Marvin Harris

Marvin Harris

Yazar
8.3/10
12 Kişi
·
25
Okunma
·
7
Beğeni
·
616
Gösterim
Adı:
Marvin Harris
Unvan:
Amerikalı Antropolog
Doğum:
Brooklyn, New York, ABD, 18 Ağustos 1927
Ölüm:
Gainesville, Florida, ABD, 25 Ekim 2001
Eskimolar övüngen ve cömert davranan armağan vericilere ilişkin korkularını şu atasözüyle belirtmişlerdir: "Armağanlar köleler yaratır, tıpkı kırbaçların köpekler yaratması gibi."
İnsanlar akıllarında neler olup bitiyorsa işte öyledirler ; onları daha iyi insanlar haline getirmek için yapmak zorunda olduğunuz tek şey onlara daha iyi düşünceler vermenizdir.
Marvin Harris
Sayfa 252 - İmge, Cadıların Dönüşü
Yapılan kestirime göre, on beşinci ve on yedinci yüzyıllar arasında Avrupa'da beş yüz bin kişi cadılıktan hüküm giymiş ve yakılarak öldürülmüştür. Bunların suçları: Şeytanla yapılan anlaşma, süpürge sopalarına binilerek yapılan uzun geziler, dinsel tatil günlerinde yasa dışı toplantı düzenleme, şeytana tapma, şeytanın kuyruk altının öpülmesi, incubuslarla, yani buz gibi soğuk penislerle donatılmış erkek şeytanlarla cinsel ilişki, succubuslarla, yani kadın şeytanlarla cinsel ilişki.
Marvin Harris
Sayfa 217 - İmge, Süpürgeler ve Sabbatlar
... savaş ilkel toplumların kız evlatlar yetiştirmeyi göze alamadıkları zaman erkek evlatlar yetiştirmek için ödedikleri bedeldir.
Önceleri, çocuk öldürmenin dışında, nüfusu sınırlamanın en etkili "barışçıl" aracı çocuk düşürmeydi. Bir çok ilkel topluluklar zehirli karışımlar içmek suretiyle çocuk düşürme yollarını bilirler. Başka bazı topluluklar gebe anneye karnının çevresini kumaştan bir kemerle sıkıca sarmasını öğretirler. Yapılan başka her şey eğer sonuç vermezse, sırtüstü yatan bir annenin kamı üzerine onun bir arkadaşı bütün gücüyle atlar. Bu yöntemler bir hayli etkilidirler, ama bunların oğulcuğu öldürme sıklığına çok yakın bir oranda anne olacak kadını öldürme gibi sevimsiz bir yan etkisi vardır.
Kesin bir biyolojik anlayışla bakılırsa, kadınlar erkeklerden daha değerlidir. Erkeklerin büyük çoğunluğu üreme açısından gereksizdirler, çünkü bir erkek yüzlerce kadını gebe bırakabilmektedir. Yalnızca kadınlar çocuk doğurabilirler ve ( biberonları ve ana sütü yerine sütümsü yapay mamaları bulunmayan toplumlarda) bebekleri yalnızca kadınlar emzirebilirler.
Statü arayışının en garip örneği vaktiyle Güney Alaska'nın, British Columbia'nın*, ve Washington'un kıyı bölgelerinde yaşamış bulunan Amerikan Kızılderilileri arasında ortaya çıkarılmıştır. Buralarda statü arayıcıları gösterişçi tüketimin ve gösterişçi savurganlığın potlaç olarak bilinen ve çılgınlığa vardığı görülen bir biçimini uygulamışlardır. Potlaç'ın amacı rakibinkinden daha çok zenginlik sergilemek ya da rakibin yok ettiği zenginlikten daha çoğunu yok etmektir. Eğer potlaç veren kişi güçlü bir şefse, o yiyecekleri, giysileri, ve parayı yok etmek suretiyle rakiplerini utandırma ve yandaşlarının hayranlığını kazanma girişiminde bulunabilir. Hatta bazen prestij arayışı içinde kendi evini bile yakıp yok edebilir.
Biz insanlar en büyük dişlere, en keskin pençelere, en zehirli sokuşa, ya da en kalın deriye sahip olduğumuz için değil, ama dişlerin, pençelerin, sokmaların ve derilerin işlevlerini sırf anatomik olan herhangi bir düzenekten daha etkili biçimde yerine getiren öldürücü alet ve silahlarla kendimizi donatmayı bildiğimiz için en tehlikeli bir türüz. Bizim biyolojik uyarlanmamızın asıl yolu anatomi değil, kültürdür.
352 syf.
·10/10
Sanayi öncesi ve özellikle ilkel toplumlar üretimin artırılması ve nüfus artışının denetimini sağlamak için özdeksel-tinsel gönenç bağlamında bedel-kazanım ilişkisini lehlerine çeviren bir takım sistemler kullanmışlardır. harris'e göre bu sürecin özü üremenin baskısının neden olduğu üretimi yoğunlaştırma -yani birim zaman ya da alan başına daha çok toprak, su, mineral ya da erke (enerji) kullanılması- eğilimidir; ki bu aslında, yaşam normallerine yönelik tehditlere karşı verilmiş yanıttır. bu türde tehditler çoğunlukla "iklim değişikliklerinden, insan ve hayvan göçlerinden" kaynaklanırdı ve tehdite verilen tepki tersine, kendine döner ve yeni bir tepkinin verilmesi gereken yeni bir tehdit yaratırdı. basit bir doğrusal çizimle gösterecek olursak:
üremenin baskısı >> üretimin yoğunlaştırılması >> çevrenin tüketilmesi >> zuhur eden kurumsallaşmış şiddet, kölece çalışma, ataerkillik, mülkiyet ilişkileri vs.
Günümüzdeki sürecin de geçmişte yaşamış doğa ile mücadeleye girmiş toplumlardan farkı yoktur. Cevreyi daha artık makroı botyutlarda tüketmemiz tüm insanlığı tehdit eder hale gelmesidir. yukarıdaki formülde insanlık yada mikro ölçekte klanlar devletler çözümü ileri bir üretim ilişkisine evrilterek çözmüşlerdir. Yaşadığımız dönemde de aynısı olacağı düşünüyorum .Marks ın dediği her zaman kötüden iyi yada bir ileri üretim ilişkisi doğmuştur.
Aynısı olacak ve dünyamız insanlık hayvanlar bitkiler kurtulacaktır.
232 syf.
·Puan vermedi
Hintliler neden ineklere tapar? Yahudiler ve Müslümanlar neden domuz eti yemeyi reddederler? Ortaçağdan sonra Avrupa’da neden bu kadar çok sayıda insan cadılara inanmıştı? Günümüzün popüler kültüründe nasıl oldu da cadılar o eski güçlerine kavuştular? gibi sorulara cevaplar verilmeye çalışılmıştır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marvin Harris
Unvan:
Amerikalı Antropolog
Doğum:
Brooklyn, New York, ABD, 18 Ağustos 1927
Ölüm:
Gainesville, Florida, ABD, 25 Ekim 2001

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 57 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.