Martin Lings

Martin Lings

Yazar
8.6/10
360 Kişi
·
1.355
Okunma
·
104
Beğeni
·
4314
Gösterim
Adı:
Martin Lings
Tam adı:
Ebu Bekir Siraceddin (Abū Bakr Sirāj ad-Dīn)
Unvan:
İngiliz Tasavvuf Bilimcisi
Doğum:
Manchester, İngiltere, 24 Ocak 1909
Ölüm:
Kent, İngiltere, 12 Mayıs 2005
Martin Lings, (d. 24 Ocak 1909, İngiltere – ö. 12 Mayıs 2005, İngiltere). İngiliz tasavvuf bilimcisi. Tradisyonalist ve perennialist akımın öncü temsilcilerinden birisi olan Martin Lings, ünlü bir yazar, editör, mütercim ve araştırmacı kişiliğinin yanı sıra dini öğreti, kutsal metin, sembolizm, edebiyat ve sanat aracılığıyla ağırlıklı olarak Tanrı-insan ilişkisini terennüm eden bir şair olarak bilinmektedir. Önceleri protestandı, sonra ateist oldu.

Oxford Üniversitesinde İngiliz edebiyatı okudu. Bir süre Polonya'da İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra 1939'a kadar kaldığı Litvanya'nın Kaunas şehrindeki Vytautas Magnus Üniversitesi'nde İngilizce okutmanlığı görevini üstlendi.

1938'de tanıştığı Kuzey Afrikalı müslümanlar aracılığıyla sufi Şeyh Ahmed Alevî eş-Şazelî ile tanıştı. Kendisi de sufi felsefesini benimseyerek müslüman oldu ve Ebubekir Siraceddin (Abū Bakr Sirāj ad-Dīn) adını aldı. 1939 yılında Mısır'a gitti. Burada Kahire Üniversitesi'nde, özellikle Shakespeare üzerine oniki yıl ders verdi. 1944 yılında Lesley Smalley ile Kahire'de evlendi. Mısır'da rahat bir yaşam sürmesine karşın artan İngiliz karşıtı hareketler nedeniyle 1952'de İngiltere'ye döndü. Londra Üniversitesi'nden Arap dili diploması aldı. 1955 yılından itibaren İngiliz Müzesi Doğu elyazmalarının (özellikle Arapça) sınıflandırılmasına katıldı.

1955'te British Library'de Arapça Kitaplığı ve ardından, 1973'te emekli olana kadar da British Library ve British Museum'da Doğu Yazmaları sorumlusu oldu. 1959'da Londra Üniversitesi'nden doktora derecesini aldı.
"Hiçbir şey hakkında 'Ben bunu yarın mutlaka yapacağım' deme. Ancak: 'Allah dilerse' (yapacağım de)." (Kehf:23-24).
Martin Lings
Sayfa 83 - İnsan Yayınları
"11. Yüzyılın büyük sufisi Gazali' nin ölümünde başucunda hastalığının son demlerinde yazdığı bir şiir bulunmuştu. Şöyle yazıyordu:
'Ben bir kuşum. Bu vücut benim kafesim fakat onu dünyada yadigar bırakarak uçuyorum.' "
Martin Lings
Sayfa 11 - Akabe yayınları 1.basım Ocak 1986
376 syf.
Sanıyorum beklentilerimi fazla yüksek tuttum bu kitabı okumaya başlamadan önce. Öyle ya, yaratılmışların en şereflisinin (S.A.V.) hayatını anlatan bir kitap derin izler bırakacaktı bende, okurken. Fakat hiç de öyle olmadı.

Yazar (Martin Lings/Ebubekir Siraceddin), adeta bir tarih kitabı yazar gibi aksettirmiş efendimizin (S.A.V) hayatını. Neredeyse duygu yoksunu bir kitap bile diyebilirim. Şurada şu oldu, burada bu oldu gibi nesnel cümlelerle anlatıyor geçmişi. Çoğu yerde öznel hiçbir katkısı yok cümlelere (hisler bağlamında söylüyorum).

Bu metni kalema almamın sebebi okuyacak olanların beklentisini azaltmaktır. Zira az beklentiyle başlanmadığı sürece hüsran çok olası geliyor. Son derece sade bir anlatım görülüyor. Söz sanatlarından neredeyse eser yok. Burada çevirmenin de payının büyük olduğunu düşünüyorum. Zira cümleler yoruyor. Birkaç defa okurken uyuya kaldım, bu da olumsuz bir yön.

Tüm bunlara rağmen Hz. Muhammed'in (S.A.V) hayatını birer müslüman olarak okumak zorundayız. Lakin illa bu kitap olsun demiyorum. Başka kitaplar da tercih edilebilir.

(Tabii bundan evvel Kuran'ı okumak ilk önceliğimiz olmalı)
376 syf.
·51 günde·Puan vermedi
İsmini sıkça duyduğum ve merak ettiğim; diğer siyer kitaplarından farkını görmek için okumayı çok istediğim bir kitaptı. Evet, merakımı giderdim. Tatmin oldum mu? Orası meçhul! ;))
Ayrıntılarında boğulup, nöronlarımı yakma pahasına, sayfaları tekrar tekrar okumak zorunda kaldığım bir kitaptı. Bu kadar ayrıntılı bilgi yığınını hafızaya yüklemek kolay olmadı! Bitirip, kapağı kapadıktan sonra, ayrıntılar da silindi zaten! ;))))
Beni rahatsız eden üç şeyden bahsetmek istiyorum: Yazar, objektif ve tarafsız olmak adına belki de bilemiyorum (!) Ansiklopedik bilgi yığını aktarır gibi; kuru, duygusuz ve inanmadığı bir bilgiyi bize aktarıyormuş gibi geldi bana! Ben bu eserleri yoğun duygu ve huşuğ içinde yazanlardan okumaya alıştığım için belki de bana öyle gelmiş olabilir!...
Ikinci olarak; Hz Muhammed (sav)'i nikâh (evlilik) meraklısı, önüne gelene, özellikle de yaşı küçük olanlara evlilik teklif eden biri gibi göstermiş. :( O dönemde, bu nikahların amacı da aktarılsa idi, okur benim duyduğum rahatsızlığı hissetmezdi! ..
Üçüncü olarak; Hz Aişe (ra)'ın yaşı evlendiğinde 9 olarak verilmiş (!) Bu Mesnetsiz ve çok çirkin! Bunun doğru kabul edilmesinin Hz Muhammed (sav)'i ne duruma sokacağını söylememe gerek yok sanırım! :( Bir çok din alimi 18-19 yaşında olduğu konusunda hemfikir ve bu da akla ve mantığa yatkın bir görüş! ...
Bu kitabı "SİRET ÖDÜLÜ"ne layık gören kişi ve kurumları çok merak ettim! :)))
510 syf.
·13 günde·8/10
Bir film ne kadar güzel olursa olsun ikinci kez izlemek eğlenceli gelmemiştir bana... Aynı şekilde bir kitap ne kadar muhteşem olursa olsun ikinci kez elime almak istememişimdir.
Ancak söz konusu olan Efendimizin (sav) hayatı olunca tekrar okumak yeniden aynı çoşkun duyguları yaşamak demekti benim için...

Onun için daha önce bir çok farklı kaynaktan okuduğum Efendimizin (sav) hayatını bir yabancının bakış açısıyla da (bir Hristiyan nasıl görüyordu Efendimiz'i (sav) ve İslam dinini) okumalıyım diyerek okuma listeme aldığım bir kitaptı.

Ancak kitabı okumaya başladığım da Martin Lings'in de Müslüman olduğunu öğrendim...

(Neredeyse malesef diyeceğim :) )

------------------------------------------------------------------
Martin Lings 1909 yılında İngiltere’de doğdu. Önceleri
Protestan’dı, sonra ateist oldu.

Oxford
Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı okudu. Yirmi
beş yaşlarında diğer dünya dinlerini incelemeye
başladı. 1938’de tanıştığı Kuzey Afrikalı
Müslümanlar vasıtasıyla büyük sûfî Şeyh
Ahmed el-Alevî eş-Şazelî ile karşılaştı,
Müslüman oldu. Ebû Bekir Sirâceddîn adını aldı.

------------------------------------------------------------------
Kitapla ilgili düşüncelerime gelince sadece bir problemi de söylemem gerekiyor kitabı okurken diğer Siyer kitaplarından farklı olarak satır aralarında zihnimin bulandığını hissettim.

Bunun sebebinin ne olduğunu tam olarak bilemiyorum. Yorum da yapmak istemiyorum ancak sadece hislerimi paylaşmış olmakla yetineyim.
376 syf.
·4/10
Okuduğum diğer siyerlere göre daha farklı bir eser diyebilirim çünkü içinde fazla acıtasyon yok, acıtasyon yok ama farklı farklı az çok da mide bulandırıcı şeyler söz konusu. Neler mesela bunlar: Öncelikle Peygamberimizin 9 yaşında bir kız çocuğu ile evlenmesini hak olarak göstermiş, tarihte de böyle bir pedofiliye mantık bulamadıkları için, Kur'an'dan ayet bulamadıkları için de sözde Cebrail Hz. Muhammed'in rüyasına giriyor, kucağında 9 yaşındaki Aişe'yi Muhammed Peygamberin önüne bırakıyor ve "sana helaldir" diyor. Ne kadar iğrenç, ne kadar sapkınca değil mi? Tepside bir yemek gibi, tatlı tatlı lezzetli meyveler gibi küçük bir kız çocuğu 50 yaşındaki bir adamın önüne sunuluyor. Bunu din olarak anlatıyorlar ve insanlar da bunları din olarak kabul ediyorlar ve anlatıldığı siyer kitabı da ödül alıyor. Bir diğer sapkınlığımız ise de, şimdi Hz. Muhammed evlatlık oğlu Zeyd'in evine gidiyor ve Zeyd de evde yok ya eşi de kapıyı açıyor ve film burada başlıyor. Hz. Muhammed şöyle bir evlatlık çocuğu Zeyd'in karısına baştan aşağıya ya da aşağıdan yukarı bir bakıyor, alıcı gözüyle yani, kadının da hoşuna gidiyor ve kısa bir elektriklenme oluyor, sonra Hz. Muhammed biraz rahatsız olacak ki (burada biraz ahlak düşünmüşler) gerisin geri dönüp gidiyor, içeriye girmiyor yani, girerse günahtır hem. Sonra ise Muhammed Peygamber bir yerde otururken Zeyd yanına geliyor ve "Ey Allah'ın Resulü evime gelmişsin, beni sormuşsun vs. vs." diyor, "eşimi görmüşsün beğenmişsin galiba, beğendiysen söyle de hemen boşayım" diyor. Genişlik mi desem, ibadet, Allah ve Peygamber mi aşkı desem bilemedim. Ne kadar güzel bir kıssa, tam da dini yaşamalık tam da dini anlatmalık, tam da bazı cemaat liderlerinin cemaatteki erkeklere "senin hanımınla benim evlenmem gerekiyormuş, rüyamda gördüm" demeleri gibi, kendilerine kaynak gösterecekleri için maalesef böyle kaynaklara ihtiyaç duyarlar ama en kötüsü de insanların bunları din kabul etmesi ve din diye de, Allah istedi diye de (Allah'a iftira atarak) savunmalarıdır.

Bunların haricinde ama yazar çoğu siyercinin değinmediği konulara da değinmiş, Peygamberi insanüstü anlatmayı tercih etmemiş bu bakımdan hoşuma gitti diyebilirim.
376 syf.
·46 günde·Beğendi·10/10
Herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Içinde o kadar güzel şeyler var ki insanın okurken "keşke ben de o dönemde yaşasaydım da peygamberimizi görme şerefine layık olabilseydim" dedirtiyor..Bana göre her müslümanın okuması gereken ve ders çıkarması gereken bir kitap..:)
%17 (83/494)
·Puan vermedi
Okuduğum akademik siyer kitaplarından daha farklı bir bekleyiş içinde olduğum için tekrara düşmemek adına yarım bıraktım ..
Ayrı bir not düşmek gerekirse beklentim çok fazla yüksekti ve hayal kırıklığına uğradım ..
Kitapla kalın
376 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Efendimiz şöyle buyuruyor, Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim. Bu çok önemli. Zira etrafta dolaşan ve müslüman olduğunu söyleyen fakat ahlaktan nasibini almamış çok fazla insan görüyoruz. Bunun nedeninin efendimizin yolunu bilmemek, O'nu yeterli ölçüde tanımamak olduğunu düşünüyorum. İnsanlığın, güzel ahlakın ve kardeşliğin ortak paydası peygamberimizi anlamak ve onun yolunda yaşamak bize sunulan en güzel lütuflardan biridir. Iyi okumalar
373 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Ebubekir Siraceddin, yani eski adıyla Martin Lings. Hristiyan bir ailede dünyaya gelip sonradan ateist olan yazar,Kuzey Afrika müslümanları ile tanıştıktan sonra müslüman olmuştur.

Sonradan müslüman olan birinin kaleminden Peygamber Efendimizin hayatını ilk kez okudum. Peygamberimizin soyu ile anlatıma başlayan yazar, her bölüme ayrı başlık açarak anlatmıştır.

Her olayın ardından o olay üzerine inan ayetler verilerek peygamberin yaşamı Kur'an ayetleri ile iç içe şekillendirilmiştir.

Diğer siyerlerden farklı olarak dikkat çeken neyi var diye soracak olursanız çok şey söyleyemem. Ben sadece biraz daha kadınlara verilen değerin bir nebze olsun ön plana çıktığını hissettim. Okumanızı tavsiye ederim.

Not: Kitap sonunda peygamberimizin soy ağacı verilmiştir.
376 syf.
·Puan vermedi
Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V)min hayatinin anlatıldığı bu kitap o zamanlar yaşanılan sıkıntıların zorlukların ve mücadele sonucu kazanımların anlatıldığı bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Martin Lings
Tam adı:
Ebu Bekir Siraceddin (Abū Bakr Sirāj ad-Dīn)
Unvan:
İngiliz Tasavvuf Bilimcisi
Doğum:
Manchester, İngiltere, 24 Ocak 1909
Ölüm:
Kent, İngiltere, 12 Mayıs 2005
Martin Lings, (d. 24 Ocak 1909, İngiltere – ö. 12 Mayıs 2005, İngiltere). İngiliz tasavvuf bilimcisi. Tradisyonalist ve perennialist akımın öncü temsilcilerinden birisi olan Martin Lings, ünlü bir yazar, editör, mütercim ve araştırmacı kişiliğinin yanı sıra dini öğreti, kutsal metin, sembolizm, edebiyat ve sanat aracılığıyla ağırlıklı olarak Tanrı-insan ilişkisini terennüm eden bir şair olarak bilinmektedir. Önceleri protestandı, sonra ateist oldu.

Oxford Üniversitesinde İngiliz edebiyatı okudu. Bir süre Polonya'da İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra 1939'a kadar kaldığı Litvanya'nın Kaunas şehrindeki Vytautas Magnus Üniversitesi'nde İngilizce okutmanlığı görevini üstlendi.

1938'de tanıştığı Kuzey Afrikalı müslümanlar aracılığıyla sufi Şeyh Ahmed Alevî eş-Şazelî ile tanıştı. Kendisi de sufi felsefesini benimseyerek müslüman oldu ve Ebubekir Siraceddin (Abū Bakr Sirāj ad-Dīn) adını aldı. 1939 yılında Mısır'a gitti. Burada Kahire Üniversitesi'nde, özellikle Shakespeare üzerine oniki yıl ders verdi. 1944 yılında Lesley Smalley ile Kahire'de evlendi. Mısır'da rahat bir yaşam sürmesine karşın artan İngiliz karşıtı hareketler nedeniyle 1952'de İngiltere'ye döndü. Londra Üniversitesi'nden Arap dili diploması aldı. 1955 yılından itibaren İngiliz Müzesi Doğu elyazmalarının (özellikle Arapça) sınıflandırılmasına katıldı.

1955'te British Library'de Arapça Kitaplığı ve ardından, 1973'te emekli olana kadar da British Library ve British Museum'da Doğu Yazmaları sorumlusu oldu. 1959'da Londra Üniversitesi'nden doktora derecesini aldı.

Yazar istatistikleri

  • 104 okur beğendi.
  • 1.355 okur okudu.
  • 90 okur okuyor.
  • 561 okur okuyacak.
  • 49 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları