Malcolm Gladwell

Malcolm Gladwell

Yazar
8.2/10
1.503 Kişi
·
4.093
Okunma
·
237
Beğeni
·
6,7bin
Gösterim
Adı:
Malcolm Gladwell
Tam adı:
Malcolm Gladwell T.
Unvan:
İngiliz-Kanadalı gazeteci, yazar ve konuşmacı
Doğum:
Fareham, Hampshire, Birleşik Krallık, 3 Eylül 1963
Malcolm Gladwell, 1963 İngiltere doğumludur. İnşaat profesörü İngiliz bir baba ile Jamaikalı psikoterapist bir annenin oğlu olarak Kanada'da büyümüştür. Tarih öğrenimini tamamlayıp New York'a yerleşen yazar 1987-1996 yılları Washington Post'ta ekonomi, ve bilim konularında yazdı, bir süre de bu gazetenin New York Bürosu'nu yönetmiştir. 1996'dan bu yana The New Yorker dergisinin yazarları arasında yer alan Gladwell 2000'de yayınladığı Kıvılcım Ânı (The Tipping Point) ile çok büyük bir başarı yakalamış ve 2005'te yayınlanan Göz Açıp Kapayıncaya Dek (Blink) ile başarısını katlayıp İş Dünyasının itibar edilen bir gurusu haline gelerek "Pazarlamanın Yeni Tanrısı" olarak anılmaktadır. Akademisyen değil gazeteci kökenli olan yazar işletmecilikte bilimsel devrimlere yol açan bakışıyla Peter Drucker'ı anımsatmaktadır.
Başarılı olanlara aşşırı derecede hayranlık duyuyoruz ve başarısız olanları aşırı derecede göz ardı ediyoruz. Ve en önemlisi, fazlasıyla pasif hale geliyoruz. Bizler kimin başarılı olup kimin başarılı olmadığını belirlemekte her birimizin ne kadar büyük bir rol oynadığını gözden kaçırıyoruz; "biz" derken toplumu kastediyorum.
Malcolm Gladwell
Sayfa 35 - MediaCat
Pratik, iyi bir noktaya geldikten sonra yaptığınız bir şey değildir. Sizi iyi bir noktaya getirmesi için yaptığınız bir şeydir.
Yeterince çalışır, kendinizi ortaya koyar ve beyninizi ve hayal gücünüzü kullanırsanız, dünyayı istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.
Mantıklı insan kendini dünyaya uydurur; mantıksız olan ise dünyayı kendine uydurmakta ısrar eder. Dolayısıyla ilerleme mantıksız adama dayanır.
Olağan mağlupların zaferlerini beklenmedik olaylar olarak düşünürüz: Davut ve Golyat’ın hikayesinin bunca yıldır o kadar yankı uyandırmasının nedeni de budur. (...) Neden hemen daha küçük, daha yoksul veya daha az beceri sahibi birinin illa dezavantajlı konumda olduğunu varsayıyoruz?
Başarıya giden yolun yılda 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak olduğuna inanan kültürler kesinlikle çocuklarına yazın üç ay aralıksız tatil yaptırmayacaktır.
Daha fazla özgürlük istiyordum. Farklı şeyleri amaçlayabilmek istiyordum. Para, amaçların ve arzularım için kullanabileceğim bir araçtı.
224 syf.
·3 günde
Çizginin dışındakiler kendilerine fırsat verilenler ve bu fırsatları değerlendirecek güç ve soğuk kanlığa sahip olanlar ki hayatta çok başarılı olmuş kişiler. Yazarımızın iddiası ve örneklerle, olaylarla bu iddiasını savunduğu bir anlatı diyebilirim kitap için. Birbirinden ilginç bilgiler, bilgi dağarcığınızı genişletme fırsatı sunduğu kadar başarı için hiç düşünmeyeceğiniz etmenlerinde devrede olması gerektiğini öğreneceğiniz bir çalışma. Olmazsa olmazların başında çok çalışmak gerekiyor bunu hepimiz kabul ederiz, bunun dışında da genlerden, doğduğunuz yıldan, doğduğunuz ayın bulunduğunuz organizmanın sistemine göre etkisinden, kültürel mirastan, bir sürü ilginç şartlardan söz ediyor yazar başarılı insanları incelerken. Kitabın içinde gerçekten çok ilginç şeyler mevcut; 10 bin saat kuralı bunlardan biri. Edebiyat manasında da bir cümle var ki Kentucky'nin, Harlan kasabasında kan davaları üzerine anlatımların içinde geçiyor. Kan davası sebebiyle vurulan bir genç yaralı bir halde eve geldiğinde, sızlıyor, can çekişiyor ve gence annenin söylediği söz : "Adam gibi öl, ağabeyinin yapmış olduğu gibi"
244 syf.
