Mark Haddon

Mark Haddon

Yazar
8.5/10
480 Kişi
·
1.158
Okunma
·
18
Beğeni
·
1580
Gösterim
Adı:
Mark Haddon
Unvan:
İngiliz Yazar ve Şair
Doğum:
Northampton , İngiltere, 26 Eylül 1962
..Belli bir yerde belli bir zamanda tek bir şey olmuştur. Ve o anda o yerde olmamış sonsuz şey vardır. Ben olmamış bir şeyi düşünmeye başlayınca olmamış olan diğer bütün şeyleri düşünmeye başlıyorum.
Mark Haddon
Türkiye iş bankası kültür yayınları
Çünkü çoğu insan kör gibidir ve çoğu şeyi görmezler ve kafalarında bir sürü boş alan vardır ve kafaları genellikle "Acaba evde ocağı açık mı bıraktım?" Gibi birbiriyle bağlantısız ve saçma şeylerle doludur.
Ve sonuçta dünya üzerinde insanların yüzlerine bak­ mayan ve yüzlerinde oluşan şekillerin anlamını bilmeyen kişilerden başka hiç kimse kalmıyor.
Her şeyin düzen içinde olmasından hoşlandığımı söy­ ledim. Ve her şeyin düzenli olmasının bir yolu da mantık­lı olmasıdır.
289 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Karmaşık yaşam koşturmacası içerisinde hayatının anlamını ve kendi yerini bulmaya çalışan, otizmli / Asperger sendromlu bir bireyin yaşamından bir kesit okuyacaksınız.

Doğrusu ilk defa böyle bir kitap okudum. Yazar otizmli bir bireyin yaşamını / bakış açısını / düşüncelerini / davranışlarını / hissettiklerini başarıyla göz önüne sermiş. Kitabı okurken -her ne kadar yazar olumsuzlukları biraz fazla ön plana çıkarmış olsa da- bu ÖZEL İNSANLAR hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kitabın bazı bölümleri size saçma, abartılı ya da gereksiz uzun gelebilir. Unutmamız gereken, olayların otizmli bir bireyin bakış açısıyla anlatılıyor oluşu.

İyi okumalar
289 syf.
Otizm belirtileri gösteren 15 yaşındaki Christopher’in yaşamındaki olaylar ve yazarın gerçek bir otistik çocuk tarafından yazılmış ve dile getirmiş şekilde aktarması inanılmaz okuma zevki veriyor.Mutfaktaki masa ve sandalyelerin bile yerlerinin değiştirilmesine tahammül edemeyen,farklı yemekler birbirlerine karışınca yemeyi reddeden,sarınılmasından ve dokunulmasından inanılmaz rahatsızlık duyan,kalabalık ortamlardan korkan,matematik ve fizik konularında inanılmaz yeteneği olan,muazzam bir hafızaya sahip olan, bizler gibi duygusal çıkarımlarda bulunamayan ve duygusal tepkiler veremeyen ve insanlarla alışılagelmişin dışında yöntemlerle iletişim kuran bu çocukların nasıl hissettiklerini, nasıl algıladıklarını ve etrafında cereyan eden olaylardan nasıl etkilendiklerini ve elbette onların ailelerinin de neler hissettiğini anlayabilmek isteyenler için muazzam bir kitap.Keyifle okudum.
289 syf.
·3 günde
Otobüsle okula giderken peş peşe 4 kırmızı araba gördüm bunun anlamı o günün iyi bir gün olacağıydı.

Kitabı okumadan önce Otizm ile ilgili araştırma yazısı ve makale okumanızı tavsiye ederim, bu şekilde kitabın etkisi kafada daha iyi oturacaktır.

Kitap, 15 yaşında otizm belirtileri gösteren Christopher'in bir cinayeti çözme serüvenini anlatıyor.
Kitabı, Matematik dehası olan ve astronot olmak isteyen Christopher'İn anlatımıyla okuyoruz. Otizmli bir çocuğun dünyaya bakış açısını, duygu ve düşüncelerine tanıklık ediyoruz, onun penceresinden dünyaya bakıyoruz.
Her okurun hayatında en az bir defa okuması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
Peş peşe 4 kırmızı araba görüp iyi bir gün geçirmeniz dileğiyle.. Keyifli okumalar..
289 syf.
·5 günde·Beğendi
Mark Haddon’ınla bu kitap sayesinde tanıştım. İyi ki de tanımışım. Kitabın kapağının, küçük bir çocuğun oyuncak sevgisini simgelediğini düşünmüştüm en başta ama, okudukça o kadar basit bir anlamı olmadığını fark ettim.


Kitaba gelince; kitap 15 yaşındaki otizmli bir çocuğun hayatını konu ediyor. Onun ağzından yazılmış bir kitap. Korkuları olsun, sevdiği sevmediği şeyler olsun, düşünüş ve davranış şekilleri olsun, aslında çoğu insana; bakmakla görmek arasındaki farkı anlatıyor. Bizim korktuğumuz şeyler ona saçma geliyor ve neden saçma olduğunu öyle güzel açıklıyor ki, saçma olduğu kanısına varıyorsunuz siz de. Aslında “bizler” ve “onlar” diye bir ayrım yapmak da saçma bence. Çünkü bir farkımız yok. Tek farkımız hayata farklı bir açıdan bakmak.


Christopher’ı yer yer çok takdir ettim. Hayatını sürekli bir plân içerisinde geçirmek istiyor. Çok dakik, çok disiplinli ve çok düzenli. Günümüzdeki çoğu insanın yapamadığı bir şey bu. Ve plân yapamadığı zaman da, morali bozuluyor ve rahatsızlanıyor. Biz ise koyvermiş durumdayız çoğu şeyi.

Matematiği ve fiziği çok seviyor. Problemleri, süper bir hız ve mantıkla çözüyor. Matematik dehası diyebiliriz sanırım onun için.

Anne ve babaların, otizmli bir çocukları olduğu zaman nasıl davranmaları gerektiğini de göstermesi bakımından; ebeveynlerin de kesinlikle okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Sevgiyle ve sabırla, rahatlıkla iletişim kurabilirler.


Önceden de bahsettiğim gibi, bir farkımız yok bana göre. Asla hayattan dışlanılmaması gerek özel insanlar onlar. Bizim gibi düşünüp hareket etmemeleri onları dışlayacağımız anlamına gelmez çünkü.

Tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim..:))
289 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Otizmi, otizmli bir çocuğun ağzından anlatan mükemmel bir kitap. Otizmli bir çocuk olan Christopher'ın zihninden geçenleri o kadar güzel anlatmış ki; insanın zaman zaman gözleri doluyor, zaman zaman da "Ya sen ne tatlısın" diyerek bu tatlı mı tatlı çocuğun yanaklarını sıkası geliyor. (Tabi Christopher'ın ona dokunulmasını sevmediğini ve yanaklarının sıkılmasından muhtemelen hoşlanmayacağını unutmamak lazım.)

Peş peşe 5 kırmızı araba gördüğümüz "süper iyi günler" imizin olması dileğiyle.
289 syf.
·Puan vermedi
Okuyun okutturun. Otizmi hiç merak ettiniz mi ? Otizmli bir çocuğun ağzından yazılan roman kesinlikle bir çırpıda okunuyor. Şaşırmak, etkilenmek ve büyülenmek o kadar normal ki. Hikayesi ve anlatımıyla bu zamana kadar okuduğunuz hiçbir kitaba benzemeyen bu kitap tam bir başyapıt
289 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap bittiginde, sadece bir kitap okumus olmazsiniz. Yeni bir dunyaya giris bileti almis olursunuz. Otizm nedir, farketmeden nasil otizmlileri uzup korkutabildigimizi anlayabilir ve mukemmel bir empati yetenegi kazanabiliriz. Tesekkurler Mark Haddon.
289 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Christipher Boone 'un muhteşem hikayesi.15 yaşında otizmli bir çocuğun dilinden yazılmış oldukca sade bir anlatımla yazılan sürükleyici bir hikaye. Dünyayı onun gözünden görmek, hislerine, duygularına tanık olmak... Okunması gereken kitaplardan. Peş peşe 5 kırmızı araba görmeniz dileğiyle :)
289 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Otizmli bir çocuğun gözünden yaşamı anlatılan kitap, otizmli bireyleri ve ailelerini anlamak , farkındalık yaratmak adına oldukça faydalı olmuş. Eğlenceli olduğu kadar da öğreten bir kitap. Kitabın kahramanının ilgi alanlarını , çözebildiği problemleri görünce aslında belki de asıl problem bizde diye düşünüyor insan. Bizim gibi düşünmeyen , olayları farklı algılayıp, yorumlayan, yaşayanları ötekileştirdiğimiz için belki de onlarla iletişim kuramıyoruz. Her şey empati ve sevgi ile başlıyor. Otizmlilerin hassasiyetlerini bilirsek onlarla doğru iletişim kurabilir toplumun dışına itmeyiz. Kitapta ailelerin de yaşadığı zorluklar çok güzel ele alınmış.
289 syf.
·9/10
Zihinsel ve bedensel engelliler üzerine çalışmalar yapan Mark Haddon, bu kitabında bu konudaki bilgileriyle düş gücünü harmanlayarak gayet sürükleyici ve başarılı bir hikaye ile sesleniyor okura.

Çocukların dilinden hikayeler yazmak zordur fakat otizmli bir çocuğun dilinden yazmak daha da zor. Christopher isimli otizmli bir çocuğun başından geçenleri konu alıyor kitap. Kendi gibi özel gereksinimli çocukların bulunduğu özel bir okulda eğitim alan Christopher, üst düzey bir hatırlama ve matematik yeteneklerine sahip bir çocuk... Bu yeteneklerini bir cinayeti çözmek için kullanmaya çalışmasıyla başlayan hikâyesi kısa bir zamanda sürükleyici bir serüvene dönüşüyor.

Kitap kendilerini anlatamayan otizmli çocukların ebeveynlerine, çocuklarının penceresinden dünyaya bakabilmeleri için bir kapı aralıyor. Aynı zamanda ebeveynlere içten içe bir mesaj veriyor: Ayrılırken kendi bencilliklerinizle çocukları bir seçim yapmak zorunda bırakmayın!

Sezai Karakoç şöyle der; "Ve güldün rengârenk yağmurlar yağdı." Bir çocuğun gülüşü de benim için rengarenk yağmurların yağması demektir. Sevgili ebeveynler; çocuklarınızın rengarenk yağmurlar yağdırmasına engel olmayın!

Yazarın biyografisi

Adı:
Mark Haddon
Unvan:
İngiliz Yazar ve Şair
Doğum:
Northampton , İngiltere, 26 Eylül 1962

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 1.158 okur okudu.
  • 24 okur okuyor.
  • 536 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.