Mark Crick

Mark Crick

Yazar
7.8/10
11 Kişi
·
44
Okunma
·
0
Beğeni
·
937
Gösterim
Adı:
Mark Crick
Unvan:
İngiliz Yazar ve Fotoğrafçı
Doğum:
1962
Mark Crick, edebi parodileri Kafka's Soup ve Sartre's Sink ile tanınan İngiliz yazar ve fotoğrafçı. Kronik astım hastası Mark Crick çocukluğunu Basildon'da geçirdi. Warwick Üniversitesi ve Londra Üniversitesi'nde edebiyat bölümünde okudu.
"Evrenin merkezinde olduğumuzu sanıyoruz ama değiliz. Hem zaten evren dediğin nedir ki? Yalnızca bitip tükenmeden dolanıp durduğumuz sonsuz bir kavşak ve yapabileceğimiz hiçbir şey de yok. Ölmek için yaşıyoruz. İşte bu kadar." Mark Crick/Kafka'nın Çorbas
"Gastronominin başlıca hedefi, insanlığın karşılaştığı fikir karmaşasını çözmek ve bu talihsiz iki ayaklıya kendini ve iştahlarını nasıl yönlendireceği konusunda biraz yol göstermek değil midir?
Mark Crick
Sayfa 46 - Can Yayınları
Hiç bir şey ziyan edilmiyordu. Tavaya taze yağ kondu. Süzülmüş porcini mantarları, cızırdayarak etlerindeki suyla mücadele eden kızgın yağın üstüne kaydılar. Aşçı porcinilerin sesini bir kapakla bastırdı. Kapağın altında buhar yoğunlaşıp tavaya damlayarak, bir yağmur döngüsü oluşturdu.
Mark Crick
Sayfa 44 - Can :Sanat Yayınları
Şahane eğlenceli bir eser. :) Sartre'in Lavabosu ünlü yazarların tamiratlarla üslubu bize anlatılıyor. Hemingway ile duvar kağıdı yapıyorsunuz. Hemingway'in öyküsündeki anlatımları direk yazar günümüz teknolojisi ile bize anlatmış. Goethe'nin Genç Werther'i gibi Goethe'i anlatırken günlük olarak anlatmış tamirat işini, Sartre'de ise mükemmel felsefik lavabo tıkanması anlatılmış hele ki Beckett'in Godot Beklerken eserindeki gibi çekmece tamiratını yazar tiyatro ile anlatmış. Kısacası yazarların üslubunu ve yazdığı türe göre tamiratlar yazmış Mark Crick. Anais Nin ile ilgili olan bölüm gerçekten kışkırtıcıydı. Anais Nin nasıl bir yazar çok merak ettim. Her bölümde ise mükemmel resimler var konuyu resmeden. Picasso, Van Gogh ve farklı ressamlarla da süslenmiş. Dostoyevski'nin Suç ve Ceza'sı Banyo'ya fayans döşemek ile öyle güzel ki. Her konusu, yazarı çok güzel. Farklı bir kitap. İçindeki yazarlar Hemingway, Dostoyevski, Sartre, Kundera, Murakami, Allen Poe, Goethe, Beckett, Nin ve 3 farklı isim daha... İyi okumalar...
Kitap bir yazara ait 14 farklı tarifi değil de 14 farklı yazara ait tek bir kitap okuyormuşsunuz hissi veriyor. Her tarifte yazarının üslubu, önceki yazdığı eserlerinden çağrışımlar var. Gabriel Garcia Marquez tarifini okurken Kırmızı Pazartesiyi anımsıyor, John Steinbeck tarifinde bir bakmışsınız Gazap Üzümleri size el sallıyor. Kitabı okumadan önce yazarların bilindik eserlerini okumakta fayda var hiç okumadığım yazarın tarifini yavan bulurken bildiğim yazarların tarifini okumak fazlasıyla keyifliydi. Kitaba istediğiniz tariften başlayabilir tadına doyamayacağınız birkaç saat geçirebilirsiniz, keyifli okumalar 🤗
Güzel bir müzik açıp bu şahane yemek tariflerini okumalısınız. 14 tane çeşitli yelpazeden yazarın, onların kaleminden tariflerini okuyoruz. Ayrıca kitapta bunlara eşlik eden resimler var ki mest oldum. Favori tarifim Graham Greene usulü Vietnam Tavuğu, ufak bir örnek tarif yazmak isterdim, ama üşendim şimdi. Güzel ve eğlenceli bir kitap tavsiye ederim.
Yetenekli bir yazardan yaratıcı bir kitap.14 yazarın üslubunu taklit ederek 14 yemek tarifi okuyoruz.Özellikle Gabriel Garcia'nın "Son Yemek"ini okurken büyük zevk aldım.Sanki Kırmızı Pazartesi'nin devamını okuyormuşum gibi hissettim.Bay K'nin tarifi de inanılmazdı.Kitabın en iyi yanı istediğimiz yazardan başlayabilmemiz.Ayrıca edebi bir birikim de gerekiyor çünkü yazarları daha önce okumamışsanız,üslubunu bilmiyorsanız pek anlamlı olacağını sanmıyorum ki daha önce okumadığım yazarların tariflerinde bir yavanlık hissettim.Neden bu kadar kıyıda köşede kaldığını hiç anlamadım bu kitabın.Ayrıca büyük yazarları bu kadar iyi taklit edebilen bir yazarın kendi üslubunu da okumak isterim.
Ağzımızı tatlandıracak bir kitapla herkese merhaba :)
Off o ne lezzetli tariflerdi, enfes enfes :)
Gastronomi açısından benim damak tadıma uymasa da edebiyat açısından yeme de yanında yat dediğimiz tariflerle mest oldum resmen:)
14 farklı edebi kişiliğin eserlerini tek tek inceleyip onların tarzında bir öykü içerisinde yemek tarifi yazmak... Zannediyorum ki; sevgili okurlar , hiçbirinizin aklına gelmemiştir.Yani en azından benim aklımın ucundan, kıyısından, köşesinden bile geçmezdi, geçmedi.
Kafka ile yıldızım bir türlü barışmadı. Isınamadık birbirimize..Üzgünüm Kafka Usulü Çabuk Miso Çorbası , sen bile barış çubuklarımızı yakmamıza yeterli gelemedin :(

Yazarın biyografisi

Adı:
Mark Crick
Unvan:
İngiliz Yazar ve Fotoğrafçı
Doğum:
1962
Mark Crick, edebi parodileri Kafka's Soup ve Sartre's Sink ile tanınan İngiliz yazar ve fotoğrafçı. Kronik astım hastası Mark Crick çocukluğunu Basildon'da geçirdi. Warwick Üniversitesi ve Londra Üniversitesi'nde edebiyat bölümünde okudu.

Yazar istatistikleri

  • 44 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.