·3 günde·8/10 puan
Okuduğum en farklı kişisel gelişim kitabı diyebilirim. Kitapta başarmak için sadece çalışmanın yeterli olmadığı istatistiklerle açıklanmaya çalışılmış. IQ seviyeniz, nerede ve ne zaman doğduğunuz, anne babanızın ne iş yaptığı ve yetişme koşullarınızın nasıl olduğu, bütün bunlar dünyada başarılı olacağınızı ne kadar etkilemekte?
Atalarımızdan miras kalan geleneklerin ve davranış tarzlarının aynı rolü oynayıp oynamadığını kültürel mirasları ciddiye alarak öğretmeyi amaçlamış. Sıkılmadan okuyabilceğiniz güzel bir kitap.
244 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını ve tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor.Bunların hepsi de nesiller, aile, kültür ve sınıf açılarından açıklanıyor. Gladwell’in iddiasına göre, bir Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli.
224 syf.
·12 günde·9/10 puan
Çizginin dışındakiler 1000k nın bana kattıklarından; kimin tavsiye ettiğini hatirlamamakla birlikte öncelikle teşekkür ederim...Çizginin dışında bildiğimiz insanlar neden çizginin dışında bunu çok güzel anlatmış yazar.Hep en zeki olana ,en zengine, en çok bilene hayranlık duyarız ve büyük çoğunluk tarafından o insanlar bu dünyadan değilmiş gibi onlara giptayla bakarız. Bu kitapta tesadüfün , Şansın,aile ortamının ,doğduğunuz yerin ve doğum tarihinizin hayatınızı nasıl etkilediğini verilerle çok güzel anlatıyor. Beni en çok etkileyen kısmı ise dünyanın en zeki insanının şu an Fedai olmasıydı. Anlatılacak değil okunacak kitaplardan tavsiye ederim ...
244 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap gerçekten çok farklı ve ilginç bilgiler barındırıyor... Aslında başarılı insanlar için söylenen süslü kelimeler yerine istatiksel ve gerçek bilgilerle insanların neden başarılı olduğunu açıklayarak hayaller dünyasından çıkıp kendi hayatımıza göre adımlar atmamız açısından bizleri yönlendiriyor... Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim...
Avare
Avare Gelecek Daha Güzel Günler Mi Getirecek?'i inceledi.
132 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Gelecek Daha Güzel Günler mi Getirecek?, 2008 yılından bu yana altı ayda bir Toronto'da gerçekleştirilen, küresel sorunların yer aldığı münazaranın kitaplaştırılmasıdır. Bu münazarada dünya çapında başarılı olmuş bilim insanları, yazarlar ve filozoflar karşılıklı olarak kendi fikirlerini savunmaktadırlar. Münazaranın konusu, günümüz gelişmelerinden yola çıkarak gelecekte bizi güzel günlerin bekleyip beklemediği. Steven Pinker ve Matt Ridley olumlu görüşü; Alain de Botton ve Malcolm Gladwell ise olumsuz görüşü savunmaktadırlar.
Olumlu görüş, günümüzdeki sağlık, refah, zenginlik ve cehaletin büyük bir gelişme kaydettiğinin verilerle ortada olduğunu savunmaktadır. Bu verilere dayanarak gelecekte güzel günlerin bizi beklediğini öne sürmektedir. Olumsuz görüş ise, bu verilerin gerçekleri yansıtmadığını, dar bir kalıpta ele alındığını ve büyük gelişmelere paralel olarak büyük risklerin de bizi beklediğini savunmaktadırlar. Onlar sadece bilimsel verilerden yola çıkılmasının insanı beşeri yönümüzü görmezlikten geldiğini öne sürmektedir.
Gelecek Daha Güzel Günler mi Getirecek?, anlaşılır ve rahat anlatımın yanısıra; farklı görüşlerin hangi açılardan ele alınması ve her sorunun ciddiyetle ele alınmasını bize gösterdiğinden kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
224 syf.
·4 günde·10/10 puan
Harika bir kitaptı, hemen okuyayım diye vakit aradım resmen. Dünyaya bir amaçla geldiğini, eğlenmenin bir yere kadar olacağını düşünenler için çok faydalı bir kitap bence.
