Mark Crick

Mark Crick

Yazar
7.7/10
27 Kişi
·
91
Okunma
·
0
Beğeni
·
1032
Gösterim
Adı:
Mark Crick
Unvan:
İngiliz Yazar ve Fotoğrafçı
Doğum:
1962
Mark Crick, edebi parodileri Kafka's Soup ve Sartre's Sink ile tanınan İngiliz yazar ve fotoğrafçı. Kronik astım hastası Mark Crick çocukluğunu Basildon'da geçirdi. Warwick Üniversitesi ve Londra Üniversitesi'nde edebiyat bölümünde okudu.
Çabuk Miso Çorbası

2 çorba k. miso
140 gr yumuşak tofu
4-5 küçük mantar
Birkaç kurutulmuş wakame yosunu yaprağı

(Aslında bildiğimiz fasulyeli ve pirinçli çorba.)
Mark Crick
Sayfa 17 - Can Yayınları
Perhizle geçen zaman yüzünden seninle beraber yemek yiyenlerin katı yargılamaları sonucu yüzün çöktü ve çizgilerle doldu, akşamların da upuzun ve yalnız geçti.
Mark Crick
Sayfa 48 - Can Yayınları
Bir tarifin başı ve sonu yoktur; kasap işini yaptıktan sonra ve yemek konukların tuz biber ekleme kaprislerine kalmadan önce, pişirme talimatının hangi noktada gerekli olduğuna gelişigüzel karar verir insan.
Mark Crick
Sayfa 65 - Can Yayınları
Dereotlu Kuzu

1 kg yağsız kuzu budu (büyük parçalar halinde kesilmiş)
1 soğan (ince doğranmış)
1 havuç (jülyen)
3-4 dal dereotu
1 defne yaprağı
Karabiber- Tuz
Üç buçuk bardak tavuk suyu
4 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı un
1 yumurta sarısı
3 çorba kaşığı krema
2 tatlı kaşığı limon suyu


Tavuğu parçalara ayırdım, soğanı ve havucu doğradım. Defne yaprağı, karabiber ve tuz ekleyip tencereye attım. Üstüne tavuk suyu döktüm Başka bir tencerede un ve tereyağını kavurdum. Yumurtaya biraz suyundan ekleyip karıştırdım. Artık sosu etin üstüne döküp servis etmeye hazırdım, ama daha acıkmamıştım. :)

