Mehmet Kara

Mehmet Kara

YazarÇevirmen
7.3/10
15 Kişi
·
40
Okunma
·
1
Beğeni
·
735
Gösterim
Allah, kula iki göz ve iki kulak verdi; biri ile bu dünyaya bakarsa, biri ile de ahirete bakmalıdır.


Bayat birdi kulka iki köz kulak
Biri dünya baksa biri ukbi bak.
Türk milletinin İslâm’ı kabul etmesinden bu yana, yazılan eserlere gelenek olarak besmeleyle başlanmıştır. Kutadgu Bilig’in asıl metni de böyle başlar. Allah, yaratıcı ve besleyicidir.
88 syf.
·3 günde·6/10
Kitap ( Yusuf Has Hacip ) Kutadgu bilig de geçen beyitlerin ayet ve hadislerle benzerlik gösterdiğini vurgulayıp açıklamalarla birlikte yön verilmiş..
128 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kutadgu Bilig beyitlerinin ayet ya da hadislerden etkilenmesi incelenmiş ancak bazı benzetmeler ya da açıklamalar zorlama olmuş.. Yusuf Has Hacib gerçekten bu şekilde düşünerek mi bu ifadeleri kullanmıştır sorusunu sorduğumuzda kesinlikle diyemeyeceğimiz çok fazla benzetme mevcut.. ayrıca genel açıklamalar da yüzeysel..yine de bir çırpıda okunuveren bir kitap olması okurlar için cazip olabilir..
248 syf.
·4 günde·6/10
Yazar Selim karakteri ile bir öğretmen kaleme almış ve bu öğretmenin öğrencileriyle arasında iletişimi gerek sınıfta gerek e mail yolunla nasıl gerçekleştiğini anlatmıştır. Yazar kitabında internetin zararlarından bahsederken yararlarında sayılamayacak kadar çok olduğundan bahsediyor. Facebook, youtube, Twitter, chat programları gibi sosyal paylaşım sitelerine dikkat edilmesini ve edilmediği taktirde ne gibi kötü sonuçların çıkabileceğini çeşitli ve çarpıcı örneklerle göstermiştir.
72 syf.
·Puan vermedi
Kitabı bir saatte bitirdim. Zaten kısacık bir hikaye. Ama hem tarih hem de imkansız bir aşk var kitapta. Kitap oldukça sürükleyici. Son İbni Sirac olan İbni Hamit’in atalarının ülkesine ziyaret etmesi ile başlıyor, hikaye. Orada yaşananlarla duygu yoğunluğu yaşıyor. Gezerken kayboluyor ve atalarını katleden ailenin soyundan gelen bir kız ile karşılaşıp ona aşık oluyor. Ama bu aşk oldukça imkansız. Kitap, tarihi hikaye sevenlere önerimdir. Ayrıca kitapta geçen yerlerin fotoğrafları olması hikayeyle bütünleşmiş.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kutadgu Bilig adlı manzum eserin özgün bir eser olup olmadığı ya da Çin, Hint, İran, Arap kültürlerinden esinlenip esinlenmediğine dair yerli ve yabancı yazar ve araştırmacıların görüşlerine yer vermesinin yanısıra; önemli beyitleri özgün biçimi ve günümüz Türkçesi ile ele alıp ayet ve hadislerle ilişkisini inceleyen bir çalışma.

Bu kitaptaki muhtelif görüşler ve Kutadgu Bilig'in Türklerin İslamiyet ile yeni tanıştığı bir dönemde yazıldığı göz önüne alındiginda, eserin özgün bir eser olduğu düşüncesi çok uzak gelmiyor. Kutadgu Bilig ile ilgili detaylı bir inceleme yapmaya yeterli zamanı olmayan ancak eser hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin kolayca ve çok kısa bir süre içinde okuyabileceği bir kitap.

Eser içeriği genel olarak birey bazında sahip olunması gereken özellikler ve kaçınılması gereken hal ve durumlar ile ilgili.

Ben elektronik kitap formatında iki saatten kısa bir sürede okudum ancak günümüz Türkçesine çevrilmiş beyitleri detaylı olarak inceleyecek olursanız bu süre uzayabilir.

Bu kitap, Yusuf Has Hacib'e ait olan Kutadgu Bilig adlı eserin ne kadar önemli olduğunu bana birkez daha hatırlattı ve bende şu düşünceyi uyandırdı; öyle veya böyle, millî hassasiyeti olan her okurun kitaplığında Kutadgu Bilig'e de yer verilmeli.
Sonuç olarak, gercekten dikkate değer bir çalışma olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Kara
Unvan:
Prof. Dr.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 40 okur okudu.
  • 33 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.