Benim en çok hoşuma giden bölüm ise 4. bölüm Dehaların sorunu, 2.Kısım oldu.
Nedeni ise, başarıyı sağlayan birçok faktörün olduğu evet kitapta söyleniyor. Ancak bu kısımda geçen aile yapımızın, aile ortamımızın, anne babamızın bizi nasıl yetistirdiğinin daha doğrusu küçük yaşlarda elde edebildiğimiz fırsatlarla ilgili bölüm bence insan gelişiminde en önemli kısımlardan birisi. Bu nedenle özellikle bu bölümün yeni anne-babalar veya adaylar tarafından okunması önemli olabilir bence :)
Son olarak diyeceğim :
Yazar bu ve benzeri birçok başarıda rol oynayan faktörü çok güzel bir şekilde açıklamış. Okunması gereken bir kitap :)
224 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Outliers - Çizginin Dışındakiler kitabı başarılı olmanın sırlarını bize veriyor. Başarılı olmak için çok çalışmanın yanında şansın da önemli olduğunu. Öne çıkan bir girişimci, bir hokey oyuncusu, bir yazılımcı olmak için doğum tarihinin önemini bize vuruguluyor. Bazı şeyleri erken farkedebilmek için doğru tarihte doğru yerde doğmalıyız. Bunun yanında başarılı olmak için çok çalışmak gerektiğide aşikar. Çok çalışmak 10 bin saat kuralı ve 360 gün güneş doğmadan önce kalkmak gibi belirli şeylere bağlı. Bütün o bildiğimiz zenginler, başarılı futbolcular ya da hokey oyuncularının sadece yetenekli değil aynı zamanda çok çalışmış, doğru zamanda ve doğru ailede doğmuş olduklarını bize anlatıyor bu kitap.
244 syf.
·6 günde·6/10 puan·Ne Okusam'dan
Kitapta, basarinin ve zekanin bizim kabullerimizden cok daha farkli ve derin sebepleri ve anlamlari olabilecegi anlatiliyor. Einstein dunyanin en zeki insani degil, ondan cok daha zeki olan fakat hicbirimizin tanimadigi birinin oykusune yer veriliyor. Zeka ve basari dogru orantili degil. Gercek bir basari icin cok calismak mutlak bir gereklilik olmakla birlikte, tek basina yeterli degil.

Bu ve tum bunlar gayet derin orneklerle, verilerle sunulmus. Oldukca akici bir kitap fakat etkileyiciligi konusunda ayni seyi soyleyemem. Yeni bilgiler, ornekler, anektodlar ile zengin olmasinin yaninda beni cok da sasirtmadi.

Cesitliligi ve akiciligi yonuyle tavsiye ediyorum, fakat kitabin sonunda "kisa yoldan daha basarili olmanin sirri" ni bulmayi bekliyorsaniz, cok (minimum 10 bin saat) calismak disinda bir sonuc elde edemeyeceksiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Malcolm Gladwell
Tam adı:
Malcolm Gladwell T.
Unvan:
İngiliz-Kanadalı gazeteci, yazar ve konuşmacı
Doğum:
Fareham, Hampshire, Birleşik Krallık, 3 Eylül 1963
Malcolm Gladwell, 1963 İngiltere doğumludur. İnşaat profesörü İngiliz bir baba ile Jamaikalı psikoterapist bir annenin oğlu olarak Kanada'da büyümüştür. Tarih öğrenimini tamamlayıp New York'a yerleşen yazar 1987-1996 yılları Washington Post'ta ekonomi, ve bilim konularında yazdı, bir süre de bu gazetenin New York Bürosu'nu yönetmiştir. 1996'dan bu yana The New Yorker dergisinin yazarları arasında yer alan Gladwell 2000'de yayınladığı Kıvılcım Ânı (The Tipping Point) ile çok büyük bir başarı yakalamış ve 2005'te yayınlanan Göz Açıp Kapayıncaya Dek (Blink) ile başarısını katlayıp İş Dünyasının itibar edilen bir gurusu haline gelerek "Pazarlamanın Yeni Tanrısı" olarak anılmaktadır. Akademisyen değil gazeteci kökenli olan yazar işletmecilikte bilimsel devrimlere yol açan bakışıyla Peter Drucker'ı anımsatmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 237 okur beğendi.
  • 4.093 okur okudu.
  • 347 okur okuyor.
  • 4.463 okur okuyacak.
  • 180 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları