Marcelo Figueras

Marcelo Figueras

Yazar
8.0/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
703
Gösterim
Adı:
Marcelo Figueras
Unvan:
Arjantinli yazar ve senarist
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 1962
Sabahları beyaz, öğlenleri gri önlük giyiyorduk, teneffüslerde mate çayı içiyor ve kapıcının yuvarlak bir plastik sepette getirdiği en sevdiğimiz çörekleri kapabilmek için yarışıyorduk.
Önlüklerimiz bizi "eşit" kılıyordu; tıpkı gençlere özgü meraklı halimiz ve enerjimiz gibi.
Suya dalmanın ana rahmine düştüğümüz ve yaşamımızın ilk dokuz ayını geçirdiğimiz yerin anılarını canlandırdığı söylenir.
Suda olmak ilk kez rahimde duyumsadığımız hisleri yeniden yaşatır. Yerçekiminden kurtuluş. Yavaş ve donuk sesler. Bu konuları tartma yetisine sahip biri değilim, ama her dalış zevkinin daha az Freudvari ve daha çok türlerin evrimiyle ilgili başka sebeplere de bağlı olduğunu düşünmeyi tercih ediyorum.
Hayatın başlangıcında atalarımız sudan ayrıldıklarında suyu beraberinde götürdüler. Hayvan rahmi vaktiyle içinde yaşadığımız o doğal ortamı, okyanusu yeniden yaratır. Aynı hafiflik, aynı tuz yoğunluğu. Kanımızdaki ve vücut sıvılarımızdaki tuz yoğunlıuğu yine okyanuslardakine benzer. Yaklaşık 400 milyon yıl önce terk ettik suyu (benim hesaplarıma göre) ama deniz bizi terk etmedi. İçimizde, kanımızda, terimizde ve gözyaşımızda hala.
Marcelo Figueras
Sayfa 68 - Deniz bizi terk etmedi
Queequeg tarafından anlatılan bir Moby Dick ne kadar ilginç olurdu kim bilir, ama hikayeleri hayatta kalanlar yazıyor.
Marcelo Figueras
Sayfa 15 - all things remote -uzak olan her şey-
Zaman çok tuhaf. Bu çok açık. Çoğunlukla her şeyin aynı anda meydana geldiğini düşünüyorum, ki bu açık bir durum değil ve daha da tuhaf. Sadece anı yaşamakla övünen insanlar adına üzülüyorum, tıpkı sinemaya film başladıktan sonra giren veya light kola içenlere üzüldüğüm gibi. En iyiyi kaçırıyorlar. Bence zaman radyo frekansı gibi işliyor. İnsanların çoğu temiz ve parazitsiz olduğunu düşündükleri bir kanal seçmeyi seviyor; ama bu, kişinin iki ya da daha çok istasyonu karıştıramayacağı, eşzamanlılığın imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Bundan kısa bir süre önce iki atomun arasına bir evren sığmasının mümkün olmadığı sanılıyordu ama mümkün.
Zaman radyosunda aynı anda insanlığın hikayesinin de dinlenebileceği neden göz ardı edilsin ki?
Marcelo Figueras
Sayfa 13 - zaman çok tuhaf
“Güzel anıların iyi yanı bu. Kullan kullan eskimiyorlar! Ayrıca yer de kaplamıyorlar. Ve en önemlisi..” dedi büyükannem, kulağıma beni yarı sağır eden bir öpücük kondurarak, “kimse onları senden çalamaz!”
"Hayatım boyunca öğrendiğim bir şey varsa o da beynimizden çok daha fazlasıyla düşündüğümüzdür. Bedenimizle de düşünüyoruz. Duygularımızla da. Ve bireysel zaman algımızla."
İnsanlar geçtikleri her yerde bir iz bırakır; tıpkı biz farkına varmadan pul pul dökülüp kendi kendini yenileyen derimiz gibi...
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marcelo Figueras
Unvan:
Arjantinli yazar ve senarist
Doğum:
Buenos Aires, Arjantin, 1962

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.