Mahfi Eğilmez

Örneklerle Kolay Ekonomi yazarı
Yazar
8.4/10
2.532 Kişi
10,4bin
Okunma
702
Beğeni
20bin
Görüntülenme

Hakkında

Ankara Atatürk Lisesinde okudu. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin iktisat ve maliye bölümünden mezun oldu. Gazi Üniversitesinden Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı başlıklı tezi ile doktorasını aldı. Yeminli mali müşavir ruhsatına da sahiptir. 1972 yılında "maliye müfettiş muavini" göreviyle Maliye Bakanlığında çalışmaya başladı. Hazine Müsteşarlığında daire başkanı, genel müdür, müsteşar yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, Washington büyükelçiliği ekonomi müşavirliği ve başmüşavirliği gibi çeşitli görevlerle ABD'de bulundu. 1997 yılında hazine müsteşarlığına atandı fakat 1997 yılı sonunda kendi tercihiyle kamu hizmetinden ayrıldı. Kamu hizmeti sırasında Dünya Bankası'nda Türkiye adına görev yaptı. Eylül 1997'de bakanlar kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine atandı, ancak kısa bir süre sonra bu görevinden de istifa etti. 1998 yılında özel sektöre geçmiş ve çeşitli finans kurumlarında yönetim kurulu üyelik ve başkanlıklarında bulunmuş, 2006 yılı itibarıyla tam zamanlı bütün görevlerinden ayrılmıştır. Uzun süre köşe yazısı yazdığı Radikal gazetesinden 2011 yılı sonunda ayrıldı. Yaklaşık 10 yıl yorumculuk yaptığı NTV televizyon kanalından 2018 yılında ayrıldı. 2000 ile 2010 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesinde, 2011 ile 2017 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesinde ekonomi ve maliye dersleri verdi. Mahfi Eğilmez, hâlen Altınbaş Üniversitesinde ders vermektedir. Kendi internet sitesinde ve aylık İktisat ve Toplum Dergisinde düzenli olarak ekonomi hakkında görüşlerini yazıyor. Yayımlanmış 25 kitabı ve çok sayıda makalesi vardır. Eğilmez'in ilk romanı olan Anitta’nın Laneti 2002'de yayımlandı. Hitit medeniyetini anlattığı bu tarihî romanın devamı Hattuşa’dan Kaçış ise 2008 yılında yayınlandı. Maurice Leblanc, Sir Arthur Conan Doyle, Agatha Christie gibi polisiye türünün klasik yazar ve romanlarını büyük bir beğeni ile okuduğunu ifade eden Mahfi Eğilmez, polisiye romanlarında cinayet, katil gibi türün alışıldık örneklerinden ziyade, Türkiye'de fazla anlatılmayan malî suçlar, siyasal yolsuzluklara da değinir. Mahfi Eğilmez'in sonraki polisiye roman üçlemesinin Inferis başlıklı ilk kitabı 2020 yılında yayımlandı. Devam kitapları olan Sahte Sultan 2021'de, Fon ise 2023 yılında yayımlanmıştır.
Tam adı:
Ahmet Mahfi Eğilmez
Unvan:
Türk iktisat uzmanı, bürokrat, yönetici ve yazar.
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1950

Okurlar

702 okur beğendi.
10,4bin okur okudu.
460 okur okuyor.
5,9bin okur okuyacak.
177 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Önündeki viski dolu bardağı bir dikişte içerken, "Demek ki " diye söylendi kendi kendine, " devlete güvenmekle hata etmişim. Hem de ikinci kez." Bir süre gözlerini kapadı sonra tekrar söylendi: " Tabii devlet demek doğru değil, aslında hükümet demek gerekir."
öğrenci ders çalışma süresi ve başarı ilişkisi
... Türkiye ve Tunus'ta öğrencilerin Finlandiya ve Almanya'ya göre ders çalışmaya neredeyse iki kat fazla zaman ayırdıkları halde çok düşük puanlar aldıklarını ortaya koyuyor. Buradan kabaca 2 sonuç çıkar: (1) Bizim çocuklar verimli çalışmayı bilmiyor. (2) Çalıştıkları şeyler doğru şeyler değil. Acaba öğretmenler yeterli mi? Bu da son derecede önemli bir soru. Çünkü eğer öğretmenler yetersizse ve gerekli eğitim veremiyorlarsa o zaman bütün yük öğrencilerin Kendi kendilerine öğrenmelerine kalıyor demektir.
Sayfa 182Kitabı okudu
Reklam
Reklam