COŞKUN, Örneklerle Kolay Ekonomi'yi inceledi.
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Profesyoneller için değil, televizyon, gazete vb mecralarda duyulan ama tam olarak ne ifade ettiği anlaşılamayan sözcülerin açık ve son derece anlaşılır bir dille ifade edildiği bir kitap olmuş.

İndantee, Örneklerle Kolay Ekonomi'yi inceledi.
09 Oca 15:38 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın adından da anlaşılacağı üzere ekonomiyi kolay örneklerle açıklayan bir kitap. En basit tanımlardan karmaşık katsayılara ve istatistiklere kadar bir çok terimi en basit haliyle anlatmış. Kitabı sevenler Mahfi Eğilmez hocanın "Kendime yazılar" isimli blogunu da takip edebilirler.

Furkan Düzenli, Değişim Sürecinde Türkiye'yi inceledi.
04 May 03:27 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Mahfi Eğilmez, “Değişim Sürecinde Türkiye”, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme, isimli kitabında imparatorlukların yıkılıp ulus devletlerin kurulduğu, tarım devriminden sanayi devrimine ve ordan da küreselleşmeyle endüstri devrimine geçilen bir dünyada Türkiye özelinde yaşanan değişimi sosyo-ekonomik açıdan değerlendiriyor.

Eğilmez, köken olarak ekonomist ve uzun yıllar ekonomi alanında çalışmış bir isim. Değişim ise tamamen sosyal bir alan. Kitab altı bölümden oluşuyor. İlk üç bölüm sırasıyla; değişim, Yirminci Yüzyıl Öncesi ve Sonrası dönem değelendirmesi ile Yirminci Yüzyılın Getirdiklerine ayrılmış.

Değişimin kavramsal alt yapısının oturtulduğu ve dünyada yaşanılan değişimin anlatıldığı bölümlerin ardından Osmanlı İmparatorluğundan Türkiye Cumhuriyetine yaşanılan dönüşümlerin ve değerlendirmelerin yapıldığı bölümler geliyor.

Kitabı okurken özellikle son bölümlerde Eğilmez’in sosyal bilimci kimliğinden çıkarak salt bir muhalif kimliğine büründüğünü sezdim. Birçok örneğini verebileceğimiz bu durum özellikle kitabın sonlarına doğru gelindiğinde ilgi kaybına ve yazarın söylemlerinin değerini düşürmeye başlıyor. Bu bir handikap.

Kitaba “Değişim Sürecinde Türkiye” gibi iddialı bir isim verildiğinde kitaptan beklenti de bu oranda artıyor. Fakat kitap özellikle değişim konusunda sosyolojik alt yapıyı tam yakalayamıyor. Yapılan değerlendirmeler oryantalist bakış açısı ve basma kalıp yargıların istatistiklerle bezenmiş yorumlarından öteye geçemiyor.

Konuyla ilgili örneklerden sadece bir tanesi: Eğitim.

Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’ni eğitim konusunda temel kıyas bana göre abesle iştigaldir. Okuma yazma oranlarıyla yapılan basit kıyaslamanın bize kazandıracağı hiçbir yarar yoktur. Herşeyden önce Osmanlı Devleti bünyesindeki toplum tarım toplumu idi Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan toplum ise sanayi toplumu yolunda ilerleyen bir toplumdu. Bu temel ilke bile başlı başına bir karşılaştırmayı hükümsüz kılmaya yetmektedir.

Ayrıca Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçerken gerçekleştirilen “dil devrimine” hiç değinilmemiş olması ayrı bir eksik. Yeniyi övmeye yeltenirken eskiyi yerme adetinin geçmişte kalması gerekirken hala bu yanılgıya düşmek geçmişte kalmak demek.

Eğitim ülkemizin tedavi edilememiş bir sorunu fakat bu sorun son 15 yılın sorunu değil, neredeyse son yüzyılın sorunu. Yazarın bu sorunu getirip dayattığı nokta ise imam hatiplerin sayısının arttırılması. 28 Şubat öncesi imam hatip liselerinin kalitesi ortadayken imam hatiplerin sayısının artmasıyla eğitim kalitesinin düşmesini paralel göstermek de yine sayılarla oynayarak algı oluşturmanın ötesine geçememek demek.

Bir ekonomistin gözüyle değişimi okumak gerçekten farklı bir pencere açtı önümde: Toplumunu bilmeyen toplumsal dönüşümü yazmasın.

