Mehmet Ali Gönül

Mehmet Ali Gönül

Yazar
9.6/10
78 Kişi
·
188
Okunma
·
14
Beğeni
·
2.632
Gösterim
Şimon Perez'e gazeteci soruyor: " Kur'an'da Müslümanların sizi yok edeceği söyleniyor, bunun için ne dersiniz?" Kendisinin cevabı enteresandır: "Kur'an'da bahsedilen O Müslümanlar gelsin; biz o zaman düşünürüz".
... bir kucaklaşmaları vardı ki gıpta etmemek mümkün değildi...
Hayatı gözlerinin önünden film şeridi gibi geçince hiç biriyle böyle kucaklaştığını hatırlamadı.
Zira arkadaşları, arkasında diğerinin kuyusunu kazan, iki kuruşa arkadaşlığını satan bir samimiyetsizlik örneğiydi.
-Dün sabah camiye gelmek için evden çıktım. İki-üç tane başıboş it gördüm. Ansızın karşılaştık. Ürktüm...

-Sen iki ayaklı itlerden kork asıl..
" Sıkılıyorum. İçimde bir boşluk var. Bir türlü dolmuyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Hatta bazen çıldıracak gibi oluyorum. "
Ermeni meseleainin çözümü emperyalist başkentler değil; Diyarbakır'dır, Mardin'dir, Van'dır, Gaziantep'dir, İstanbul'dur. İşte bunun için bizim sorumluluk almamız gerekirz. ..... Düşünebiliyor musunuz? Suriye meselesinin çözümü Moskova'da aranıyor, Paris'te aranıyor.... Niçin Diyarbakır'da aranmıyor? Biz Diyarbakır'daki sorunlarımızı çözemediğimiz için...
320 syf.
·Beğendi·10/10
Bizler sadece Filistin Kudüs demekten ötesine geçemiyoruz..oranın yiğit muhafizlarini ve şeyh ahmet yasinin büyük direnişe önderlik edilişini güzel bir dille anlatılmış olmasi
Sude ortakaya
Sude ortakaya Sevgili Peygamberimiz Aleyhisselatü Vesselam (3 Kitap) Dedesi Abdulmuttalib, Amcası Ebu Talib ve Damadı Hz Ali (ra)'nin Dilinden'i inceledi.
176 syf.
·Beğendi
Bu zamana kadar peygamber efendimizin hayatını dinledim, okudum, tv den izledim başka başka yorumlar katanları gördüm ama bu kadar harika bu kadar eğlenceli bir anlatım ne duydum ne de gördüm. Hikaye hep aynı olsada anlatım biçimi ve olayları gerçekyen çok iyi herkeze okumasını kesinlikle tavsiye ederim....
151 syf.
·Beğendi·7/10
Kutlu Doğum haftası nedeniyle hazırlanmış ve " En güzel bir örnek" olarak Peygamberimizi anlatan bir eser.Kitap özet olarak da olsa birçok bilgi iceriyor.Biraz klasik olacak ama,bir solukta okuyacağınız bir kitap diyor ve iyi okumalar diliyorum..
320 syf.
·Beğendi·10/10
Fiziki ve diğer etmenlerin mahiyeti ve tesiri ne kadar büyük olursa olsun inanmak insana her şeyi yaptıracak nispette bir güç pompalar.

Bu eserde adanmış ve hayatını felçli olarak tekerlekli sandalyede geçiren Pir-i fani Şehit Şeyh Ahmet Yasin'in filsitin davasını nasıl omuzladığını okuyacaksınız.
248 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuklarla olan güzle ilişkilerini, aşıladığın terbiyeyi ve güzel ahlakı görünce, istikbal adına umutlarım artıyor. Çocuklar umutlarımızın cemresidir. Onların eğitimine önem vermek, islami bir kişilik kazandırmak, UMUTLARIMIZA CEMRE DÜŞÜRMEKTİR. Umutlarımızın cehalete yoğrulmuş soğuk havasına, suyuna, toprağına... Yürek tarlasına tohum ekmektir. Meyvesi sitikbal olan bir çabayı sabanlamak adına...
Onları be cehalet diyarında en güzel bir şekilde yetiştirip, yarınlar için duyduğumuz umutlara, güneş gibi doğmalarını sağlamaktır. Taif dönüşü o resulün beslediği umutlar adına... Bitmeyen ve solmayan, hep diri tutulan sevdalar adına... Ancak bu şekilde ödeyebiliriz yarının çocuklarının üzerimizdeki haklarını...
320 syf.
·10/10
"...Pir-i İntifada Şeyh Ahmed Yasin... Roman şeklinde yazılmış; ama Filistin direnişini özlü bir şekilde vermeye, Şeyh Ahmed Yasin'in mücadelesini anlatmaya çalışan bir kitap...

...kitap bayağı ilgimi çekti ve Filistin direnişini, Şeyh Ahmed Yasin'in mücadelesine doğru, isabetli bir bakış açısıyla romana dönüştürüldüğünü gördüm. Anladığım kadarıyla müellif, hadiseler doğru bir şekilde ve İslami bakış acısıyla romanlaştırılabilmek için epey gazete, dergi vs. karıştırılmış. Ama öyle gördüğü ya da duyduğu her habere inanarak değil bunların içinden doğru olanlarını ayıklayıp değerlendirerek kitabını şekillendirmiş.

Dikkatimi çeken önemli bir husus kavramkarın seçilmesinde ve bakış açısının belirlenmesinde gayet itinalı davranılması. Bilindiği üzere bizim en önemli zaaflarımızdan biri kavramlarda yenilgiye uğratılmış olmamız ve sürekli dayatma kavramları ve isimleri kullanmamızdır. Bunlar bakış açılarımızın da hatalı olmasına yol açmaktadır.

Bir kitabı okurken beni en çok rahatsız eden şeylerden biri dil ve tashih hatalarıdır. Bunlar bana adeta yemeğin içine düşmüş çöpler gibi geliyor. Son dönemde de bu konuda dikkatsiz davranıldığını görüyorum... Ama bu kitabın dil ve tashih yönünden de başarılı olduğunu gördüm.

Sonuç itibariyle Filistin Gerçeğini ve Şeyh Ahmed Yasin'in kararlı mücadelesini bir roman üslubuyla okumak isteyenlere Dua Yayıncılık tarafından neşredilen Pir-i İntifada adlı kitabı okumalarını tavsiye ediyorum. Bu arada biraz kitaba dönmemiz, ona sahip çıkmamız ve başarılı çalışmalar yapan, kendilerinde bu konuda kabiliyet olan insanlarımızı cesaretlendirmemiz gerektiğinide hatırlatmış olalım..."
117 syf.
·Beğendi·10/10
Öyküler anlatacağım sana...
Boy boy gazete küpürlerinden kare kare yürek sızlatan fotoğraflardan; acıyla, ızdırapla, gözyaşlarıyla öyküleştirilen, gerçek olduğu kadar yetim bir coğrafyanın kahraman çocuklarının, gençlerinin, isimsiz yiğitlerinin, duyarsız, şuursuz, gafil kalbleri hüzne boğan, 'acı çeken kardeşlerimiz de varmış demek'dedirten öykülerini...
148 syf.
·Puan vermedi
Okuduğumda kimi zaman hüzünlendiğim kimi zamanda tebessüm ettiğim bir eser. Kitabı yaklaşık 10 yıl önce okumuş olsam da aklımdan çıkmayan satırları var:
1) Biteviye zindan türüyor yurdumda bir uçtan bir uca. Umarsızlığın yansıması mı ne? Tip tip değişken isimler altında E Tip, F Tipi, D Tipi ...... Yani ZİNDAN
2) Burası belalar konağı Diriler kabri. Düşmanı sevindiren samimi dostlar edinme yeri.
Zindan, Ah'lar ve of'lar yeri değildir. Zindan; dünyaya bakış açısına göre anlam kazanan, dolayısıyla insan üzerinde etki bırakan bir mekandır. Dört duvar arasına, demir parmaklıklar arasınna girmektir. Kimine göre ibadethane, tefekkürhane, davasına hayata geçirmek için girilen bir süreç, bir berzah, mecradır. Kimine göre de dostlarından, sevdiklerinden kopmaktır.

Zindanı, ölümcül hastalıkları tedavi eden acı ilaçla da kıyaslayabiliriz. İlaç acıdır; ama hastalıkları tedavi eder.

Zindanın karanlığı meyve yetiştiren tohumları gizleyen toprağa benzer. Gizlilik, görünmezlik ihlası çağrıştırır. İhlas ise kurtuluşu müjdeler. Zaten ilkin kendilerini sonra da toplumlarını değiştirmek için inzivaya çekilme, insanlık tarihi ile yaşıttır."
232 syf.
·Beğendi·10/10
Delaletten hitayete, karanlıktan nura, zulumattan imana inkılab eden bir serencamın öyküsünü bu eserde müşahade edeceksiniz.

Zulümatın karanlığında debelenirken aydınlığın bekçileri ile tanışan yaşanmış bir olayın nakledildiği nefes kesen bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Ali Gönül
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 188 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 87 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.