Marguerite Yourcenar

Marguerite YourcenarAlexis ya da Beyhude Mücadelenin Kitabı yazarı
Yazar
8.2/10
479 Kişi
1.668
Okunma
208
Beğeni
11,9bin
Gösterim

Marguerite Yourcenar Kimdir?

Marguerite Yourcenar, asıl adı Marguerite de Crayencour (d. 8 Haziran 1903, Brüksel, Belçika- ö. 17 Aralık 1987, Northeast Harbor, Maine, ABD),romancı, deneme, öykü yazarı ve çevirmen. Üye sayısı 40'la sınırlı olan Académie française'e seçilen (6 Mart 1980) ilk kadın üyedir. Akademi üyeliği yalnızca Fransız vatandaşlarına verildiğinden, Amerikan uyruklu Yourcenar, Fransız cumhurbaşkanının özel izniyle çift uyrukluluk kazanmıştır. Baba tarafından Flandre bölgesinin Fransız kesiminde yerleşmiş eski bir aileden, anne tarafından ise Belçika'ya çok sayıda edebiyatçı ve siyaset adamı vermiş Valon bir ailenin soyundan gelen Crayencour, Flandre'ın Fransızca konuşulan kesiminde bulunan evinde özel eğitim gördü. Çocukluğunun çoğu, daha sonra "tanıdığım en iyi dost ve en özgür insan" olarak tanımlayacağı babasıyla birlikte gittiği gezilerde geçti. Genç yaşta yazmaya başladı. 1927'de babası öldükten sonra kalan miras, Crayencour'a istediği gibi yazma özgürlüğü kazandırdı, uzun dünya gezilerine çıktı. İlk romanı Alexis'i 1929'da yayımladı. II. Dünya Savaşı çıkana değin bir göçebe gibi yaşadı.Sonra ABD'ye yerleşti; 1947'de Fransız vatandaşlığından çıkmadan ABD vatandaşlığına geçti. Asıl adı Crayencour'u değiştirerek yaptığı Yourcenar adını kullanmaya başladı. Yapıtları Yourcenar'ın yapıtları, kusursuz klasik üslupları, içerdikleri geniş bilgi ve psikolojik incelikle dikkati çeker. En önemli yapıtlarında geçmiş dönemleri ve kişilikleri yeniden yaratmış, insanlığın kaderi, ahlak ve iktidara ilişkin düşünceler ileri sürmüştür. Başyapıtı Mémoires d'Hadrien (1951; Hadrianus'un Anıları, 1984) 2. yüzyılda hüküm sürmüş bir Roma imparatorunun öykülerle zenginleştirilmiş anılarını içeren tarihsel bir romandır. Başka bir tarihsel roman olan L'Œuvre au noir (1968; Zenon, 1985) ise 16. yüzyılda yaşamış bir simyacı ve bilim adamının düşsel yaşamöyküsüdür. Yourcenar'ın öteki yapıtları arasında kısa öykülerini topladığı Nouvelles orientales (1938; Doğu Öyküleri, 1985), düzyazı bir şiir olan Feux (1936; Ateşler) ve Le Coup de grâce (1939; Bir Ölüm Bağışlamak, 1988) adlı kısa roman sayılabilir. Ayrıca denemeler (Sous bénéfice d'inventaire (1962)), ailesine ilişkin anı kitapları (Souvenirs pieux (1973)), (Archives du Nord (1977)) ve Hindu gizemciliğine olduğu kadar eski ve modern Yunanistan'ın lirizmine duyduğu ilgiyi belirten çeviriler yayımladı. Ölüm teması (Mishima ou la Vision du vide (1981)) ile herşeyin gelip geçiciliği teması (Comme l'eau qui coule (1982), Le Temps, ce grand sculpteur (1984)) sanatın ve yalnızlığın ayna oyunlarına temel oldu. Birçok deneme yazan Yourcenar, Siyahların spiritual'ları ile çeşitli İngiliz ve Amerikan romancılarının yapıtlarını Fransızcaya çevirmiştir.
Tam adı:
Marguerite Antoinette Jeanne Marie Ghislaine Cleenewerck de Crayencour
Unvan:
Belçika Asıllı Fransız Romancı ve Deneme Yazarı
Doğum:
Brüksel, Belçika, 8 Haziran 1903
Ölüm:
Northeast Harbor, Maine, Amerika Birleşik Devletleri, 17 Aralık 1987

Okurlar

208 okur beğendi.
1.668 okur okudu.
33 okur okuyor.
1.624 okur okuyacak.
35 okur yarım bıraktı.

Marguerite Yourcenar Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
"İnsanın asıl doğum yeri , kendisine ilk kez akıllıca baktığı yerdir .
Sayfa 34 - çev. Nili Bilkur (1984)
Uzaktan, saçların, ellerin, gülümsemen taparcasına sev­diğim birini hatırlatıyor. Kimi? Bizzat seni.
Gözleri kapalı sevmek kör gibi sevmektir. Gözleri açık sevmek, belki deli gibi sevmektir: delicesine kabullenmektir. Seni deli gibi seviyorum.
İğrenç bir umut var hala içimde. Kendime rağmen içgü­dünün sürekliliğinin tökezlemelerine bel bağlıyorum; bu da, yüre­ğin yordamında, dalgınlıkla isimleri, kapıları şaşırmakla eşdeğer.
Tanrılar, insanların kötülüğe dair sonsuz hayal güçlerine, günahla hazzın sayısız acılarıyla güzelliklerine şaşıp kaldılar.

Marguerite Yourcenar İletileri

Tümünü gör
Gerçek doğum yerimiz, kendimizi ilk kez ferasetli bir bakışla gördüğümüz yerdir. Benim ilk doğum yerim kitaplarımdı. •
Marguerite Yourcenar
Marguerite Yourcenar
Arkadaşlar herkese merhaba. Kendime göre uzun bir okuma listesi oluşturdum. Daha önce okuyan varsa ya da fikri olan kitaplar ile ilgili buyurun sohbet edelim. Buradaki dostların da kitapları var. Her ay kendime belirli bir miktar bütçe ayırdım almak için. Fikirlerinizi bekliyorum. 1)
Min Jin Lee
Min Jin Lee
-

Marguerite Yourcenar Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
134 syf.
8/10 puan verdi
Rüyâ mıydı tek gerçekliğimiz?
Yourcenar kaydettiği rüyalarını yazmış malum. Her rüya görenince çağını ve kişisel hayatını yansıtıyor. Kaydetmeli rüyaları ve analiz etmeli daha sonra. Zira karanlığın en kuytu kutusu oralarda. Hatta şifa için bir ilaç saklı bu kuytu kutuda. Günyüzüne çıkmamış, gölgedeki karanlık yanlar hep oradalar. Rüyalar korkusuzluğun güvenli sığınaklarıdır. Görünüz.
Rüya ve Kader
Rüya ve Kader
Rüya ve Kader
Rüya ve KaderMarguerite Yourcenar · Yapı Kredi Yayınları · 200839 okunma
320 syf.
10/10 puan verdi
Bu Kitap Beni Çarptı !
Kitabı, bu kitaba olan iltifatlar nedeniyle okumaya başladım…yoksa ne Roma ne de Hadrianus ile ilgili bir bilgim yoktu. Ha bir de Helikopter Yayınları’na ve kaliteli kitaplarına tutkum. İlk bölüm, okuması zor olan ve -zaten- okurken zorlandığım bir metin olacağını apaçık belli ederek başladı…bırakmayı hiç düşünmedim olsa olsa elimde sürüncemeye kalacaktı. Buna rağmen devam ettim ve kendimi zorladım. Anlamadığım olaylar ve gelişmeler ile ilgili sıklıkla yan kaynaklara başvurdum. Nedenini anlamadan bu zorlu serüven neredeyse sonuna kadar devam etti. Cancağızım, biriciğim, şaşkınım…diye Aurelius’a seslenen Hadrianus, o koca Roma İmparatoru; şunlara Aurelius’tan önce bir sen bakar mısın…? tadında ilerledi ve son satıra kadar bu havasından hiç bir şey yitirmedi. Hiç böyle bir deneyim yaşamamıştım. Bu kurgu, bırak bu kurguyu, benzeri dahi karşıma çıkmamıştı. Ne kadar översen o kadar yetmeyecek bir tad bu. Normalde, anlaşılması -tarih/olay/mekan/sıralama açısından- zor olan bir metin ‘-Aman ha sakın kaçırmayın…!!!’ tavsiyesini alıyorsa, ne olursa olsun ıskalamayın derim. Zannederim, bir daha böyle bir metine denk gelme olasılığım sıfır! Son satırına kadar sömürerek, ağır ağır ilerleyerek sonuna kadar tadını çıkardım. Size de, yavaş ilerlemenizi, bazı olayları derinlemesine anlamaya uğraşmadan, bu büyük imparatorun hislerine odaklanarak okumanızı tavsiye ederim. Çok etkilendiğim sayısız kitap oldu ama hiç biri için; Bu kitap beni çarptı diyemeyeceğim
Hadrianus'un Anıları
Hadrianus'un Anıları
dışında.
Hadrianus'un Anıları
Hadrianus'un AnılarıMarguerite Yourcenar · Helikopter Yayınları · 2017155 okunma
·
Puan vermedi
Olağanüstü. Size kitap hakkında biraz bilgi vereyim... "Zenon (L'Oeuvre au noire)" ünlü Fransız yazar Marguerite Yourcenar tarafından yazılmış bir tarihi kurgu başyapıtıdır. Roman, 16. yüzyılda Brugge'de doğan ve Rönesans ile Orta Çağ boyunca yaşayan karmaşık ve esrarengiz bir
Zenon
ZenonMarguerite Yourcenar · Adam Yayınları · 199813 okunma