Mehmet Emin Değer

Yazar 8,9/10 · 49 Oy · 2 kitap · 102 okunma ·  13 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

13 okur beğendi.
49 puanlama · 151 alıntı
0 haber · 6.560 gösterim
102 okur kitaplarını okudu.
141 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
11 okur kitaplarını şu anda okuyor.
8 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mehmet Emin Değer'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mehmet Emin Değer'in Biyografisi

Ortaöğrenimini Kastamonu Lisesi’nde, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesi’nde tamamladı. Milli savunma Bakanlığı bursuyla öğrenim gördü, orduya katıldı. Askeri yargıç olarak Konya, Erzurum ve Ankara’da bulundu. 1971’den sonra görevinden ayrılarak avukatlık yaptı. Cumhuriyet gazetesindeki yazılarıyla tanındı. CIA, Kontrgerilla ve Türkiye (1977), Bir Bilim Adamının savunması (1978) adlı yapıtları yanında Başak adlı bir de şiir kitabı yayımlandı (1945).

Mehmet Emin Değer'in Kitapları Kitap Ekle

1. Oltadaki Balık Türkiye (Emperyalizmin Tuzaklarındaki Ülke)
8,9/ 10  (47 Oy) ·  98 Okunma
Mehmet Cuma ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
18 Haz 2017

"Kendini kurtara bilmek için ulusun her bireyinin ülkenin alınyazısı ile ilgilenmesi gerekir."

ATATÜRK'ün 1919'da Ankaralılara yaptığı konuşmadan..

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 66 - Kilit Yayınları)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 66 - Kilit Yayınları)
Mehmet Cuma ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
18 Haz 2017

Oysa bugün İslam dünyası içinde gelişmeye aday tek ülke Türkiyedir ve bunu Mustafa Kemal'in kurduğu cumhuriyet sayesinde elde etmiştir.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 100 - Kilit Yayınları)Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer (Sayfa 100 - Kilit Yayınları)
JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
18 Şub 18:34 · İnceledi

Gomanizm
Toplum, içine itildiği çıkmazın ayırdında değildi. Emperyalizmin dayattığı sisteme karşı çıkmak, bağımsız ve bağlantısız ulusal bir politika izlenmesini istemek, ''komünizme çağrı'' olarak niteleniyor ve ağır cezalarla suçlanma nedeni oluyordu.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
13 Şub 21:57 · İnceledi

Amerika'da devleti kuran felsefe, ticaret ve sanayi burjuvazisinin çıkara dayalı dünya görüşünün ürünüdür.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
Gökhan salgın, bir alıntı ekledi.
04 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Emperyalizmin yenilmezliğini düşünmeyelim.Geçmişte bir tek biz yenmiştik.Bugün neden yenmeyelim?

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sömürgecilik, yeni emperyalizm öncesi, güçlü ülkelerin güçsüzlerin toprak altı ve
toprak üstü servetlerine el konulmasından da öte, sömürgeleştirilen ülke insanlarının, emek güçlerinin de sömürülmesi, o insanların kölelik düzeninde yaşatılmasıydı. Örneğin Çin'i sömüren ülkeler, Çin'in Şanghay lokantalarının kapılarına, "Buraya köpekler ve Çinliler giremez" levhalarını asarak, Çinli'yi köleden de aşağı gördüklerini belgelemişlerdir. Asgari ücret Kenya'da yerliler için 6 dolar iken, Avrupalılar için 209 dolardır. Kuzey Rodezya'da yerlilere 5 dolar, Avrupalılara 229 dolar olarak ödenmesi bunun somut örnekleridir. Uygar olduğunu, ele geçirdiği ülkelere özgürlük ve uygarlık getirdiğini söyleyen Batı, işle budur. Ve Batı uygarlığı, zenginliği, işte o insanların gözyaşları, sömürülen emekleri ve canları ve kanları pahasına elde edilen artı değerden de öte, varlıklarının talanına dayanır.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
21 Şub 13:09 · İnceledi

"ABD, her ülkede, özellikle tutucu milliyetçi çevreleri kullanır. Gazete ve dergilere kaynak sağlar," - Claude Julien

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
JuvenâL Outsmart, bir alıntı ekledi.
14 Şub 15:43 · İnceledi

Zorba
Unutmayalım, Amerika da yenilir, yenilecektir. İnsanlık tarihinde hiçbir zorbanın zulmünü sonsuza değin sürdüğü görülmemiştir. Zorbalar hep kendi oyunlarıyla yenilmişlerdir.

