Mahir Ünsal Eriş

Mahir Ünsal Eriş

YazarÇevirmen
8.2/10
319 Kişi
·
839
Okunma
·
82
Beğeni
·
4.782
Gösterim
Adı:
Mahir Ünsal Eriş
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen
Doğum:
Çanakkale, 1980
1980 yılında Çanakkale'de doğdu. Trakya Üniversitesi Grafik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Halen aynı üniversitede doktora öğrencisidir.

Genç yaşlardan beri çevirmenlik yapan Eriş, çeşitli dillerden çok sayıda kitap, makale ve öyküyü dilimize kazandırmıştır. Öykülerini topladığı Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde adlı kitabı ise 2012 yılında İletişim Yayınları'ndan çıktı. Öykülerinde naifliği ve yalın diliyle dikkat çeken Eriş halen öykü yazma uğraşını çeşitli edebiyat dergilerinde sürdürmektedir.

Bunun yanı sıra SoL gazetesindeki "Alan Savunması" adlı köşesinde haftalık futbol yazıları yazmaya devam etmektedir. Gençlerbirliği taraftarıdır.
O sene bayram namazına götürmüştü ama beni, kurbanda.
"Keşke, kızlar da gitseymiş cumaya, " demiştim. "Belki o zaman, bu kadar kötü kokmazdı halılar. "
Mahir Ünsal Eriş
Sayfa 11 - İletişim Yayınları
Belki de insanlar hakikaten böyle deliriyorlardır. Bir şeyi kafaya takıp onunla zihninin içine küçük bir delik açıyor, sonra kurcalaya kurcalaya o deliği bütün bir aklı yutacak kadar büyütüyordur.
"Kimseyi istemiyorsun yanında, ama durup durup da yalnızlıktan şikayet edesin geliyor. Bir şeyden şikayet edebilmek için bile insan lazım. Öyle hileli bir şey bu."
İnsanların hepsi, davetliler işi, soğuğu, kardan kapanan yolları bahane edemesin de altınını paşa paşa getirip taksın diye yazın evlenmiyor mu ?
Mahir Ünsal Eriş
Sayfa 25 - İletişim Yayınları
Traş olmak ne garip şey, her seferinde altından gençliğin çıkacakmış gibi kendi yüzünü kazıyorsun, fakat yine, biraz daha yaşlanmış halin kalıyor eline.
Mahir Ünsal Eriş
Sayfa 21 - İletişim Yayınları
Önemli misafirler gelince çıkan tabak çatal takımları...Duman arabasının arkasından koşturup kendini adeta beyaz büyünün içinde cennette hayal eden çocuk çeteleri...Akşam ezanı okunurken topu bırakıp eve koşan o çocuk...Elinde çikolata poşetiyle gelen misafire gizliden duyulan hayranlık...Yumurtanın sarısını patlatıp ekmek banan minik gurme...Misafir gelmeden önce annesinin sıkı sıkı tembih ettiği kurallara uymadığı için terlikle dayak yiyen o çocuk...Kıyafetleri vaktinde kurumadığı için tozu dumana katan koca...İlk aşk acısını yaşayınca teybe Ferdi kaseti takan o genç...Sokakta oyun oynarken annesinin yaptığı ekmek arasını yiyen oyuncu çocuk...Askerdeki sevgilisine aşk mektupları yazıp dönüşünü sabırsızlıkla bekleyen, küçücük dünyasını büyük umutlarla dolduran , evlenmek için yanıp tutuşan genç kız...Odasının dört köşesini hayran olduğu sanatçının posterleriyle dolduran gençlik...

Hepsine selam olsun...

O kadar yurdum öyküler ki, sizi adeta geçmişinize götürecek.Yeşilçam tadında, hüzün kokan bir kitap :)

Eskiden Annem temizlik yaparken bangır bangır Ferdi çalardı evde, kitabın adını görünce aklıma ilk o anı geldi ve beni eski günlere götüreceğini düşündüğüm için hemen satın aldım, beklentimi yüksek tutmadım.Orta karar çok keyifli öykülerin yer aldığı bir kitap, söylemeden geçemeyeceğim yazarın üslubu çok ama çok güzel farklı bir tarzı olduğunu okuduğunuzda siz de anlayacaksınız.
Sevgiyle Kalın Sevgili Okurlar...
"Olduğu kadar güzeldik." demiş Yıldız TİLBE ..
Mahir abimde kitabın ismine koymuş bu sözü ..
Olmadığında kırıldık, üzüldük, belki de hayata küstük ..
Ne olurdu ki olsaydı , n...
Kusura bakmayın kendimi kaybettim, biz en iyisi kitabın içeriğine biraz değinelim ..

Kitabımız içeriğinde 8 tane öykü barındırıyor .. Dilerseniz şimdi bu öykülere kısaca değinelim ..


Sen O Zaman Parasız Yatılıdaydın !

Yoksulluğun pençesinde iki kız evlada sahip olan bir baba..
Kızlardan biri okumak için uzak diyarlara gider .. Öteki kızımız ise "Ailesinin tabiri ile.." okumaz demişler .. Liseyi ite kaka bitirir , birini bulur evlendiririz gibi bir düşünce ve plan hakim kızın üstünde .. dedesi çok seviyor! bu kızımızı .. yanına alıp kahvehane, panayır, pazar gezdiriyor askerlik arkadaşı gibi .. Fakirliğin batağındaki baba, bir umut diyerek ortak olarak borç batağına batarak bir işe girer. Planladığı gibi gitmez işleri.. Alkolik bir adam olup çıkar. Karısı, kızı dayanamaz bu adama . Çıkar gider baba evine kadın. Damat kayınpeder arasında bir düşmanlıktır başlar . Baba dayanır kapıya kör kütük sarhoş halde .. kızını, karısını geri ister .. kayınpeder vermez kızını böyle bir ayyaşa ..
bir taş atılır..
kayınpederin kafası parçalanır ..
Bir tüfeğin patlaması duyulur ..
İki masum babasız kalır ..
Ailede bunca şey olup biterken okuyan çocuğun hiçbir şeyden haberi olmaz.. söylemezler ona olup biteni..
Annesinin şu sözü yeterdir her dilin susmasına: " Aklı bizde kalmasın, dersine çalışsın yavrum, okusun dA kurtarsın kendini ."

Benim Adım Feridun !

Aşk acısı çeken, yemeden içmeden kesilen, kendisi mutsuzken insanların mutlu olmasına kızan bir derbeder ..
17 gündür evde.. Tek insan yüzü görmemiş 17 gündür...
18.gün karar verir dışarı çıkıp hayatını zindana çeviren kızı unutacaktır artık.. biraz yürür dışarı çıkınca.. bir düğüne gitme fikri gelir aklına .. tanımadığı bir düğüne gitme fikri !
( Okuyucu yorumu: ben bu kısımda onu terk eden kızın düğünde gelin rolü üstleneceğini sanmıştım ..)
Düğünün sahiplerinden biri bizim oğlanı akrabalarından biri sanar.. Feridun .. bizim delikanlı düğünde acıyı, yalnızlığı bir nebze de olsa unutur .. Vur patlasın çal oynasın moduna girer saniyeler içinde ..

İşe Çıkılacak Gün !

Bir genç arkadaş.. Üniversiteyi kazanıyor.. derken babası ölüyor .. annesi :" bırakacaksın okulu!" diyor .. bizim oğlan : " hem çalışır hem okurum " diyor .. serüvenimiz burda başlamış oluyor .. su arıtma cihazı satmaya başlıyor ilk olarak , 2 ayda tek adet satıyor ..( tam fiyasko) Dersler boşlanıyor, sınavlara gidiliyor sadece.. para çıkmayınca arıtmadan korsan kitap işine girer bizim genç .. bir gün dayak yer piyasanın kalın enseli abilerinden.. biri çıkar karşına okulda.. hırsızlık yaparak hayata tutunmaktadır yeni arkadaşımız .. teklif eder bizim asıl oğlana ..
kira ödenmemiş, cepte beş kuruş yok, kabul eder..
...
...
Bizim çaylak ilk işinde tam bir facia olur .

Kanatlarımız Olsa Be Metin !
(Okuyucu yorumu : Arkadaş kahve içmeye geldi, sohbet muhabbet ama kitap hep elimde , 12 sayfa süren öyküyü okumam tam 2 saat aldı, anlayamamam da cabası, arkadaşın eline de verdim sayın Zweig'in bir kadının yaşamından yirmi dört saat kitabı .. Beraber okuduk 2-3 dakika .. )
.........
........

Malibu !

(Mehmet Ali Bulut..)
Hafta sekiz bizim eleman dokuz çalışır.. ablası arar ,evliliğinde sorunlar olduğunu söyler .. konuşmak için yanına gelmesini söyler .. atlar arabaya bizim çalışkan arkadaş.. yolda yaşlı bir adam görür otostop çeken.. biraz tedirgin alır arabaya .. kaderin cilvesi ya bu , yaşlı adam bizim çalışkanın okul yıllarında en çok korktuğu, kendisini dayaktan bedbaht eden müdür yardımcısıdır yaşlı amca ..
geçmişe dönülür, okul yıllarına dönülür..
Anılar anlatılmaya başlanır ..

