Marie Kondo

Marie Kondo

Yazar
7.5/10
132 Kişi
·
360
Okunma
·
10
Beğeni
·
1205
Gösterim
Adı:
Marie Kondo
Unvan:
Organizasyon danışmanı,roman yazarı
Gerçekten değeri olan an'lar, onları hatırlatan nesneleri attığınızda yok olmaz.
Marie Kondo
Sayfa 136 - Epsilon Yayıncılık
... hayatınızın her alanında her şeyi ait olduğu gruba göre değerlendirin, bulunduğu yere göre değil.
Marie Kondo
Sayfa 56 - Epsilon Yayıncılık
Bir kadın aşık olduğu zaman ondaki değişiklik çevresindeki herkes tarafından anlaşılabilir olur. Erkeğinden aldığı sevgi, sevginin ona verdiği güven ve onun için güzel görünme çabası... Bunların hepsi ona enerji verir. Teni parıldar, gözleri ışıl ışıl olur ve daha da güzelleşir.
232 syf.
Nasil anlatsam, nasil baslasam...
Simdiye kadar okudugum ne kadar makale, kitap, dergi varsa iclerinde beni en tatmin etmeyeni bu kitap oldu diyebilirim. Yahu insan evinin nasil toplanacagini anlatir mi, fazlaliklari atin evde daginiklik olmasin demek icin kitap yazar mi?
Her sayfa cevirisimde tabii ki konu tekrariyla ayni cumlelerle cin iskencemi tamamladim. Ev toplamayi anlatan bir kitap ne kadar farklilik anlatabilir ki?
Ben dusunce ile ilgili sanarak aldim hayatinizi derleyin toplayin dusuncelerinizi sadelestirin gibi cumleler beklerken bir de ne goreyim cop torbanizi alin kullanmadiklarinizi atinayni turden esyalari ayni yere toplayin falan diyor inanmayacaksiniz belki ama corabi bile nasil katlarsaniz daha az yer kaplar ve duzgun olurun tarifini vermis.
Son sayfasina kadar umudumu kaybetmedim bi yere baglanacak bir farklilik olacak dedim ama olmadi. Bana gore bir anlam ifade etmedi, okurken keyif alamadim genel anlamda alinti yapip hosuma giden bir iki cumlesi olmadi mi oldu ama tum kitap 2 cumle icin okunur mu orasi size kalmis :)
Iyi okumalar dilerim.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okuduktan sonra odamda uyguladım ve inanır mısınız 2-3 aydır dağılmadı ve intizamlı ve nizamlı bir şekilde duruyor. Hem kullanışlı hem de düzenli oldu Marikondo tekniği ile düzenlediğim odam. İçi açılıyor insanın hakikaten. Toplu bir ev toplu bir yaşam. Arkadaş çevremde de çok popiler hale geldi. Aman düzenin sanatı mı olur, demeyin. Alın, okuyun.
232 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yeni yılda sadeleşmek,arınmak,yenilenmek adına. Hayatına hükmedip, bir süre sonra seni sahiplenen eşyaların boyunduruğundan çıkmak adına.. Yeni bir hayata adım atmak adına...
Kitabı alır almaz okudum, ilk uygulamalara başladım... Kendimi şimdiden iyi hissetmeye başladım.. Şiddetle tavsiye ederim..
232 syf.
·2/10
Yazar, kitapta bol bol “Haz vermiyorsa atın, sadeleşin.” diyor fakat bu ve buna benzer tekrar cümleleri ile kitabını sadeleştiremiyor. Eşyalara, “onları kullandığınız için teşekkür edin, onlara değer verin” derken aynı zamanda onlardan kurtulun diyerek eşyalar ile olan ilişkilerde çelişkilere düşüyor.
232 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Hangimiz dağınık değiliz ki?
Evimiz,isyerimiz,hayatımız
Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor ?
Saatlerinizi ayırarak topladiginiz her yer kısa sürede yine mi dağılıyor?
(bu sorular ve buna benzer alanlarda hayata daha pratik ve düzenli olmada yardimci olan bir kitap daha cok bayanlara hitap eden bir kitaptir.)
232 syf.
·Puan vermedi
Sadece minimalistlerin iç dünyasını daha yakından tanımak adına okudum bu kitabı, yoksa sevdiğim çok şeyi pat diye hayatımdan çıkarmaya niyetim yok... Gereksizleri ve kullanım dışı bulduklarımı ya atıyorum ya da veriyorum ama hayatımı illa sadeleştireceğim diye de sahip olduğum şeylerden vaz geçmek istemem. Kitabı bitirdiğimde minimalist yaşam tarzının bana göre olmadığına iyice kanaat getirdim. Hele hele yazarın her eşyanın bir enerjisi olduğunu sık sık vurgulamasına ve onlara teşekkür etmemiz gerektiğini söylemesine rağmen, duygusal bağ kurduğumuz eşyaları ruhsuzca elden çıkarmaya teşvik edişini hiç ama hiç anlamadım... Kimi anıları saklamak güzeldir, ruha iyi gelir yahu! Ben şimdi hayatta olmayan dedemin su bardağını, babamın daktilosunu, annemin makasını ve dahi hepsinde bulduğum çocukluğumu neden atayım ki!
296 syf.
·11 günde·9/10
Eşyalar hayatımızda çok büyük yere sahip bu kitap bize eşyalarımızı ve hayatımızı düzene sokmamızı en ince ayrıntılarına kadar anlatıyor. Ne gerek var demeyin ben birçok şey öğrendim çok keyifli bir kitaptı. Bir insanın hayatında olması gereken düzen ve sadelik çok güzel anlatılmış. Sadece temiz ve düzenli olmak yetmiyor oluşturduğumuz düzen bize daha çok yaşam alanı ve keyif katmalı.
232 syf.
·Beğendi·7/10
Etrafımızın sadece bize haz veren eşyalarla çevrili olması gerçekten de harika bir fikir değil mi?
Derle, topla, rahatla tam da bu konu üzerine yazılmış bence çok güzel bir kitap.
Sahip olduklarımızın ne kadarına gerçekten ihtiyacımız var? Ne kadarı bizi mutlu ediyor? Bize bunları sorgulatıyor yazar. Evimizi düzenlerken her bir nesneyi tek tek elimize alıp ‘bana haz veriyor mu?’ diye sorup yaptığımız elemelerin karar verme yetimizi geliştirdiğini, evde sadece bize mutluluk veren eşyalarla baş başa kaldığımızda artık gerçek anlamda içimize dönüp bu hayattaki amacımızın ne olduğunu daha kolay kavrayabildiğimizi öbür türlü etrafımızdaki o kargaşanın aslında zihnimizi düşündüğümüzden çok daha fazla yorup, aslolana odaklanmamızı zorlaştırdığını ve tüm bunların şaşırtıcı bir şekilde ev toplamakla ilgili olduğunu etkileyici bir şekilde açıklamış Marie Kondo.
Ayrıca kitapta çok naif bir uygulama var ki o da şu; bize haz vermeyen eşyalara veda ederken onlara şimdiye kadar bize hizmet ettikleri için teşekkür etmek, hali hazırda kullandıklarımız için gün sonunda örneğin bir paltoya ‘gün boyu beni sıcak tuttuğun için sana minnettarım‘ demek ya da bi çantaya tüm gün yüklerinizi taşıdığı için teşekkür etmek, eve girdiğinizde evi selamlamak vs.. bütün bunların pozitif bir enerji yaratıp eşyaların ömrünü uzattığına ve size huzur verdiğine inanıyor yazar.
Kitapta geçen her şeyi mesela katlama metotlarını birebir uygulamak zorunda mısınız? Bence hayır. Herkes kendine uyarlayabilmeli okuduklarını. Kitap at diyor diye size haz vermeyen ancak henüz yeni olan bir eşyanızı atmak zorunda değilsiniz. İhtiyacı olan birilerine verebilir ya da geri dönüşüme gönderebilirsiniz. Kitaptaki ana fikri anlamak önemli. Size haz vermeyen,işlevini yitirmiş eşyalardan kurtulmak, bunu sadece eşyalarda değil hayatınızın her alanında uygulamak ve sizi çevreleyen huzurlu ortamda zamanınızı sevdiklerinize ve gerçekten yapmak istediklerinize ayırmak. Bu konuya ilgi duyanlara önerimdir
232 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
KonMari metodunu sosyal medya aracılığıyla ile tanıyıp merak etmiştim.Sadece ev toparlayarak hayatı düzene sokabilmek de mümkün mü? Bu sorunun cevabını ve toparlamanın aslında öyle sanıldığı kadar kolay bir süreç olmadığını anlatıyor yazar Marie Kondo.
Eşyaların da bir ruhu olabileceği (insanların onlara yönelttiği hislerden dolayı),sakin düşünebilmek için sakin bir ortama ihtiyaç duyduğumuz gibi düşüncelerle
‘neden denemeyeyim ki’ dedirten bir kitap oldu.Yazarın samimi anlatımı ve yaşadığı deneyimlerin de katkısıyla.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marie Kondo
Unvan:
Organizasyon danışmanı,roman yazarı

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 360 okur okudu.
  • 38 okur okuyor.
  • 233 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.