Mario Vargas Llosa

Yazar 8,0/10 · 48 Oy · 19 kitap · 82 okunma ·  17 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

17 okur beğendi.
48 puanlama · 76 alıntı
0 haber · 1.964 gösterim
82 okur kitaplarını okudu.
173 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mario Vargas Llosa'nın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mario Vargas Llosa'nın Biyografisi

Perulu roman, öykü ve oyun yazarı, eleştirmen.

Dedesinin konsolos olarak görev yaptığı Cochabamba'da yetişti. Lima'daki askeri bir okuldan mezun oldu. Lima San Marcos Üniversitesi'nde edebiyat eğitimi gördü. İspanya'da Madrid Üniversitesi'nde doktora yaptı.

Yayınlanan ilk eseri 1952'de basılan İnkanın Kaçışı adlı oyundu. Ardından çeşitli dergilerde öyküleri yayınlandı. Gazetecilik ve televizyonculuk yaptı. Cuadernos de Composiction ile Literatura dergilerinin yayın kadrosunda yer aldı. 1959-1966 arasında Paris'te yaşadı. İlk romanı Kent ve Köpekler 1963'de yayınlandığında büyük ilgi gördü. Birçok dile çevrildi.

3 yıl Londra'da yaşadı. 1969'da ABD'de Washington Üniversitesi'nde ders verdi. 1970'te Barselona'ya yerleşti. 1974'te Lima'ya döndü.

1990'da Demokratik Cephe'nin adayı olarak katıldığı Peru başkanlık seçimlerinde başarılı olamadı. Latin Amerikalı yazarların en tanınmış ustalarındandır.

"Kişisel direniş, başkaldırı ve yenilginin keskin resmini ve güç yapılarının şemasını çizdiği için" Nobel'e layık görülmüştür.

Mario Vargas Llosa'nın Kitapları Kitap Ekle

mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
09 Oca 18:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer Chabrie'yle evlenmiş olsaydın, ömrün boyunca bir daha Fransa'ya ayak basmadan ölene kadar California'da onunla yaşamış olsaydın nasıl bir hayatın olacaktı Flora ? Şüphesiz sakin ve güven dolu. Ama o zaman ne bilinçlenecek, ne kitap yazabilecek ne de kadınları kölelikten, yoksulları sömürülmekten kurtaracak devrimin bayraktarı olabilecektin.

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 238 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 238 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
12 Oca 17:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ulu Tanrım ! Tanrım eğer varsan, bu gözyaşı vadisindeki kötülüklere bir son verecek evrensel Emekçi Birliği'ni yoluna koymadan Flora Tristan'ın canını alma. '' Tanrım bana bir beş, sekiz yıl daha ver. Bu bana yeter.''

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 413 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 413 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
06 Oca 18:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dizlerinin üstüne çökmüş fanatik ve itaatkar yoksullarla dolup taşan sayısız kiliseye girip çıkmıştı ; ya dua ederler ya da güçlüler karşısında sabır ve kulluk vaaz eden rahiplerin gerici zırvalıklarını dinlerlerdi. İşin en üzücü tarafı, en inançlı kesimin çoğunlukla yoksullardan oluştuğunu görmekti.

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 109 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 109 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
09 Oca 18:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''Herhalde hanımefendi, kadın olduğunuz için erkeklerin ihtiyaçlarından bihabersiniz. Siz kadınlar tek bir kocayla mutlu oılursunuz. Yeter de artar bile. Oysa bizler için tüm ömrü tek bir kadınla geçirmek sıkıcıdır. Fark etmemiş olabilirsiniz ama siz kadınlar ve biz erkekler çok farklıyız. İncil'den beri bu böyle.''

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 223 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 223 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
06 Oca 18:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onları ikna etmek kolay olmamıştı. Çalışma hakkının kadınları da kapsaması halinde işsizliğin daha da yaygınlaşacağından korkuyorlardı, zira o kadar insana iş asla bulunamazdı.

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 60 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 60 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
06 Oca 18:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''Söylediğiniz mantıklı doktor. Lyon'da atölyede on dört on beş saat çalışan bir kadın işçinin ne kadar kazandığını biliyor musunuz ? Elli sent. Aynı işi yapan bir erkek işçinin aldığı paranın üçte ya da dörtte biri demek bu. Beslemekte olduğu çocuğu varsa bu parayla kim yaşayabilir ? Bundan ötürü pek çoğu fahişeliğe başlayıp sonra da aklını kaçırıyor.''

''Rahibeler duymasın sizi,' dedi yönetici sesini alçaltarak, onlara göre akıl hastalığı ahlaksızlığın bir cezası.

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 108 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 108 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
06 Oca 18:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Annesi dehşet içinde, ''Yuvasını terkeden kadın fahişeden daha beter bir batağa saplanır, '' diyerek kınadı onu. ''Bu yasalara aykırıdır, suçtur. Andre seni ihbar ederse polis tarafından aranırsın, tıpkı bir suçlu gibi hapsi boylarsın. Böyle bir çılgınlığa kalkışamazsın ! ''

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 65 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 65 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
12 Oca 17:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şöyle bir düşününce Florita, yolculuk o kadar da yarasız değildi aslında. Emekçilerle yapacağın toplantılara engel olmak için polislerle yüksek rütbeli memurların böylesine seferber olması vaaz ettiğin fikirlerin filizlenmekte olduğuna delalet değil miydi ? Belki de sandığından daha fazla insanı yanına çekiyordun. İzlediğin yolun geride bıraktığı yankılar er ya da geç büyük bir hareketle zirveye çıkana dek yaygınlaşacaktı. Fransa, Avrupa, tüm dünya ....

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 450 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 450 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
11 Oca 23:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onu en çok etkileyen Lima sosyetesinin kadınlarıydı. Dilencilerin, dizlerinin üstünde sürünen ya da ölümü beklercesine kımıltısız duran yalınayak Kızılderililerin doldurduğu sokaklara, etraflarını çevreleyen sefalete karşı kesinlikle kör ve sağırlardı; en ufak bir utanç bile duymadan onların gözü önünde şaşaalı giysileriyle zenginliklerini sergiliyorlardı. Ve özgürlüğün keyfini nasıl da sürüyorlardı !

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 318 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 318 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
09 Oca 18:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Para ve ticaret aleyhine yaptığı sert eleştiriler işçileri telaşa düşürmüştü. Yüzlerinden memnuniyetsizlik okudu. Erkeklerin metres tutmasını, geneleve gitmesini ya da Türk paşaları gibi harem sahibi olmalarını insafsızca ve utanç verici bulması onlara saçma gelmişti.

Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 222 - Can Yayınları - Kasım - 2010)Cennet Başka Yerde, Mario Vargas Llosa (Sayfa 222 - Can Yayınları - Kasım - 2010)
Bütün Alıntıları Göster

Mario Vargas Llosa ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.