1000Kitap Logosu
Mehmet Faruk Bayraktar
Mehmet Faruk Bayraktar
Mehmet Faruk Bayraktar

Mehmet Faruk Bayraktar

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
16 Kişi
50
Okunma
2
Beğeni
625
Gösterim
Unvan
Prof. Dr.
Doğum
Bolu, 1951
Yaşamı
1951 yılında Bolu Gerede’de doğdu. 1970’de Düzce İmam-Hatip Okulu’nu, 1974’te İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü bitirdi. Safranbolu ve Manavgat’ta öğretmen olarak çalıştı. Fakültemizdeki görevine Yüksek İslâm Enstitüsü döneminde 1977 yılında asistan olarak başladı. 1983 yılında M.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “İslâm Eğitiminde Öğretmen-Öğrenci Münasebetleri” adlı çalışmasıyla doktor oldu. 1991’de doçent, 1997’de profesör oldu. Fakültemizde çeşitli dönemlerde dekan yardımcılığı görevinde bulundu. Bayraktar, “İslam Eğitiminde Öğretmen Öğrenci Münasebetleri, Eğitim Kurumu Olarak Kur’an Kursları Üzerine Bir Araştırma, Türkiye’de Vaizlik (Tarihçesi ve Problemleri), İbn Cemaa’dan Öğretmen ve Öğrencilere Öğütler” gibi eserlerin sahibidir.
N. E. A.
İslam Eğitiminde Öğretmen-Öğrenci Münasebetleri'ni inceledi.
319 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çok beğenerek okuduğum bir eser oldu. Kitabın dizaynı çok yerinde. Önce öğretim ve eğitim nedir? Sorusunun cevabını çok güzel bir şekilde veriyor. Başlık altında dünyadaki eğitim sistemlerine değindikten sonra islami eğitim tarzına yani terbiyeye geliyor. İlk ve tek eğitimci Rab isminin sahibi Allahın kurandaki eğitim metodları ile İslamın son muallimi ki kendisi ben öğretmen olarak gönderildim buyurmuştu Efendimizin öğretim ve eğitim metodlarını başlık altında işliyor. Sonra öğretmen nasıl olmalıdır? Öğrenci nasıl olmalıdır? Kitap sona eriyor. Nerde ve nasıl olursa olsun her eğitimcinin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü fıtratımız İslama uygun ve ancak İslama göre düzgün insan yetiştirebiliriz.
4
Şeyma Nur Gezen
İbn Cemaa'dan Öğretmen ve Öğrencilere Öğütler'i inceledi.
141 syf.
·
3 günde
Yine yeniden beklediğimiz gibi çıkmayan bir kitap. Eserin kendisi sanırken, eser hakkında incelemeymiş ya. Eserin aslı, Marifet yayınlarından "İslam Geleneğinde Öğretmen Öğrenci Eğitim Öğretim Adabı" ismiyle çıkmış. İbn Cemaa hakkımda bilgi verildikten sonra, eseri 5 başlık altında değerlendirmiş. 4.başlıkta "Kitap Satın Alma ve Yazma İle İlgili Eserler" kısmında satın alınacak kitabın muhteva ve sayfa kontrolü yapılması gerektiğini söylüyor(s. 106) ki kulağıma küpe yapayım bu kısmı. :)) Öğretmenin davranışları hususunda öyle tespitleri var ki İbn Cemaa'nın okurken, eğitimciler olarak sadece bunu anlasak bu gün, böyle olur muydu işler dedim.