Mary Wollstonecraft

Yazar 8,8/10 · 9 Oy · 1 kitap · 24 okunma ·  10 beğeni

Sadakat bilmeyen erkekler, sadakat bilmeyen kadınlar yaratır.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

Ağız, yüreğin taşmasından söyler.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 44 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 44 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

Dünyada yoksunluğunu çektiğimiz şey hayırseverlik değil, adalettir!

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 110 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 110 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

İlkelerden oluşan bir temel olmaksızın beğeniler ve ince zevkler hep yüzeysel kalır; gerçek zarafet taklitten daha derin bir kaynağa sahip olmalıdır.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 103 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 103 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

Yaşamda mücadele etmek zorunda kalan insanlar mutlu insanlardır, çünkü bu mücadelelerdir ki, insanın aylaklıkla geçirdiği boş zamana sahip olup da kendisini zayıf düşürecek kötü alışkanlıkların avucuna düşmekten alıkoyar!

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 85 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 85 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

Bizler hep, umut ve korkunun köleleriyiz.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 165 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 165 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

Bilgi olmadan ahlâk da olamaz!
Cehalet, erdemi içine koyamayacağınız kadar dayanıksız bir kaptır.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 97 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 97 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

Leibniz
Yanlışlar sıklıkla yararlı olurlar; ama genellikle yararlı oldukları alan yalnızca başka yanlışların telafi edilmesidir.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 111 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 111 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Deniz Hakyemez)

İnsan, nasıl tanımlanırsa tanımlansın, bir şey tarafından sevilmek ve sayılmak ister; kitlelerin oluşturduğu sürü ise bu isteklerini tatmin edebilmek için her zaman en kolay yolu seçer.
Servete ve güzelliğe gösterilen saygı tartışmasızdır ve elbette sıradan zihinlerin kaba gözlerini daima üzerine çeker.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 89 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 89 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

Aşk, doğası gereği geçicidir. Onu sürekli kılacak bir sır aramak, tüm filozofların peşinde koştuğu yaşam sırlarını ya da her derde deva olacak ilacı aramak kadar çılgınca olur: Böylesi bir arayış yalnızca beyhude değil, insanlık açısından zararlıdır da.
Toplumu bir arada tutan en kutsal bağ, dostluktur.
Zeki bir yergici, çok yerinde olarak şöyle demiştir: "Gerçek aşkı bulmanın çok zor olduğu doğrudur; ama gerçek dostluğu bulmak daha da zordur."

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 45 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 45 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

İnsan, mutlulukla pazarlığını tüm yaşamını göz önüne alarak değil, günbegün yapar. Daha sonra daha büyük ve gerçek bir kazanç sağlamak uğruna, o anlık bir güçlüğe göğüs germeye karar verecek kadar ileri görüşlülüğe sahip insan ne kadar azdır!

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 152 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 152 - İş Bankası Yayınları, 1. Baskı 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)

Çocuk Eğitimi
Aslında anlayış gücünün ilk doğal egzersizi, kendini koruma amaçlı spontane dikkat ile imgelemin, ânı ilginç kılacak küçük keşifler yapmaya açılmasıdır.
Ama büyükler, yanlış bir biçimde çocuklarının üstüne fazlaca düşerek, doğanın bu bilgece tasarımlarının karşısına engel çıkarırlar. Çocuk, özellikle de kız çocuğu bir an olsun kendi haline bırakılmaz ve bağımlı bir kişilik geliştirir.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 64 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 64 - İş Bankası Yayınları, 1. Basım, Çeviri: Deniz Hakyemez)
Yasin Leb., bir alıntı ekledi.
31 Mar 2017

Altını çizdiklerim
İnsanlar genel olarak akıllarını önyargılarını söküp atmak için değil, onları meşrulaştırmak için kullanıyorlar.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası)

Kadın, eğitim yoluyla erkeğin kafa arkadaşı olabilecek şekilde yetiştirilmezse, bilgi ve erdemin yayılması önünde engel oluşturacaktır; çünkü hakikat herkes için ulaşılabilir olmalıdır, yoksa genel uygulamada etkisiz olacaktır.

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 3 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi, Mary Wollstonecraft (Sayfa 3 - İş Bankası Kültür Yayınları, 1. Baskı Mart 2007, Çeviri: Deniz Hakyemez)
3 /