Mark Watson

Mark Watson

Yazar
7.8/10
10 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
599
Gösterim
Adı:
Mark Watson
Unvan:
İngiliz Komedyen ve Yazar
Doğum:
Bristol, İngiltere, 13 Şubat 1980
"Eh, hangi ismi kullanırsam kullanayım, ne iş yaptığımı soracaklar."
"Uydur gitsin."
"Yani yirmi beş yabancıyla konuşmamı ve hepsine yalan söylememi istiyorsun."
"Hepsi yalan söyleyecek," diyor Murray, "insanlar ken-ken-kendilerini çekici göstermek için yalan söylerler."
‘Önce baş harflerde, XI’de karar kıldı. Onu bu seçime bazı şeyler yönlendirmiş gibiydi. Birincisi XI az bilinen ama Scrabble’da geçerli bir sözcüktü ve ismini değiştirdiği hafta bir turnuvayı onun sayesinde kazanmıştı. Bu harfler Roma rakamıyla 11 anlamına da geliyordu tabii ve bu sayıya anlaşılmaz bir yakınlık duymuştur hep: sonunda Bayhan yolu 11 numarada oturmaya başlaması şaşırtıcı değildi. Xavier, X harfiyle başlayan bildiği çok az isimden biriydi; seçtiği soyadı olan Ireland’ın özel bir anlamı yoktu. Ama bir bütün olarak bakıldığında Xavier Ireland gayet hol duruyor gibiydi- egzotikti, eşsizdi, ama abartılı değildi.’
Kar taneleri sokak lambalarının neon hüzmelerinde dans ederek düşerken, park edilmiş arabalara sanki kardan atkılar dolanmış.
Sorunlu insanlar içgüdüsel olarak Xavier'yi bulmuştur hep veya Xavier onları hayvani bir çekimle kendine çekmiştir... Belki de sebep sadece sessiz durabilmek gibi nadir bir yeteneğe sahip olmasıdır.
272 syf.
·7/10
Hayatta yolda birine çarpsanız ve onu sinirlendirseniz bu o andan sonra kaç kişinin hayatını değiştirebilir ? Kaç kişinin hayatı birbirine sıkı sıkıya bağlıdır ? Bu kitaptan sonra etrafımdaki insanlara aceba benim hayatımda bir rolleri var mı diye bakar oldum.
272 syf.
3 - 4 sene önce okudum ve nedense beni çok etkiledi.
Farkında olmadan kimlerin hayatını etkiledik ya da kimlerin etkisi oldu hayatımıza? Kim bilir.
Keyifli bir kitap olduğunu düşünüyorum.
272 syf.
·5 günde·9/10
Xavier Ireland... Nam-ı değer Chris...

Sıkı bir Scrabble oyuncusu, boynuzun kulağı aşmasıyla, kendisini -bir anlamda- yetiştiren kişiyi solda sıfır bırakarak radyoculuk kariyerinde hızla ilerleyen bir kişi... Hiç istemiyor olsa da şöhret kapısını aralamak üzere... Ses tonu artık tanınabiliyor ve yakın gelecekte, gece geç saatlerde yaptığı radyo programını prime time'a taşıyabilir. Doğup büyüdüğü, okuduğu, ilk defa aşık olduğu memleketinden ayrılıp Londra'ya taşınmasının, orada bir apartman dairesinde tek başına yaşamasının ve mümkün mertebe insanlarla iletişim kurmamasının elbette bir sebebi var...

Kitap Kelebek Etkisini anlatıyor bana göre. Hem de çok güzel anlatıyor. Bir arkadaşına yapmak istediği iyiliğin hayatı boyunca başına açacağı dertlerden habersiz olan Xavier'in yaşamını, onunla bir biçimde iletişime geçen on bir insanın da Xavier ile bağlantılı hayatını okuyoruz.

Kitabın isminin ON BİR olmasının asıl sebebi anlatılan bu on bir kişi olmasına karşılık, bence, kitabın on bir bölümden oluşması ve ana karakterimizin isminin baş harflerinin de romen rakamları ile on biri (XI) işaret etmesi hoş bir kombinasyon olmuş.

Hiç sıkılmadan, aksine keyif alarak okuduğum, okurken içinde kaybolduğum güzel bir kitaptı.
Mutlaka okuyun derim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Mark Watson
Unvan:
İngiliz Komedyen ve Yazar
Doğum:
Bristol, İngiltere, 13 Şubat 1980

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.