Melih Cevdet Anday

Yazar 8,1/10 · 66 Oy · 35 kitap · 199 okunma ·  138 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Melih Cevdet Anday
 • Unvan:
  Şair, Tiyatro Oyunu, Roman, Deneme, Makale Yazarı
 • Doğum:
  İstanbul 13 Mart 1915
 • Ölüm:
  İstanbul 28 Kasım 2002
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

138 okur beğendi.
66 puanlama · 173 alıntı
1 haber · 9.290 gösterim
199 okur kitaplarını okudu.
263 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Melih Cevdet Anday'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Melih Cevdet Anday'ın Biyografisi

Melih Cevdet Anday (13 Mart 1915, İstanbul – 28 Kasım 2002, İstanbul), şair, tiyatro oyunu, roman, deneme, makale yazarı.

Lise arkadaşları Orhan Veli ve Oktay Rifat'la birlikte ortaya çıkardıkları Garip Akımı ile Türk şiirindeki yenilenmeyi başlatmıştır. Kolları Bağlı Odysseus ile kendine özgü felsefi şiir akımını başlatmış, Garip Akımı`ndan ayrılmıştır. UNESCO'nun Courrier dergisi, 1971 yılında onu Cervantes, Dante, Tolstoy, Unamuno, Seferis ve Kawabata düzeyinde bir edebiyat adamı olarak gördüğünü açıklamıştır.

Yaşamı
İstanbul'da doğan Melih Cevdet Anday'ın çocukluğu Kadıköy Bahariye'de geçti. Ortaokula kadar İstanbul'da eğitim gördü. Liseyi ise Ankara'da, Gazi Lisesi'nde tamamladı. Lisede okuduğu sırada, Orhan Veli ve Oktay Rifat ile tanıştı.

Liseyi bitirdikten sonra bir süre Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne kaydoldu. Ancak Devlet Demiryolları'nda memur olarak çalıştığı için öğrenimine devam edemedi. Çalıştığı kuruluş tarafından sosyoloji öğrenimi görmek için Belçika'ya gönderildi.

Ukde isimli şiiri 1936'da Varlık Dergisi'nde yayımlandı. Bunun ardından şiirleri Ses, Yaprak, Yeditepe, Papirüs, Yeni Ufuklar, Yeni Dergi, Soyut, Ataç, Dönem, Yön gibi dergilerde yayınlandı. Orhan Veli ve Oktay Rifat ile birlikte 1941 yılında Garip isimli şiir kitabını çıkardı.

Hasan Âli Yücel'in tavsiyesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Neşriyat Müdürlüğü'ne memur olarak atandı. 1946 seçimleriyle birlikte bakanlığın el değiştirmesi sonrasında önce yeniden askere alındı, sonra Konya'ya atandı. Ancak bu atama daha sonra geri alındı. Anday, bir süre sonra bu görevinden ayrılarak İstanbul'a döndü.

1953-1954 yılları arasında Akşam Gazetesi'nin edebiyat ve sanat sayfasını hazırladı. Fikirleri sebebiyle işten çıkarıldı. Doğan Kardeş Yayınları'na geçti ve çeviriler yaptı. Buradaki görevinden de aynı sebeple ayrılmak zorunda kaldı.

1958'den itibaren Tercüman, Büyük Gazete, Yeni Tanin ve İkdam'da kendi adıyla ve çeşitli takma adlarla denemeler ve makaleler yazdı, tefrika romanlar yayınladı. 1960'ta Nadir Nadi'nin desteğiyle Cumhuriyet'te köşe yazıları yazmaya başladı. Bu gazetedeki yazılarını 1997'ye kadar sürdürdü.
1956'da yayınladığı Yanyana isimli şiir kitabı, 142. maddeye aykırı olduğu gerekçesiyle 1964'te yasaklandı. Anday gerek şiir kitaplarıyla, gerekse daha sonraları yöneldiği roman ve tiyatro alanlarındaki yapıtlarıyla birçok ödül aldı.

Anday, İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde diksiyon, özel bir tiyatro okulunda mitoloji dersleri verdi. 1964-1969 yılları arasında TRT'de yönetim kurulu üyeliği, 1979-1980 yıllarında da Paris'te eğitim müşavirliği görevlerinde bulundu.

Solunum ve böbrek yetmezliği tanısıyla Marmara Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi'ne kaldırılan Melih Cevdet Anday, 28 Kasım 2002'de 87 yaşındayken vefat etti. Büyükada mezarlığında toprağa verildi.

Takma Adları
Anday, eserlerinde kendi adı haricinde şu takma adları da kullanmıştır: Yaşar Tellidede, Niyaz Niyazoğlu, A. Mecdi Velet, M. C. A., H. Mecdi Velet, Yaşar Tellidere, Gani Girgin, Zater, Yaşar Tellioğlu.

Melih Cevdet Anday'ın Kitapları Kitap Ekle

8,6/ 10  (10 Oy) ·  27 Okunma
2. Sözcükler (Toplu Şiirler)
8,1/ 10  (7 Oy) ·  20 Okunma
8,3/ 10  (4 Oy) ·  18 Okunma
8. İçerdekiler (Toplu Oyunları 2)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  8 Okunma
10. Rahatı Kaçan Ağaç (Toplu Şiirleri 1)
10,0/ 10  (2 Oy) ·  8 Okunma
12. Toplu Oyunlar 1 (Ölümsüzler)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  7 Okunma
8,0/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
19. Kalabalığın Şiiri (Orhan Veli ve Garip Üzerine Yazılar)
9,0/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Ferah, bir alıntı ekledi.
18 Kas 2015

''Bu gece başımı alıp gideceğim, yağmurun bittiği yere..Orayı çocukluğumdan beri merak ediyorum. ''

Melih Cevdet AndayMelih Cevdet Anday
Ferah, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2015

''İnsanın düşünenleri olmalı;
Merak edenleri,
Hesapsız kitapsız değer verenleri,
Uzakta olunca özleyenleri,
Sesini duyunca sevinenleri olmalı…''

Melih Cevdet AndayMelih Cevdet Anday
dostamisc, bir alıntı ekledi.
16 Oca 2016

Kadınla erkek arasındaki o sahte nezaket kırılsa, her şey konuşulur artık.

Aylaklar, Melih Cevdet AndayAylaklar, Melih Cevdet Anday
dostamisc, bir alıntı ekledi.
24 Tem 2016

Anı
Bir çift güvercin havalansa
Yanık yanık koksa karanfil
Değil bu anılacak şey değil
Apansız geliyor aklıma

Seçme Şiirler, Melih Cevdet Anday (Sayfa 17)Seçme Şiirler, Melih Cevdet Anday (Sayfa 17)
Sekiz, bir alıntı ekledi.
 22 Eki 2017

Üç derdim var birbirinden seçilmez
Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm,
...

Tanıdık Dünya, Melih Cevdet Anday (Sayfa 75 - Kültür)Tanıdık Dünya, Melih Cevdet Anday (Sayfa 75 - Kültür)
Ferah, bir alıntı ekledi.
28 Oca 2015

"Sevdiğim çiçek adları gibi
Sevdiğim sokak adları gibi
Bütün sevdiklerimin adları gibi
Adınız geliyor aklıma."

Melih Cevdet AndayMelih Cevdet Anday
Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
 13 Mar 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor

Bir Garip "Melih Cevdet Anday"
“Bir misafirliğe gitsem
Bana temiz bir yatak yapsalar
Her şeyi, adımı bile unutup
Uyusam…”

Sözcükler, Melih Cevdet AndaySözcükler, Melih Cevdet Anday
Bütün Alıntıları Göster

Melih Cevdet Anday kitap incelemeleri

İki güzel şairin birlikte yazdığı bu kitabı, kitapçıda rafların arasında gezinirken fark ettim. Kitabın konusu kadar anlatım şekli de çok iyiydi. Hisli, duyarlı, çok okuyan karakterimiz genç Fuat'ın kitaplarda bulduğunu hayatta bulamayışının acıklı ve ironik hikayesi. Nasıl mı? Örneğin aşık olduğu kız Güler, onun tarafından öpülmeyi, dokunulmayı o kadar arzu ettiği halde bu Fuat'ın aklına bile gelmez. Çünkü onun gözünde sevgili ulaşılmaz ve dokunulmaz olandır. Aşkın öpücükle bir alakası yoktur, yıldızlar altında yürümek kafidir. Dante'nin Beatrice'e olan aşkını örnek alır. Genç şair adayımız görevi icabı Kars'a gidince işler biraz karışır. Dairedeki memur Ahmet İnan ve güzel karısı Necla ile tanışınca hayatı baya değişir. Cinselliğin keşfinden, utangaçlığını atışına, tutkuların esiri olmaktan, suçluluk duygusuna kadar ince ince çözümlenir Fuat ve diğer karakterler. Hayatı sadece romantik kitaplarda okuduğu gibi sananların trajedisi Fuat'ın karakterinde vücut bulmuş. Küçük bir Bildungsroman(oluşum romanı) diyebiliriz. Karakterin yediği darbelerle ve tecrübeyle olgunlaşması ama aynı zamanda masumiyetinden oluşu akıcı bir şekilde anlatılmış. Kitapta gereksiz ve abartılı tek cümle yok. Diyaloglar da monologlar kadar geniş yer kaplıyor. İki güzel şairin yazdığı güzel bir roman. İyi okumalar...

Black Jack, Teknenin Ölümü'ü inceledi.
 16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Orhan Veli ve Oktay Rifat'la birlikte ortaya çıkardıkları Garip Akımı ile Türk şiirindeki yenilenmeyi başlatan Anday daha sonra Yunan Antik Çağından etkilenip kendine özgür felsefi bir şiir akımı yaratarak Garip Akımıyla yollarını ayırmıştır. Kolları Bağlı Odysseus bu akımın ilk örneklerindendir. Şiirlerinde güçlü imgeleriyle dikkat çeken dönemin en önemli şairlerinden olan Anday'ın bu kitabının son bölümlerinde antik çağın izlerini görmek mümkündür. Ben şahsen ilk okuduğum kitabı yanyanayı daha çok beğenmekle birlikte yine bu kitabında o ilk şiiri olan "Söz'ü" ve bazı şiirlerini çok beğendiğimi söylemek istiyorum. "Söz" şiirinde geçen şu iki mısra insanda nasıl büyük izler bırakabileceğini bu büyük şairin hemen her eserini okumak için ciddi nedendir.

Birdim iki oldum, iki iken bir
Ne yalnızken birim, ne de seninle iki.

Sonuç olarak M. Cevdet Anday'ı Cahit Sıtkı Tarancı kadar çok sevdim. Aynı güçlü imgelemleri görmek hissetmek benim için vazgeçilmez şairlerden olacağının habercisidir. Türk şiirinin önemli şahsiyetlerinden olan Anday'ın bütün eserlerini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar :)

ilker Görkem, Şevket Rado'ya Mektuplar'ı inceledi.
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üç yazarın Şevket Rado’ya genel olarak iş ile alakalı yazdığı mektupların özgün fotoğraflarıyla sunumuyla oluşmuş bu kitap, 1940’ların edebiyat kişilerini, onların eserlerini anlatıyor.
Şairliklerinin yanısıra çeviri yapıp geçinmeye çalışan, buna karşın edebiyatımıza damga vurmuş bu üç büyük isme biraz daha yakın olmak beni çok mutlu etti.
Kıskandım aynı zamanda... Nasıl bir devir, nasıl bir kuşaktır bu? Birlikte gezip tozan, yiyip içen kişiler o kadar büyük ki birbirlerinden beslenmemeleri etkilenmemeleri mümkün değil...

Ahmet Leman, Güneşte'yi inceledi.
 14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İşte gene yollara düştüm
Hem yalnızım, hem değilim."

Kitaba bu mısralarla başlamayı tercih etmiş olan Melih Cevdet Anday, kitabı sadece kendi yazmadığını samimiyetimize güvenerek belirtmiş. Çünkü bu kitabı okurken Macbeth'le, İkarus'la, Timur'la karşılacaksınız. Daha şanslı olanlar, kendini bulacak.

Şair kitabın açıklama bölümünde diyor ki: "Anlam dünyası bomboştur ve orada gözün hiçbir yeri yoktur. Biz bu boşluğu tam öğrenirken kaçırmışızdır. Şimdi şiirle yoklamaya çalışıyoruz onu." İçerisindeki şiirsel düzyazılar tamamen bu doğrultuda yazılmış.

Günümüzde basımı belki yok, lakin toplu şiirler ya da bütün şiirler adı altında basılan kitapları sevmiyorsanız benim gibi, ikinci el olarak sahaflarda denk gelebilirsiniz.

ihtiyar, Aylaklar'ı inceledi.
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Hazır yiyicilerden oluşan bir konakta, paşa çocukları ve torunları, onların arkadaşları... Bir kaç kuşak üzerinden kesitler verilerek anlatılan ve zaman olarak cumhuriyet dönemine kadar gelen bir roman aylaklar. Bir birinden ilginç karakterleri kurguladığı roman içinde çok güzel yaşatmış yazar. İki bölümden oluşan romanın son bölümü konak sahibesinin torununun günlüğüyle bitiyor ki, romanın ilk bölümündeki kurguya baktığınızda bu durumun sıra dışı bir durum olduğunu söylemek yanlış olmaz ve günlük bölümünde de verilen detaylarla hazır yiyicilerin hayatıyla, aynı zamanda tarihimize de göndermeler mevcut... Karakterler bence çok ilginç, okuyanlar muhakkak seveceklerdir.

Enes ESEN, Sözcükler'i inceledi.
21 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eskisi gibi yaşıyorum
Gezerek, düşünerek..
Yalnız biletsiz biniyorum vapura, trene
Pazarlıksız alış-veriş ediyorum.

Geceleri evimdeyim, rahatım yerinde
(Bir de sıkılınca pencereyi açabilsem)
Ah... başımı kaşımak, çiçek koparmak
El sıkmak istiyorum arada bir..

Garip bir şair, garip...

sinem, Teknenin Ölümü'ü inceledi.
24 Mar 16:37 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sızı dolu şiir birikintisiydi okuduğum.Kesinlikle bir kitap değil... Birikinti diyorum çünkü birikmiş sızılar doldurulmuş sayfalara,kelimeler olduğundan farklı bir şekilde yazılmış.Tablo gibi,beste gibi...

Gogol, Yağmurlu Sokak'ı inceledi.
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Özel sebeplerden dolayı baya uzun bir zamanda bitirdiğim kitabı sindire sindire okumuş oldum. Bu kitapla, eminim ki bu sitedeki çoğu insanın tanıdığı ve sitede tek abla dediğim çoğu konuda kendime rehber edindiğim Sezen Ablam sayesinde tanıştım ve çok beğendim. Kitabı bitirdikten sonra onun incelemesini tekrar okuyup paylaştım çünkü öyle güzel bir inceleme yapabilmem için daha kırk fırın ekmek yemem gerekir :) Yer yer kızıp çoğu zaman üzüldüğüm Fuat hayatımda uzun zaman yer edindi. Okuduktan sonra keşke biraz daha sürseydi dedim.. Ben bu kitabı anlatımını, bende bıraktığı hissi çok sevdim sizlere de tavsiye ederim.

Bilinmeyen şiir. 'Bilinemez' mi deseydim yoksa? Bu kadar yakın ve bu kadar bilinemez olan başka bir konum yok benim. Şiiri duyuyorum, hatta görüyorum, dokunuyorum sanki ona, yıllardır yapıyorum da, ama onunla her karşılaşmamda bir şaşkınlığa düşüyorum. Bütün tarihte, bütün dünyada şiir var, ama onun ne olduğunu bir bilen yok. Uğraşacaksınız, didineceksiniz, sizi sevindirdiğini görüvereceksiniz, tanımış gibi olacaksınız, ama yitiverecek o, başka sefer başka bir kılıkta çıkacak karşınıza.
Son günlerim daha çok bunu düşünmekle geçiyor.
(kitap arkası)

Kamil Güllü, Teknenin Ölümü'ü inceledi.
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açıkçası benim şairim değil çok alıntı yapmayı severim ama iki üç mısra hariç bu kitapta pek benlik bir şey yok. Belki de en sevdiğim buydu
Eyaz mı anlattı bunu, Zeid mi? 
Eskiyen söz simya gibidir,
Taş, bakarsın, altın oluverir.
Özdemir Asaf gibi etkilemedi beni. Ayrıca tarihi olaylara da şiirler yazılmış kitapta ramses ile muvattali bulmak hatta kardeş savaşını troyayı görmek enteresan geldi bana

Bütün İncelemeleri Göster