Max Barry

Max Barry

6.7/10
38 Kişi
·
83
Okunma
·
0
Beğeni
·
685
Gösterim
Adı:
Max Barry
Unvan:
Avustralyalı yazar
Doğum:
Avustralya, 18 Mart 1973
Benim şehrimde trenlerde bilet sistemi kurmak için 1,6 milyar dolar harcadık. Kağıt biletlerin yerine akıllı kartlar getirdik ve şimdi bize,insanların trene nereden binip nereden indiklerini kartlar söylüyor.O halde soru şu: Nasıl olur da bu iş 1,6 milyar dolara mal olur?

İnsanlar hükümetin beceriksizliğinden kaynaklandığını söylüyor, tamam.Bütün transit ağlarda akıllı kart kullanılıyor,marketler adınızı alıyor,havaalanları yüz tanıma kameraları satın alıyor. Ama bu kameralar, onlara yakalanmak istemeyenler varsa, çalışmıyor. Örneğin gözlük takarak atlatılabiliyor. bunların terörizme karşı etkisiz olduğunu biliyoruz, yine de onları kurmaya devam ediyoruz.

.......

Akıllı kartları veya diğer benzer şeyleri kullanan bizler, izlenmeye kendimiz izin veriyoruz, çünkü bu daha kolay.

........Beni rahatsız eden , o verileri elde etmek için bu kadar ÇOK çalışmaları ve bu kadar çok para harcamaları ve istediklerinin bu olduğunu itiraf etmemeleri...
Max Barry
Sayfa 45 - DK Yayınları
Okumayı aslında çok sevmiyordu, ama kitapların ipucu vermesinden hoşlanıyordu.Her biri bir yapbozun parçası gibiydi.
Max Barry
Sayfa 112 - DK Yayınları
Öldüğün için özür dilerim. Hiçbir zaman sana seni sevdiğimi söylemedim, ama söylemeliydim.Sadece iki sözcük. O iki çıplak sözcüğü söyleyemedim, ama söylemem gerekirdi
Max Barry
Sayfa 53 - DK Yayınları
Ve ben, düşünüyorum da yolumu şaşırmışım.
Yolu izi olmayan viranelerde tek başımayım.

Charlotte Bronte , İnkar
Max Barry
Sayfa 263 - DK Yayınları
Kapitalizmin çerçevelediği, suçun aksiyonla yoğrulmasıyla ortaya ilginç bir kurgu çıkmış ve enteresan ayrıntılarla süslenmiş. Özgün bir eser... Buna karşın konu derinliğinin zayıf kaldığını düşünüyorum. Okurken yormayan, akıcı bir kitap, edebi ve kurgusal derinlikle ilgili beklentilerinizi sınırlı tuttuğunuzda keyifle okuyabilirsiniz. 
Kesinlikle zaman kaybıydı. Yazarın '' güzel bir konu buldum, haydi şimdi onu karmaşık ve saçma bir hale getirip bir kitap yazayım '' dediğini düşünüyorum. bitirmek için kendimi zorladım , sonunu beğenmedim, kitap vasatın altındaydı.
Lexion, bir söz'ün gücünden, ona olan itaati anlatmaktadır. Yasanmiş toplumsal olaylar üzerinden detaylara girmiştir. Akıcı ve sürükleyici diliyle olayları gözünüzde çok rahat canlandirabilirsiniz. Müthiş bir kitaptır.
okuduğum son iki kitapta da kurgu inşa edile edile son 10~15 sayfaya kadar gelinip son sayfalarda olayı bağlamaya çalışıyorlar. hoş bir taktik değil.

max barry'in eğlenceli bir üslubu var, işe yeni başlayan yeni mezun beyaz yakalı gibi. hem komik, hem ciddi.

lexicon'da sözcükler üstünden bilimsel mi yoksa kurgusal mı olduğunu henüz araştırmadığım bir temel üstünde güzel bir hikaye anlatmış. kurgu ise bunu iyice tasarlamış, değilse iyi araştırmış demek geliyor içimden. tabii hikayenin istila/ikna kısımları tamamen kurgu ama bunu temele iyi oturtmuş, okuması keyifli bir roman çıkarmış ortaya.
Klasik amerikan aksiyon filmlerinin senaryosunu filmi çekecek para yok diye kitap olarak basmışlar gibi ama yine de çok bir şey beklemezseniz okurken zevk alırsınız.
Güzel bir konu ve akıcı bir dil. Kitabı okurken kendimi kitabın içinde hissettim. Aksiyon doluydu. Fakat edebi açıdan değil de konu ve konuyu işleyişi açısından başarılıydı.
Fantastik kitaplar nadiren ilgimi çeker. Bu kitapta, ilk sayfayı okuduğumda etkilendim. Aslında öyle ahım şahım bir başlangıcı yok ama aldım ve okudum. Bence özgün bir konusu var. Ben pek tahmin edemedim yani sayfalarda ilerledikçe "hmm, vay bee" derken sonra yine şaşırabiliyorsunuz. Aşk, polisiye ve fantastik olayların güzel bir karşımı olmuş diyebilirim. Kütüphanenizde bulunan bir kitap ise şanslısınız hemen okumaya başlayabilirsiniz.
Fikir ilginç, uygulama pek başarılı değil. Vasatın biraz üzerinde olsaydı çok ilgi uyandırabilecek, orjinal bir konuyu zebil etmişlik hissi var. Anlatım ve hikayecilik tarafı fikre göre fazla basit kalmış.
Kitabın anlatımı çok akışkan bi anda kendinizi olayın içinde buluyorsunuz. Zaten hemen anlaşılacağı üzere kitap emperyaliz görüşü ile alakalı tavsiye ederim bir okumada bitecek bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Max Barry
Unvan:
Avustralyalı yazar
Doğum:
Avustralya, 18 Mart 1973

Yazar istatistikleri

  • 83 okur okudu.
  • 21 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.