Mehmet Yaşar Kandemir Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir

Yazar 8,7/10 · 71 Oy · 27 kitap · 146 okunma ·  36 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

36 okur beğendi.
71 puanlama · 87 alıntı
0 haber · 2.029 gösterim
146 okur kitaplarını okudu.
121 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
17 okur kitaplarını şu anda okuyor.
5 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mehmet Yaşar Kandemir'in Biyografisi

1939′da Yozgat’ın İnceçayır köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, İmam-Hatip Okulu’nu Yozgat’ta okudu. 1964′te İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. Sivas İmam-Hatip Okulu’nda üç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’ne hadis asistanı oldu (1967). Mevzû Hadisler adlı öğretim üyeliği tezini tamamladı (1970). Aynı yıl Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü’ne atandı. Burada iki yıl hocalık yaptıktan sonra askere gitti ve yedek subaylığını Edirne’nin Lalapaşa kazasındaki hudut bölüğünde yaptı. Daha sonra İst. Yüksek İslâm Enstitüsü’ne tâyin edildi (1974). İÜ Edebiyat Fakültesi Şark Dilleri Bölümü’nde Kâdî İyâz ve Bugyetü’r-râid fî mâ fî hadîsi Ümmi Zer’ mine’l-fevâid adlı doktorasını tamamladı (1977). 1982 yılında MÜ İlâhiyat Fakültesi’nde yardımcı doçent, 1987′de doçent, 1991′de profesör unvanlarını aldı. 1999′da emekli oldu.

1984 yılından beri Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi’nde müellif redaktör olarak çalışmaktadır.

2005 yılından beri de Eyüp Sultan Camii’nde, her Pazar öğle namazından bir saat kadar önce Şifâ-i Şerif okumaktadır.

Mehmet Yaşar Kandemir'in Kitapları Kitap Ekle

19. Sevgi Peygamberi (Beni Seven Peygamberim)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Slh TRHL, bir alıntı ekledi.
13 Oca 10:30 · İnceledi · 9/10 puan

بسم الله الرحمن الرحيم
أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ
'' Şunu iyi bilin ki;
kalpler ancak Allah'ın zikriyle huzur bulur.''

Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 251 - ifav)Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 251 - ifav)
Slh TRHL, bir alıntı ekledi.
08 Şub 11:01 · İnceledi · 9/10 puan

بسم الله الرحمن الرحيم
إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ
''Allah katında en değerliniz, en müttaki ( TAKVA ) olanınızdır.''

Hucurat,13

Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 516 - İFAV)Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 516 - İFAV)
Slh TRHL, bir alıntı ekledi.
 04 Oca 22:09 · İnceledi · 9/10 puan

Hepim(n)ize Dua Niyetine
بسم الله الرحمن الرحيم
قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِيوَيَسِّرْ لِي أَمْرِيوَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِييَفْقَهُوا قَوْلِي
Hz.Musa Cenab-ı Hakk'tan vazifesini alınca şöyle dua ediyor;
1- Ey Rabbim! Gönlüme ferahlık ver.
2- İşimi kolaylaştır.
3- Dilimin bağını çöz,
4- Ki söylediklerimi anlasınlar.

Taha/25-28

Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 312 - İFAV)Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 312 - İFAV)
Slh TRHL, bir alıntı ekledi.
13 Oca 10:29 · İnceledi · 9/10 puan

بسم الله الرحمن الرحيم
لَهُ دَعْوَةُ الْحَقِّ وَالَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِهِ
'' Gerçek dua ve ibadet sadece Allah'a yapılır.''

Ra'd-14

Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 250 - İFAV)Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 250 - İFAV)
Slh TRHL, bir alıntı ekledi.
04 Oca 22:00 · İnceledi · 9/10 puan

Neden bir türlü İYİ ve KÖTÜ 'yü ayıramıyoruz;
Sebebi o kadar basit ki!
بسم الله الرحمن الرحيم
يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَاناً
''Ey İman Edenler!
Eğer Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız,
Allah size hak ( iyi ) ve batılı ( kötü ) birbirinden ayırdedici bir kabiliyet verir.

Enfal/29

Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 179 - İFAV)Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 179 - İFAV)
*falah *, bir alıntı ekledi.
16 May 16:56 · Kitabı okuyor · Beğendi

Türk erkeği karisina büyük bir değer verir ve ona karşı saygılı davranırdi.

