Mark Haddon

Mark HaddonSüper İyi Günler yazarı
Yazar
8.3/10
1.047 Kişi
3.106
Okunma
46
Beğeni
4.372
Gösterim

Mark Haddon Kimdir?

Mark Haddon, 1962 yılında İngiltere’de doğdu. Oxford Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi aldıktan sonra zihinsel ve bedensel engeli olan çeşitli yaş gruplarındaki insanlar üzerinde çalışmalar yaptı. Yazarlığın yanı sıra senaryo yazan ve illüstratör de olan Haddon’ın ilk kitabı 1987 yılında yayımlandı. O günden bu yana aralarında Nestle Smarties ödülüne aday gösterilen The Real Porky Philips’in de olduğu çok sayıda çocuk kitabı yazdı. Yazarın yetişkinler için ilk kitabı olan Süper İyi Günler ya da Christopher Boon’un Sıradışı Hayatı, 2003 yılında Vhitbread “Yılın Romanı” ve “Yılın Kitabı” ödüllerini aldı. Haddon halen Oxford’da yaşamakta ve Oxford Üniversitesi’nde yaratıcı yazım dersi vermekte.
Unvan:
İngiliz Yazar ve Şair
Doğum:
Northampton , İngiltere, 26 Eylül 1962

Okurlar

46 okur beğendi.
3.106 okur okudu.
33 okur okuyor.
1.014 okur okuyacak.
36 okur yarım bıraktı.

Mark Haddon Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
"Sadece bugünü düşün. Olan şeyleri düşün. Özellikle de olan iyi şeyleri,"
Bence asal sayılar hayata benziyor. Çok mantıklılar ama asla kurallarını çözemiyorsun, bütün vaktini onları düşünerek geçirsen bile...
Ve insanlar, göremedikleri bir şey oldu­ ğunda bunun özel olduğunu düşünürler çünkü insanlar her zaman göremedikleri şeylerin özel olduğunu düşü­ nürler, ayın karanlık kısmı ya da bir kara deliğin diğer ta­rafı ya da gece karanlıkta uyandıklarında ve korktukların­ da olduğu gibi. Ayrıca insanlar, duyguları olduğu için bilgisayarlar­ dan farklı olduklarını düşünürler çünkü bilgisayarların duyguları yoktur. Ama duygular sadece yarın ya da ge­ lecek yıl ne olacağını ya da olan bir şey yerine nelerin ola­ bileceğini kafada canlandırmaktır ve eğer canlanan gö­rüntü mutlu ediciyse insanlar güler, üzüntü vericiyse ağlarlar.
Bilimin keşfecedeceği yeni bir şey olabileceğini ve doğru zannettiğin şeylerin tamamen yanlış olabileceğini gösteriyor.
"çoğu insan kör gibidir ve çoğu şeyi görmez­ler ve kafalarında bir sürü boş alan vardır ve kafaları ge­nellikle 'Acaba evde ocağı açık mı bıraktım?' gibi birbi­riyle bağlantısız ve saçma şeylerle doludur."
Sayfa 190 - Türkiye İş Bankası YayınlarıKitabı okudu

Mark Haddon İletileri

Tümünü gör
Okunması Gereken Kitaplar
Diğer okurlarında kolay kitap seçmesi açısından şimdiye kadar okuduğum kitaplardan beni en çok etkileyen kitapların bir listesini oluşturmak istedim. Seçtiğim kitapların genelde kurgu kitap olmasına özen gösterdim. Sizde listeyi kontrol ederek bu konuya destek verebilirsiniz. Listedeki sıralama
Süper İyi Günler
Süper İyi Günler
Kitap otizimli bir çocouğun yaşamını anlatıyor. Otizim ile ilgili farkındalık kazanmak adına kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Mark Haddon Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
289 syf.
·
Puan vermedi
Özel Eğitim
Christopher John Franciss Boone adında bir çocuğun, dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve onların başkentlerini ve 7.507'ye kadar bütün asal sayıları bildiğini söylesem, muhtemelen üstün zekalı bir çocuk olduğunu söylersiniz. Fakat bu çocuk otizimli. Üst düzey hatırlama ve matematik zekasına sahip otizimli bir çocuğun ağzından yazılmış, onların hayatlarına dair geniş bilgi aktarımı olan, sürükleyici bir kitap. Özel eğitim ve çocuk gelişimi ile ilgilenenlere tavsiye ederim.
Süper İyi Günler
Süper İyi GünlerMark Haddon · İş Bankası Kültür Yayınları · 20163.068 okunma
289 syf.
10/10 puan verdi
·
57 günde okudu
Ah, Christopher...
Sarı və qəhvəyi rəngləri heç cür qəbullana, sevə bilmirdin. Günəşi də mi sevmirdin, görəsən, Kristofer? Bəs torpağı? Axı torpaq da qəhvəyidir. Yox, yox, sən torpağı sevirdin, əminəm. Ananla yaşadığın mənzilin bağçası yox idi, torpağa toxuna bilmirdin, kədərlənmişdin buna görə. Bu gün yağış
Süper İyi Günler
Süper İyi GünlerMark Haddon · İş Bankası Kültür Yayınları · 20163.068 okunma
376 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Əvvəlcə qeyd edim ki, maraqlı, əyləncəli, çox axıcı bir şeylər oxumaq istəyirsizsə mütləq oxuyun bu kitabı. Kitab Asperger sindromlu bir oğlanın həyatından bəhs edir. Gecə vaxtı itin müəmmalı ölümü ilə başlayan hadisələr tamamilə fərqli yerlərə gedib çıxır. Qəhrəmanımızın riyaziyyatla arası çox yaxşı olduğundan kitabda bölmələrin başlığı sadə ədədlərlə işarələnib (2, 3, 5, 7, 11, 13...) Kitabı oxuduqca "Elcernon üçün çiçəklər" kitabını xatırladım. Bu kitab da ondan heç geri qalmır.
Gecə Vaxtı İtin Müəmmalı Ölümü
Gecə Vaxtı İtin Müəmmalı ÖlümüMark Haddon · Parlaq İmzalar Nəşriyyatı · 20183.068 okunma