1000Kitap Logosu
Mehmet Özdemir
Mehmet Özdemir
Mehmet Özdemir

Mehmet Özdemir

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
25 Kişi
92
Okunma
5
Beğeni
769
Gösterim
Unvan
Türk Yazar, Edebiyat Öğretmeni
Doğum
Kaynarca, Sakarya, Türkiye, 1961
Yaşamı
1961 Sakarya - Kaynarca doğumlu. İlk ve orta okulu Adapazarı'nda, liseyi ise İstanbul Çapa Öğretmen Lisesi'nde okudu. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü'nden 1982'de mezun olduktan sonra, 1983 yılında Malatya Lisesi'nde edebiyat öğretmeni olarak göreve başladı. Askerliğini yedek subay olarak yaptı. Askerlik dönüşü, İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Türk Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda Yüksek Lisans yaptı.; Yahya Kemâl ve Nesirlerinde Eğitim konulu tez hazırladı. 1992 yılında Sakarya-Arifiye Lisesi'ne edebiyat öğretmeni olarak atandı. Bu okulda üç yıl, öğretmenlik görevi ile birlikte idarecilik de yaptıktan sonra, Sakarya Üniversitesi Rektörlük kadrosuna Türk Dili Okutmanı' olarak geçiş yaptı. 2001 yılında,; Divan Edebiyatı Tartışmaları 1902-1928 adlı tezini tamamlayarak Doktor unvanını aldı. Aynı yıl SAÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümüne Yrd.Doç.Dr. olarak atandı. Halen bu görevine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
SÜLEYMAN KÖKTEN
İslam Kültüründe Hoşgörü'ü inceledi.
200 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap 2008 yılında Almanya’nın muhtelif şehirlerinde Türkler ve Almanların katılımı ile gerçekleşen panelde sunulan 3 tebliğden oluşmakta. Bir arada yaşama, farklılıkları hoşgörüyle karşılamanın önemi gittikçe kendini daha bir hissettirdiği bu zamanlarda kitabı okumanın önemli olduğunu düşünüyorum. Kitabı okuyunca şunu diyebiliyoruz. “Bizim ufkumuz ne kadar daralmış, kadim bir medeniyetin çocukları olarak meselelere ne kadar sığ ve tahammülsüz bakıyoruz". Kitap insana bunu örnekler üzerinden epey hissettiriyor. Kitaptan alıntılanacak o kadar çok bölüm var ki en iyisi okuyucuyukitapla başbaşa bırakmak…. Kitap 3 aşamadan oluşuyor 1- İslamda din hürriyeti ve bir arada yaşama tecrübesinin ilk örnekleri ( Bu bölümde ayet ve peygamberimizin uygulamaları üzerinden örnekler verilerek konu oldukça doyurucu bir şekilde açıklanıyor 2- İslam ile batının ilk karşılaştığı yaşama tecrübesi : Endülüs örneği üzerinden farklı kültür ve milletler bir arada yaşamanın zengin bir tecrübesi ortaya konuyor 3- Teori ve pratiğiyle Türk- İslam kültüründe özellikle Osmanlı örneği üzerinden hoşgörü ve bir arada yaşama tecrübesi zengin bir şekilde ele alınıyor Kitabın arka kapak tanıtım yazısı Bir arada yaşama, farklılıkları hoşgörüyle karşılama ve daha da ileri bir merhale olmak üzere değişik etnik ve dini kökenlerle, kültürlerin sahipleriyle birlikte yaşama olgusunu toplumların zenginliği kabul etme konusu zamanımızda önemini gitgide daha da artırmaktadır. Türk-İslam toplumunun hayata bakışını etkileyen temel referans kaynaklarında ise bulanda bizleri cesaretlendiren, hatta üzerimize ciddi sorumluluklar yükleyen çok önemli prensipler ve uyulması gereken esaslar bulunmaktadır. Bu noktada şüphesiz çok daha önemlisi, bu esasların teoride kalmayıp, hem islam tarihinin geneli hemde onun ayrılmaz bir parçasını oluşturan milli tarihimizde yaşanılmış gerçekler olarak insanlığın geleceğine umutlu ufuklar açabilecek çok sayıda değişik örnekler halinde tezahür etmiş bulunmalarıdır. İşte elinizdeki bu küçük hacimli çalışmanın işlevi de bu noktada ortaya çıkmaktadır
İslam Kültüründe Hoşgörü
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Kahveeguzelii
Hedefteki Adam Sedat Peker'i inceledi.
310 syf.
·
1/10 puan
Kitapta ilgisi olmayan fazla konu var. Neden böyle gereksiz ayrıntılar ekledikleri hakkında bir fikrim olmasa da gereksizdi. Sedat Peker'e çok az yer verilmiş. O bilgilere internetten de ulaşabilirim. Paramın boşa gitmesine pişmanım ama olan oldu. Size kitabı önermem. Sedat Peker'i merak edenler internet sitelerinde kapsamlı bir araştırma yaparsa burada yazılanların hepsine ulaşabilirsiniz.
Hedefteki Adam Sedat Peker
OKUYACAKLARIMA EKLE
3