Özlenen Gencin Örnek Ahlakı, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 70 - Tahlil yayınları)Özlenen Gencin Örnek Ahlakı, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 70 - Tahlil yayınları)
Slh TRHL, bir alıntı ekledi.
13 Oca 10:10 · İnceledi · 9/10 puan

بسم الله الرحمن الرحيم
عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ الْكَبِيرُ الْمُتَعَالِ
'' O gaybı da bilir , akıl ve duyularla kavranan şeyleri de.
O ululardan ulu ,yücelerden yücedir.''

Ra'd-9

Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 249 - İFAV)Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 249 - İFAV)
Slh TRHL, bir alıntı ekledi.
13 Oca 11:15 · İnceledi · 9/10 puan

Levh-i Mahfuz
بسم الله الرحمن الرحيم
يَمْحُو اللّهُ مَا يَشَاء وَيُثْبِتُ
'' Allah dilediği hükmü siler, dilediğini bırakır.

Ra'd-39

Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 253 - İFAV)Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 253 - İFAV)
*falah *, bir alıntı ekledi.
18 May 01:41 · Kitabı okuyor · Beğendi

Şüphesiz Allah sizin yüzlerinize ve mallariniza değil kalplerinize ve amellerinize bakar.

Özlenen Gencin Örnek Ahlakı, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 105 - Tahlil yayınları ( Muslim ,birr 34))Özlenen Gencin Örnek Ahlakı, Mehmet Yaşar Kandemir (Sayfa 105 - Tahlil yayınları ( Muslim ,birr 34))
Şeyma, bir alıntı ekledi.
14 Nis 22:22

"Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi hakikatten bir daha saptırma!"

Âl-i İmran 3/8

Peygamberimin Sevdiği Müslüman, Mehmet Yaşar KandemirPeygamberimin Sevdiği Müslüman, Mehmet Yaşar Kandemir
Bütün Alıntıları Göster

Mehmet Yaşar Kandemir kitap incelemeleri

sueda reyyan, Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali'yi inceledi.
 15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 211 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kuran-ı Kerim hakkında kapsamlı, ilmi ya da ayrıntılı bir inceleme yapabilecek değilim, sadece belki de Kuran’ı yaşama ve anlama yolunda aynı yolun yolcuları ile hasbihal edip, okuma sürecinde düşündüklerimi paylaşmak niyetim.

Kuran-ı Kerim rehberliğinde yaşamaya başladığı ilk yıllarda; her inanan müslümanın kendince Kuran ayetlerini tefekkür edip notlar aldığı, şahsi Kuran günlüklerinin olduğunu düşünürmüş Münib Engin Noyan. Kuran Günlüğü isimli kitabının satırlarını çizerken kendimce planlar yapmıştım Kuran okumalarım adına. Yaklaşık 10-15 yıl önce…

İtiraf etmem gerekir ki, ben ilk defa Kuran Mealini tam olarak bu yaşımda bitirdim. Okul, sınavlar, iş, evlilik, çocuk, nöbetler, kararlar, pişmanlıklar, yıldönümleri, kutlamalar, hastalıklar, başarılar, hüsranlar, fotoğraflar….Evet kararımdan 15 yıl geçmiş!!!!

VE kendi Kuran Günlüğü’mün ilk sayfasına kocaman harflerle ilk not ettiğim ayet :
ANKEBÛT-64: Bu dünya hayatı bir eğlence ve oyundan başka birşey değildir. Âhiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı!!!

Karar verdim bu Ramazan ayında Kuran mealini bitireceğim diye. Kendi kısıtlı aklımla planlar yaptım. Masamı boşalttım, bembeyaz defterim, en sevdiğim kalemim. Not kağıtlarım. Dünyanın sükut ettiği ve Kuran-ı Kerim’in de OKUMAYI tavsiye ettiği gece saatlerini -sahura kadar- okumaya ayırdım. Kendimce hayaller kurdum ‘’Yürüyen Kuran’’ olma yolunda . Önce ayeti okuyacak, sonra tüm gün tefekkür edip, ameli hayatıma geçirecektim. Sureleri iniş sırasına göre, önce mealini sonra Arapçasını takip ederek okumaya başladım. Arapça kelimelere yakınlığım da vardı biraz. Ama olmadı. Mealdeki açıklamalar zihnimdeki kelimelerin sınırlarını pekiştirdi sanki ve ben Arapça okurken o manevi lezzeti alamadım. Sonrasında hiç bir şey düşünmeden, hiçbir hesabın bu kelamın nurunu perdelemesine izin vermeden teslimiyetle Arapçasını okudum, sonra mealini. Gene eksikti sanki. Olması gereken meal değil de tefsir kuşkusuz…. (Tefsir önerileri olan okurlar paylaşırsa çok sevinirim:)

