Mehmet Ali Bulut

Mehmet Ali Bulut

Yazar
8.1/10
253 Kişi
·
821
Okunma
·
109
Beğeni
·
4658
Gösterim
Adı:
Mehmet Ali Bulut
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Kerküt, İslahiye, Gaziantep, 1954
1954’te Gaziantep’in İslayihe ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi.

1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu.

Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı.

1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı.

Bir çok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu...

Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı...

1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı.

1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi.

1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı.

2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mentalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu.

Bugun Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir.

Eserleri:
Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri Gazete yazılarından derlenmiş bir eser), Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar gibi yayınlanmış eserleri, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır.

Roman ve Hikaye:
Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamlanma aşamasındadır.

Diğer çalışmaları:
Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını sonsaniye.net ve haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.
Eğer sen, Yaratıcı'yı iki dakikalık bir süre için, aşık olduğun bir kız kadar sevebilsen ve O'na kavuşmayı arzulayabilsen, O, sana gaybın kapılarını açardı.
Yaratıcı'yı reddeden bile O' nun varlığından hareket ederek reddeder. Olmayan şeyi nasıl reddedersin?
“ Eski tabipler yedi durumda su içmenin hastalıklara neden olacağını söylemişlerdir:
1)Yorgun ve terli iken
2)Banyodan çıktıktan hemen sonra
3)Yemek sırasında
4)Yemekten hemen sonra
5)Meyve-özellikle kavun-yedikten sonra
6)Uykudan uyanır uyanmaz
7)Ayakta
İnsanın damağına yerleştirilmiş O bir bir buçuk santimetre karelik alanda Cenabı Hak yüz bin çeşit gıdanın tadını ve çeşidini ayırt edebilecek kadar muazzam bir düzenek koymuş.
Dua, karanlıkta ışığı, zayıflıkta direnci korkuda ümidi, çaresizlikte çareyi bulma gücüdür.
336 syf.
Beyinle ilgili yaratılmış en büyük sırladan biri ; beynimizin,zihinde canlandırma ile gerçekten onu yapma arasındaki farkı algılamamasıdır. Yani siz bir şeyi reeldeki haliyle zihninizde canlandırmaya başladığınızda,beyniniz,onu gerçekten yapıyormuşsunuz gini algılıyor ve vücudu ona göre hazırlıyor.
384 syf.
·Beğendi·6/10
Elfabe benim için farklı bir deneyim oldu. İki elimizin bir türlü anlam veremediğim aslında hepsinin bir manasının olduğunu karakterimize ve yaşamamıza etkilerini anlatıyor. Yazarın 30 yıllık deneyimi ve birikimi .Çok somut tespitleri var. Kendimden ve yakınlarımdan tespit ettiğim .Parmaklarınızın şeklinden mizaca kadar tanımlamaları var. Fakat öyle bir oturuşta bitiremiyorsunuz ders kitabı gibi .. Birkaç kez okunmalı ! Netice olarak ; farklı bir deneyimdi. İyi ki okumuşum...
384 syf.
·10/10
Çok eskiden beri keşfedilip uygulanmış ezoterik bilgilerin bu kitapta derlenmesi, ayrıca yazarın kendi bilgi birikimi ve sağlamalarıyla zenginleştirimiş anlaşılır biçimde sadeleştirilmiş olarak ,meraklılarına sunulması çok güzel olmuş.
Aslında ben iki yıldır başucu kitabı yaptım kendisini.Mehmet Ali Bulut gayet anlaşılır biçimde açıklamalarıyla anlatmış, ayrıca programlarda da anlatıyor.Ben önce kendim ,sonra çevremde yada ricada bulunan kimselerde incelemeler yaptım, gayet güzel açıklamalar doğru tespitler buluyorum . Etrafımızdaki kişilerdeki yüz tipi, saç, kaş,göz, dudak ,baş, yüz yapısı bir ön bilgi sahibi olmama yarıyor, ayrıca el yapısı tırnak vs anlatıldığı gibi kişiyle tedbirli iletişim kurmam için yararlı oluyor.Tabi ki artısı eksisiyle insanız, mükemmel değiliz zayıf taraflarımızı ona göre yetiştirebiliriz, hastalık yatkınlığımız varsa bunu düzeltebiliriz, çünki Mehmet Ali Bulut; kendisinde bulunan çizgilerin hastalanınca kısalıp belirginleştiğini, sağlığına kavuşunca uzayıp bazısının kaybolduğunu söylüyor.
Birkez okumak sadece fikir sahibi olmanızı sağlar, ama benim gibi meraklıysanız araştırın geliştirin haritalandırın, el fotosunu çekip büyütüp inceleyin çünki her el farklı her el özel, her yüz, her beden, birer birer konuşacaktır size, bilim ,ilim olarak dönecektir..
Ayrıca bir tüyo;herkes bunu öğrenebilir ama ,gerçekten becerebilenler sol el işaret parmağının ucu ince(basık) olanlardır diyor Mehmet Ali Bulut, hadi sizde bakın, parmağınıza öyle mi??..
Ayrıca devamı olarak ikinci kitabı bekliyorum Mehmet Ali abiciğim, kendi adıma şimdiden çok teşekkürler emeklerinize sağlık...
304 syf.
·10/10
Uzun bir süre kitaptaki bilgilere dayanarak beslendiğim ,bunun büyük faydasını gördüğüm ve arkadaşlarıma önerilerde bulunarak onlar tarafından bu konuda uzman seçildiğim doğrudur.
Başucu kitabı niteliğinde , özellikle hastalandığınızda size beslenme önerileri sunan güzel bir kitap.
384 syf.
·160 günde·Beğendi·Puan vermedi
Harika.. Zaten Mehmet Ali Bulut'un anlatımına bayılıyorum. 1 okumayla anlaşılacak bir kitap değil, üzerine tecrübe kazanmak gerekiyor ki bu işi çözelim.
336 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitap alamayan çocuklara kitaplar hediye edeceğim Youtube kanalımda, kitaplardaki alıntılar hakkında videolar hazırlıyorum. Destek olmak isterseniz abone olabilirsiniz: http://bit.ly/alintilarlayasiyorum

İnsanı oluşturan manevi bileşenlerin üzerine detaylı bir şekilde eğilen bir kitap olmuş. İnsan olmanın değeri kavratılmaya çalışılmış. Bize verilen emanetlerin boşuna verilmediği ve bunlara hıyanet etmemek için de onları nasıl kullanmamız gerektiği detaylı bir biçimde anlatılmış.

Kader kelimesini kendi başarısızlıkları için bir bahane olarak kullanan insanların kendilerini geliştirmeyi bırakmaları çok kez haklı bir biçimde eleştirilmiş. Bu sayede ne iş kazaları fıtrat dahilinde oluyor ne de başımıza gelen musibetleri kaderimize yükleyebiliyoruz.

Özellikle eskiden benim de farkında olduğum Batı kültürünün maddi yönü ve Doğu kültürünün manevi yönünün, beyin loblarından sol lobun analitik ve mantık bazlı düşünmeyle, sağ lobun da duygusal ve manevi yönleriyle bağdaştırılmasını epey sevdim. Gerçekten coğrafyaya göre değişen dinlerde de bu maddi ve manevi ayrımları net bir biçimde görmekteyiz.

Başka bir ayrıntı olarak Bediüzzaman Said Nursi'den yapılan alıntılarla zeka, beyin, hafıza, zihin, ruh, kader, ezel, tefekkür, ruh, vesvese, sezgi gibi konulara yardımcı metinler oluşturulması edebi bakımdan hoşuma gitti. Kitaba renk katmış.

Yazarın yapmış olduğu bir eleştiri olarak olarak din adamlarının "Allah'ın dediği şey zaten doğrudur." diyerek bilime yönelmemeleri ve kendini kapamaları güzel bir eleştiri bence. Bu sayede bilim adamlarının değerini anlayabiliyoruz.

Kitabın esas amacı bize verilmiş olan emanete saygı duymamız ve kendimizdeki muhteşem bir şekilde tanzim edilmiş iç dünyamızın biraz da olsa farkındalığına varmamız. "Neden?" sorusunu hakikati aramak için doğru ve yerinde sorduğumuz sürece bize verilmiş olan bu emanetin de boşuna verilmediğini anlayabiliyoruz.
304 syf.
·Beğendi·10/10
mehmet ali bulut bey in programlarını da defaatle izlemiş biri olarak sanki konuşuyor ve sohbet ediyorcasına kaleme aldığı bu güzel eserini çok beğendim diyebilirim..çok samimi bir dil ve dolu dolu iyi araştırma yapılmış ve hazmedilip bize sunulmuş bir kitap..herşeyin yeme içme ile başladığını güzelce izah eden ve bunu kendi adıma bilmediğimi anladığım dolu dolu bir kitap..arkadaki şematik listeye indirgemeden okuyup hazmedilmesi gerekiyor aksi halde çok yazık olur bize ve haksızlık olur yazara..
384 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı almayı düşünenler, hala daha karar veremeyenler almanızı ve okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kitabı çok beğendim. Etkileyici ve sıkılmadan okuyabileceğiniz harika mistik bir roman.

Kitaba adını veren ve kitabın içerisinde sık sık karşılaşacağınız Fardipli Sinha, kendi deyimiyle uzayda yer alan yıldızlar kümesinden gelen farklı bir aleme ait farklı bir yaratık. Sinha’ yı yalnızca kendisinin izin verdiği insanlar duyabilir ve görebilir. Ben Sinha’yı içimizdeki sese benzetiyorum. Sinha'nın, sorduğu sorular ve verdiği cevaplarla bildiğiniz, eksik bildiğiniz yahut hiç bilmediğiniz konularda aydınlandığınızı hissedeceksiniz.

Kitap hakkında kendimce kısa bir özet geçmek istiyorum.
Kitabın vermek istediği mesaj “bilinçli müslüman” olmak diyebilirim. Bu sözümü kitabı okuyunca daha iyi anlayacaksınız.Kitapta müslümanlığın bilinçsiz müslümanlar yüzünden nasıl zarar gördüğü anlatılmaktadır. Doğru bildiğimiz yanlışlar yüzünden Müslümanlığa en çok zararı yine biz müslümanlar veriyoruz. Yaptıklarımızı samimi şekilde mi yoksa alıştığımız için mi yapıyoruz?

Kitabı okuduğunuzda kendinizi sorgulamaya, hayata daha farklı açıdan bakmaya başlayacaksınız.
384 syf.
Mehmet Ali Bulut bu kitabında insan elinin o kişiyi tasvir ettiğini, kişinin menfi ve müsbet özelliklerini gösterdiğini, hayatında nelerle karşılaşma ihtimali var, nelere meyilli olduğunu, elimizi tanıyabiliyorsak, olumsuzluklar için de çözüm yollarını bulabileceğimizi anlatıyor.
384 syf.
·4 günde·10/10
Merhaba Arkadaşlar,
Mutlaka herkes bu kitabı okumalı .Kafamıza takılan bazı şüpheli dinimize zarar verebilecek soruların cevabını bulursunuz. Hassas yapılı dini inceliğe yatkın bir karı kocanın fizik ötesi bir aleme mensup varlıkla yaptığı dini görüşmeleri anlatıyor. Yaşam şekli hayatımızda yanlış bildiğimiz dini sorulara cevap veriyor. Olay romanlaştırılarak kurgulanmış ...Kulaktan duyma veya doğmatik bilgilere dini inançlara sahip olmayalım bu tür kitapları mutlaka okuyalım .Kuranın mealini veya tefsirini mutlaka okuyalım .Sonrada bu kurallara uygun güvendiğimiz yazarların kitaplarını okuyarak dinimizi ve kurallarını yakından öğrenelim ve de öğretelim......

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Ali Bulut
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Kerküt, İslahiye, Gaziantep, 1954
1954’te Gaziantep’in İslayihe ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi.

1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu.

Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı.

1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı.

Bir çok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu...

Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı...

1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı.

1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi.

1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı.

2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mentalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu.

Bugun Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir.

Eserleri:
Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri Gazete yazılarından derlenmiş bir eser), Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar gibi yayınlanmış eserleri, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır.

Roman ve Hikaye:
Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamlanma aşamasındadır.

Diğer çalışmaları:
Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını sonsaniye.net ve haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.

Yazar istatistikleri

  • 109 okur beğendi.
  • 821 okur okudu.
  • 52 okur okuyor.
  • 552 okur okuyacak.
  • 36 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları