Mehmet Ali Gönül

Mehmet Ali Gönül

Yazar
9.5/10
126 Kişi
·
484
Okunma
·
21
Beğeni
·
3.267
Gösterim
Adı:
Mehmet Ali Gönül
Unvan:
Yazar
Sessizlik çökmüştü ortalığa. Kucaklarda ağlayan bebelerin, yükleri taşıyan hayvanların ve taşıtların sesi kafilede canlılığın belirtileriydi. Herkes üzgün herkes kızgındı. Kabaran bir öfke sineleri körüklüyor, dudaklarda lanetlere dönüşüyordu.
Kafileye bakan çocuklardan biri sayıklar gibi sordu:
-Acaba kim bunlar?
Beyaz entarisi ve basında kefiyesiyle ihtiyar bir Arap cevapladı soruyu:
-Kim olacak evlat! Benim, senin gibi öz yurdunda garip düşmüş göçmenler bunlar, göçmenler... Yahudi zulmünün çocukları...
Çocuk bön bön baktı ihtiyara. Pek anlamadıysa da küçük hafızasına "göçmenler, yahudi, zulüm " kelimeleri bir şeyler anlatmaya yetmişti. Kuruyan boğazına bir şeyler takılmışcasına yutkundu. Neden , bilmiyordu;ama çok üzülüyordu.
Muhakkak ki, insanlar, sizin için (size saldırmak için) toplandılar. Artık onlardan korkun." dedikleri zaman, (bu söz), onların îmânını artırdı. Ve "Allah bize kâfîdir ve O, ne güzel vekildir." dediler.
320 syf.
2005 yılında okuduğum islâmi harekete dair ilk kitap olmakla birlikte Filistin'li mücahidlerden oluşan ve hâlâ günümüzde Siyonist Yahudilere kök söktüren islâmi hareketin -HAMAS'ın- hem kurucusu hem de fikir öncüsü olan ve bir sabah namazından tekerlekli arabasıyla çıktığı esnada siyonist İT'rail helikopterinin füzesiyle suikast sonucu şehid edilen Şehid Şeyh Ahmet Yâsin ve onun dava arkadaşları olan Abdülaziz Rantisi, İmad Muğniye vb'lerinin Siyonizme ve onların Kudüs başta olmak üzere Filistin topraklarının işgaline karşı Filistin İslâmi Direnişini ve mücadelesini anlatan bir yaşanmışlıklar bütünü olan güzel bir kitaptır. Okumanızı tavsiye ederim.
320 syf.
·25 günde·Puan vermedi
"Siz ey Müslümanlar! Suskun ve aciz, helak olmuş ölüler! Hâlâ kalpleriniz sızlamıyor mu, başımıza gelen bu acı felaketler karşısında? Allah için ve ümmetin namusu için kızacak bir topluluk yok mu? Hiç mi kimse yok?
Yakında bizim şanlı ölümlerimizi duyacaksınız. O zaman alımlarımıza şu yazılacak: ' Bizler direndik! Ileri atıldık ve kaçmadık ! ' Bizden teslim olmamızı ve beyaz bayrak çekmemizi beklemeyin! Çünkü biz, bunu yapsak da öleceğimizi biliyoruz. Bırakın savaşçı onuruyla ölelim! Dilerseniz bizimle olun, dilerseniz de bize acıyarak öldürülüşümüzü izleyin! O zaman temennimiz; ' Allah'ın emaneti savsaklayan herkesten kısas almasıdır! ' Umarım bizim aleyhimizde olmazsınız! Allah aşkına, bari aleyhimizde olmayın ey ümmetin liderleri, ey ümmetin halkları!. "
Mücadele edip şehadet makamına varanlara selâm olsun. Esselamualeykum ve rahmetullah.
151 syf.
·3 günde·8/10
Peygamber Efendimizin hayatını kısaca konu alan akıcı bir kitap. Özellikle çocuklarımızla beraber okumak faydalı olacaktır. İçinden beraber ders yaparakta işlenmesi daha faydalı olacaktır.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Fiziki ve diğer etmenlerin mahiyeti ve tesiri ne kadar büyük olursa olsun inanmak insana her şeyi yaptıracak nispette bir güç pompalar.

Bu eserde adanmış ve hayatını felçli olarak tekerlekli sandalyede geçiren Pir-i fani Şehit Şeyh Ahmet Yasin'in filsitin davasını nasıl omuzladığını okuyacaksınız.
Sude ortakaya
Sude ortakaya Sevgili Peygamberimiz Aleyhisselatü Vesselam (3 Kitap) Dedesi Abdulmuttalib, Amcası Ebu Talib ve Damadı Hz Ali (ra)'nin Dilinden'i inceledi.
176 syf.
·Beğendi
Bu zamana kadar peygamber efendimizin hayatını dinledim, okudum, tv den izledim başka başka yorumlar katanları gördüm ama bu kadar harika bu kadar eğlenceli bir anlatım ne duydum ne de gördüm. Hikaye hep aynı olsada anlatım biçimi ve olayları gerçekyen çok iyi herkeze okumasını kesinlikle tavsiye ederim....
320 syf.
·6 günde·10/10
Ahmed Yasin'in nasıl Şeyh kabul edildiği ve Şeyh Ahmed Yasin'e dönüştüğünü okuyacaksınız.

Nasıl felç olduğunu, felçli haliyle davaya nasıl dipdiri sarıldığını, onu capcanlı tuttuğunu okuyacaksınız.

Kimleri, nasıl, niye yetiştirdiğini, teşkilat içinde nasıl görevlendirdiğini, hangi nasihatlerde bulunduğunu, samimiyetle yaptığı tesellileri göreceksiniz.

Bir teşkilat mensubuysanız, kitabı bitirdikten sonra iyi ki okumuşum diyeceksiniz. Belki bir çoğunuz geç okumuşum diyecek.

Kitap bir biyografi çalışması gibi ama sadece bir kişinin hayatını ve imtihanlarını anlatmıyor kesinlikle. Ahmed Yasin özelinde başlayan ve İhvan, Hamas, Gazze, Filistin şeklinde büyüyen, genişleyen bir mücadele çizgisini, uğruna şehitler verilen bir davanın seyrini anlatıyor.

İbret almak, ders çıkarmak yerine, sıradan okuyucular gibi esere seyirci kalanlar kendilerine de ayırdıkları vakte de kitaba da ismi geçen merhumlara, davaya da yazık ederler.

Kitapta öyle kısımlar var ki oralarla ilgili konferans ve seminerler verilse yeridir. Ama özellikle o satırlar özel ekiplerle, kimselerle yapılacak küçük toplantılarda mutlaka tahlil edilmeli. İşte kitap bu kısmıyla roman türünde bir eser olma durumunu aşıp tartışmaya açık bir ders kitabına dönüşebiliyor rahatlıkla.

Okurken duygulandığınız yerler olacak. Duygulanabilirsiniz ama ibret nazarı ile okuduklarınızı değerlendirme tavrını elinizden, aklınızdan kesinlikle çıkarmayın. Ancak böyle yaparak bu kitabı kendinizin ve çevrenizin hayatına taşıyabilirsiniz çünkü.

Taşınmayı, yaşanmak için okumayı hak eden bir çalışma olmuş.

Yazara ve yayınevine teşekkürler.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Bizler sadece Filistin Kudüs demekten ötesine geçemiyoruz..oranın yiğit muhafizlarini ve şeyh ahmet yasinin büyük direnişe önderlik edilişini güzel bir dille anlatılmış olmasi
151 syf.
·Beğendi·7/10
Kutlu Doğum haftası nedeniyle hazırlanmış ve " En güzel bir örnek" olarak Peygamberimizi anlatan bir eser.Kitap özet olarak da olsa birçok bilgi iceriyor.Biraz klasik olacak ama,bir solukta okuyacağınız bir kitap diyor ve iyi okumalar diliyorum..
117 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Filistin, Şeria, Gazze, Lübnan, Tunus yani neredeyse tüm Ortadoğu’nun acı dolu öykülerin anlatan bir kitap yazmış Mehmet Ali Gönül. Yazar gayet akıcı ve güzel yazmış bu öyküleri. Okurken hüzünlenmemek elde değil.

Kitabı okurken özü yaşlı anneleri, sokakları dolu yetimleri, kurşunlanan bebekleri, eşlerini kurban veren körpe gelinleri, oturarak ölmektense savaşçı onuruyla ölenleri, şanlı ölümlerle destanlar yazmayı yeğleyen yiğitleri, onuru ile savaşarak destan yazan Filistin çocuklarını, tanklara meydan okuyan bebeleri, zulme zalime direnen yiğitleri, kısacası bir kez daha Filistin’in acılarına direnişlerine bakmak istersen çevir kitabın sayfalarını….

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Ali Gönül
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 484 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 156 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.