Geri Bildirim
Marie Kondo

Marie Kondo

6.5/10
39 Kişi
·
65
Okunma
·
1
Beğeni
·
834
Gösterim
Adı:
Marie Kondo
Unvan:
Organizasyon danışmanı,roman yazarı
Gerçekten değeri olan an'lar, onları hatırlatan nesneleri attığınızda yok olmaz.
Ne kadar Harika olursa olsun, geçmişte yaşamamız mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz şu anda duyduğumuz coşku ve haz çok daha önemlidir.
... hayatınızın her alanında her şeyi ait olduğu gruba göre değerlendirin, bulunduğu yere göre değil.
Nasil anlatsam, nasil baslasam...
Simdiye kadar okudugum ne kadar makale, kitap, dergi varsa iclerinde beni en tatmin etmeyeni bu kitap oldu diyebilirim. Yahu insan evinin nasil toplanacagini anlatir mi, fazlaliklari atin evde daginiklik olmasin demek icin kitap yazar mi?
Her sayfa cevirisimde tabii ki konu tekrariyla ayni cumlelerle cin iskencemi tamamladim. Ev toplamayi anlatan bir kitap ne kadar farklilik anlatabilir ki?
Ben dusunce ile ilgili sanarak aldim hayatinizi derleyin toplayin dusuncelerinizi sadelestirin gibi cumleler beklerken bir de ne goreyim cop torbanizi alin kullanmadiklarinizi atinayni turden esyalari ayni yere toplayin falan diyor inanmayacaksiniz belki ama corabi bile nasil katlarsaniz daha az yer kaplar ve duzgun olurun tarifini vermis.
Son sayfasina kadar umudumu kaybetmedim bi yere baglanacak bir farklilik olacak dedim ama olmadi. Bana gore bir anlam ifade etmedi, okurken keyif alamadim genel anlamda alinti yapip hosuma giden bir iki cumlesi olmadi mi oldu ama tum kitap 2 cumle icin okunur mu orasi size kalmis :)
Iyi okumalar dilerim.
Burcu Egene
Burcu Egene, Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla'yı inceledi.
@BurcuE·07 Oca 2016·Kitabı okudu·3 günde·Beğendi·8/10
Yeni yılda sadeleşmek,arınmak,yenilenmek adına. Hayatına hükmedip, bir süre sonra seni sahiplenen eşyaların boyunduruğundan çıkmak adına.. Yeni bir hayata adım atmak adına...
Kitabı alır almaz okudum, ilk uygulamalara başladım... Kendimi şimdiden iyi hissetmeye başladım.. Şiddetle tavsiye ederim..
Kitabı okuduğum halde inceleme yazmamış olmamdan ötürü üzüntü duydum. Çünkü bu kitap paylaşıldıkça etkisi artacak bir kitap. Hayatınızı daha sade yaşayarak daha da güzellştirmenin yollarını sunmuş yazar. Ben kitabı okurken uygulamaya başlamıştım ve kitabı tekrar tekrar 3 kez okudum. Aklınızda olsun sosyal medyada sadeleşen hayatlarınızı paylasırsanız yazar sayfasında da yayınlıyor :)
Yazar, kitapta bol bol “Haz vermiyorsa atın, sadeleşin.” diyor fakat bu ve buna benzer tekrar cümleleri ile kitabını sadeleştiremiyor. Eşyalara, “onları kullandığınız için teşekkür edin, onlara değer verin” derken aynı zamanda onlardan kurtulun diyerek eşyalar ile olan ilişkilerde çelişkilere düşüyor.
Kitabı okuduktan sonra odamda uyguladım ve inanır mısınız 2-3 aydır dağılmadı ve intizamlı ve nizamlı bir şekilde duruyor. Hem kullanışlı hem de düzenli oldu Marikondo tekniği ile düzenlediğim odam. İçi açılıyor insanın hakikaten. Toplu bir ev toplu bir yaşam. Arkadaş çevremde de çok popiler hale geldi. Aman düzenin sanatı mı olur, demeyin. Alın, okuyun.
Bitirmek için kendimle mücadele ettiğim nadir kitaplardan birisi. Kondo, derlemek ve toparlamaktan kasıt olarak hediyelere varana kadar haz vermeyen her şeyi atmayı tavsiye ediyor. O zaman derlenip toplanacak ne kalıyor geriye? Evinde 30 kitap bulunduğunu belirten Kondo, bunu yeterli görüp bir de tavsiye veriyor. Boşa geçen zaman...
Bana odamı düzene sokma ihtiyacı hissettirdi, birazcık da motive etmiş olabilir. Yani amacını karşıladı. Ara ara sayfalarını karıştıracağım bir kitap olma potansiyeli var. Fakat kültürel yapı bakımından birbirimize pek uymuyoruz. Yine de iyiydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marie Kondo
Unvan:
Organizasyon danışmanı,roman yazarı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 65 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.