1000Kitap Logosu
Mehmet Işık
Mehmet Işık
Mehmet Işık

Mehmet Işık

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
132 Kişi
369
Okunma
15
Beğeni
1.465
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Kahramanmaraş, Türkiye, 1982
Yaşamı
1982 Kahramanmaraş doğumlu olan yazar Mehmet Işık ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 2000 yılında ODTÜ'deki eğitimini yarıda bırakıp bir yıl sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdi. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinde çift ana dal programından yararlanarak Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. 2005 yılında dereceyle mezun oldu.Yazar aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde eğitim bilimleri alanında mastır yaptı. Şu anda özel bir eğitim kurumunda Tarih Dersleri vermektedir. Yazarın akademik olarak hazırladığı ÖSS ve OKS sınavlarıyla ilgili eserleri bulunmaktadır. Yazar birçok dergi ve gazeteye LGS-SBS yayınları hazırlamaktadır. Yazarın tarihi araştırmalara dayalı eserleri bulunmaktadır. Bu eserler şunlardır: Atatürk Ve Din 1915 Kanla Yazılan Çanakkale Destanı Atatürk'ü Atatürk Yapan Neydi? Kaderin Yeniden Yazıldığı Yer Çanakkale Türklerin Kültür Kökeni Ve Etnik Yapısı Türkiye'nin Karanlık Penceresi
Nurhan Işkın
Atatürk Dinsiz Mi?'i inceledi.
88 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Eser bir çok kaynaktan yararlanılarak kaleme alınmış, kısa olması dışında Mustafa Kemal Atatürk'ü yakından tanımamıza sebep olacak niteliklere sahip... Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve dünyadaki bir çok insanın hayran olduğu devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı hakkında yerli ve yabancı kaynaklar ile beraber, yakın çevresindeki insanların onun hakkındaki görüşleri ile beraber kendi el yazmalarından da faydalanılarak yazılmış olan bu kitap, bilmediğim bir çok detayı net ve anlaşılır bir şekilde önüme serdi... Atatürk, ülkemizde belki de en çok haksızlığa uğramış olan liderdir.Onu anlamaya çalışmaktan ziyade, sevenleri kendince, sevmeyenleri de yine kendilerince onun kişiliğine zarar vermişlerdir. Oysa o bu memleketi küllerinin arasından yeniden inşa etmiştir. İster inançlı olsun ister olmasın o bu ülkenin kurucusudur. Yaptığı inkılaplar ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, o bu millete ve bu topraklara herkesten daha çok değer vermiştir... Eser, Atatürk'ün inançlı olduğunu cuma namazlarına ve özellikle Kuran dinletilerine çok değer verdiğini kaynaklara dayandırarak yazıyor... 1908 yılında Mason localarını ziyaret ettiği ve 1925 yılında kendisine fahri başkanlık sunulduğunu onları takip edip kapattırdığı da detaylı bir şekilde anlatılmış... İncelememi, Atatürk'ün sözleri ile bitirmek istiyorum ve onu saygı ve rahmetle anıyorum.. " İnsan yaşayışını düzenleyen temel kurallar hepimizce bilindiği üzere yüce Kur'an'daki yazılı buyruklardır. İnsanlara doğruluğun özünü vermiş olan dinimiz son dindir. Kusursuz ve en mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa ve gerçeklere uygun düşmemiş olsaydı, bununla diğer tabiat kanunları arasında çelişki olması gerekirdi. Çünkü bütün bu mevcut kanunları yapan Allah'tır."
Atatürk Dinsiz Mi?
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
41
248 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Enver Paşa
Hayal kurmak ile hayallerini hedef edinmek aynı şey midir? Hedeflerin zemini hayal midir? Hedefe ulaşınca hayaller kendini gizleyebilir mi? Peki, bu hayaller hedefe ulaşamadan bir ülkü hâline gelmişse hangi bedbaht onu gizleyebilir veya durdurabilir? Ya başkası için hayal kurmaya ne demeli? Mesela insanın sevdiklerinin içinde olduğu ama onların isteklerine uygun olup olmadığını bilmediği hayaller kurması doğru mu? Ya da olmayan bir vatan üzerine, simgeleri çizilmemiş bayrak adına hayal kurulabilir mi? Evet, eğer vatan aşkınız kalbinizden ve beyninizden güçlüyse bu hayalleri kurabilir, hatta bu uğurda düşmanın üzerine yalın kılıç koşarken şehit düşebilirsiniz. Bu saydığım şeyleri ülkü edinmiş, kraldan çok kralcı olanlara inat vatandan çok vatancı olmuş, bu uğurda kan akıtmaktan çekinmemiş, yeri gelince bu uğurda ölmesini de bilmiş bir komutan: "Şehid-i Âlâ Gaz-î Namdar Enver Paşa!” Yakın tarihimize çıplak gözlerle bakıldığında 1900’lü yılların hiç olmadığı kadar kişisel hırslar üzerine kurulmuş olduğu görülür, bunlar: Turancılar, İslamcılar, Osmanlıcılar… Peki, gayeleri neydi bu adamların? Neden öbek öbek fikrî akımlara hücum ediyorlardı? Çünkü çökmeyi meslek edinmiş bir imparatorluğu kurtarmak, o da olmadı ömrünü uzatmak vatan sevgisine iman etmiş her Türk’ün asli görevi sayılıyordu. Enver Paşa Arapların milliyetçilik akımına kapılmış olduklarını ve yakın bir gelecekte bizden kopacaklarını çok net bir şekilde görüyordu. Balkanlar’ın da elden çıkması bu işin tuzu biberi oldu. Enver Paşa Orta Asya’daki Türklerle birleşip Osmanlı’yı tüm Türklerin tek çatı altında birleştiği bir Turan İmparatorluğu’na evrimleştirmek istiyordu. Bu hayata geçirilmesi gereken önemli bir mefkûreydi ve Osmanlı da anca bu şekilde ayakta kalabilirdi. Osmanlı çeşitlerce dini, dili, ırkı içinde barındıran bir İmparatorluk değil, yalnız Türklerin oluşturduğu bir Turan olmalıydı. Fakat -açık konuşmak gerekirse- Enver Paşa’nın ayağına bağcık olan ama kendisinin de farkında olmadığı bir şey vardı: Fikirleri olgundu ama tecrübesi fikirlerine yetmeyecek kadar toydu. Bugün kimisi için hain, kimisi için zalim, kimisi için de vatan evladı olan Enver Paşa, tecrübesini planlarına dahil etmemesinin cezasını ağır bir şekilde ödeyecekti. Şahsi düşüncelerimi ifade ettikten sonra kısaca kitaba değinecek olursam: Osman Hoca üniversitede geçici olarak siyasi tarih dersine girer ve Enver Paşa’yı işleyeceklerini ifade eder. Herkesin konuyu araştırmasını, her hafta düzenli olarak Enver Paşa’nın bir yönünü tartışacaklarını öğrencilere bildirir. Kitabın içeriği hakkında okumayanların ilgisini kovmamak için daha fazla bilgi vermiyorum. Ancak Enver Paşa’ya ve yakın tarihe farklı bir pencereden bakmak isteyen herkese tavsiye ediyorum. Keyifli ve sorgulayıcı okumalar dilerim.
Enver Paşa
7.7/10
· 4 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
GK
Mihrimah Sultan'ı inceledi.
246 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Son büyük şenlik!.
Bir Sur-ı Hümayun’dan çok daha fazlası. Toplumsal ekonomik diplomatik etkileri. Çok ince çok hoş detaylar var. Meraklısına. (Şu an swissotelin olduğu yerde bulunan Bayıldım Köşkünden o şenliği ve Boğazı seyretmek isterdim.)
Mihrimah Sultan
6.0/10
· 44 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5