1000Kitap Logosu
Mehmet Çelik

Mehmet Çelik

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
179
Okunma
40
Beğeni
3.087
Gösterim
Unvan
Türk tarih profesörü
Doğum
Elazığ, 1954
Yaşamı
Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik 1979 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.rnrnTarih alanında 1981 yılında Yüksek Lisans, 1985 Yılında ise doktorasını bitirdi.rnrnHalen Celal Bayar Üniversitesi Ortaçağ tarihi ABD başkanlığını yapan Çelik, özellikle Fener Rum Patrikhanesi ve Süryani Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.
320 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Gerek Osmanlı Devletinin son dönemi, gerekse de cumhuriyetin ilanı ile Türkiye Cumhuriyetinin bu gününe kadar toplumsal, ekonomik, sosyal, kültürel yapımızın dikkate tam olarak alınmadığı ya da alınamadığı ve bu durumların kürt sorunu, alevi sorunu, gayri müslim azınlıkların (rum, ermeni, yahudi, süryani) sorunları gibi sorunların doğmasına ve bunlara bağlı olarak terör faktörünü öne çıkardığını anlatan, bunlarla birlikte geçmişimizi, kökümüzü de inkar ederek bir yere varamayacağımızı gösteren güzel bir çalışma olmuş. Yazarın anlatımı çok hoşuma gitti. Sanki okulda ders anlatan bir hoca uslubuyla, anlattıklarını pekiştirecek şekilde sorulu cevaplı, birazda konuya daha dikkat çekmek amacıyla mizahi bir anlatımıda ekleyerek süslendirmiş, Peygamber Efendimizin ve sahabelerin hayatlarından da kıssalarla zenginleştirilerek kaleme alınmış.
Cumhuriyetin Kamburları
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap inceleme yazısı Kitap adı:2023'e 7 kala Yazar adı : Mehmet Çelik Yayınevi. : Buzdağı Yayınevi Şöyle insanların sanal ve gerçek yaşamda kurdukları cümlelerin içerik ve vurgu olarak istatistiği tutulsa, yaklaşık %80lik kısmı politika, spor, magazin, dedikodu ve türevleri olduğu görülecektir. Geriye kalanın bir kısmının da, bilim, sanat, edebiyat, maneviyat ve teknoloji olduğunu varsayalım. Bu profil, öngörü ve çaba ile yola çıkan insanlık mutlu, huzurlu, başarılı olabilir mi? Güven ve mutluluk dağıtabilir mi? Bugünü dünden daha verimli olabilir mi? İşte aşağıda fotoğrafı görülen ve buzdağı yayınevinden yeni okuduğum, yazar Mehmet Çelik'in kaleme aldığı 2023'e 7 kala adlı 203 sayfalık kitap, bu endişelere ve sorulara cevap aramak için yola çıkmış, akıcı bir dille yazılmış, sürükleyici bir eser. 3 günde rahatlıkla okuyabileceğiniz, ufuk açıcı nadir bir çalışmanın ürünü. Elbetteki saatimizi 2023'e kurmadık. 300 yıldır biriken sorunlarımızı da 7 yılda çözecek halimiz yok. 2024 ise başaramazsak kıyamet senaryosu değil fakat düşünen, üreten genç bir beyin olan yazar kalkınma, yönetim, eğitim, ulaşım, enerji, savunma, istihdam, verimlilik gibi alanlara olağanüstü realist yaklaşarak, kabul edilebilir önermelerde bulunmuş. Bir deneme değil, anı değil, roman değil; bu alanlarda çalışma yapanların dikkate alabileceği başvuru, başucu kitabı niteliğinde. Toplumsal barış ve sosyal adalete katkı sağlayabileceğine inandığım, Kalkınma tezi kıvamında olan bu eserlerin ve okurlarının artmasını diliyorum. 31.05.2017 Ali Rıza Malkoç arm.web.tr
2023'e 7 Kala
8.4/10 · 9 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
312 syf.
·
9/10 puan
Cihana hükmeden Osmanlı devletinin çok kısa zaman diliminde küçük devletlere ayrılmasında rolü olan devletlerin hain planlarını, gizli anlaşmaları, kardeşler arasına fitne koymasını ve yalanlarıyla tüm dünyayı nasıl parmağında oynattığını en anlaşılır halde anlatan bir eser. Tarihi gerçekleri öğrenmek isteyenler için doğru seçim olacaktır.
İhtişamdan Sefalete
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
8 günde
·
7/10 puan
Kitap yapılması gereken uygulamaların devlet bazındaki önemine vurgu yapmaktadır. Mehmet Çelik teknolojik atılımların önemini kitapta okuyucusuna sunuyor. Nono teknolojisinin robotik çalışmaların önemini söyleyip çağın getirdiklerine uyum sağlamamız gerekliliklerini eserinde okuyucuyla paylaşıyor.
2023'e 7 Kala
8.4/10 · 9 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
296 syf.
·
1 günde
Mehmet Çelik Hoca'nın makalelerinden derlenen kitapta, tarihimizde olan olaylar sade ve akıcı bir dille anlatılmış. Kürt, Dersim, Ermeni meselelerine, Çanakkale'ye, Davos'a ve bir çok olaya değinilmiş. Okunması yararınıza olacak diye düşünüyorum. Tavsiye ederekten; Keyifli okumalar...
Tarihin Hafızası
Okuyacaklarıma Ekle
296 syf.
·
8/10 puan
Uzun zamandır yoğun olduğum için inceleme yapma fırsatı bulamamıştım. Yazarın kendine has samimi üslubu ile sürükleyici bir şekilde kendini okutturuyor hatta dinliyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Cumhuriyet döneminden günümüze kadar olan vakaları kısaca anlatıyor. Bu kadar güzel bir kitabın az okunmasına şaşırdım doğrusu. Herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.
Tarihin Hafızası
Okuyacaklarıma Ekle
296 syf.
·
80 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yakın tarihimizde cereyan eden olayların enine boyuna bütün açıklığıyla tahlil edildiği hafızaların tazelendiği faydalı bir eser. Çanakkale'den Yemen'e Dersim Olayları'ndan Ermeni Soykırımı'na PKK'nın iç yüzüne hangi amaçlarla ortaya sürülen "siyasi bir proje" olmasına kimlerin bunu desteklediğine varana kadar bir çok konuda fikir sahibi olabileceğiniz bir eser. Ben ziyadesiyle faydalandım. Sizlere de tavsiye ediyorum..
Tarihin Hafızası
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.