Mehmed Kırkıncı

Mehmed Kırkıncı

Yazar
7.9/10
10 Kişi
·
32
Okunma
·
9
Beğeni
·
803
Gösterim
Adı:
Mehmed Kırkıncı
Unvan:
İslam Alimi, Yazar
Doğum:
Erzurum, 1928
"...İnsanın kendi nefsiyle mücadelesine büyük cihad deniliyor. Bunun bir vechi şudur: İnsan harici düşmanla çarpışırken ölürse şehid olup cennete gidiyor. Nefsiyle çarpışırken mağlup olduğunda ise ebedi hayatını kaybediyor. İnsanın bu ikinci cihadı mutlaka kazanması lâzım geliyor..."
"...İnsanlar, sanatta ve fende ne kadar ileri giderlerse gitsinler kendilerinden daha üstün bir eser yapamazlar. Bu muhâldir..."
"...elbette âhiret vardır ve Cenab-ı Hak bizi oraya namzet etmiştir. Kabre konulan bedenimiz ise, "ruhumuzun eskimiş elbisesi"dir..."
"...Bir ağaç sadece kendini beslemekle kalmayıp başkalarını da beslemek için harice meyveler uzatıyor ve bu meyvelerle kıymet kazanıyor. Elbette ki bir insan da ancak, kendi ihtiyaç dairesinin dışına taştığı ve başta imân ve ibadet olmak üzere, ilim, fazilet,lütuf ve ihsanlarla dolduğu taktirde kıymet kazanacaktır..."
"Üzerinde bulunduğumuz arz sefinesi her gün kendi etrafında bir dönüş yapıyor. Her yıl ise güneş etrafında tam bir tur atıyor. Bu seyehatlerin ücreti bizden istenilmeyecek mi?"
"...Bir kimsenin Büyük Sahra'da uykuya daldığını ve uyandığında ihtiyacı olan her şeyi yanında hazır bulduğunu farzediniz. Bu adam kendisine bu lütufların kimden geldiğini hiç düşünmeyerek, yiyilecek şeyleri yemeye, içilecek şeyleri ise içmeye başlasa ne kadar divanelik eder. Dünyaya gelen bir insan da sahrada yatan bu adama benzer. Dünyaya geldiğinde güneşten, aydan tut tâ meyve ve sebzelere kadar her şeyi emrine hazır bulmuştur. Bir ömür boyu bu nimetlerden istifade ettiği halde onları ihsan eden zâtı hiç düşünmeyen bir insan, ne derece den gaflet içindedir ve ne kadar büyük bir cezaya istihkak kesbetmiştir, kıyas ediniz..."
192 syf.
·Beğendi·9/10
Ne gücüm yeter ne ilmim...Maalesef bu kitaba kadar kendisini de tanıyanlardan değildim. Kitaba da bir öneriyle,içeriğini bilerek başlamadım. Epeydir kütüphanemdeydi.Sadece bir gün biraz aralayıp bakmak istedim.Çok hoşuma gitti. Eski basım bir kitap olduğu için bazı sayfaları yırtılmıştı.O yüzden baştan sona eksiksiz okuyabileceğim bir kitap olmadığını düşündüğüm için "okuyor" bölümünde göstermek istemedim. Ama çok şükür başladı ve bitti.Birçok alıntı yapma imkanım oldu.Tadını çıkara çıkara okuduğum kitaplar arasına da girdi.Allah kendisinden razı olsun.Mekanını cennet etsin.Kendisinin ilminden,irfanından her daim istifade edebilmeyi nasip etsin. Bu güzel eseri tefekkür kabiliyetini geliştirmek isteyen bilhassa Risale-i Nur ile meşgul olan bütün kitapseverlere tavsiye ederim.İyi okumalar, bol tefekkürler...
220 syf.
alevilik nedir? sorusunun cevabını bulmak için yanlış bir tercih... sünni bakış açısıyla aleviliğin eleştirisinin yapıldığı bir kitap ortaya çıkarmış yazar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmed Kırkıncı
Unvan:
İslam Alimi, Yazar
Doğum:
Erzurum, 1928

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.