Afiyet olsun!
Tarhunlu Yumurta

4 yumurta
1 tatlı kaşığı tarhun
4 çorba kaşığı tereyağı
Karabiber
Tuz

Yumurtaların akını ayırıp köpürünceye kadar çırpıyoruz. Yumurtaları kızgın yağa döküp beyazını da ilave ediyoruz.
Afiyet olsun! :)
Mark Crick
Sayfa 12 - Can Yayınları
84 syf.
Okuduğum kitaplardan sonra beynimi dinlendiren bir kitap oldu kendisi. Dünya edebiyatından 14 yazarın kendi tarifleri ve o yemekleri nasıl yaptıkları anlatılmış. Her şeye şarap koymaları da gözümden kaçmadı. Eğlenceliydi, bir iki saatte bitecek bir kitap ama ben hemen okuyamadım çünkü bazı tarifleri denedim. Olan malzemelerle. Tadları Türk kültürüne pek uygun değil ama yenilebiliyor.
Tavsiye ederim! :)
112 syf.
·2 günde·9/10
Şahane eğlenceli bir eser. :) Sartre'in Lavabosu ünlü yazarların tamiratlarla üslubu bize anlatılıyor. Hemingway ile duvar kağıdı yapıyorsunuz. Hemingway'in öyküsündeki anlatımları direk yazar günümüz teknolojisi ile bize anlatmış. Goethe'nin Genç Werther'i gibi Goethe'i anlatırken günlük olarak anlatmış tamirat işini, Sartre'de ise mükemmel felsefik lavabo tıkanması anlatılmış hele ki Beckett'in Godot Beklerken eserindeki gibi çekmece tamiratını yazar tiyatro ile anlatmış. Kısacası yazarların üslubunu ve yazdığı türe göre tamiratlar yazmış Mark Crick. Anais Nin ile ilgili olan bölüm gerçekten kışkırtıcıydı. Anais Nin nasıl bir yazar çok merak ettim. Her bölümde ise mükemmel resimler var konuyu resmeden. Picasso, Van Gogh ve farklı ressamlarla da süslenmiş. Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'sı Banyo'ya fayans döşemek ile öyle güzel ki. Her konusu, yazarı çok güzel. Farklı bir kitap. İçindeki yazarlar Hemingway, Dostoyevski, Sartre, Kundera, Murakami, Allen Poe, Goethe, Beckett, Nin ve 3 farklı isim daha... İyi okumalar...
88 syf.
·10/10
Kitap bir yazara ait 14 farklı tarifi değil de 14 farklı yazara ait tek bir kitap okuyormuşsunuz hissi veriyor. Her tarifte yazarının üslubu, önceki yazdığı eserlerinden çağrışımlar var. Gabriel Garcia Marquez tarifini okurken Kırmızı Pazartesiyi anımsıyor, John Steinbeck tarifinde bir bakmışsınız Gazap Üzümleri size el sallıyor. Kitabı okumadan önce yazarların bilindik eserlerini okumakta fayda var hiç okumadığım yazarın tarifini yavan bulurken bildiğim yazarların tarifini okumak fazlasıyla keyifliydi. Kitaba istediğiniz tariften başlayabilir tadına doyamayacağınız birkaç saat geçirebilirsiniz, keyifli okumalar 🤗
88 syf.
·Beğendi·9/10
Yetenekli bir yazardan yaratıcı bir kitap.14 yazarın üslubunu taklit ederek 14 yemek tarifi okuyoruz.Özellikle Gabriel Garcia'nın "Son Yemek"ini okurken büyük zevk aldım.Sanki Kırmızı Pazartesi'nin devamını okuyormuşum gibi hissettim.Bay K'nin tarifi de inanılmazdı.Kitabın en iyi yanı istediğimiz yazardan başlayabilmemiz.Ayrıca edebi bir birikim de gerekiyor çünkü yazarları daha önce okumamışsanız,üslubunu bilmiyorsanız pek anlamlı olacağını sanmıyorum ki daha önce okumadığım yazarların tariflerinde bir yavanlık hissettim.Neden bu kadar kıyıda köşede kaldığını hiç anlamadım bu kitabın.Ayrıca büyük yazarları bu kadar iyi taklit edebilen bir yazarın kendi üslubunu da okumak isterim.
88 syf.
·1 günde
Güzel bir müzik açıp bu şahane yemek tariflerini okumalısınız. 14 tane çeşitli yelpazeden yazarın, onların kaleminden tariflerini okuyoruz. Ayrıca kitapta bunlara eşlik eden resimler var ki mest oldum. Favori tarifim Graham Greene usulü Vietnam Tavuğu, ufak bir örnek tarif yazmak isterdim, ama üşendim şimdi. Güzel ve eğlenceli bir kitap tavsiye ederim.
88 syf.
·3 günde·8/10
Çok yaratıcı bir fikir, ve iyi icra edilmiş. Önceden aşinalığınız olan yazarların kaleminin taklit edildiği öyküler ayrıca bir hoşunuza gidiyor, ama hiç bilmediğiniz yazarlarla da ufaktan tanışmak için tatlı bir aracı bence. Yemeklere özel bir ilginiz varsa kesinlikle çok hoşlanırsınız bu kitaptan.
88 syf.
·5 günde·8/10
Mark Crick'in Sartre'ın Lavabosu (Büyük Yazarlardan Tamirat İşleri Elkitabı ve Machiavelli'nin Bahçesi (Büyük Yazarlardan Bahçe Kılavuzu) dan sonra yine bize büyük yazarların üsluplarıyla çorba tarifleri veriyor.

Bu eserinde ise kimler var ?
Jane Austen, Franz Kafka, Irvine Welsh, Marcel Proust, Gabriel Garcia Marquez, John Steinbeck, Virginia Woolf, Marquis de Sade ve toplam 14 yazardan oluşan bir tarif kitabı.

Dönüşüm kitabından esintilerle bir Kafka'dan çorba tarifi, Irwine Welsh' in yeraltı edebiyatı tarzı argoları, Sade'nin belaltı yazmaları farklı yazarların üslupları ile eğlenceli bir eser. Unutmadan Homeros'un bir tarifi var ki Mitolojik efsane !!!

D&R dan Can Yayınları kampanyası ile almıştım. Tavsiye edilir mi ? Eğlenmek ve yazarları azıcık da olsa tanımak için okumaya değer.
88 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Ağzımızı tatlandıracak bir kitapla herkese merhaba :)
Off o ne lezzetli tariflerdi, enfes enfes :)
Gastronomi açısından benim damak tadıma uymasa da edebiyat açısından yeme de yanında yat dediğimiz tariflerle mest oldum resmen:)
14 farklı edebi kişiliğin eserlerini tek tek inceleyip onların tarzında bir öykü içerisinde yemek tarifi yazmak... Zannediyorum ki; sevgili okurlar , hiçbirinizin aklına gelmemiştir.Yani en azından benim aklımın ucundan, kıyısından, köşesinden bile geçmezdi, geçmedi.
Kafka ile yıldızım bir türlü barışmadı. Isınamadık birbirimize..Üzgünüm Kafka Usulü Çabuk Miso Çorbası , sen bile barış çubuklarımızı yakmamıza yeterli gelemedin :(
84 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap; bildiğimiz, okuduğumuz yazarların anlatım tarzlarından, tasvirlerinden yani bir anlamda kendi ağızlarından bizlere yemek tariflerini ve yapılış şekillerini anlatıyor. Eğlenceli ve akıcı şekilde kurgulanması rahat ve keyifli okuma sunuyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mark Crick
Unvan:
İngiliz Yazar ve Fotoğrafçı
Doğum:
1962
Mark Crick, edebi parodileri Kafka's Soup ve Sartre's Sink ile tanınan İngiliz yazar ve fotoğrafçı. Kronik astım hastası Mark Crick çocukluğunu Basildon'da geçirdi. Warwick Üniversitesi ve Londra Üniversitesi'nde edebiyat bölümünde okudu.

Yazar istatistikleri

  • 91 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 66 okur okuyacak.