1000Kitap Logosu
Mao Zedung

Mao Zedung

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
213
Okunma
38
Beğeni
2.475
Gösterim
Unvan
Askeri Komutan
Doğum
26 Aralık 1893, Shaoshan, Çin Halk Cumhuriyeti
Ölüm
9 Eylül 1976, Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti
Yaşamı
Mao Zedong, Çin Komünist Partisi'nin ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucu ve önderlerinden. Çin'in Hunan eyaletinde doğdu. 1943'ten itibaren ÇKP Politbüro Başkanı, 1945'ten itibaren ÇKP Merkez Komitesi Başkanı.
127 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Mao ve Felsefe
Mao, Teori ve Pratik adlı çalışmasını 1937 yılında yayınlamıştır. Çin Komünist Partisi ( ÇKP) tarafından sürdürülen mücadele, o tarihe kadar çetrefilli bir yol izlemiştir. Tarihe Uzun Yürüyüş olarak geçen geri çekilme sürecinde, devrimci mücadelede ağır kayıplar verilmiştir. ÇKP içerisinde boy veren sağ ve sol sapmalar, komünist partisinin doğru bir hat izleyememisini doğurmuştur. Zunyi toplantısı olarak bilinen yeni süreçte Mao ve çizgisi ÇKP' ye hakim olmuştur. Teori ve Pratik adlı çalışmada tam da bu koşullarda doğmuştur. Mao, kitle ve savaş çizgisindeki sapmaları düzeltme adına, bilgi ve pratik arasındaki ilişkiyi ele almıştır. Özellikle Lenin' in Felsefe Defterleri adlı çalışmasının çevirisi, Mao' nun diyalektik ve materyalizm konusunda derinleşmesinde etkili olmuştur. Mao, yaşamı kavrayış ve ona müdahalede bulunma arasındaki sorunsallığı, bilgi biliminde pratiğin ölçütü olarak cevaplamıştır. Bu nedenle "Teori ve Pratik" adlı kitapta okuyucu; pratiğin, öğrenme ve yapma güzergahındaki ayırt edici özelliğine vakıf olacaktır. Pratik ve bilgi arasındaki olgunun, algılama ve kavrama yetisini ise çelişki üzerinden ele alınmaktadır. Doğadaki her şeyin itici unsuru olması, çelişkinin başlı başına incelenmesini hak etmektedir.
Teori ve Pratik
8.0/10 · 71 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
8/10 puan
Başkan Mao
Başkan Mao'nun ele aldığı tüm eserlerinden kısa da olsa önemli içerikler barındıran kızıl kitabı okunulması ve okutulması önemli bir kitaptır. Savaş koşulları askeri örgütlenme vb. Konuların ağırlığı bulunsa da ortalarından sonra Marksist düşünce ve özellikle liberalizm ile mücadele yazıları okuyucunun ilgisini hemen çekmektedir. Mao zedong mücadele içerisinde varlığını sürdürmüş ve düşünceleri ile hala varlığını koruyarak; birçok ezilen yoksul halklara yol göstermektedir. Okuyunuz...
Küçük Kırmızı Kitap
Okuyacaklarıma Ekle
126 syf.
·
6 günde
·
9/10 puan
Yeni Demokratik Devrim
Komünist bir yaşamın Çin de varolma aşamalarından biridir YDD ! Yarı Feodal toplumdan kopuşun anahtarı! ÇKP'nin, Çin de gerçekleştirdiği devrim ile başlayan dönüşüm, yarı feodal bir yapıda bulunan Çin'in yeniden yapılanması ve sosyalist bir yapıya dönüştürülmesinin gerekliliği ile oluşan yeni demokratik devrim; aşamalı devrim anlayışını benimseyen programdır.Mao Zedung tarafından olgunluğa oluşturulmuştur. Çin de, yüz çiçek açsın bin fikir yarışsın, kültür devrimleri ile pratikleştirilmiş sosyalist yapı inşa edilmeye çalışılmıştır. YDD, yarı feodal toplum için, oluşamayan proleter güç, üretimsizsizlik, dışa bağımlı ekonomi ve burjuva devrimi gibi Çinde oluşamayan devrimleri, aşamalı bir şekilde gerçekleştirip sosyalist sisteme geçişin programıdır.
Yeni Demokratik Devrim
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Çin'in devrimci, komünist lideri Mao Zedong'un devlet yönetimi ve komünizm ile ilgili konuşmalarından ve kitaplarında yazdıklarından alıntılar yapılarak oluşturulmuş bir kitap. Kitapta farklı bakış açıları kazandığım fikirler de vardı, hiç katılmadığım fikirlerde. Kitap 1950'ler 1960'larda yazılmış, söylenmiş fikirleri, sözleri içerdiği için biraz geri kaldığı noktalar, güncelliğini kaybettiği noktalar olmuş. Mao Zedong ülkesinde değerli bir lider. Bu yüzden onun fikirlerini okumak gerekir diye düşünüyorum.
Küçük Kırmızı Kitap
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.