Mehmet Zaman Saçlıoğlu

Mehmet Zaman Saçlıoğlu

YazarDerleyen
8.5/10
102 Kişi
·
344
Okunma
·
3
Beğeni
·
1313
Gösterim
Adı:
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Unvan:
Türk Öykücü ve Şair
Doğum:
Bursa, 23 Şubat 1955
Rükzan Hanım ile Anayasa Mahkemesi üyesi Nahit Saçlıoğlu’nun oğlu. 23 Şubat 1955′te Bursa’da doğdu. Mimar Kemal İlkokulu, TED Ankara Koleji ve Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Sanatları Bölümünü bitirdi. 1977-81 Ege Üniversitesi’nde asistanlık, 1981’den sonra M.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1996’da profesör oldu. Belçika’da (Royal Academy of Gent) ve Avustralya’da (Wollongong University) kısa sürelerle konuk öğretim üyeliğinde bulundu. İlk şiir kitabı Günden Önce Yazko yayınlarından çıktı (1985). Yazko, Türk Dili, Düşün, Broy, Varlık, Türk Dili Dergisi, Gösteri, Milliyet Sanat, Atika, Yaşasın Edebiyat, Adam Öykü, Sıcak Nal, Eşik Cini, Dünyanın Öyküsü, Notos, Dünden Bugünden Edebiyat gibi dergilerde şiirleriyle, öyküleriyle ve yazılarıyla göründü. Yedi öyküden oluşan dosyasıyla 1993’te Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, yayımlanmamış öykü dalında Vüs’at O Bener’le paylaştı. Bu öykülerin de içinde bulunduğu Yaz Evi adlı kitabıyla (1994) Sait Faik Hikaye Armağanı’na layık görüldü. Topaç adlı öyküsüyle Haldun Taner Öykü Ödülü’nde 1. oldu (1998). 2007 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden emekli oldu. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü başkanlığını sürdürmektedir.

