Margaret Mitchell

Margaret Mitchell

9.2/10
132 Kişi
·
379
Okunma
·
26
Beğeni
·
1.810
Gösterim
Adı:
Margaret Mitchell
Unvan:
Abd'li Yazar.
Doğum:
Atlanta, Georgia, 8 Kasım 1900
Ölüm:
16 Ağustos 1949
Margaret Munnerlyn Mitchell (d. 8 Kasım 1900, Atlanta, Georgia; ö 16 Ağustos 1949 ) ABD'li yazar idi.

1936 yılında yayınlanan Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti) adlı romanıyla üne kavuştu. Roman, romantik ashley wilkes ve scarlett O'hara'nın eşi rhett butler ile amerikan iç savaşı arasında kalmış aşk üçgenini anlatmaktadır.
''... Erkekler fazla öne çıkan kızları sevmezler.''
''Erkekler kaşlarını çatıp çenesini öne çıkararak 'yapacağım' 'yapmayacağım' diyen kızlarla evlenmek istemezler,'' diyordu dadı keyifsizce. ''Genç kızlar yere bakarak siz nasıl isterseniz,'' demelidir.
Gamzesini derinleştirecek şekilde gülümseyişi, geniş etekleri nazlı nazlı dalgalansın diye ayaklarının ucuna basarak yürümeyi, bir erkeğin yüzüne baktıktan sonra bakışlarını önüne eğip, ince bir hassasiyetle titrer gibi kirpiklerini kırpıştırmayı biliyordu. Hepsinden daha önemli olarak da, bir bebeğinki kadar tatlı ve yumuşak olan yüzünün arkasındaki keskin zekâsını erkeklerden saklamayı öğrenmişti.
Çoktan beri size söylemek istiyorum, yılanları, fareleri ve bunlara benzer hayvanları görünce bayılmamanız hiç uygun olmuyor. Evde değil ama, başkalarıyla beraberken.
"O hiçbir zaman gerçekten var olmadı, sadece benim hayalimde yaşadı," diye düşünüyordu. "Ben kendi yarattığım bir şeyi sevdim. Aslında Melanie kadar ölü olan bir şeyi. Bir takım elbise yaptım ve ona aşık oldum."
Bir kadının aşklarını ve hayatla mücadelesini anlatan muhteşem bir kitap,mutlaka okunması gerekir.Mücadeleyi hiç bırakmamız gerektiğini bir kez daha anladım.
Kitabın tuğla gibi olduğu bir gerçek. Ancak içinde tek bir gereksiz paragraf olduğunu düşünmedim okurken. Akıcı ve okuması zevk veren bir roman. Romanın kendisinde bir kusur bulabilineceğini pek sanmam. Yine sinir bozucu bir kaç ayrıntı yok değildi. Mesela kitap güneylilerin tarafını anlatsa da insan ister istemez keşke burunları biraz sürtülse diye içinden geçiriyor. İkincisi ise Scarlett'in akıl almaz bencilliği herhalde. Yalnızca bencillik o kadar sevimsiz bir özellik gibi gelmez bana. Çoğu zaman gerekli gördüğüm bir özelliktir de. Ancak Scarlett de olduğu gibi saf cahillikle birleşince insana sevimsiz geliyor. Tabi gücüne saygı duymamak da mümkün değil. Kısacası roman tam olması gerektiği gibi yazılmış, ne eksiği var ne fazlası.
Dünya klasikleri arasında en sevdiğim.. uzun yıllar önce okuduğum ve bir kez daha okumak istediğim bir eser ️ Savaş sonrası değişen hayatlar ve şartlar, gerçek sevgiyi bulabilmek adına harcanan koca koca yıllar.
tutku , hırs, başarı , gurur ve güzelliğin birleşimi Scarlett..
şüphesiz ki okuduğum en güzel aşk romanlarından biridir. Hatta bir kitap kahramanına hayranlık duymama sebeptir :)
Rüzgar Gibi Geçti kitabi klasikler listesine girmis ama adini hic duymadigim bir kitapti. Cidden okurken adını bile geçti rüzgardan fırtınaya dönüştü. Sular seller gibi aktı gitti. Sömürdüm resmen kitabi. En sevdiğim ve hafızamdan hiç bir zaman silinmeyecek aşkı ile yakıp kavuran babaligina hayran hayran baktiran Rhett karakteri oldu.En sevmediğimse, sen ne bencilsin ne biçim annesin dedirten Scarletti. Ahh beni öldürdü resmen. Gözünün önundekileri göremeyen at gözlüğü takmış Scarlett .. Sana ne yazsam az gelir..Hanimefendiligiyle Melanie kendine hayran ederken.Ashley korkakligiyla beni delirtti. Savaşın getirdiği zorluklar açlık temin edilemeyen ihtiyaçlar ölen ya da yaralanan askerler hepsi üzücüydü. Okurken dedim ki Rabbim kimseyi açlıkla sınamasın. Ve daha birçok olaylar olaylar ama burda anlatipta sizlere spoiler vermek istemiyorum. Velhasıl tadı damağımda kalan çok güzel bir kitap okudum. Keşke yazar devamını yazsaymış dedim. Efendim okuyun okutun her daim ..
Birinci cildini bitirip ikinci cildini okumaktan çekindiğim bir kitap.Çünkü kitabın sonunu ben kurdum kafamda benim gibi değilse ne olur! korkuyorum.Ayı zamanda eski ABD kültürüne dair çok şey öğrendim.Güzeldi ve tatlı bir esintisi vardı.
Çok şey öğretecek bir kitap kesinlikle okunmalı, kütüphanenizde yer almalı...Hayatımda bu kadar etkileyici bir roman ve bu kadar gerçekçi bir kadın kahraman görmedim.Yazarın yazdığı tek roman olması da çok ilginç.
En beğendiğim kitaplar arasında Rüzgar gibi geçti. Filmide güzel olmasına rağmen kitaptan uyarlanan filmler hep kitabın gerisinde kalıyor. Karakterler çok akılda kalıcı. Kitabı okuduğumdan beri hep aklımda kalan "bunuda sonra düşünürüm. Çünkü yarın başka birgün" nerdeyse benim hayat felsefem oldu :)... Yerinde kullanıldığında çok etkili bir düşünme biçimi oldu.
Ahh Rhet Butler... Kitabın başında tarif edilen özelliklerinden dolayı senden nefret ettiğim için özür dilerim. Bilmezdim seni, o yakışıklı Ashley'den daha çok seveceğimi. Kahramanlarım arasındasın artık.

