Mary Wollstonecraft

Yazar 9,2/10 · 5 Oy · 1 kitap · 19 okunma ·  9 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

9 okur beğendi.
5 puanlama · 40 alıntı
0 haber · 1.751 gösterim
19 okur kitaplarını okudu.
43 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
6 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mary Wollstonecraft'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mary Wollstonecraft'ın Biyografisi

Mary Wollstonecraft (27 Nisan 1759 - 10 Eylül 1797), İngiliz yazar, filozof ve kadın hakları savunucusu.

Mary Wollstonecraft yedi çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak Londra'da doğdu. Dokumacıyken çiftçiliğe yönelen ama başarılı olamayan babası, şiddet düşkünü bir adamdı ve sonunda da alkole sığınmıştı. Kız çocukları okula gönderilmediği için okuma yazmayı yaşlı bir kâhyadan öğrenen Mary, o dönemde kız çocuklarının geçimlerini sağlamaları için tek geçerli yol olan evlenmeye sıcak bakmadığı için evden ayrıldı.

O zamanlar kadınlara açık olan meslek ya da uğraşların hemen hepsine el attı: zengin kişilere çeşitli gezi ve etkinliklerinde ücret karşılığı refakat etme, mürebbiyelik, öğretmenlik, okul müdireliği, toplumsal eleştiri ve roman yazarlığı. Çocuk bakıcılığı yaptığı dönemde yazdığı Mary adlı uzun hikâye ve Kız Çocukların Eğitimi adlı kitabı ünlü yayınevi Fleet - Street tarafından basılır. Yayıncı Joseph Johnson, fikirlerinden ve özgürlük anlayışından etkilendiği Wollstonecraft'ı yayınevinde editör olarak işe alır. Kendi kendine Fransızca, Almanca ve İtalyanca öğrenen Wollstonecraft genelde tercüme yapmaktaydı.

1790'da otuzbir yaşında iken birdenbire üne kavuştu. Fransız Devrimine karşı olan felsefeci ve politikacı Edmund Burke'e karşı "İnsan Haklarının Korunması" başlıklı bir yazı yayımladı ve bu olay sonrasında kendisine Jüponlu Sırtlan lakabı takıldı.

İki yıl sonra, 1792'de Fransız devlet adamı Talleyrand'a ithaf ettiği Kadın Haklarının Savunması adlı kitabını yayınladı. Altı haftada yazdığı bu kitabında İnsan Hakları Bildirgesi'ni temel almakta, görüş ve düşünceleriyle Fransız devriminin görev ve amacına hizmet etmektedir.

"Kadının ufkunu genişleterek güçlendirin aklını; körü körüne itaat sona erecektir; ancak, iktidar her zaman körü körüne itaate ihtiyaç duyduğundandır ki zorbalar ve şehvet düşkünleri, haklı olarak karanlıkta tutmaya çalışırlar kadını; çünkü bunlardan birincisinin tek istediği bir köledir, ikincisinin istediği ise elinde tutacağı bir oyuncak."

Daha önce de böyle düşünen pek çok kadın olsa da bu ve daha pek çok görüşü Kadın hakları'nın savunulmasında bu kadar açık ve dolaysız bir şekilde ve daha da önemlisi yüksek sesle söyleme cesaretini ilk defa Wollstonecraft göstermiştir.

1795'de yayımcısı aracılığıyla tanıştığı ve dönemin çok satan kitaplarından olan "Siyasi Adalet"in yazarı William Godwin'le evlendi ve otuzdokuz yaşında, ikinci kızının ( Frankenstein'nin yazarı Mary Shelley) doğumundan on gün sonra öldü.

Kitaplarından bazıları şunlardır;


Kız çocuklarının Eğitimi Hakkında Düşünceler
Kadın Haklarının Savunulması
Fransız devrimi Hakkında tarihsel ve Ahlaksal Görüşler
Kübra E., bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Sadakat bilmeyen erkekler, sadakat bilmeyen kadınlar yaratır.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
11 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Ağız, yüreğin taşmasından söyler.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 44 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 44 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Dünyada yoksunluğunu çektiğimiz şey hayırseverlik değil, adalettir!

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 110 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 110 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

İlkelerden oluşan bir temel olmaksızın beğeniler ve ince zevkler hep yüzeysel kalır; gerçek zarafet taklitten daha derin bir kaynağa sahip olmalıdır.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 103 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 103 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bizler hep, umut ve korkunun köleleriyiz.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 165 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 165 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Yaşamda mücadele etmek zorunda kalan insanlar mutlu insanlardır, çünkü bu mücadelelerdir ki, insanın aylaklıkla geçirdiği boş zamana sahip olup da kendisini zayıf düşürecek kötü alışkanlıkların avucuna düşmekten alıkoyar!

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 85 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 85 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
 31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bilgi olmadan ahlâk da olamaz!
Cehalet, erdemi içine koyamayacağınız kadar dayanıksız bir kaptır.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 97 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 97 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Leibniz
Yanlışlar sıklıkla yararlı olurlar; ama genellikle yararlı oldukları alan yalnızca başka yanlışların telafi edilmesidir.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 111 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 111 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsan, nasıl tanımlanırsa tanımlansın, bir şey tarafından sevilmek ve sayılmak ister; kitlelerin oluşturduğu sürü ise bu isteklerini tatmin edebilmek için her zaman en kolay yolu seçer.
Servete ve güzelliğe gösterilen saygı tartışmasızdır ve elbette sıradan zihinlerin kaba gözlerini daima üzerine çeker.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 89 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 89 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Bütün Alıntıları Göster

Mary Wollstonecraft ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.