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
nejla güldalı, bir alıntı ekledi.
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

ABD'nin Türkiye'ye neden ve nasıl yardım ettiğini belgeleyen yasa şu sözlerle başlar:
"Madem ki Türk ve Yunan Hükümetleri, Birleşik Devletler Hükümeti'nden, milli
bütünlüklerini ve hür milletler olarak mevcudiyetlerini idame ettirebilmek için, gerekli malî ve diğer yardımları acil olarak talep etmişlerdir."
İşte bu sözler, sanki Mustafa Kemal'i yadsırcasına, Lord Curzon'un "bugün reddediyorsunuz, hiçbir şeyiniz yok, kalkınmak isteyeceksiniz ve bir gün bize geleceksiniz. Bugün reddettiklerinizi o gün kabul edeceksiniz." sözlerini doğrularcasına, ulusal onurumuza indirilmiş tokat değil mi? Bir ulus nasıl olur da, ulusal bütünlüğünün ve özgürlüğünün korunmasını, bir başka ulusun yardımına, bir başka ulusun ellerine bırakır? Tarihini yadsırcasına emperyalizme sığınır?

Oltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin DeğerOltadaki Balık Türkiye, Mehmet Emin Değer
Bütün Alıntıları Göster

Mehmet Emin Değer kitap incelemeleri

Mehmet Ferit, Oltadaki Balık Türkiye'yi inceledi.
 06 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Banu Avar'ın konuk olduğu bir televizyon programında: "Bu kitap bir üniversitedir. Kim, hangi üniversiteyi bitirirse bitirsin, bu kitabı okumadıysa olmaz." dediğinde, kitabın ismini hemen hafızama not almıştım ve şuan itibariyle bitirdim. "Her sırtını sıvazlayanı dost sanma! Belkide bıçak saplayacağı yeri yokluyordur." sözünü duysanız, aklınıza ilk olarak hangi ülke gelirdi? Ben amerika denilen illeti, her zaman kansere benzetirim. Ve biz bunun tedavisini bulamadığımız sürece; hem güzel ülkemizi, hem de tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam edecek bu illet! Ne ile karşı karşıya olduğumuzu bilmeden, düşmanı tanımadan, onun stratejilerini ve geçmişte yaptığımız hataları görmeden, düşmanla nasıl mücadele edebiliriz? Önce düşmanı tanımalıyız ki, onunla mücadele edebilelim. Bu kitap, tam da bu sorulara cevap veriyor işte, asıl düşmanı tanımamızı istiyor! Siyasileri ve medyayı dahi avucunun içine almış, istediği gibi kanalize edebilen, içimize kadar sızmış bir düşman! Amerikan emperyalizmini, anlaşma ve yardım adı altında, ülkemizi nasıl "gizli işgal" ile işgal ettiklerini ve siyasilerin (özellikle 1947 yılı itibariyle) geçmiş dönemde verdikleri hatalı kararları gözler önüne seriyor. Malesef ülke olarak nasıl bir bataklığın içinde olduğumuzu içiniz acıyarak okuyacaksınız.

Ismaıl Sentürk, Oltadaki Balık Türkiye'yi inceledi.
21 Oca 16:31 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Kitabın ismi ise Nelson Rockefeller'in Türkiye için "Oltadaki balığın yeme ihtiyacı yoktur. Sadece bize bağımlı kalacağı şekilde kısıtlı yardımlar yeterlidir" sözünden geliyor. Atatürk'ün ölümünden sonra ülkemizin kapitalizmin tuzaklarına nasıl düşürüldüğünü belgeleriyle anlatıyor. Dış politika, abd ve ortadoğu konularında analizler içeriyor. Konular biraz dağınık ve akıcı olmasa da bu konulara meraklıysanız bu kitaptan öğreneceğiniz çok şey var.

Birsen Erol, Oltadaki Balık Türkiye'yi inceledi.
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

90'lı yıllarda felsefe öğretmenimin derste yüksek sesle ve sırayla isteyenlere okuturdu. Böyle tanıştım, hemen kitapçıdan alıp okumuştum. O yaşımda bile çok etkilemiştim. Tarih ve siyasetin önem ve ilişkisinin bilinmesine rağmen bir kere daha gözümüze sokan, yaşananların ve yaşanacakların neler olduğunu söyleyen, farkındalık artırıp birikim kazandıran bir kitap. Ayni duyguyu Cengiz Özakinci'nin kitaplarinda da yaşarım. Popüler bir deyimle ifade edersek 'değişen konjonktür' dense bile bir şeylerin aslinda temelde hep aynı durumlardan yola çıktığını bir kere daha anlamak için tekrar okumak istediğim kitap.

MEHMET YILDIRIM, Oltadaki Balık Türkiye'yi inceledi.
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

M.Emin Değer'e bu eser için teşekkürler az olur. Yayınevinden ricam bu kitabı biraz daha sadeleştirerek tekrar ele almaları konusunda olacak.Türk toplumu gibi az okuyan bir kültüre sahip olmamız nedeniyle kitabı inceltmekte fayda var diye düşünüyorum.Ülkesini seven herkes bu kitabı okumalı ve okuttur malı dır.Hatta sponsor firmalar bu kitabı ücretsiz dağıtarak halkı bilinçlendirmelidir.1947 sonrasını çok güzel anlatmış.Günümüzde de zaten benzer dolaplar dönüyor.Değişen birşey yok maalesef.

Özellikle kitap'ta ülkemizi yerle bir eden truman doktrini ve 12 temmuz 1947 tarihinde İsmet İNÖNÜ tarafından imzalanan Amerikan Yardım Anlaşmasıyla Amerikanın Orta doğuda ki petrollerinin bekçisi haline geliyoruz. Atatürk'ün Kurtuluş savaşı ile başlayan ve ekonomik kalkınmayla devam eden yükselişi maalesef İsmet İnönü tarafından 1947 tarihinde noktalanıyor. Amerikan siyasetinin dışına çıkan liderlere karşı darbeler tezgahlanıyor ve ayakları kaydırılıyor. Amerika'dan icazet alınmadan ve tavizler verilmeden hiçbir siyasetçi lider olamıyor bu ülkede. Okuyun ve okutun... Akıcı bir kitap, sıkılmadan okuyacaksınız. Yakın tarihe ışık tutan bir kitap. Kitabı okuduğunuzda neden Uğur MUMCU, Necip HABLEMİTOĞLU gibi aydınların öldürüldüğünü ve Isparta'ya uçakla giden değerli bilim adamlarının yok edildiğini belki daha iyi anlarız. Son söz Amerikan başkanı Johnson dan uyarı mektubunu alan İsmet İNÖNÜ her şeyin farkına varıyor ama iş işten geçmiş oluyor. Hala 1947 de Amerikan yardımlarını kabul eden bu ülkenin yüzü gülmüyor, nice insanlarımızın içi kan ağlıyor. Silkelenip kendimize gelmek dileklerimle...

nejla güldalı, Oltadaki Balık Türkiye'yi inceledi.
 04 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

İçinde yaşadığın dünyayı değerlendirmek adına, Türkiye’nin geçmişini ve bugününü analiz edebilmek adına, tam bağımsızlık için dökülen kanların ve yapmış olduğumuz kurtuluş savaşının, emperyalist ellerde ve hoyratça boşa çıkarılışını görmek adına okumalısınız.

Bu kitap üzerine üniversitelerde dersler verilmeli, konferanslar düzenlenmeli. Yakın tarihimize yönelik, özellikle 1940'lardan sonrasına dair, Türkiye-ABD ilişkilerinin tüm ağları, analizi, etki ve tepkileri, nedenleri ve sonuçları, günümüze kadar dokunacak biçimde, tamamen belgelere dayalı olarak anlatılmış. Üstelik birçok yabancı kitaptan da alıntılar paylaşılmış, böylece 'Amerikan Oyunları'nın sadece birer komplo teorisi olmadığı, bizzat kendi vatandaşları tarafından da ortaya çıkarılmış. Her gencin 'anlayarak', 'özenerek' okuması gereken bir başucu kitabı.

Gökçe yankaya, Oltadaki Balık Türkiye'yi inceledi.
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oltada ki Balık Türkiye kitabı, Türkiye'de çözümleyemediğimiz, anlayamadığımız, çıkmaza girdiğimiz anlar da bir çok cevap bulacağımız bir başucu kitabıdır. Mutlaka her insanın okuması gerekir sadece Türkiye'nin değil bütün dünya vatandaşlarına da hitap eden bilgi küpü bu kitap bizi karanlık gelecekten kurtaracak paroladır. Tanıdığım tanımadığım herkese tüm içtenliğimle tavsiye ederim. İyi okumalar

Özgen, Oltadaki Balık Türkiye'yi inceledi.
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bu kitabi okuyunca bir universite bitirmis gibi olacaksiniz" yorumu uzerine cok merak ederek okudugum bir kitap. Bir kitaptan bu kadar cok bilgi ogrenilebilecegini bilmezdim. Oltaya takilmis Turkiye'nin bugunlere nasil geldigini gozler onune seren, gecmisten ders cikarip gelecege dair yon cizebilmek icin mutlaka okunmasi gereken bir kitap.

Rojbin, Oltadaki Balık Türkiye'yi inceledi.
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

rockefeller'in einshower'e yazdığı Türkiye'yi tanımlama mektubu. Şu günlerde Türkiye üzerinde oynana oyunları anlayabilmemize yardımcı olabilecek bir kitap. Tavsiye ediyorum kesinlikle

Bütün İncelemeleri Göster