900 sayfalık kütük bir kitap ve her sayfada Scarlett hanımın bencilliğini, kaprislerini, körlüğünü okuyup okuyup ağzımıza geleni sayıyoruz. Tam hah adam oldu bu derken de her şey elinde patladı. Pufff...

Aslında kitaplığın en üst rafında saklamalı bu kitabı ve Scarlett'i hep hatırlamalı. Çünkü onda, sevdiği zannettiği, onsuz yapamayacağını sandığı şeyin aslında kendi hayal dünyasından, kendinin bencilce düşüncelerinden kaynaklandığını nasıl fark ettiğini çok güzel anlatmış yazar. Yani düşüncelerinde bir elbise dikti ve kendisine ilgi gösteren ve elde edemediği birine giydirdi. Elde etseydi umurunda bile olmazdı ama imkansızlaşınca daha da cazip ve çekici geldi o şey. Ahh bu aslında bütün herkesin yaşadığı şey değil mi? Birinden vazgeçemeyişimizin sebeplerinden biri de bu. Ulaşamayınca güzelleşiyor insana. Ama etrafımızdaki birçok şeyi göremiyoruz bunun yüzünden.
Bu kitap beni gerçekten etkiledi. Herkese tavsiye ediyorum.
başarılı savaş betimlemelerine sahip..tuğla kalınlığında olmasına rağmen ne diye yazılmış bu paragraf denebılecek gereksiz yerler yok, amerika pamuk tarlası siyahi insanlar köleliğin kalkışı savaşa giden gençler yıkılan kentler atlar anne baba çocuk ilişkisi gibi bir çok öğe dolu dolu var romanda .kaçanın kovalandığı entrikalı bir aşkımız da var ama yarım bırakılmış yarın yeni bir gün denilerek ... regine deforges in mavi bisikletine de aşırı derecede benziyor. aynı kitabın biri amerika biri avrupa versiyonu gibi

Yazarın biyografisi

Adı:
Margaret Mitchell
Unvan:
Abd'li Yazar.
Doğum:
Atlanta, Georgia, 8 Kasım 1900
Ölüm:
16 Ağustos 1949
Margaret Munnerlyn Mitchell (d. 8 Kasım 1900, Atlanta, Georgia; ö 16 Ağustos 1949 ) ABD'li yazar idi.

1936 yılında yayınlanan Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti) adlı romanıyla üne kavuştu. Roman, romantik ashley wilkes ve scarlett O'hara'nın eşi rhett butler ile amerikan iç savaşı arasında kalmış aşk üçgenini anlatmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 26 okur beğendi.
  • 379 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 333 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları