Marian Stamp Dawkins

Marian Stamp Dawkins

Yazar
8.0/10
28 Kişi
·
66
Okunma
·
5
Beğeni
·
683
Gösterim
Adı:
Marian Stamp Dawkins
Unvan:
Akademisyen ,yazar
Doğum:
1945
Düşünüyorum da,
hayvanlar alemine katılıp,
onlarla birlikte yaşşayabilirim;
ne kadar sakin ve suskunlar...
Hiçbiri tatminsiz değil.
Hiçbiri sahip olma çılgınlığına kapılmamış.
Hiçbiri diğerinin önünde eğilmiyor,
binlerce yıl önce ölmüş atası olsa da...
Düşünüyorum da hayvanlar alemine katılıp onlarla birlimte yaşayabilirim;

ne kadar sakin ve suskunlar..

hiçbiri tatminsiz değil,hiçbiri sahip olma çılgınlığına kapılmamış,hiçbiri diğerinin önünde eğilmiyor;

binlerce yıl önce ölmüş atası olsa bile.
Sherlock Holmes şöyle demişti:”Mümkün olmayanı elediğinizde geride kalan ne kadar imkânsız da olsa gerçek olmalıdır.”
Marian Stamp Dawkins
Sayfa 194 - TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
Düşünüyorum da hayvanlar alemine katılıp onlarla birlikte yaşayabilirim; ne kadar sakin ve suskunlar... Hiçbiri tatminsiz değil, hiçbiri sahip olma çılgınlığına kapılmamış, hiçbiri diğerinin önünde eğilmiyor, binlerce yıl önce ölmüş atası olsada...
Eğer başınızdan geçen bir şeyi kısaca anlattığınızda biri size “kendini nasıl hissettiğini kesinlikle biliyorum” derse büyük olasılıkla sizi gerçekten anlamadığını ve sadece kendi deneyimlerini size yansıttığını düşünürsünüz .Ama eğer o , belli şartlara nasıl tepki gösterdiğinizi anlama zahmetine katlanır ve başınızdan geçeni kendinize göre anlatmanıza izin verirse o zaman sizin ruh halinizi sezebildiğine inanırsınız.
Marian Stamp Dawkins
Sayfa 22 - TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
Kuşların ilkbahar sabahları gün doğarken zevkle dinlediğimiz konserleri aslında rakiplerini kovalamak için başlattıkları uyarı ötüşlerinden başka bir şey değildir. Mesajları, "burası benim", " uzak dur" anlamına gelir.
...hiçbirimiz her şeyi bilemeyiz ve insan gözüyle görülen dünyanın var olan tek dünya olmadığını fark etmek alçakgönüllü olmayı gerektirir.
Çoğu kişi hayvanlara baktığında onların davranışlarını akıllı ve karmaşık değil, tam tersi olarak görür. Hatta hayvanların aslında aptal olduğunu düşünürler. Aynada kendi yansımasına saldıran kuşu örnek göstererek, oradakinin bir rakip olmadığını anlayamadığı için aptal olduğunu söylerler. Ya da yere yatmadan önce halının üzerinde dönüp duran köpeğin aptal olduğunu, çünkü orada ezilecek ot olmadığını fark edemediğini ileri sürerler. Düşündükleri tabi ki insanların hiçbir zaman böylesine akılsızca ve düşüncesizce davranmayacaklarıdır. Oysa insanların da bazen böyle davrandığını gösteren durumlar vardır ve bunu unutmuşlardır: Bir erkeğin bir kadının fotoğrafına ya da modeline sanki gerçekmişçesine cinsel tepki gösterebilmesi gibi.
Dili önce başkalarının ne hissettiğini anlamak için,ardından da onları bize anlattıklarının ışığında ilk izlenimlerimizi geliştirmek ve değiştirmek için kullanırız .O halde, hayvanlarla aramızda bu iletişim kanalının olmaması onları anlamamızı güçleştiren ciddi bir engel gibi görünmektedir.Ancak ,çok şükür ki anlaşabilmek için kelimeler yararlı olsa da şart değildir.
Marian Stamp Dawkins
Sayfa 24 - TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
286 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitap, 'hayvanlarda bilincin varlığı' üzerine güzel bir belgesel tadındaydı. Kitap, bir biyolog olan Marian Dawkins'in bilinç kavramını inceleyip irdelemesi ve ele aldığı konuların hemen sonrasında, hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneysel çalışmaların sonuçlarını okuyucuya sunması şeklinde ilerliyor. Deneyler çok ilgi çekiciydi, deneye tabi tutulan hayvanların davranışları ise oldukça şaşırtıcıydı. Bir kitapta daha gördüm ki bilmediklerimiz, bildiklerimizden çok daha fazla. Gerçekten takdir edilecek bir çalışma.

