Yazar
Mehmed Zahid Kotku

Mehmed Zahid Kotku

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.6
759 Kişi
1.114
Okunma
270
Beğeni
10,7bin
Gösterim
Unvan
İslam Âlimi, Yazar, Din Adamı, Vaiz, Nakşibendi Şeyhi
Doğum
Bursa, 1897
Ölüm
İstanbul, 13 Kasım 1980
Yaşamı
Mehmed Zahid Kotku (1897, Bursa - 13 Kasım 1980, İstanbul), İslam âlimi, yazar, din adamı, vaiz, Nakşibendi şeyhi. Yaşamı Ailesi Şirvân'a bağlı, eski bir hanlık merkezi olan Nuha'dandır. Kafkasya'da bir dağ eteğinde bulunan ve ipekçiliği ile meşhûr olan bu yöreden Osmanlı-Rus Harbi sırasında Anadolu'ya 1297`de göç eden Müslümanlarla gelmişlerdir. Bursa'ya geldiğinde henüz 16 yaşında olan babası İbrahim Efendi, Bursa Hamza Bey Medresesinde tahsil görüp çeşitli yerlerde imamlık yapmıştır. 1929 yılında vefat etmiştir. Annesi Sabire Hanım da Mehmet Zahid Hocaefendi henüz 3-4 yaşlarında iken vefat etmiştir. İlk ve orta öğretimini Bursa'da tamamladı. 1.Dünya Savaşı sebebiyle 18 yaşında askere çağrılmış, Suriye cephesinde uzun yıllar askerlik yapmıştır. Ağabeyi Ahmet Şakir Efendi de Kudüs ve Çanakkale cephelerinde savaştıktan sonra 28 yaşında cephede hastalanarak şehit olmuştur. Askerden döndükten sonra İstanbul'da dini toplantılara katılmaya başladı. Gümüşhanevi Dergahında Ömer Ziyaüddin ed-Dağıstanî'nin öğrencisi oldu. Çeşitli yerlerde imamlık ve hatiplik yaptı. Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılmasından sonra Bursa'ya döndü ve 1952 yılına kadar orada kaldı. İskenderpaşa Cemaati İstanbul'a döndükten sonra çeşitli camilerde ve son olarak İskenderpaşa Camii'nde imamlık ve hatiplik yapmaya başladı. Çevresince çok sevilen ve vaazları ilgiyle izlenen Kotku'nun tebliğ misyonu cemaati mensuplarınca benimsenerek cemaate dönüştü. Böylece başlayan İskenderpaşa Cemaati adını vaazların başladığı İskenderpaşa Camii'nden aldı. Ölümü Mehmed Zahid Kotku'nun Süleymaniye Camii'nin haziresindeki mezarı. Mehmet Zahid Kotku kalmak üzere 1979 yılında gittiği, Hicaz'dan 1980 yılında ağır hastalıkları sebebiyle geri dönmüş, 13 Kasım 1980'de vefat etmiştir. 14 Kasım 1980 günü Süleymaniye Camii'nde çok kalabalık bir topluluğun eşliğinde kılınan cenaze namazının ardından Süleymaniye Camii haziresine defnedilmiştir.
Râbia Hâtun
Cennet Yolları'ı inceledi.
608 syf.
·
Puan vermedi
Mehmed Zahid Kotku (rh.a.) hocaefendinin o sevimli ve cândan konuşmasını dinleyenler bilirler her nasihatindeki samimiyetini.. Bu kitabında da hocamız ilim ve âlimin önemini,faziletini ayrıntılı bir biçimde anlatıyor bizlere, âdeta konuşmalarını dinliyor gibi oluyorsunuz.. yâni ben öyle hissediyorum diyeyim. "ilim öğrenmenin farz olduğunu" hepimiz biliyoruz da bazen ilmin,ilim talebesinin kıymetini pek bilemiyoruz. Bununla birlikte ilminde faydalı olanı ve faydasız olanı vardır. Insan ne kadar bilse de her şeyi bilen Allah'tır.. O sebeple aslolan Allah'ı bilmektir. Kim ki nefsini bildi o Allah'ı biliyor demektir zirâ hadîs var..Had bilmek ilmin başıdır diyebiliriz o vakit.. Tabi en önemlisi de efendimiz (s.a.s)'in duâsı; 'Allah'ım faydasız ilimden, kabul olunmayan duâdan ve senden korkmayan kalpden sana sığınırım.' Âmîn ya Rabbe'l âlemîn..
Cennet Yolları
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Sefine
Nefsin Terbiyesi'ni inceledi.