Daha eleştirilecek çok nokta var, fakat ben sadece bir örnek vermekle yetineceğim. “Değişim Sürecinde Türkiye” başlığının ne yazık ki içinin fazlasıyla doldurulamadığını, doldurulan kısmın da eksik kaldığını görüyoruz kitapta.

Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde bitiyor: “Bu kitap Türkiye’nin Osmanlı’dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi amaçlıyor.”

Aslında sorun tam olarak bu cümlede çözümü birlikte yer alıyor. Türkiye’de değişimdeki kararsızlık toplumsal kodları bilmeden yukarıdan topluma dayatılan değiştirme isteğinde kendisini buluyor. Toplumsal beklentiyi göz ardı edilerek yapılan her dönüştürme hareketi bir zaman sonra geri dönüşüm şeklinde hayat buluyor, yazar bunu geriye gidiş olarak okuyor. Halbuki toplum aslına rücu ediyor. Cumhuriyet elitleri sadece bu gerçeği anlayabilseydi ve buna uygun davransaydı bugün yaşadığımız kutuplaşma belki de bu kadar sert ve uçlarda yaşanmayacaktı.

Yusuf, Kolay Ekonomi'yi inceledi.
11 May 16:41 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ekonomi bilgisi olmayan televizyonda ekonomi haberleri dinleyince birşey anlamayanlar için yazılmış bir kitap. Her kavramı basit ve anlaşılır şekilde açıklamış. Ayaküstü bölük pörçük parça parça bişeyler duyup ekonomik yorumlar yapmak yerine bu basit anlatımlı kolay seviyede kitabı okuyarak ekonomi alanına daha tutarlı bi bakış sağlayabilir ve sağlam yorumlar yapabilirsiniz.
Bu alanda kendimi çok cahil gördüğüm için okumak istedim bu kitabı ve çok faydalı oldu. Tavsiye eden dostuma çok teşekkür ediyorum;)) Keyifli okumalar.

Mithril / Danny, Örneklerle Kolay Ekonomi'yi inceledi.
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı hangi amaçla okuduğunuz önemli. Ekonomi eğitimi almış birine yönelik bir kitap değil, ancak gazetede televizyonda ekonomi haberlerini takip etmek isteyip de hiç bir şey anlamayanlara yönelik çok basit bir dille yazılmış, tamamen temel bilgileri içeren "kolay ekonomi" kitabıdır. Bu amaçla değerlendirildiğinde, oldukça başarılı bir kitaptır.

RJ, Hazine'yi inceledi.
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap Hazine'nin calışma esaslarını,kurumun ulusal ve uluslararası kuruluşlarla olan bağlantısını,görev ve calışma esaslarının tarihsel gelişimi,piyasalardaki yeri konusunda bilgi verilmiş.Eksik görülen yönler ya da daha iyi olabileceği düşünülen kısımlar icin eleştiri içeren bilgilendirici bir eser olmuş. Kurumla ilgilenenler ya da hala Merkez Bankası neden bağımsız olsun kı diyenler için okunması gereken bir kitap. Nedenini çok güzel açıklamış yazar.

Şirin şen, Kolay Ekonomi'yi inceledi.
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ekonomiyi anlamak istiyorsanız okumanız gerekiyor. Adından da anlaşılacağı gibi ekonomiyi kolay bir şekilde anlatmış. Ekonominin tanımından diğer birçok terimin tanımını ve birbirleriyle ilişkilerini bu kitap sayesinde öğrenmek mümkün.

Anıl Yarka, Örneklerle Kolay Ekonomi'yi inceledi.
19 Mar 19:17 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Ekonomiyi en temelden alıp çok anlaşılır bir halde yazılması hoşuma gitti. Şirketler kişiler ve devletler arasındaki bağlantıyı; neden üretim ve tüketim yapmamız gerektiği gayet açık bir şekilde ele alınmış.

Tigin Özmen, Ekonomi Politikası'ı inceledi.
13 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İktisat dersinin yanında kesinlikle faydalanması gereken bir kitap. Ayrıca ekonomiye ilgisi olan herkesin rahatça okuyabilecegini dusunuyorum. Şayet hocaların dili gerçekten anlasilir.

Şafak Solmaz, Örneklerle Kolay Ekonomi'yi inceledi.
12 Mar 09:40 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten ekonomideki temel kavramlari öğreten faydali bir kitap iktisat 1. Sınıf öğrencilerinin okumasini tavsiye ederim hocamızın ellerine sağlık .

Bütün İncelemeleri Göster