Dayımın Avrupa'ya Kaçırılışı !

Ortaokulda okuyan bir öğrenci.. Annesi ile beraber anneanneye gidilir .. dayısının Avrupa'ya kaçırıldığına dahil bir telefon gelir..
Telaşlar, haykırışlar, feryat figanlar..
Ayyaş dayı 4 gün sonra çıkar gelir eve .. sanıldığı gibi değildir dayının başına gelenler ..

Zehir Miktarda !

Yaşlı bir işadamı; hayrı, hakkı, fakiri, mazlumu gözeten .. sağ kolu diyeceğimiz bir adam; sadık, vefakar.. ölür bizim yaşlı amca. Oğlu gelir miras sofrasının baş köşesine.. bir fukaraya el uzatmaz .. Sağ kol dediğimiz adam dayanamaz , öldürecektir bizim toy, mirasyedi oğlu.. fare zehiri katar yemeğine patronun .. işler umduğu gibi gitmez..
(okuyucu yorumu: İnsanlar plan yapar, Tanrı kahkaha atar derler .. herkesin planı varsa , göklerde olanın da bir planı vardır ..)

Stoper !

Baba- oğul arasında bir futbol rekabeti .. baba işini, ailesini bırakır teklif gelen bir takıma transfer olur .. her şey harika gidecek diye umulurken, felek ya bu .. al üst olur hayaller .. sonrası bir hayatın küskünlüğü ..

Okunmaya değer bir kitap arkadaşlar .. Özellikle " Sen O Zaman Parasız Yatılıdaydın! " öyküsü..

Keyifli okumalar diliyorum ..
Bu yaz, Mahir Ünsal Eriş'in "Olduğu Kadar Güzeldik" öykü kitabını okudum. İlk öyküsü ki, "Sen o zaman parasız yatılıdaydın. Sana anlatmadık bunları" girişiyle başlayan "Sen o zaman parasız yatılıdaydın" öyküsüyle başlayan inanılmaz kavrama, kitap bitene kadar düşmedi yakamdan. Zaten onun için, kitabı yolda, wc'de, arabada, yatakta derken aynı gün bitirdim. Tadı tamağımda kaldı. Dili, tarzı, betimlemeleri harikuladeydi. Temalar da sıkıydı, kah hüznü kah heyecanı esaslı yaşadım. Bu kitabını da ilk fırsatta okuyacağım.
Olduğu Kadar Güzeldik adlı öykü kitabıyla Sait Faik ödülünü alan yazarın bu ondört öyküden oluşan kitabı, ödülden daha önce yayınlanmış. Bu arada ülkemizde öykücülük ödülünün Sait Faik adına verilmesi gerçekten müthiş, zira bu onuru hak eden başka büyük öykücü gelmiyor aklıma.

Ondört kısa öyküden oluşuyor dedik. Konusu, konusunu anlatmak zor ama bizden, bizim de yaşayıp anılar denizine attığımız hatıralarımızın kelimelere vurulmuş yazıya dökülmüş hali. Dedik ya anlatması zor ama okunması kolay ve keyifli.

Yazarın her öyküsünü okuyunca hüzün ve burukluk hissettim hem zihnimde hem de ağzımda. Bu duyguyu da anlatmak zor, hüzün ve burukluk karışımı bir his ve tat!

Bu kitabını birkaç sene sonra tekrar okurum şiir gibi her okumada başka bir tat alınan yazılardan.
Müthiş!
Böyle samimi, böyle sohbet edercesine hissettiren yazarlar, canım yazarlarım <3 8 tane hikaye var İnanın hepsi birbirinden güzel. Okurken zaman zaman kendinizi göreceksiniz. Çok beğendim kesinlikle yazar ile farklı kitaplarında buluşacağız.
Yeni kitap yazmis iki gozumun cicegi. Yine sicacik, yine bizden, yine tatli dilli. En sevdigin corbayi, cok sicakken icmeyip ufleye ufleye icersin ya, oyle okutuyor kendini. Ayni hikayede iki ayri acidan donen olaylar, tam Mahir Unsallik.
Bir yarısı refit halit karay'ın diğer yarısı Hüseyin rahmi gurpinar'ın anısına ithaf edilen kitabı ben özellikle rahmi gürpınarın "gulyabani" kitabına çok benzettim yazarın esinlendiği çok belli . Yine de kitap esinlenmiş olsa bile yazarın kendi dilini anlatış tarzını görebiliyorsunuz . Korku gizem tarzı kitap severlerin okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap
Öykü, deneme tarzı mükemmel bir kitap, bence yazar gelecek vaad ediyor. "Benim adım Feridun" öyküsü özellikle çok güzel, diğer hikayelerin de hepsi bizden, yaşadıklarımız hissettiklerimizden. Bu kitabı okurken sürekli aklıma "Hüzün-baz" kelimesi geldi, hüzünle oynayan! Edebiyat severlere özellikle tavsiye ederim.
Mahir Ünsal Eriş'in 2012 yılında yayınladığı "Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde" adlı kitabını okuduktan sonra yazarın kalemini, anlatımını ve samimiyetine tekrar uğramak için aldığım ve beni yanıltmayan kitap.
Mahir Ünsal Eriş öykülerinin samimiyetiyle beraber Erdek,Susurluk vb. kasabaların yaz kokusunu kitaplarının içine doldurmuş sanki.Okurken bazen tatlı bir hüzün hissedecek,bazen bir sahilde çayınızı yudumlarken bulacaksınız kendinizi.Özellikle "Benim adım Feridun" ve "Stoper" adli hikayeleri çok güzel buldum.Ayrica bu kitapla 60. Sait Faik Hikâye Armağanı'nın sahibi olmuştur Eriş.

"Meydandaki çay bahçelerinden birine oturmak geldi içimden sonra.
Çünkü Erdek bir kitap olsaydı, bu çay bahçeleri ilk cümlesi olurdu onun. Gelindi mi oturulmalıydı. Bir çay, birkaç sigarayla, kıyıda kayığında ağ onaran, çapari kösteği hazırlayan balıkçıları seyretmek, bir tost isteyip, bacaklarıma sırnaşan kedilere atmak, yakın masalarda konuşulanları dinlemek, birini bekliyormuş gibi ikide bir saate bakmak iyi gelebilirdi. Gelmeliydi en azından. Yine yaz akşamları. Yaralı tekneler, küflü sesler. Erdek'te çay bahçeleri, bıkkın orkestra, tatsız garsonlar. Ezine, Susurluk, Bandırma, burası Ankara, orası Samsun! Yalandan bayılanlar, bilmezden gelinenler, kaybolan dayılar… Uykusunda ağlayan adamlar, pişmanlar, yorgunlar. Para için mırın kırın, laf dokunduran konuşmalar. Nerede bu Türkan Şoray?"
Evvet gelelim incelemesine..
1000Kitap'ta karşıma çıkan, almayı düşündüğüm bir kitaptı yazarı tanımıyor idim daha önce. Tek nefeste okunabilecek 7 hikayeden oluşuyor ''Olduğu kadar güzeldik'',124 sayfa. Kitabı aldığım gibi kitap ismini alan hikayeden başlamak istemiştim ama bu isimli bir hikayesi olmadığını anlamam geç oldu :) Gerçekten çok samimi bir dille ailelerimizde yaşanılan olaylardaki hissettirdiği duyguyu o kadar iyi anlatmış ki ben yazara Duygu Betimleyicisi ismini verdim. Öykülerin çoğuna hüzün hakim ama tebessüm ettirdiği bir hikaye de var ki o da ''Dayımın Avrupa'ya kaçırılışı''dır :) Beni en çok etkileyen ise son 7. ''Stoper'' hikayesidir babanın yaşadığı ve çevreye verdiği ''Kendini kapatma, set çekme'' etkisi, insanı çok yaralıyor.
Son olarak açıkçası ilk başlarda okuduğumdaki argo, biraz da küfür dilinden hoşlanmamıştım ve ayrıca tabiri caizse bana uzak, kendi mahallemden olmayan bir yazar olmasına rağmen sevebildim sanırım.
Edebiyat severler, 90lar esintisi isteyenler eminim sevecekler. Ama ben daha önemsediğim öğretici, didaktik bir tarafı da yok diyebilirim kendi adıma, karar sizin :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahir Ünsal Eriş
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen
Doğum:
Çanakkale, 1980
1980 yılında Çanakkale'de doğdu. Trakya Üniversitesi Grafik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Halen aynı üniversitede doktora öğrencisidir.

Genç yaşlardan beri çevirmenlik yapan Eriş, çeşitli dillerden çok sayıda kitap, makale ve öyküyü dilimize kazandırmıştır. Öykülerini topladığı Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde adlı kitabı ise 2012 yılında İletişim Yayınları'ndan çıktı. Öykülerinde naifliği ve yalın diliyle dikkat çeken Eriş halen öykü yazma uğraşını çeşitli edebiyat dergilerinde sürdürmektedir.

Bunun yanı sıra SoL gazetesindeki "Alan Savunması" adlı köşesinde haftalık futbol yazıları yazmaya devam etmektedir. Gençlerbirliği taraftarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 82 okur beğendi.
  • 839 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 343 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları