Mehmet Çelik

Mehmet Çelik

YazarÇevirmen
8.6/10
54 Kişi
·
172
Okunma
·
37
Beğeni
·
2.613
Gösterim
Adı:
Mehmet Çelik
Unvan:
Türk tarih profesörü
Doğum:
Elazığ, 1954
Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik 1979 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.rnrnTarih alanında 1981 yılında Yüksek Lisans, 1985 Yılında ise doktorasını bitirdi.rnrnHalen Celal Bayar Üniversitesi Ortaçağ tarihi ABD başkanlığını yapan Çelik, özellikle Fener Rum Patrikhanesi ve Süryani Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.
Yurdunu sevenlerin
Gözlerini kimse bağlayamaz
At üstünde can verirler
(...)
Mehmet Çelik
Sayfa 263 - Kültür Ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Sezai Karakoç
Doğumla ölümün böylesine barıştığı
Görülmemiş masallarda bile belki
Bir ders, meleklerdeki bilgi
Bir konuşma, kuş dili
Bir gülümseme, çiçeklerin ürpermesi
Bir ağlayış, ta göğüsteki
Kemiğin eriyişi
İçe akan göz yaşları
Kan damlaları
Bir savaş, zafer saymak yenilmeyi
Ne ileri gidilebilir
Ne geri dönülebilir
Bir yürüyüş, çölün en derin yeteneği
Ne mutlu size, anılacaksınız
Yeryüzü zaman yüzünde
Kurumuş bir yemişe dönünceye kadar
Batıncaya kadar insanlığın alın yazısı güneşi
Ama ne yazık size, siz çekeceksiniz
Belki bütün insanlığın
Çekmesi gereken çileyi
(...)
Bir öykü dinlettiniz
Yakıcı güneşten daha yakıcı belki

Mısralarında karşılaşılan kimi motifler, kolaylıkla bize Leylâ ve Mecnun arasındaki aşkın ayrıntılarını hatırlatır. Bu bölümde anlatılanların başka bir işlevi de Leylâ ve Mecnun hikâyesinin, insanlığın geleceği içinde bir müjde olarak kullanılmasıdır. Bu aşk dolayısıyla ve biraz da bu aşkla harmanlanmış, iç içe geçmiş ve kimi zaman farkedilmesi güçlük gösteren anlatımlarda, insanlığı bekleyen mutlu bir geleceğe övgü vardır.
Mehmet Çelik
Sayfa 165 - Kültür Ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ramazan Kaplan
"Bal" şiirinde, alegori yoluyla yine şairden ve şiirden bahsedilmektedir. Arı, şair; bal da şiirdir. Şairin şiirini yazması aşaması, arının balı oluşturma aşamasıyla anlatılır.

“Arı, bir avuç altın tozunu alıp çiçeklerden
Döğerek elmas elleriyle gümüş havanlarda
Ağda gibi katarak gönlündeki şekerden
Ruhunu damla damla biriktirir tan rengi kovanlarda"
Mehmet Çelik
Sayfa 334 - Kültür Ve Turizm Bakanlığı Yayınları
Tükürün Ehli Salib'in o hayasız yüzüne,
Tükürün onların asla güvenilmez sözüne,
Medeniyet denilen maskara mahluku görün ;
Tükürün maskeli vicdanına asrın, tükürün!
312 syf.
·9/10 puan
Cihana hükmeden Osmanlı devletinin çok kısa zaman diliminde küçük devletlere ayrılmasında rolü olan devletlerin hain planlarını, gizli anlaşmaları, kardeşler arasına fitne koymasını ve yalanlarıyla tüm dünyayı nasıl parmağında oynattığını en anlaşılır halde anlatan bir eser. Tarihi gerçekleri öğrenmek isteyenler için doğru seçim olacaktır.
296 syf.
·80 günde·Beğendi·10/10 puan
Yakın tarihimizde cereyan eden olayların enine boyuna bütün açıklığıyla tahlil edildiği hafızaların tazelendiği faydalı bir eser. Çanakkale'den Yemen'e Dersim Olayları'ndan Ermeni Soykırımı'na PKK'nın iç yüzüne hangi amaçlarla ortaya sürülen "siyasi bir proje" olmasına kimlerin bunu desteklediğine varana kadar bir çok konuda fikir sahibi olabileceğiniz bir eser. Ben ziyadesiyle faydalandım. Sizlere de tavsiye ediyorum..
320 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Gerek Osmanlı Devletinin son dönemi, gerekse de cumhuriyetin ilanı ile Türkiye Cumhuriyetinin bu gününe kadar toplumsal, ekonomik, sosyal, kültürel yapımızın dikkate tam olarak alınmadığı ya da alınamadığı ve bu durumların kürt sorunu, alevi sorunu, gayri müslim azınlıkların (rum, ermeni, yahudi, süryani) sorunları gibi sorunların doğmasına ve bunlara bağlı olarak terör faktörünü öne çıkardığını anlatan, bunlarla birlikte geçmişimizi, kökümüzü de inkar ederek bir yere varamayacağımızı gösteren güzel bir çalışma olmuş.
Yazarın anlatımı çok hoşuma gitti. Sanki okulda ders anlatan bir hoca uslubuyla, anlattıklarını pekiştirecek şekilde sorulu cevaplı, birazda konuya daha dikkat çekmek amacıyla mizahi bir anlatımıda ekleyerek süslendirmiş, Peygamber Efendimizin ve sahabelerin hayatlarından da kıssalarla zenginleştirilerek kaleme alınmış.
296 syf.
·1 günde
Mehmet Çelik Hoca'nın makalelerinden derlenen kitapta, tarihimizde olan olaylar sade ve akıcı bir dille anlatılmış. Kürt, Dersim, Ermeni meselelerine, Çanakkale'ye, Davos'a ve bir çok olaya değinilmiş.
Okunması yararınıza olacak diye düşünüyorum.
Tavsiye ederekten;
Keyifli okumalar...
208 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap inceleme yazısı

Kitap adı:2023'e 7 kala
Yazar adı : Mehmet Çelik
Yayınevi. : Buzdağı Yayınevi

Şöyle insanların sanal ve gerçek yaşamda kurdukları cümlelerin içerik ve vurgu olarak istatistiği tutulsa, yaklaşık %80lik kısmı politika, spor, magazin, dedikodu ve türevleri olduğu görülecektir.
Geriye kalanın bir kısmının da, bilim, sanat, edebiyat, maneviyat ve teknoloji olduğunu varsayalım.
Bu profil, öngörü ve çaba ile yola çıkan insanlık mutlu, huzurlu, başarılı olabilir mi?
Güven ve mutluluk dağıtabilir mi?
Bugünü dünden daha verimli olabilir mi?
İşte aşağıda fotoğrafı görülen ve buzdağı yayınevinden yeni okuduğum, yazar Mehmet Çelik'in kaleme aldığı 2023'e 7 kala adlı 203 sayfalık kitap, bu endişelere ve sorulara cevap aramak için yola çıkmış, akıcı bir dille yazılmış, sürükleyici bir eser.
3 günde rahatlıkla okuyabileceğiniz, ufuk açıcı nadir bir çalışmanın ürünü.
Elbetteki saatimizi 2023'e kurmadık. 300 yıldır biriken sorunlarımızı da 7 yılda çözecek halimiz yok. 2024 ise başaramazsak kıyamet senaryosu değil fakat düşünen, üreten genç bir beyin olan yazar kalkınma, yönetim, eğitim, ulaşım, enerji, savunma, istihdam, verimlilik gibi alanlara olağanüstü realist yaklaşarak, kabul edilebilir önermelerde bulunmuş. Bir deneme değil, anı değil, roman değil; bu alanlarda çalışma yapanların dikkate alabileceği başvuru, başucu kitabı niteliğinde.
Toplumsal barış ve sosyal adalete katkı sağlayabileceğine inandığım, Kalkınma tezi kıvamında olan bu eserlerin ve okurlarının artmasını diliyorum.

31.05.2017
Ali Rıza Malkoç
arm.web.tr
208 syf.
·8 günde·7/10 puan
Kitap yapılması gereken uygulamaların devlet bazındaki önemine vurgu yapmaktadır. Mehmet Çelik teknolojik atılımların önemini kitapta okuyucusuna sunuyor. Nono teknolojisinin robotik çalışmaların önemini söyleyip çağın getirdiklerine uyum sağlamamız gerekliliklerini eserinde okuyucuyla paylaşıyor.
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İran'ın meşhur bilgesi, şairi ve filozofu Ferîdüddin Attâr'ın kaleminden dökülen, fabl türünün zirveye çıkmış hali olan; Mantıku't-Tayr'ın sadece kuşlarla ilgili bölümünün tercüme edilmiş hâlidir Merhaba Hüdhüd. Eserin şiirselliği de bozulmadan başarılı bir şekilde çevirisi yapılmış ve bizlere sunulmuştur. Kitabın içeriğinden yola çıkarak konusunun tasavvuf olduğunu söyleyebiliriz. Kitap beyitlerden oluşuyor ve Kur'anda geçen birçok olaya göndermeler yapıyor Attâr. Kitapta sîmurg ulaşılması gereken temel karakterdir. Farçadan gelen sî ve murg kelimelerinin birleşimidir. Sî otuz, murg kuş anlamına gelir. Hüdhüd ise öncü, yol gösteren karakterdir. Kur'an'da da geçen Hz.Süleyman'a habercilik yapan kuştur. Hüdhüd hakikat arayışında olan kuşların yanına gider. Kuşlar herkesin bir lideri bir şahı olduğu gibi kendilerinin de bir lideri olmasını isterler. Hüdhüd de bu isteklerine karşılık bir fikir ortaya atar. Ulaşılması gereken şahın sîmurg olduğundan bahseder ve ona ulaşmak için neler yapılacağını anlatır; öğütler verir onlara. Bu yolun meşakkatini gören kuşlar tek tek özür beyan etmeye başlarlar. Her biri acziyetinden, güçsüzlüğünden veya gücünden, üstünlüğünden dolayı gelemeyeceklerini söylerler. Her bir kuş aslında farklı bir insan tipini veya insanın farklı hallerini temsil ediyor. Örneğin beşeri aşktan kurtulamayan bülbül, kendini beğenmiş ve güzelliğine boğulmuş papağan, güçsüzlüğüne sığınan zavallı ve özgüvensiz serçe gibi her biri tek tek kendi özrünü dile getirir. Hüdhüd hepsinin bahanesini cevaplar ve onları bu yola çıkmaya ikna eder. Sîmurga ulaşmak için bir yola girerler ve binlerce kuşla başlayan bu yolculuk otuz kuşla son bulur. Kimi yolda halsiz düşüp yarıda bırakır yolu, kimi bu zorluğa dayanamaz, kimiyse hayatını kaybeder. Yolun sonunda bakarlar ki kendileri sîmurg olmuş. Sîmurg olarak kendilerini görürler. Ve hakikate ulaşma yolunun sonunda kirden; pastan kurtulup huzura kavuşurlar. Kitabı daha iyi kavrayabilmek için okumak ve her bir beyit üzerine düşünmek gerek. Keyifli okumalar..

KUDRET ASLAN
296 syf.
·8/10 puan
Uzun zamandır yoğun olduğum için inceleme yapma fırsatı bulamamıştım. Yazarın kendine has samimi üslubu ile sürükleyici bir şekilde kendini okutturuyor hatta dinliyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Cumhuriyet döneminden günümüze kadar olan vakaları kısaca anlatıyor. Bu kadar güzel bir kitabın az okunmasına şaşırdım doğrusu. Herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Çelik
Unvan:
Türk tarih profesörü
Doğum:
Elazığ, 1954
Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik 1979 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.rnrnTarih alanında 1981 yılında Yüksek Lisans, 1985 Yılında ise doktorasını bitirdi.rnrnHalen Celal Bayar Üniversitesi Ortaçağ tarihi ABD başkanlığını yapan Çelik, özellikle Fener Rum Patrikhanesi ve Süryani Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 37 okur beğendi.
  • 172 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 112 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.