Yeri gelmişken, konuyla ilgili kendi görüşlerime de kısacık değinmek istiyorum. Kitap güzel olmasına karşın güzel ancak bir yönden rahatsız edici. Nedeni şu ki; "dünya ve dünyadaki diğer her şey benim için var, çünkü ben bir insanım, tüm canlılardan üstünüm" gibi kibirli bir görüşe sahip olan, böylesi tehlikeli bir hastalığın etkisi altında olan insanlar var ve biz onlara hayvanların da hissedebildiğini, onların da duyguları olduğunu, onların da acı çektiklerini anlatmaya uğraşıyoruz. Kaldı ki, hayvanların insanların karnını doyurmak adına var olduğunu savunanların, onlara tecavüz etme hakkını da kendilerinde gördükleri çok açık, sırf eğlence amaçlı işkence etmeleri de cabası. Yaralı bir hayvan karşısında "o acıyı hissediyor mu ki?" diyerek beni hayrete düşüren, soğukta donarak ölen hayvanlar olduğuna inanmayıp "onlar üşümez" diyerek kendinden başka hiçbir canlıyı umursamadığını itiraf eden tanıdıklarım var maalesef. Evet siz her şeyden üstünsünüz; kediden, köpekten, kuştan çok daha üstün, size gereken yaşam koşullarını sağlayan doğadan bile üstün küçük tanrılarsınız, dilediğinizi yapmakta özgürsünüz, sizden başka hiç kimsenin, hiçbir şeyin önemi yok. Yaşasın küçük insanların büyüklüğü!
286 syf.
·7/10
Hepimiz filmlerin esirliği altına girmemek,kendi hayal dünyamızda kendi filmimizi canlandırmak için kitaplar okuyoruz.Okuduğumuzu hayal gücümüzle canlandırmanın zevki hiç süphesiz bambaşka bir ayrıcalık.
Peki hiç bir belgeseli okumayı denediniz mi?
Hayvanlar alemine özel ilgisi olanların kesinlikle kaçırmaması gereken bir kitap.Bilimsel bir kitap olmasına rağmen gayet açık ve akıcı bir eser.
Marian Stamp Hawkings hayvanlar alemini en güzel yönleriyle ,bilimin ısığı altında bir belgesel tadında önümüze sunuyor.
Hayvanlar zannettiğimiz gibi basit canlılar mı?
Bizden gerçekten farklılar mı?
Düşünebilen hayvanlar da var mı?
İşte bu kitap tüm bu sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz bir kitap .
Devekuşlarından ,tavuklara,farelerden ,papağanlara kadar bir çok hayvanın duygu ,bilinç,yaşam dünyasını irdeleyen kitap insanı yeniden düşünmeye sevkediyor.
Eğer siz de hayvanlar alemine ilgi duyuyorsanız,bir solukta okuyacağınız bu bilimsel kitabı kesinlikle okumalısınız.
286 syf.
·8/10
Hayvan davranışlarına olan merakım karıncalarla başlamştı.
Koloni sistemi, herşeyin sistematik ve bir amaca yönelik yapılması, görev dağılımı ve topluluk psikolojisi gibi konuları karıncalarda çok iyi gözlemleyebilirsiniz.
Bu kitap hayvan davranışları üzerine gayet güzel ve sade bir dili olan bir kitap.
286 syf.
·5 günde·5/10
Hayvanlarda bilincin varlığı üzerine bir araştırma olduğunu vaat eden bu kitap yalnızca hayvan davranışları üzerine daha önceden yapılmış birkaç deneyi ve bu deneylerle ilgili yazarın öznel görüşlerini içeriyor. Yazar sürekli kendini tekrarlayan cümlelerle okuru sıkıyor, herkesin anlayabileceği bir dil oluşturmaya çalışırken kitabı okuyacak asıl kitleyi gözden kaçırıyor. 15 yaşında bir çocuğun hayvan davranışları konusunda fikir sahibi olması için güzel bir başlangıç kitabı. Ayrıca Türkçe çevirisinde düşük cümleler çok fazla ve bu da rahatsız edici.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marian Stamp Dawkins
Unvan:
Akademisyen ,yazar
Doğum:
1945

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 66 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 71 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.