Mehmet Ali Birand

Yazar 8,2/10 · 63 Oy · 11 kitap · 182 okunma ·  12 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

12 okur beğendi.
63 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 1.688 gösterim
182 okur kitaplarını okudu.
157 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mehmet Ali Birand'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mehmet Ali Birand'ın Biyografisi

Mehmet Ali Birand (d. 9 Aralık 1941; Beyoğlu, İstanbul - ö. 17 Ocak 2013, İstanbul), Türk gazeteci, yazar, köşe yazarı, haber sunucusu, televizyon yapımcısı.

İlk yılları
Mürvet ve İzzet Birand'ın oğlu olan 9 Aralık 1941 gecesi Alman Hastanesi'nde dünyaya geldi. Birand'ın kökeni Elazığ'ın Palu ilçesine dayanmaktadır ve Kürt kökenlidir. Birand, iki yaşındayken babasını kalp krizi nedeniyle kaybetti. İlkokulu Erenköy Zihnipaşa'da tamamladı ve 1955'te Galatasaray Lisesi'nde okumaya başladı. Bu okula, Dışişleri Bakanlığında "küçük bir diplomat" olan dayısının maddi yardımlarıyla gitti. Liseyi 1962'te bitirdi. İstanbul Üniversitesi Filoloji Fakültesinde Fransızca bölümüne girerek eğitimini sürdürdü fakat maddi sorunlardan dolayı devam edemedi.

Kariyeri
Mesleğe 1964 yılının Temmuz ayında Abdi İpekçi'nin vasıtasıyla Milliyet gazetesinde başladı. 1971'de evlendikten sonra 500 dolar maaşla Brüksel'de Milliyet için çalışmaya başladı ve burada yirmi yıl çalıştı. 1974 Kıbrıs Harekatı'nın meydana gelmesiyle sürekli Washington, Atina, Strasbourg'a (Avrupa Konseyi için) gider oldu. Abdi İpekçi'den sonra kısa bir dönem Milliyet'in genel yayın yönetmenliğini yaptı.

1985 yılında TRT 1'de 32. Gün adlı bir aylık haber programı yapmaya başladı. Programda uluslararası ilişkileri ele aldı ve yabancı devlet adamlarını konuk etti. Birand, programı, Avrupa televizyonlarında gördüklerini örnek alarak ve izlediklerinden esinlenerek yaptı. 32. Gün'ün beğenilmesiyle Birand, oldukça tanındı. Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anat, Ali Kırca, Deniz Arman, Cüneyt Özdemir, Rıdvan Akar, Musa Çözen, Talip Korkmaz, Sacit Baydar başta olmak üzere birçok muhabir, kameraman ve teknisyen program için çalıştı.

1986 yılında Sovyetler Birliği yetkililerini ve Milliyet'i ikna edip, Moskova'da da büro açtı. 1988'de Lübnan'ın Beka vadisindeki PKK kampında Abdullah Öcalan ile röportaj yaptı. Bu röportaj, Türkiye'de Öcalan ile yapılan ilk röportajdı ve basılması sonrası Milliyet gazetesi toplatıldı ve yayımlanması yasaklandı. Daha sonraki yıllarda çeşitli belgeseller çekti.

1991 yılının Haziran ayında Birand, ailesiyle birlikte Türkiye'ye geri döndü. İstanbul'a yerleştikten sonra Milliyet'ten Sabah'a geçti ve 32. Gün programını TRT'den Show TV'ye taşıdı. Fakat 28 Şubat sonrası Sabah'tan kovuldu ve Show TV'deki programı da durduruldu. 1997'de Aydın Doğan, kendisine CNN Türk'ün kuruluşunda görev verdi ve bu dönem, Posta gazetesinde yazmaya başladı. CNN Türk'te Manşet adlı günlük siyasi bir talk show yaptı. 2005'te Kanal D Ana Haber Bülteni'nin Genel Yayın Yönetmeni ve bültenin anchor'u oldu. Ocak 2009 hem CNN Türk'ü, hem de Kanal D'nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi.

Tartışmalar
Adı, 1996-1997 yıllarında 28 Şubat sürecinde "andıç" adlı belgede geçti. TRT için 32. Gün programını hazırladığı dönemde sahtecilik ve dolandırıcılık iddiası ile hakkında açılan kamu davasından yargılandı ve hüküm giydi. Olayı ortaya çıkaran TRT Teftiş Kurulu raporunda Birand'ın kurumu uğrattığı zarar: 2 milyon Belçika Frangı, 4 milyon 650 bin İtalyan Lireti, 104.100 Fransız Frangı, 34.600 ABD Doları, 28.400 İngiliz Sterlini, 35.360 Avusturya Şilini, 1.558 Alman Markı, 310 İsviçre Frangı olarak belirlenmiştir. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi'nin Esas 1994/1315 sayılı kararıyla TRT`yi dolandırmaktan 11 ay 20 gün hapis cezası almıştır. Cezası Yargıtay tarafından da onanan Birand, TRT'nin zararını geri ödemiş ve aldığı hapis cezası paraya çevirilmiştir. Hakkında aynı suçtan açılan ikinci bir davada, mahkemece suçu sabit görülmekle birlikte zaman aşımı nedeniyle dava düşmüştür.

Kişisel hayatı ve ölümü
Milliyet'te çalışırken karşılaştığı Cemre ile evlendi ve evli çift, evlilik sonrası Brüksel'e giderek burada yirmi yıl yaşadı. Çiftin Umur Ali adında bir oğlu oldu. Birand ayrıca Fransızca ve İngilizce bilmekteydi ve aynı zamanda Belçika vatandaşıydı.

Bir süre önce pankreas kanserine yakalanan Mehmet Ali Birand, hastalığı ile ilgili bir seri ameliyat geçirmiş ve kemoterapi görmüştü. Tedavisinin bir parçası olarak safra kesesindeki stentlerin değiştirilmesi için gittiği İstanbul Amerikan Hastanesi'nde yapılan ameliyat sonrasında 17 Ocak 2013 tarihinde yoğun bakımda hayatını yitirmiştir. Sabah saatlerinde medya tarafından verilen ölüm haberi, oğlu ve tedavi gördüğü hastane tarafından yalanlanmış ve Birand'ın yoğun bakım altında olduğu açıklanmıştır. Ancak oğlu Umur Birand saat 19.00'a doğru yaptığı basın açıklaması ile Birand'ın, 18.29 sıralarında vefat ettiğini açıklamıştır.

Mehmet Ali Birand sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Mehmet Ali Birand kitap incelemeleri

ali sahin, 12 Eylül Türkiyenin Miladı'ı inceledi.
12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

12 eylül faşizmi 1960 yılı 27 mayıs devriminin ülkemize getirdiği kırıntıda olsa 61 anayasasını ve beraberindeki kırıntı özgürlükleri yok etmek için yerli yabancı para babaları tarafından abd eliyle tezgahlanmış faşist bir darbedir. Bu faşist darbe yüzlerce gencin hayatını çalmış yüzbinler ce insanın baskı işkence ve zülüm görmesine neden olmuştur.Bu darbe ile işçi hakları budanmış sendikalar kapatılmıştır suçsuzluğu masumluğu gün gibi ortada olan Erdal Eren gibi onlarda ilerici yurtsever idam edilerek katledilmiştir .. halk üzerinde yıllarca süren baskılar ve günümüze dek gelmiş gerici faşist yasalar hala halka zulum etmektedir

Yakın Tarihimiz hakkında ne biliyoruz?Ve şu an gündemin ve ülkemizin siyasi tarihini yeniden yazan 28 Şubat hakkında?

M.Ali Birand yine o objektif olmaya çalışan demokrat solcu kimliğini yansıtsa da bence değerli bir kitap.Özellikle benim gibi siyaset ve yakın tarih meraklıları için...

Karaca, 12 Eylül Türkiyenin Miladı'ı inceledi.
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yıllarca osmanlı tarihini dinlemekten bıktıysanız ve birazda kendi yakın tarihimi öğrenmek istiyorum diyorsanız Rahmetli Mehmet Ali Brandin yazdığı bu kitabı ve belgesellerini izlemenizi tavsiye ederim. Çok akıcı ve güzel.

Filiz Dereci, Demirkırat'ı inceledi.
16 Şub 10:50 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda en etkilenerek okuduğum kitaplar arasındadır.Soluksuz iki günde bitirdim..Siyasi gücün örümcek ağı kadar zayıf, siyasetin bir düzmece , halkın bir iradesiz kukla olduğunu hissettirmiştir bana.. Gözyaşlarına boğularak ve yüreğim sıkılarak okudum..Ve bence herkesin okuması gereken bir kitap.

Peter Bornemann, Apo ve PKK'i inceledi.
10 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

90'ların o büyük çatışma ortamında böyle bir kitap çıkabilmiş. içeriğinden bağımsız konuşuyorum. öyle çok cesur bir kitap filan değil aslında. gayet orta yolcu klasik bir birand kitabı. ama insan yine de bugüne bakıp kederleniyor biraz. sanki o yıllar hiç yaşanmamış gibi bir zaman dilimindeyiz. eski ve artık bayatlamış söylemler sanki yeni bir şeymişçesine dolaşıma sokuluyor. müthiş bir vasatlık ve cehalet. bu kitap beni sadece öfkelendirdi bu sebeple. öyle pek bilmediğim bir şeye rastlamadım. a tek bir şey: youtube'da dolaşımda olan öcalan birand röportajı'nda apo'nun sürekli burnunu çekmesinin sebebi öyle koko filan değilmiş. röportajdan bir kaç gün önce, suriye polisince göz altına alınmış ve orada nezle olmuş. bundan dolayı yani

Emrullah, Demirkırat'ı inceledi.
29 Oca 00:18 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

26 Mayıs gecesi Harp Okulu’nda ihtilal için böyle yemin edildi. İhtilalin gecesi başlıyordu. Menderes Eskişehir’de, Bayar Ankara’da
uykuya çekilirken, tanklar ağır ağır meydanlara yürüyordu.
10 yıl önce bir Mayıs gecesi sandıkla iktidarı alan Demokrat Parti, 10 yıl sonra yine bir Mayıs gecesi silahla devrilecekti. 26 Mayıs
gecesi sadece bir iktidarın değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin kaderinin değiştiği bir gece oldu.