Evlidir, bir kızı (Ekin Saçlıoğlu) vardır.
Örneğin otuz yaşlarında bir adam annesiyle birlikte geliyor; hastaneye ve adama ne şikâyeti olduğunu soruyorsun, anne anne anlatmaya başlıyor. Anlıyorsunuz ki adama müthiş bir baskı var.
“Aralık 2003 ne çok olayı bağrında getirdi. Hükümet bir milyon çocuğun Kuran kurslarında eğitim görmesi için kararlar alıyor. Düşünebiliyor musunuz, binlerce kız çocuğu, başını örtmüş; yine binlerce erkek çocuğu, kafasında beyaz dantel takkelerle, orada burada, camide, okulda, sokaklarda, bir tiyatro sahnesi gibi gidip geliyor. Bu görüntüler ve bu içeriklerle mi gireceğiz AB’ye? Çocuklarımızın, gençlerimizin üzerinden siyaset yapmaktan ne zaman vazgeçeceğiz? Bu soruyu hepimiz sormalıyız.”
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 479 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17.baskı, 2019.
“Çok hoş bir anımı anlatayım. Yıllar öncesinde Kâğıthane’deki bir halk eğitim merkezindeki çalışmalarımızda makine nakışı öğrenmeye gelen kadınlar vardı. Bunların çoğu çarşaflıydı, hâlâ da bir kısmı öyle. Onlarla gidip sohbet ediyoruz, eğitim veriyoruz, gidip saçlarını benim gibi kısacık kestiriyorlarmış, örnek alıp, benzemek duygusuyla ama bunlar çarşafın içinde geziyorlar. Hiç önemi yok, demek ki bunların beyinleri aydınlanmış durumda.”
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 313 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17.baskı, 2019
“Sokak çocukları Türkiye’nin çok önemli bir sorunu. İsteseydik, son yıllarda bu konuda daha başarılı olabilirdik. Ne yazık ki Türkiye’nin bir hastalığı var, bu da ortak, eşgüdümlü bir şey yapamamak. Kurumların birbirleriyle iletişime girememe sorunlarından kaynaklanıyor. Ben üstüm, sen astsın; ben yapayım, sen yardımcı ol gibi davranışlar içerisinde olunması işleri bozuyor.”
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 319 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17.basım, 2019.
“Parası olan, sağlık hizmetini özel hastanelerde, otel odası gibi odalarda en iyi profesörlerden alırken güneydoğuda hekim bulunamazsa, hastanede ilaç yoksa, hastalar köyden hastaneye giderken yolda ölüyorsa sağlık hizmetinden nasıl söz ederiz?”
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 415 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17.baskı, 2019.
Saniyeleri kaldırırsanız dakikalar, dakikaları kaldırırsanız saatler, saatleri kaldırırsanız günler, sonra haftalar, aylar ve yıllar kalır. Yılları da kaldırın. Ömürlerden başka ne kalır?
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
“Yazık ki toplumumuz bu konularda duyarlılığını yitirdi. O coplanan insanlar ancak bizim yakınlarımız olduğunda acı duyuyoruz. Bir yakınımız travesti olduğunda o zaman anlıyoruz travestilerin sorunlarını. Ya da kalıcı bir biçimde sakatlanırsak özürlülerin dünyasını ve bizim dünyamızdan nasıl dışlanmış gibi yaşadıklarını anlıyoruz.”
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 412 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17.baskı, 2019.
“Bu ülke beni eğitti, okuttu ve bir noktaya getirdi. Bir Türk kadını olarak yurtiçinde ve yurtdışında onurlu bir konuma gelebildim. Eşitliği, başarıyı yaşadım, gerek hekim ve akademisyen olarak, gerek sivil toplum örgütlerinde bulunarak. Bu, benim üzerimde bir borç, bu borcumu ödemem lazım. Bizim gibi sivil toplum örgütlerindeki insanlar, yurttaşlık ödevlerinin parçası olarak görüyorlar toplumsal projelere ve sivil toplum örgütlerine katılımı. Bu çalışmaları herkes yapmak istiyor, bunların çok azı, bana ne diyen insanlar ama bana ne diyen ya da köşesinde oturan insanların da bin tane mazeretleri var, öyle alışmışlar.”
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 318 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17.basım, 2019.
“Aşk ile evlilik farklı şeyler ve genellikle bir arada olamıyorlar. Âşık olmak insanın içinden gelen bir duygu. Bu duygu platonik olarak da yaşanabilir. Hiçbir cinsel ya da fiziksel ilişki olmadan da yaşanabilir. Mektup aşkları böyledir örneğin. Benim böyle ölümsüz, büyük gençlik aşklarım var. Hep süreceğinden eminim. Birlikte olmasanız da insan birbirini düşünüyor, birbiri için güzel şeyler düşünüyor, bu da yetiyor.”
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 379 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17.baskı, 2019.
“Önce yaz okulları açtık. Özellikle varoşlarda. Gerici örgütlenme yazları çocukları kuran kurslarına çağırıyor ya da çocuklar bütün zamanlarını sokakta geçiriyorlardı. Biz de bu çocuklar sokaklarda kalmasınlar diye çeşitli okullarla yazıştık, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin aldık ve devletin ilköğretim okullarında, derneğimizin üyesi gönüllü hocalarla yaz kursları düzenledik. Çocuklar bu okullarda hem eksik derslerini tamamlıyorlar, hem resim yapıyorlar, müzik öğreniyorlardı. İlk zamanlarda palyaço kılığına girip öğrencileri okullara çağırıyorduk, onlara mutluluk verici bir ortam olduğunu gösteriyorduk. Çünkü gerici örgütlenme gerçekten çok sistemli çalışıyordu.”
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Sayfa 327 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17.basım, 2019.
Rogojin
Rogojin Yazarlarımızdan Öyküler'i inceledi.
@Rogojin·08 Şub 2017·Kitabı okumadı
Kitap okuma saatindeyiz..ve kendi sınıf kitaplığımızda bu kitabı buldum..artık okulumuzda daha seri ve düzenli olarak kitap okuma saatleri düzenlenecek..şimdi öğretmen masasının sağındaki küçük pencereden içeri dolan günışığında kitabı okumaya ve hayal kurmaya başlıyorum..ilk hikâye sait faik'ten..devamı ise dolu dolu..
129 syf.
·Beğendi·10/10
Türkiye İş Bankası'nın ilköğretim öğrencilerine karne armağanı olması nedeniyle öykülerin öğrencilerin seviyelerine göre olabileceğini düşünerek okuyup okumamakta kararsız kalıp sonunda okuduğum öykü seçkisi.

Yılların eleştirmeni Doğan Hızlan'ın yazdığı harika önsözle başlayan kitap, öykücülüğümüzün ustalarının güzel öykülerinden oluşan bir seçki.
Kitapta öyküleri yer alan öykücüler;"Sait Faik,Adalet Ağaoğlu,Sunay Akın,Sabahattin Ali,Necati Cumalı,Nursel Duruel,Feyza Hepçilingirler,Rıfat Ilgaz,Cemil Kavukçu,Orhan Kemal,Yaşar Kemal,Nezihe Meriç,Aziz Nesin,Mehmet Zaman Saçlıoğlu,Necati Tosuner."
Türkiye İş Bankası ve kitabı yayına hazırlayan Editör Ali Alkan İnal çok güzel bir işe imza atarak her biri öykücülüğümüzün ustaları olan yazarların üsluplarını ,tarzlarını yansıtacak şekilde seçilmiş birbirinden güzel öykülerle hazırlamışlar seçkiyi.Öğrencilere okuma zevki ve alışkanlığı aşılamaya çalışırken bir yandan da bazı değerleri öğretebilmek amacıyla sosyal ve toplumsal konulara ilişkin duyarlılıkları yansıtan öykülere yer verilmiş seçkide.Seçkideki eserler, öğrencilerce zevkle okunacak öykülerden oluşturularak büyük bir başarıya imza atılmış.

Bu güzel seçkideki öyküler, sadece öğrencilerin öykü okumaları için değil öğrencilere bazı değerlerin benimsetilmesi için de oluşturulmuş.Bu özenle hazırlanmış öykü seçkisini okumanızı tavsiye ederim.
135 syf.
Uzun zaman önce bir sahaftan aldığım ancak okunmak için kütüphanemde sırasını bekleyen kitaplardan biriydi benim için "Yaz Evi". Mehmet Zaman Saçlıoğlu 'na 1993 de Yunus Nadi Öykü Ödülü ile 1994 de Sait Faik Hikâye Armağanı' mı kazandıran birbirinden bağımsız onbir öyküden oluşan kitabı bir çırpıda okudum . Benim okuduğum baskı cem yayınevince basılmış eski bir baskı olsa da, kitabın iş Bankası yayınlarınca yapılmış güncel baskılarını temin edebilmeniz de mümkün. Yazıldığı dönem itibariyle aldığı ödüllerin hakkını veren öyküler olduğunu düşündüğüm kitap, satır aralarından yazarın birikimini de gözler önüne sermesi açısından dolu bir kitap. Özellikle "Yaz Evi", "Kızım"ve "Pencere Önümün Yolcusu" öykülerini barındırdığı derin anlam itibariyle de çok sevdim. Yaklaşık otuz yıl önce kaleme alınmış ve Satır aralarında ironik mesajlar da barındırdığını düşündüğüm öyküler sizi kimi zaman iç çekerek özlediğimiz, bu denli dijitalleşmemiş geçmişe ait zamanlarda bir yolculuğa da çıkarıyor okuyucusunu. Yazarın Yunus Nadi Ödülünü aldığı Genaral Uçtu romanını da yakın zamanda okumayı planlıyorum. Öykü severlerin severek okuyacağı bir kitap olduğunu düşündüğüm Yaz Evi 'ni herkese tavsiye ediyorum.
129 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Türkiye İş Bankası'nın ilköğretim öğrencilerine 2010 yılında karne hediyesi olarak hazırladığı öykü seçkisi. Eşimin kitapları arasında bulup, yazar kadrosunu görünce okumaya karar verdiğim bir kitap oldu. Kadro şampiyonlar ligi gibi denebilir.

Kitaptaki sırasıyla yazar-öykü listesi:
Sait Faik Abasıyanık - Karanfiller ve Domates Suyu
Adalet Ağaoğlu - Karanfilsiz
Sunay Akın - Kar Altında Zürafa
Sabahattin Ali - Bir Orman Hikayesi
Necati Cumalı - Uçak
Nursel Duruel - Yazılı Kaya
Feyza Hepçilingirler - Harflerin Gizemli Dünyası
Rıfat Ilgaz - Şeker Kutusu
Cemil Kavukçu - Avludaki Tren
Orhan Kemal - Harika Çocuk
Yaşar Kemal - Keçi
Nezihe Meriç - Beş Numaraya Taşınanlar: Ayşe
Aziz Nesin - Okul-Aile İkiliği
Mehmet Zaman Saraçlıoğlu - Topaç
Necati Tosuner - Bir Soru

Kitapta metinlerde yazarların özgün yazımları korunmuştur notu var. Bu yazarları tanımak için bir giriş maiyetinde okunabilir. Öykülerin hemen hepsini beğenmekle birlikte Sabahattin Ali - Bir Orman Hikayesi, Adalet Ağaoğlu - Karanfilsiz, Necati Cumalı - Uçak, Rıfat Ilgaz - Şeker Kutusu, Mehmet Zaman Saraçlıoğlu - Topaç gibi öyküleri daha çok sevdim.
129 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Bu kitap Sait Faik Abasıyanık, Adalet Ağaoğlu, Sunay Akın, Sabahattin Ali, Necati Cumalı, Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Rıfat Ilgaz, Cemil Kavukçu, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Nezihe Meriç, Aziz Nesin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Necati Tosuner' in öykülerinden oluşturulmuş. Hepsine ait birer öyküye yer verilmiş. Sunay Akın' a ait "Kar Altında Zürafa" , Feyza Hepçilingirler' e ait "Harflerimizin Gizli Dünyası" ve Necati Tosuner' e ait olan "Bir Soru" adlı öykülerse en beğendiklerim.
129 syf.
·Puan vermedi
Yazarlarımızdan Öyküler gayet güzeldi.Bir çok önemli yazarların,öyküleri alınıp kitaba koyulmuş. Hepsi birbirinden güzel öykülerdi.Kitabın tüm yazarların biyografisini verdikten sonra başlamasını çok sevdim yazar hakkında bilgilerimiz oluyor sonra onların yazdıkları öykülere geçiyorduk bu gayet hoştu.Kitabı okumanızı tavsiye ederim .Kitap ile kalın
Ömer Murat ERYAŞAR
Ömer Murat ERYAŞAR Güneş Umuttan Şimdi Doğar - Türkan Saylan Kitabı'ı inceledi.
546 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitaptaki anlatım çok akıcı ve okurken sanki karşınızda Türkan Saylan var ve hikayesini kendisinden dinliyormuş gibi hissediyorsunuz. Kendisine mücadelesine hayranlık duyduğum bir kadındır. Cüzzamın yok olmasında oynadığı rolden, depremde yardımlaşmaya; üniversiteyi kazanan gençlerin devlet yurduna yerleştirilmesine sunduğu katkıdan, kaymakam, valiler, devlet yönetiminde yer alan bakan ve siyasiler ile karşılıklı etkileşimde bulunup tespit ettikleri sorunları ve çözüm önerilerini ileterek çeşitli il, ilçe, köylerde çağdaş bir Türkiye oluşturulmasına yönelik yaptığı tüm çalışmalar ve katkılardan dolayı kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Koruyucu hekimliğin de öncülerindendir. Toplumumuz için nadir yetişen değerlerden biridir. Tabii basit konularda bile karşılaştığı zorlukları da görünce insan çok üzülüyor. Çünkü derdimiz Türkiye’nin iyileşmesi, çağdaş ve dünya lideri olmasını sağlamaksa devlet memurlarının buna daha çok katkıda bulunması en azından köstek olmaması gerekirdi. Kitabın tamamını anlatabilmek mümkün değil o yüzden okumanızı tavsiye ederim.
.
Kitap hayata ve Türkiye’ye dair bir çok bilgi veriyor. Kitabı okurken her sayfada bir şeyler öğreniyorsunuz. Kitabı okurken iyi ki okumuşum dedim. Başta doktorlarımıza olmak üzere okuma aşkı olan, tarih okumayı seven, Türkiye’nin bir dönemini öğrenmek anlamak isteyen, enerji motivasyon almak isteyen herkese tavsiye ederim.
146 syf.
·26 günde·9/10
Kitapta sevimli bir hüzün hali var. Hayata dair pek çok ayrıntıya dikkat çekilmiş. Bütün öyküler insanı çok üzmeyen bir hüzne sokuyor. Yazarın dili sade ve akıcı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Unvan:
Türk Öykücü ve Şair
Doğum:
Bursa, 23 Şubat 1955
Rükzan Hanım ile Anayasa Mahkemesi üyesi Nahit Saçlıoğlu’nun oğlu. 23 Şubat 1955′te Bursa’da doğdu. Mimar Kemal İlkokulu, TED Ankara Koleji ve Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Sanatları Bölümünü bitirdi. 1977-81 Ege Üniversitesi’nde asistanlık, 1981’den sonra M.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1996’da profesör oldu. Belçika’da (Royal Academy of Gent) ve Avustralya’da (Wollongong University) kısa sürelerle konuk öğretim üyeliğinde bulundu. İlk şiir kitabı Günden Önce Yazko yayınlarından çıktı (1985). Yazko, Türk Dili, Düşün, Broy, Varlık, Türk Dili Dergisi, Gösteri, Milliyet Sanat, Atika, Yaşasın Edebiyat, Adam Öykü, Sıcak Nal, Eşik Cini, Dünyanın Öyküsü, Notos, Dünden Bugünden Edebiyat gibi dergilerde şiirleriyle, öyküleriyle ve yazılarıyla göründü. Yedi öyküden oluşan dosyasıyla 1993’te Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, yayımlanmamış öykü dalında Vüs’at O Bener’le paylaştı. Bu öykülerin de içinde bulunduğu Yaz Evi adlı kitabıyla (1994) Sait Faik Hikaye Armağanı’na layık görüldü. Topaç adlı öyküsüyle Haldun Taner Öykü Ödülü’nde 1. oldu (1998). 2007 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden emekli oldu. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü başkanlığını sürdürmektedir.

Evlidir, bir kızı (Ekin Saçlıoğlu) vardır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 344 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 156 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.