Mantıken aldığım kararlardan biri de, bilimle ilgili ayet açıklamalarını hızlı geçmekti. Sanki imanla ilgili tüm basamakları aşmışım da geriye uyulacak farz ve kurallar kalmış. Vakit de kısıtlı…. Bilinç altı bu gibi ayetleri kıyasen daha hızlı geçerken bir de baktım ki Kuran’ın büyük kısmı bu sorgulamalar. Gökyüzünü tefekkür etmez misiniz? Ayı? Semayı? Yeryüzünü? Deveyi? Balarısını? Denizlerde yüzen gemileri?? Örümceği??… Ta ki -karadelikle- ilgili ayete kadar. O ayette durdum. Beynim durdu. Hazmetmek için 2 gün hiç elime alamadım. Ve yanlış yapıyorum dedim. Birkaç akşam iftar dönüşünde ayetin ifadesiyle - gökyüzünün süsü olan- yıldızlara ( görebildiğim kadar) ve AY’ a baktım. Sonra alışkanlık oldu AY a bakmak. Namaz kılmak gibi?? Kalbim bile farklı attı yemin ederim. ‘İman edip güzel amel işleyenler’ diye hep peşi sıra zikredilmiş ya ayetlerde. Amelin dereceleri varsa, imanın da dereceleri var ki, imanı artıran da tefekkürse hep eksik okumuşum ben:(

Dün aldatmaca dünyanın medeni yeni tapınakları olan alışveriş merkezinde can havliyle oyalanıp, alışveriş yaparken; küçük fosforlu oyuncak yıldızlar ve ay gördüm rafta çocuklar için..Semanın süsleri yapmacık da olsa zihinlerini süslesinler biraz diye yapıştırdım odalarının tavanına. Bir de teleskop ekledim alınacaklar listeme:)
…..
İlk günlerde inanılmaz huzur…Nebül almış KOAH hastası gibi, soluduğum hava bile açıldı, açıldı… Not üstüne notlar..

Buzdolabına yapıştırdığım ….’’ Ve o gün nimetlerden sorguya çekileceksiniz!’’ Tekasür -8 ayeti…

Sınava hazırlandığım kitaplarımla dolu masamın karşısına astığım…- ‘’ALAK-5 İnsana bilmediklerini öğreten O’dur!’’ ayeti…-

Yatağımın yanındaki duvara yapıştırdığım sabah akşam göreceğim- ‘’ Eyvah’’ der…Keşke bu hayat için bir hazırlık yapsaydım!’’ Fecr-24 ayeti…-

Sonra fark ettim ki ne çok tekrar. Geçmiş kavimlerin akıbeti ve kıssası o kadar çok tekrar ediliyor ki.. Neredeyse her surede hatta benzer ayetlerle. En çok zikredileni de FİRAVUNN!!! Sonra korktum aynı kelamı ezber eden, ‘’Benim kim olduğumu biliyor musun?’’ zikrini tekrar edip, gönlünde ilahlığını ilan etmiş ahirzaman firavunlarından. ‘’ BANA bütün servetim benim bilgim sayesinde verildi! ’’ deyip de BİR verenin olduğunu kabul ederken enaniyet putuyla kafirlerden yazılan KARUN’ un kıssasını okurken, ‘’benim sayemde’’ diye bağıran nefsimden korktum…

Sonra gönlüme su serpildi, ferahladım. Çok tekrarlardan biri de Ahiret terazisinde kimseye zerre haksızlığın yapılmayacağı idi. Hardal tanesi diyor ya …Merak ettim baktım google görsellerden hardal tanesine. Zerre şer zerre iyiliğin karşılığının verileceği sözünden daha büyük söz var mı ki insanlık için?? Sadece bu vaad bile benim ruhuma yetti ahiret inancı için. Ve tekrarlıyor defalarca ’’ sinelerinizde saklı olanı BİLİR’’ diye. Etrafındaki insancıklara feryat figan derdini anlatamazken, gönlündekini, dile dökülmeden bilen…Ne güzel yakınlık Rabbim…

Bir de ahiret sahneleri!!! Eyvahhh diyen hüsran ehli. Nasıl bir tasvir o pişmanlık anını. Tüm cezalardan evladır bence o anki hissiyat. Ceza tasvirinden öte pişmanlık ifadelerinde kaldım, cehenneme geçemedim desem??

Bir de sevinenler güruhu.. Defteri sağdan verilenler.. Allah’ ın selamının gönderildiği.. Esenlik ehli…Ve ne de çok geçiyor altından ırmaklar akan cennet tasvirleri…

Namazın ardından zekat … Namaz devamında zekat..namaz zekat , namaz zekat…Ben zekatı ne kadar küçük görmüşüm ki? Ayette bile peş peşe ve her surede.
Ve sadece namaz değil.. DOSDOĞRU namaz kılanlar … namazını DOSDOĞRU eda edenler… kıldığı namazdan habersizler???..

Sabırda ve merhamette yarışanlar…

Çokça şükredip çokça sabredenlere açılacak olan Kuran’ın hikmetleri??..

Ne çok zulüm kelimesi…Farklı anlamları da var muhtemel?? Kula zulüm, yaratılana zulüm, hakikatlere zulüm??

Veeeee … Sahih mi bilmiyorum bir hadisinde Efendimiz (sav) diyor ya ‘’ Herşeyin bir arusu (süsü) vardır, Kuran’ın süsü de Rahman Suresidir . ’’ İşte gönlümün Suresi de Rahman Suresi galiba..:)
‘’Rabbinizin nimetlerinden hangi birini inkar edersiniz??’’ hitabıyla nimetleri düşünürken kaybolursunuz başka alemlerde o güzelim okunuşuyla… Ben dinlerken bile heyecanlanıyorum bu kadar nimetlerin muhatabı olarak...

Ama sonra… Asrın salgını, tedavisi zor ülfet hastalığı geldi yapıştı algılarıma. Oyun ve aldatmaca olan dünya peşimde dört nala. Malum mantıken bu Ramazanda bitirmem lazım MEALİ… Ayetler sadece okuma düzeyine indi dünyamda…Seneler içinde inen Kuran-ı Kerim’i bir ayda anlamaya çalışma ukalalığında deryada boğuldum :( Bu sefer yeni kararlar aldım. Yavaş yavaş, sindire sindire -ama devamlı- Kuran Tefsiri okumaya…Bir on beş yıl daha geçmez inşallah.

Bitirirken belki de Kuran-ı Kerim’in indiği Kadir gecesidir bu gece ve duam kabul olur. Efendimizin (sav) duasıyla bitirsem; ‘’ RABBİM Kuran’ı kalbimizin baharı eyle’’…

AMİN..

Es-Selam...!
İFAV tarafından iki cilt halinde çıkarılan Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an'ı Kerim mealinin tek cilde indirilmiş hali..
Bahsettiğim iki ciltlik mealde hemen hemen her ayetin dipnotunda, o ayetle ilgili bağlantılı başka ayetlere geniş bir şekilde yer verilmişken, bu mealde maalesef kısıtlı bir şekilde ayet ve hadislere yer verilmiş.
Bu yüzden 2 ciltlik meali tavsiye ediyorum:))
Türedi meallerin fazla olduğu şu ortamda ise çok güzel bir çalışma ortaya çıkmış, ayetlerin açıklaması anlaşılır ve paylaşılan hadislerin hepsinin kaynağı sahih bir şekilde yazılmış.
Bu kapsamda bugünlerde yeni farklı bir meal almak istiyorum diyenlere tavsiye ediyorum.
Bir de İFAV ( Marmara İlahiyat ) Yayınları gerçekten kaliteli bu noktada..
Çalışmalarını büyük bir zevkle takip ediyorum.
Rabbim ruhumuzu Kur'an ayetleri ile diriltsin her daim..
Keyifli Okumalar.

Hepimizin bildiği gibi piyasada pek çok meal çalışması yapılmaktadır.
Her bir mealin üstün özellikleri olduğu gibi, kaçınılmaz olarak eksiklikler de olabilmektedir.
En büyük eksikliklerin başında da mealin yanında destekleyici hadis-i şerifler ihmal edilmektedir.
İşte bu noktada Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an meali geniş bir çerçevede;
hem ayetleri ,ilgili ayetler bağlamında açıklamış, hem de hadis-i şeriflere kaynaklarıyla birlikte yer vermiştir.
Özellikle İlahiyat-İslami İlimler veya hadislerle açıklamalı meal konusunda güzel bir çalışma okumak istiyorum diyenlere şiddetle tavsiye edilir.
Yalnız bu çalışmanın tek cilt şeklinde basımı da var ama siz iki ciltlik çalışmayı tercih edin:))
Selametle..

Şaşkan#, Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Meali'yi inceledi.
13 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Eşimin hediyesi olan, bu ,hadislerle destekli meal çalışmasıyla geçen yıl tanıştım .Kursumuz da öğrencilerimle birlikte, ek öğretim programında 2 cildi de okuyup inceledik.Kur'an ayetlerini anlamada hadislere müracaat etmek isteyenlerin faydalanabilecekleri bir eser.Ayetlerin hadislerle yorumunu öğrenmek isteyenler için çok kıymetli bir çalışma olmuş.Eserde Kur'an ayetleri :akıcı, sade anlaşılır bir üslupla; kısa ve öz bir biçimde açıklanmıştır .

Ekrem Özkara, Allahı Arayan Çocuk'u inceledi.
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

" Allahı Arayan Çocuk " Dinim Serisi adı altında büyük bir özenle hazırlanan ve ilköğretim çağındaki çocuklarımıza Allah'ı ,Peygamberimizi ve
dinimizi öğretmeyi - sevdirmeyi amaç edinilerek hazırlanan bir kitaplardan bir tanesi olup,tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Özge, Elhamdülillah Müslümanım'ı inceledi.
20 Mar 20:47 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Elhamdülillah bitti Bir kitap ancak bu kadar zarif, naif hissettirebilirdi. Müslümanlığın temellerini imani, ahlaki boyutta ele alıp her konuya o kadar güzel açıklama getirilmiş ki.. İman esaslarından, ilmihal bilgilerine, ahlaki değerlerimizden, Efendimizin dualarına kadar ele alınmış konular, geniş bir yelpazesi var yani. Demem o ki , mutlaka ama mutlaka okuyun ,kalınlığı göz korkutmasın sayfaların nasıl ilerlediğini anlamayacaksınız bile. Acizane tavsiyemdir efenim :)

Ekrem Özkara, Peygamberimi Öğreniyorum'u inceledi.
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Peygamberimi Seviyorum " Dinim Serisi adı altında büyük bir özenle hazırlanan ve ilköğretim çağındaki çocuklarımıza Allah'ı ,Peygamberimizi ve
dinimizi öğretmeyi - sevdirmeyi amaç edinilerek hazırlanan bir kitaplardan bir tanesi olup,tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Merve Eskin, Mutlu Bir Yuva İçin'i inceledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Peygamber efendimizin (صلى الله عليه وسلم) hayatından yola çıkarak bir müslümanın evliliğinde nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılmış. Dili çok sade herkesin okuyacağı bir seviyede. Sayfa sayısının çok olduğuna bakmayın çok kısa sürede akıp gidiyor sıkmıyor.

Yazarın Kitap Ayracı, Hayatımıza Peygamber Modeli'yi inceledi.
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Efendimizin (s.a.v) hayatını kısa bir şekilde aktaran nadide bir eser . Ama okurken huzur bulacağınızı da ümit ediyorum. Tavsiye edebileceğim bir kitap olmakla beraber Efendimizi anlatan başka kitaplarda okunmalı diye düşünüyorum.

Yar, Elhamdülillah Müslümanım'ı inceledi.
09 Oca 14:26 · 8/10 puan

Sohbet tarzında güzel akıcı bir kitap sıkılmadan okunacak niteliklere sahip
Hocamıza Allah sağlık afiyet versin daha nice eserlerini okumayı nasip etsin inşallah

Bütün İncelemeleri Göster