Martin Lings

Martin Lings

Yazar
8.6/10
173 Kişi
·
593
Okunma
·
66
Beğeni
·
2.530
Gösterim
Adı:
Martin Lings
Unvan:
Tasavvuf Bilimcisi
Doğum:
İngiltere, 24 Ocak 1909
Ölüm:
İngiltere, 12 Mayıs 2005
Martin Lings, (d. 24 Ocak 1909, İngiltere – ö. 12 Mayıs 2005, İngiltere). İngiliz tasavvuf bilimcisi.rnrnÖnceleri protestandı, sonra ateist oldu. Oxford Üniversitesinde İngiliz edebiyatı okudu. Yirmili yaşlarında diğer dünya dinlerini incelemeye başladı. 1938de tanıştığı Kuzey Afrikalı müslümanlar aracılığıyla sufi Şeyh Ahmed Alevî eş-Şazelî ile karşılaştı, müslüman oldu. Ebubekir Siracüddin adını aldı. 1939 yılında Mısıra gitti. Burada Kahire Üniversitesinde, özellikle Shakespeare üzerine oniki yıl ders verdi. 1948de İngiltereye döndü. Londra Üniversitesinden Arap dili diploması aldı. 1955 yılından itibaren İngiliz Müzesi Doğu elyazmalarının (özellikle Arapça) sınıflandırılmasına katıldı.
''De ki: Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım! Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır esirgeyendir. Azab size gelip çatmadan evvel, Rabbinize yönelip dönün ve O'na teslim olun. Sonra size yardım da edilmez.'' (Zümer:53-54)
Martin Lings
Sayfa 122 - İnsan Yayınları
"11. Yüzyılın büyük sufisi Gazali' nin ölümünde başucunda hastalığının son demlerinde yazdığı bir şiir bulunmuştu. Şöyle yazıyordu:
'Ben bir kuşum. Bu vücut benim kafesim fakat onu dünyada yadigar bırakarak uçuyorum.' "
Martin Lings
Sayfa 11 - Akabe yayınları 1.basım Ocak 1986
"Hiçbir şey hakkında 'Ben bunu yarın mutlaka yapacağım' deme. Ancak: 'Allah dilerse' (yapacağım de)." (Kehf:23-24).
Martin Lings
Sayfa 83 - İnsan Yayınları
" bir kişinin yiyeceği iki kişiye , iki kişin yiyeceği dört kişiye , dört kişinin yiyeceği ise sekiz kişiye yeter ...
Peygamber (s.a.v.) onlara şöyle hitap etti: 'Ey insanlar, birbirinizi barışla selamlayın, açları doyurun, akrabalık bağlarına saygı gösterin, herkes uyurken namaz kılın. Böylece selam içinde Cennet'e gireceksiniz.'
"Peygamber (s.a.v.) onlara şöyle hitap etti: 'Ey insanlar, birbirinizi barışla selamlayın, açları doyurun, akrabalık bağlarına saygı gösterin, herkes uyurken namaz kılın. Böylece selam içinde Cennet'e gireceksiniz."
Peygamber( s.a.v )
el - Hasan ismini çok seviyordu . Bu nedenle Fatıma'nın ikinci çocuğuna " küçük Hasan " yani " küçük güzel adam " anlamına gelen Hüseyin adını verdi ...
İsmini sıkça duyduğum ve merak ettiğim; diğer siyer kitaplarından farkını görmek için okumayı çok istediğim bir kitaptı. Evet, merakımı giderdim. Tatmin oldum mu? Orası meçhul! ;))
Ayrıntılarında boğulup, nöronlarımı yakma pahasına, sayfaları tekrar tekrar okumak zorunda kaldığım bir kitaptı. Bu kadar ayrıntılı bilgi yığınını hafızaya yüklemek kolay olmadı! Bitirip, kapağı kapadıktan sonra, ayrıntılar da silindi zaten! ;))))
Beni rahatsız eden üç şeyden bahsetmek istiyorum: Yazar, objektif ve tarafsız olmak adına belki de bilemiyorum (!) Ansiklopedik bilgi yığını aktarır gibi; kuru, duygusuz ve inanmadığı bir bilgiyi bize aktarıyormuş gibi geldi bana! Ben bu eserleri yoğun duygu ve huşuğ içinde yazanlardan okumaya alıştığım için belki de bana öyle gelmiş olabilir!...
Ikinci olarak; Hz Muhammed (sav)'i nikâh (evlilik) meraklısı, önüne gelene, özellikle de yaşı küçük olanlara evlilik teklif eden biri gibi göstermiş. :( O dönemde, bu nikahların amacı da aktarılsa idi, okur benim duyduğum rahatsızlığı hissetmezdi! ..
Üçüncü olarak; Hz Aişe (ra)'ın yaşı evlendiğinde 9 olarak verilmiş (!) Bu Mesnetsiz ve çok çirkin! Bunun doğru kabul edilmesinin Hz Muhammed (sav)'i ne duruma sokacağını söylememe gerek yok sanırım! :( Bir çok din alimi 18-19 yaşında olduğu konusunda hemfikir ve bu da akla ve mantığa yatkın bir görüş! ...
Bu kitabı "SİRET ÖDÜLÜ"ne layık gören kişi ve kurumları çok merak ettim! :)))
Okuduğum diğer siyerlere göre daha farklı bir eser diyebilirim çünkü içinde fazla acıtasyon yok, acıtasyon yok ama farklı farklı az çok da mide bulandırıcı şeyler söz konusu. Neler mesela bunlar: Öncelikle Peygamberimizin 9 yaşında bir kız çocuğu ile evlenmesini hak olarak göstermiş, tarihte de böyle bir pedofiliye mantık bulamadıkları için, Kur'an'dan ayet bulamadıkları için de sözde Cebrail Hz. Muhammed'in rüyasına giriyor, kucağında 9 yaşındaki Aişe'yi Muhammed Peygamberin önüne bırakıyor ve "sana helaldir" diyor. Ne kadar iğrenç, ne kadar sapkınca değil mi? Tepside bir yemek gibi, tatlı tatlı lezzetli meyveler gibi küçük bir kız çocuğu 50 yaşındaki bir adamın önüne sunuluyor. Bunu din olarak anlatıyorlar ve insanlar da bunları din olarak kabul ediyorlar ve anlatıldığı siyer kitabı da ödül alıyor. Bir diğer sapkınlığımız ise de, şimdi Hz. Muhammed evlatlık oğlu Zeyd'in evine gidiyor ve Zeyd de evde yok ya eşi de kapıyı açıyor ve film burada başlıyor. Hz. Muhammed şöyle bir evlatlık çocuğu Zeyd'in karısına baştan aşağıya ya da aşağıdan yukarı bir bakıyor, alıcı gözüyle yani, kadının da hoşuna gidiyor ve kısa bir elektriklenme oluyor, sonra Hz. Muhammed biraz rahatsız olacak ki (burada biraz ahlak düşünmüşler) gerisin geri dönüp gidiyor, içeriye girmiyor yani, girerse günahtır hem. Sonra ise Muhammed Peygamber bir yerde otururken Zeyd yanına geliyor ve "Ey Allah'ın Resulü evime gelmişsin, beni sormuşsun vs. vs." diyor, "eşimi görmüşsün beğenmişsin galiba, beğendiysen söyle de hemen boşayım" diyor. Genişlik mi desem, ibadet, Allah ve Peygamber mi aşkı desem bilemedim. Ne kadar güzel bir kıssa, tam da dini yaşamalık tam da dini anlatmalık, tam da bazı cemaat liderlerinin cemaatteki erkeklere "senin hanımınla benim evlenmem gerekiyormuş, rüyamda gördüm" demeleri gibi, kendilerine kaynak gösterecekleri için maalesef böyle kaynaklara ihtiyaç duyarlar ama en kötüsü de insanların bunları din kabul etmesi ve din diye de, Allah istedi diye de (Allah'a iftira atarak) savunmalarıdır.

Bunların haricinde ama yazar çoğu siyercinin değinmediği konulara da değinmiş, Peygamberi insanüstü anlatmayı tercih etmemiş bu bakımdan hoşuma gitti diyebilirim.
Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V)min hayatinin anlatıldığı bu kitap o zamanlar yaşanılan sıkıntıların zorlukların ve mücadele sonucu kazanımların anlatıldığı bir kitap
Kitabı daha yeni bitirdim biraz geç oldu ama olsun bitirdi yinede :))
kitap çok güzel bir kitap içinde bazı ayetlerin nasıl indiğini de söylüyor yani konuyla alakalı ayeti altına yazmışlar konuyu anlattıktan sonra
Tavsiye ederim kitabı okumanızı ...
Haydi bakalım iyi okumalar :)
OKUYALIM ARKADAŞLAR ...
EN SONDA KİTAPTA GEÇEN BİR AYETİ PATLAŞMAK İSTEDİM ...
" Hiç şüphesiz , Allah ve melekleri Peygambere salat etmektedirler. Ey iman edenler , siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin .( Ahzab:56)
Efendimizin (sav) Hayatını bu kadar canlı tasvir eden bu kadar güzel anlatan başka bir kitap yok bence kendinizi bir an Peygamberin izinde o kutsal beldelerin sokaklarında dolaşırken hz. Bilal in ezan sesi kulaklarınızdaymış gibi hissediyorsunuz şiddetle tavsiye ederim..
Kendine Müslüman diyen kimsenin Kur’an’dan sonra okuması gereken hatta belkide en doğrusunu Allah bilir; Kurandan önce okuması gereken en önemli konu Siyer..

Peygamberimizin(SAS) hayatını bilmeden Kuran’ı anlamamız çok zor..

Hayatım boyunca okuduğum, beni en çok etkileyen, anlatım tarzıyla ve olayları tasviriyle sanki birebir Asr-ı Saadet’e gitmiş gibiydim..

Öyle bir akıcı dili var ki hiç sıkılmadan, kitabı elinizden bırakmadan okuyabilmek mümkün..

Özelikle Martin Lings ( Ebubekir Siraceddin) ismi üstünde önemle durulması gereken bir isim..

Son olarak kendimize Müslüman diyorsak ve hâlâ bir Siyer-i Nebî okumadıysak, bu kitap başlamak için biçilmiş kaftan..

Yazar’a Rabbimden rahmet, Resul’ümüzünde (SAS) Rabbimizin izniyle şefaatine nail eylesin...

Selam ve Dua ile...
Okuduğum en güzel siyer kitaplarından biriydi. Kuran ayetleri ile desteklenmesi kitaba farklı güzellik katmış. Bunun yanında yazarın yorumlarının kitapta olmaması artı puan olarak değerlendirilebilir.
Çok farklı yazarlardan Hz. Muhammed in hayatını okumuş olmama rağmen bu kitap diğerlerinden farklı bir yerde. Okurken yeniden o dönemi yaşayacak ve daha önce duymadığınız bilgileri öğreneceksiniz. Gerçekten siyer ı öğrenmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka olmalısınız.
Siyer okumak istiyorum, dediğimde en yakın arkadaşım hediye edip "Bunu oku." demişti. Tabi ki ilk olarak arkasını okudum. Yazarı Ebubekir Siraceddin'e Siret ödülünü getirmiş. Bildiğim şeyleri tekrar niyetiyle okumama rağmen bir an bile sıkılma hissi uyandırmadı. Yeni şeyler de öğrendim. Tarihi seyir çok güzel ve yerli yerinde anlatılmış ayrıca olaylar ayetlerle beraber verilmiş. Kısacası okumaya değer bir kitap...
Efendimizin(sav)hayatını diğer kitaplardan daha farklı anlatmış,oldukça akıcı ve yalın ifadeler kullanmış..daha önce duymadığım farklı ayrıntılar var kitapta
Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap
Herr olay ayetlerle güzel bir uslûpla anlatılmış,Nazife Şişman hanımefendinin çevirisi oldukça başarılı..
..ve bu kitabı okurken birkez daha anladım ki,efendimiz(sav)bizim yaşadığımız, yaşamadığımız herşeyi deneyimlemiş.biz hayatımızın her kademesinde O'nun güzel,örnek yaşamından istifade etmeliyiz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Martin Lings
Unvan:
Tasavvuf Bilimcisi
Doğum:
İngiltere, 24 Ocak 1909
Ölüm:
İngiltere, 12 Mayıs 2005
Martin Lings, (d. 24 Ocak 1909, İngiltere – ö. 12 Mayıs 2005, İngiltere). İngiliz tasavvuf bilimcisi.rnrnÖnceleri protestandı, sonra ateist oldu. Oxford Üniversitesinde İngiliz edebiyatı okudu. Yirmili yaşlarında diğer dünya dinlerini incelemeye başladı. 1938de tanıştığı Kuzey Afrikalı müslümanlar aracılığıyla sufi Şeyh Ahmed Alevî eş-Şazelî ile karşılaştı, müslüman oldu. Ebubekir Siracüddin adını aldı. 1939 yılında Mısıra gitti. Burada Kahire Üniversitesinde, özellikle Shakespeare üzerine oniki yıl ders verdi. 1948de İngiltereye döndü. Londra Üniversitesinden Arap dili diploması aldı. 1955 yılından itibaren İngiliz Müzesi Doğu elyazmalarının (özellikle Arapça) sınıflandırılmasına katıldı.

Yazar istatistikleri

  • 66 okur beğendi.
  • 593 okur okudu.
  • 28 okur okuyor.
  • 275 okur okuyacak.
  • 27 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları