Mehmet Ali Bulut

Mehmet Ali Bulut

Yazar
8.0/10
136 Kişi
·
383
Okunma
·
63
Beğeni
·
3.264
Gösterim
Adı:
Mehmet Ali Bulut
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Kerküt, İslahiye, Gaziantep, 1954
1954’te Gaziantep’in İslayihe ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi.

1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu.

Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı.

1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı.

Bir çok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu...

Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı...

1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı.

1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi.

1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı.

2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mentalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu.

Bugun Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir.

Eserleri:
Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri Gazete yazılarından derlenmiş bir eser), Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar gibi yayınlanmış eserleri, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır.

Roman ve Hikaye:
Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamlanma aşamasındadır.

Diğer çalışmaları:
Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını sonsaniye.net ve haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.
“ Eski tabipler yedi durumda su içmenin hastalıklara neden olacağını söylemişlerdir:
1)Yorgun ve terli iken
2)Banyodan çıktıktan hemen sonra
3)Yemek sırasında
4)Yemekten hemen sonra
5)Meyve-özellikle kavun-yedikten sonra
6)Uykudan uyanır uyanmaz
7)Ayakta
İnsanın damağına yerleştirilmiş O bir bir buçuk santimetre karelik alanda Cenabı Hak yüz bin çeşit gıdanın tadını ve çeşidini ayırt edebilecek kadar muazzam bir düzenek koymuş.
“Yemekle birlikte içilen su, yemeğin hemen üzerine yenilen meyve, midede hazım sırasını beklerken fermente olur ve alkole dönüşür.Bu da alkol almadan siroz olmaya neden olur.”
Dua, karanlıkta ışığı, zayıflıkta direnci korkuda ümidi, çaresizlikte çareyi bulma gücüdür.
Sizin siyaset dediğiniz, inananları sınıf sınıf, bölük bölük, grup grup parçalayıp birbirine düşman eden, birbirine karşı ilgisizleştiren şey.. Bu bir müthiş hastalıktır. Sizi bu evrende yıkıma götürecek tek şey odur. Aranıza soktuğu nifak yüzünden taraftarınız olan bir münafığı size taraftarınız olmayan bir veliden daha sevimli gösterir.
İnsan kendisindeki özellikleri keşfedilmediği takdirde bildiklerini tekrar etmekten öteye gidemez ve kendisini geliştiremez.
Mehmet Ali Bulut
Sayfa 33 - Hayat Yayınları
“Domates dayanıklı ve kütür kütür bir sebze olsun diye köpek balığı geni ile takviye edilmiştir.Keza patatesin baş belası olan bir bakteriye karşı korunması için genetik yapısına akrep geni ilave edilmiştir ki o zararlı haşerat patatese yanaşmasın.”
Elfabe benim için farklı bir deneyim oldu. İki elimizin bir türlü anlam veremediğim aslında hepsinin bir manasının olduğunu karakterimize ve yaşamamıza etkilerini anlatıyor. Yazarın 30 yıllık deneyimi ve birikimi .Çok somut tespitleri var. Kendimden ve yakınlarımdan tespit ettiğim .Parmaklarınızın şeklinden mizaca kadar tanımlamaları var. Fakat öyle bir oturuşta bitiremiyorsunuz ders kitabı gibi .. Birkaç kez okunmalı ! Netice olarak ; farklı bir deneyimdi. İyi ki okumuşum...
Uzun bir süre kitaptaki bilgilere dayanarak beslendiğim ,bunun büyük faydasını gördüğüm ve arkadaşlarıma önerilerde bulunarak onlar tarafından bu konuda uzman seçildiğim doğrudur.
Başucu kitabı niteliğinde , özellikle hastalandığınızda size beslenme önerileri sunan güzel bir kitap.
Derdi derin olanın dili keskin olurmuş. Yazar toplumumuzun dini ve sosyal yaşantısındaki aksaklıkları, eksiklikleri ve yozlaşmayı dert edinmiş kendine, söyleyemediklerini önce içine derketmiş sonra sayfalara dercetmiş. Dili eleştirel. Eleştirilerinde yerden göğe kadar haklı da bence. Bir nevi derdini satırlara dökmüş.

Gazetecilik mesleği hasebiyle tanık olduğu ve son derece muzdarip olduğu konuları ele almış. Bir çırpıda yazılmış bir kitap değil yirmi yılın ürünü, aslında kitaplaştırma niyeti ile kaleme almamış. Zaman içerisinde belli aralıklarda yazdığı yazılardan ibaret.

En belirgin yönü yıllar geçtikçe yakındığı bazı durumların olumlu yönde değişimini dip notlar olarak düşmüş bu sayede yirmi yıllık zaman zarfında ülkemizde sosyal ve siyasal alanda nelerin değiştiği açıkça görülebiliyor.
İnsanı oluşturan manevi bileşenlerin üzerine detaylı bir şekilde eğilen bir kitap olmuş. İnsan olmanın değeri kavratılmaya çalışılmış. Bize verilen emanetlerin boşuna verilmediği ve bunlara hıyanet etmemek için de onları nasıl kullanmamız gerektiği detaylı bir biçimde anlatılmış.

Kader kelimesini kendi başarısızlıkları için bir bahane olarak kullanan insanların kendilerini geliştirmeyi bırakmaları çok kez haklı bir biçimde eleştirilmiş. Bu sayede ne iş kazaları fıtrat dahilinde oluyor ne de başımıza gelen musibetleri kaderimize yükleyebiliyoruz.

Özellikle eskiden benim de farkında olduğum Batı kültürünün maddi yönü ve Doğu kültürünün manevi yönünün, beyin loblarından sol lobun analitik ve mantık bazlı düşünmeyle, sağ lobun da duygusal ve manevi yönleriyle bağdaştırılmasını epey sevdim. Gerçekten coğrafyaya göre değişen dinlerde de bu maddi ve manevi ayrımları net bir biçimde görmekteyiz.

Başka bir ayrıntı olarak Bediüzzaman Said Nursi'den yapılan alıntılarla zeka, beyin, hafıza, zihin, ruh, kader, ezel, tefekkür, ruh, vesvese, sezgi gibi konulara yardımcı metinler oluşturulması edebi bakımdan hoşuma gitti. Kitaba renk katmış.

Yazarın yapmış olduğu bir eleştiri olarak olarak din adamlarının "Allah'ın dediği şey zaten doğrudur." diyerek bilime yönelmemeleri ve kendini kapamaları güzel bir eleştiri bence. Bu sayede bilim adamlarının değerini anlayabiliyoruz.

Kitabın esas amacı bize verilmiş olan emanete saygı duymamız ve kendimizdeki muhteşem bir şekilde tanzim edilmiş iç dünyamızın biraz da olsa farkındalığına varmamız. "Neden?" sorusunu hakikati aramak için doğru ve yerinde sorduğumuz sürece bize verilmiş olan bu emanetin de boşuna verilmediğini anlayabiliyoruz.
Bu kitap tabu olduğunu sandığımız birçok şeyin, aslında Allah tarafından insanın kullanımına verilmiş imkânlar olduğunu hatırlatan bir kitaptır.

Tabii ki bu çalışma; sadece başarı yollarını anlatan bir kitap değil, aynı zamanda edebin de kitabı.
kitapta genelde KURANI KERİM den ayetler alınarak örnekler verilmiş yalnız kitabın hepsini sadece arkada bulunan tabloya bakarakta anlayabilirsiniz genelde anlatım tarzı hep aynı cumlelere yakın kelimeler seçilerek yapılmış
Fardipli Sinha'nın devamı olan bu kitap islam inancı hakkında bizleri sıkmadan ve bunu bir roman şeklinde okurlara sunmuştur.Okurken sonra ne olacak diye çok merak ettiğim bir yandan da altını çizdiğim çok özel mesajları içinde barındırıyor.Fardipli Sinha ve Derviş ve Sinha'nın içindeki özel mesajları ile bir baş ucu kitabı olmayı hak ettiğini düşünüyorum.
Harika.. Zaten Mehmet Ali Bulut'un anlatımına bayılıyorum. 1 okumayla anlaşılacak bir kitap değil, üzerine tecrübe kazanmak gerekiyor ki bu işi çözelim.
Beslenme alışkanlıklarına farklı bir bakış açısı ile yaklaşan bir kitap. Aynı zamanda yiyeceklerin kan grubumuza olan bağlılığı ele alınmış farklı bilgiler edinmek isteyenler okuyabilir.
Kitabı almayı düşünenler, hala daha karar veremeyenler almanızı ve okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kitabı çok beğendim. Etkileyici ve sıkılmadan okuyabileceğiniz harika mistik bir roman.

Kitaba adını veren ve kitabın içerisinde sık sık karşılaşacağınız Fardipli Sinha, kendi deyimiyle uzayda yer alan yıldızlar kümesinden gelen farklı bir aleme ait farklı bir yaratık. Sinha’ yı yalnızca kendisinin izin verdiği insanlar duyabilir ve görebilir. Ben Sinha’yı içimizdeki sese benzetiyorum. Sinha'nın, sorduğu sorular ve verdiği cevaplarla bildiğiniz, eksik bildiğiniz yahut hiç bilmediğiniz konularda aydınlandığınızı hissedeceksiniz.

Kitap hakkında kendimce kısa bir özet geçmek istiyorum.
Kitabın vermek istediği mesaj “bilinçli müslüman” olmak diyebilirim. Bu sözümü kitabı okuyunca daha iyi anlayacaksınız.Kitapta müslümanlığın bilinçsiz müslümanlar yüzünden nasıl zarar gördüğü anlatılmaktadır. Doğru bildiğimiz yanlışlar yüzünden Müslümanlığa en çok zararı yine biz müslümanlar veriyoruz. Yaptıklarımızı samimi şekilde mi yoksa alıştığımız için mi yapıyoruz?

Kitabı okuduğunuzda kendinizi sorgulamaya, hayata daha farklı açıdan bakmaya başlayacaksınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Ali Bulut
Unvan:
Türk Gazeteci ve Yazar
Doğum:
Kerküt, İslahiye, Gaziantep, 1954
1954’te Gaziantep’in İslayihe ilçesinin Kerküt köyünde doğdu. İlkokulu burada tamamladı. Gaziantep İmam Hatip Lisesini ve ardından Gaziantep Lisesini bitirdi.

1978 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu.

Aynı Fakülte’nin Tarih Bölümünde doktora tezi hazırlamaya başladı.

1979 yılında Tercüman Gazetesi’ne girdi. Tercüman Kütüphanesinin kurulması ve kitapların tasnifinde görev aldı.

Bir çok kitap ve ansiklopedinin yazılmasına ve hazırlanmasına katkıda bulundu...

Daha sonra gazetenin, haber merkezi ve yurt haberlerinde çalıştı. Yurt Haberler Müdürü oldu. Köşe yazıları yazdı...

1991 yılında Haber koordinatörü olarak Ortadoğu Gazetesi’ne geçti. Bu gazete 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Yeni Sayfa ve Önce Vatan Gazetelerinde günlük yazıları ve araştırmaları yayınlandı.

1993 yılında haber editörü olarak İhlas Haber Ajansı’na girdi. Kısa bir süre sonra ajansın haber müdürlüğüne getirildi. Mahalli bir ajans konumundaki İhlas Haber Ajansı, onun haber müdürlüğü döneminde Türkiye’nin ve Ortodoğu’nun en büyük görüntülü haber ajansı konumuna yükseldi.

1997 yılında İHA’dan ayrılmak zorunda kaldı. Bir grup arkadaşıyla birlikte Veri Haber Ajansı’nı kurdu. Finansal sıkıntılardan dolayı Ajansı kapattı. 1999 yılında BRT Televizyonuna girdi. Haber editörü ve program yapımcısı olarak görev yaptı.

2001 Mayısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın danışmanlığına getirildi. 3 yıl bu görevde kaldı. Bir süre Ali Müfit Gürtuna’nın basın ve siyasi danışmanlığını yaptı. Turkuaz Hareket’in mentalitesinin oluşturulmasında büyük katkısı oldu.

Bugun Gazetesi Yurt Haberler müdürü olarak çalışan Bulut, emekli ve sürekli basın kartı hamilidir.

Eserleri:
Karakter Tahlilleri, Dört Halifenin Hayatı, Rüya Tabirleri, Asya’nın Ayak Sesleri Gazete yazılarından derlenmiş bir eser), Ansiklopedik İslam Sözlüğü, Türkçe Dualar gibi yayınlanmış eserleri, Gizemli Sorular, Ahkamsız Hükümler gibi yayınlanma aşamasında olan çeşitli eserleri bulunmaktadır.

Roman ve Hikaye:
Mehmet Ali Bulut’un Roman türünde yazılmış Fardihli Sinha, Derviş ile Sinha adında iki romanı ve aynı serinin devamı olarak Zu Nima ve Fardipli Sinha 2 ve Fardipli Sinha 3 tamlanma aşamasındadır.

Diğer çalışmaları:
Çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, şiirleri bulunan Mehmet Ali Bulut son dönemdeki yazılarını sonsaniye.net ve haber7.com’da yayınlamaktadır. Bulut evli ve bir kızı vardır.

Yazar istatistikleri

  • 63 okur beğendi.
  • 383 okur okudu.
  • 30 okur okuyor.
  • 278 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları