1000Kitap Logosu
Resim
Mehmed Zahid Kotku

Mehmed Zahid Kotku

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.6
862 Kişi
1.389
Okunma
366
Beğeni
13,2bin
Gösterim
Unvan
İslam Âlimi, Yazar, Din Adamı, Vaiz, Nakşibendi Şeyhi
Doğum
Bursa, 1897
Ölüm
İstanbul, 13 Kasım 1980
Yaşamı
Mehmed Zahid Kotku (1897, Bursa - 13 Kasım 1980, İstanbul), İslam âlimi, yazar, din adamı, vaiz, Nakşibendi şeyhi. Yaşamı Ailesi Şirvân'a bağlı, eski bir hanlık merkezi olan Nuha'dandır. Kafkasya'da bir dağ eteğinde bulunan ve ipekçiliği ile meşhûr olan bu yöreden Osmanlı-Rus Harbi sırasında Anadolu'ya 1297`de göç eden Müslümanlarla gelmişlerdir. Bursa'ya geldiğinde henüz 16 yaşında olan babası İbrahim Efendi, Bursa Hamza Bey Medresesinde tahsil görüp çeşitli yerlerde imamlık yapmıştır. 1929 yılında vefat etmiştir. Annesi Sabire Hanım da Mehmet Zahid Hocaefendi henüz 3-4 yaşlarında iken vefat etmiştir. İlk ve orta öğretimini Bursa'da tamamladı. 1.Dünya Savaşı sebebiyle 18 yaşında askere çağrılmış, Suriye cephesinde uzun yıllar askerlik yapmıştır. Ağabeyi Ahmet Şakir Efendi de Kudüs ve Çanakkale cephelerinde savaştıktan sonra 28 yaşında cephede hastalanarak şehit olmuştur. Askerden döndükten sonra İstanbul'da dini toplantılara katılmaya başladı. Gümüşhanevi Dergahında Ömer Ziyaüddin ed-Dağıstanî'nin öğrencisi oldu. Çeşitli yerlerde imamlık ve hatiplik yaptı. Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılmasından sonra Bursa'ya döndü ve 1952 yılına kadar orada kaldı. İskenderpaşa Cemaati İstanbul'a döndükten sonra çeşitli camilerde ve son olarak İskenderpaşa Camii'nde imamlık ve hatiplik yapmaya başladı. Çevresince çok sevilen ve vaazları ilgiyle izlenen Kotku'nun tebliğ misyonu cemaati mensuplarınca benimsenerek cemaate dönüştü. Böylece başlayan İskenderpaşa Cemaati adını vaazların başladığı İskenderpaşa Camii'nden aldı. Ölümü Mehmed Zahid Kotku'nun Süleymaniye Camii'nin haziresindeki mezarı. Mehmet Zahid Kotku kalmak üzere 1979 yılında gittiği, Hicaz'dan 1980 yılında ağır hastalıkları sebebiyle geri dönmüş, 13 Kasım 1980'de vefat etmiştir. 14 Kasım 1980 günü Süleymaniye Camii'nde çok kalabalık bir topluluğun eşliğinde kılınan cenaze namazının ardından Süleymaniye Camii haziresine defnedilmiştir.
314 syf.
·
5 günde
·
8/10 puan
Eğer sen hayatında rahat ve huzur istiyorsan, nefs-i emmâre, levvame ve mülhemenin elinden yakayı kurtarmaya bak. Yalnız şu kadar var ki bazı kimselerin görülen rüyalara itibar edip "Maşallah, haydi şimdi sen şu nefistensin, zikrin de şu olsun." diye atlatmalarına kulak asma. Sen kendi nefsinin hâkimi ol, onu bütün kötü yollardan ve kötü işler den uzak eyle ve içinde günah işlere meyil ve mu habbet bırakma, kendini de katiyen beğenme. Evve lin yani ilk hilkatin neden idi, sonra da neye mun kalib olacaksın? Bakalım ind-i ilâhîdeki halimiz na sıl olacak? Åkibet meçhuldür.
Okuyacaklarıma Ekle
339 syf.
Hadislerle Nasihatler 1 ve Hadislerle Nasihatler 2 olmak üzere aslında iki cilt takımı olan bu seri, çeşitli konular hakkındaki hadislerden ve adından anlaşılacağı gibi bahsedilen hadisler üzerinden de nasihatlerden oluşuyor. Yer yer ayetlerle, bazı ufak kıssalarla desteklenmesi pek hoşuma gitti. Zaten Mehmed Zahid Kotku Hoca Efendi'yi sevdiğim ve diline aşina olduğum için de sevdiğim, kıymetli bir eser oldu benim için. Basımının kalitesinden söz etmeye bile gerek yok. Server Yayınları pek özenerek yapıyor bu işi. Hadis okumayı ve nasihat dinlemeyi seven kimselerin okumasını öneririm.
Okuyacaklarıma Ekle
400 syf.
·
31 günde
·
10/10 puan
Bu kitabın incelemesini yapmadan önce şöyle kuvvetlice bi besmele çekmek istiyorum. Bismillahirrahmanirrahim Mehmed Zahid Kotku Hazretlerinin Nefis Terbiyesi kitabı tahmin edileceği üzere nefsin mertebelerinden ve nefis mücadelesinden bahsetmektedir. Ama kitapta en dikkati çeken şey nefis mertebeleri 7 tane iken ilk mertebe olan Nefs-i Emmâre tam tamına 254 sayfa anlatılmıştır. Evet! 400 sayfalık kitabın 254 sayfası ilk mertebe olan Nefs-i Emmâre’yi anlatmaktadır, yani hayvandan bile aşağıda olan nefisi.. Bu bölümde büyük günahlar, küçük günahlar madde madde verilmektedir. Gerçekten insan okurken hangi günaha takılacağından korkuyor ( ve ne yazık ki bizim gibi gafiller mutlaka bir çok günahın kendi de olduğunuyla yüzleşiyor.) Kitabın anlatımına gelecek olursak bence bu kitap bir ders kitabı gibi.. Her bir konuya net açıklık getirirken bir çok konuda bilgi veriyor ve insanoğlunun yapması gerekleri de en güzel şekilde açıklıyor. Mehmed Zahid Kotku Hazretleri adeta insanla dertleşir gibi samimiyetini, bu konuda dertli oluşunu belli eden bir dil kullanmış, bu da insana karşısında hocası varmış hissi veriyor ve işte bu da insanı kitaba daha da bağlıyor. Kitap içerisinde çok notlar, işaretler dualar aldım. Allah’a giden yol da insanın nefsini nasıl terbiye etmeli, neler yapmalı bununla ilgili çok tüyolar veriyor. Mesela zikirler, nafile ibadetler, uyku ve yemek terbiyesi, sünnetler.. İnsan nefsini terbiye etmek istiyorsa az konuşup az yiyip az uyuması gerekiyormuş biliyor musunuz? İnsanın nefsine en ağır gelen şeyler de bunlarmış. Tabi bu mücadele de Allah’ın yardımı olmadan olmayacağını da öğreniyoruz. Allah nefsiyle mücadele edenlerin yardımcısı olsun. Gafillerden eylemesin ve en çok etkilendiğim şeylerden biri de şuydu ki Allah Resulü (sas) bile şirkten korunmak için sabah akşam şirk duasını okurmuş ve ayakları yara olana kadar namaz kılarmış. Sahabe Efendimize (sas) “gelmiş geçmiş bütün günahlarının affolmasına rağmen neden bu kadar ibadet ettiğini sorduğunda” ise Allah’a şükür de mi etmeyeyim demiş. İşte insan burada uzun uzun düşünüyor. Allah’ın Resulüyken Efendimiz (sas) bu kadar ibadet ediyorken biz ne yapıyoruz? Nefesimin kesildiği, başında ağladığım bu kitap bana bir okuma kitabından çok ders kitabı olmuştur. Allah yazan Mehmed Zahid Kotku Hazretlerinden razı olsun. Cennetinde onunla olmayı, okuduklarımızla amel etmeyi nasip etsin.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.