399 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ay, güneş âlimleri yıldızlarla meşgul olmuşlar ve bugünkü sene, ay ve günlerimizi bizlere bildirmişlerdir. Bu ilim her ne kadar zor bir ilim ise de, insanlık bunun da üstesinden gelmiş ve bugün o gökyüzünün ziyneti ve yeryüzünün de nuru olan aya kadar gitmeye muvaffak da olabilmiştir. Fakat bu o kadar zor ve masrafa bağlı iken bundaki muvaffakiyeti görünce şaşırıyoruz ve bunu bir hüner, hem de fevkalâde bir hüner sayıyoruz. Halbuki ne faydası var dersen, “İşte gökleri de fethettik” diye övünürler. Fakat insaniyet sahasında henüz bir adım bile ileri gidememişlerdir.
Nefsin Terbiyesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Hilal Demirel
Nefsin Terbiyesi'ni inceledi.
400 syf.
·
31 günde
·
10/10 puan
Bu kitabın incelemesini yapmadan önce şöyle kuvvetlice bi besmele çekmek istiyorum. Bismillahirrahmanirrahim Mehmed Zahid Kotku Hazretlerinin Nefis Terbiyesi kitabı tahmin edileceği üzere nefsin mertebelerinden ve nefis mücadelesinden bahsetmektedir. Ama kitapta en dikkati çeken şey nefis mertebeleri 7 tane iken ilk mertebe olan Nefs-i Emmâre tam tamına 254 sayfa anlatılmıştır. Evet! 400 sayfalık kitabın 254 sayfası ilk mertebe olan Nefs-i Emmâre’yi anlatmaktadır, yani hayvandan bile aşağıda olan nefisi.. Bu bölümde büyük günahlar, küçük günahlar madde madde verilmektedir. Gerçekten insan okurken hangi günaha takılacağından korkuyor ( ve ne yazık ki bizim gibi gafiller mutlaka bir çok günahın kendi de olduğunuyla yüzleşiyor.) Kitabın anlatımına gelecek olursak bence bu kitap bir ders kitabı gibi.. Her bir konuya net açıklık getirirken bir çok konuda bilgi veriyor ve insanoğlunun yapması gerekleri de en güzel şekilde açıklıyor. Mehmed Zahid Kotku Hazretleri adeta insanla dertleşir gibi samimiyetini, bu konuda dertli oluşunu belli eden bir dil kullanmış, bu da insana karşısında hocası varmış hissi veriyor ve işte bu da insanı kitaba daha da bağlıyor. Kitap içerisinde çok notlar, işaretler dualar aldım. Allah’a giden yol da insanın nefsini nasıl terbiye etmeli, neler yapmalı bununla ilgili çok tüyolar veriyor. Mesela zikirler, nafile ibadetler, uyku ve yemek terbiyesi, sünnetler.. İnsan nefsini terbiye etmek istiyorsa az konuşup az yiyip az uyuması gerekiyormuş biliyor musunuz? İnsanın nefsine en ağır gelen şeyler de bunlarmış. Tabi bu mücadele de Allah’ın yardımı olmadan olmayacağını da öğreniyoruz. Allah nefsiyle mücadele edenlerin yardımcısı olsun. Gafillerden eylemesin ve en çok etkilendiğim şeylerden biri de şuydu ki Allah Resulü (sas) bile şirkten korunmak için sabah akşam şirk duasını okurmuş ve ayakları yara olana kadar namaz kılarmış. Sahabe Efendimize (sas) “gelmiş geçmiş bütün günahlarının affolmasına rağmen neden bu kadar ibadet ettiğini sorduğunda” ise Allah’a şükür de mi etmeyeyim demiş. İşte insan burada uzun uzun düşünüyor. Allah’ın Resulüyken Efendimiz (sas) bu kadar ibadet ediyorken biz ne yapıyoruz? Nefesimin kesildiği, başında ağladığım bu kitap bana bir okuma kitabından çok ders kitabı olmuştur. Allah yazan Mehmed Zahid Kotku Hazretlerinden razı olsun. Cennetinde onunla olmayı, okuduklarımızla amel etmeyi nasip etsin.
Nefsin Terbiyesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Recep Uğuz
Nefsin Terbiyesi'ni inceledi.
400 syf.
·
16 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İSLÂMİ NLP VEYA KİŞİSEL GELİŞİM
Nefis Terbiyesi, bugünkü modern tabiri ile NLP veya kişisel gelişim alanında dinimiz açısından en iyisi ve en meşhuru. Ayrıca günümüz müslümanlığımızın en doğru şeklinin aktarılmasında dönemin en önemli şahsiyetlerinden.
Nefsin Terbiyesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
15