Melissa Landers

Melissa Landers

Yazar
7.7/10
224 Kişi
·
533
Okunma
·
22
Beğeni
·
2.263
Gösterim
Adı:
Melissa Landers
Unvan:
Öğretmen, Yazar
Melissa Landers diğer dünyaları takip etmeye çalışan eski bir sınıf öğretmeni.
Evli ve üç çocuğu var. O, Loveland kasabasında yaşıyor.
İnsan vücudunda ayıp bir şey yok. Sadece toplum sana utanman gerektiğini öğrettiği için utanıyorsun
"İşte bu konuda yanılıyorsun," dedi Solara. "Çoğu insanın iyilik yapmak için bir sebebe ihtiyacı yoktur. Ben de o insanlardan biriyim. Biraz çabalarsan sen de olabilirsin."
Melissa Landers
Sayfa 164 - GO Kitap
“Bütün çocuklar büyür ve evden ayrılır ama anneleri için hiçbir şey değişmez. Sen hep benim Minik Böceğim olacaksın.”
“Bence insanlar kendilerinden bekleneni yaptılar diye onlara herhangi bir şey borçlu değilsiniz.”
Güven sustalı bıçak gibidir.Eğer bunu birine çok hızlı teslim ederseniz sırtınızdan bıçaklanırdınız.
İnsanlar, daha önce kendilerine ait birçok doğa harikasını yok ettikleri gibi bu mağarayı da yok ederlerdi.
“Bazen sana bakarken göğsümün içi oyuluyormuş gibi hissediyorum. Bunu bana nasıl yapıyorsun?”
"Asla değişmeyeceksin ve asla bir fark yaratmayacaksın. Öldüğünde de kimse seni özlemeyecek çünkü yaşayıp yaşamaman kimsenin umurunda olmayacak."
Kitabı okumayı düşünüyorsanız sakın kitabın arka kapağındaki tanıtımını okumayın! Gençlik-fantastik-romantik türlerindeki kitapları seviyorsanız tam aradığınız türden akıcı bir kitap, okuduğunuzda pişman olmazsınız :)

Konusu çok basit görünse de kurgusu o kadar güzeldi ki, o kadar merak uyandırıcı bir anlatımı vardı ki gün boyunca kitabı elimden bırakamadım. Karakterleri oldukça sevimliydi, Kızımız Cara; benzer türdeki romanlardaki kız karakterlerin aksine oldukça zekiydi, güçlü bir karakterdi. Aelyx ise klasik yakışıklı bir uzaylı olsa da oldukça sevimli bir havaya sahipti, zavallı çocuk ya dünyada neler çekti garibim.

Fantastik severlere şiddetle tavsiye ediyorum. Lux serisini sevmiş olan arkadaşlar, bu kitabı da seveceklerine eminim.
Çok güzel bir genç yetişkin kitabı.Bizden çok farklı olmayan uzaylıları konu almış.Yakında ikinci kitabı çıkar.
Bir ara serileri tamamlamadan okumama gibi bir karar almıştım. Bu kitabı okurken bu kararımdan vazgeçtiğimi gururla söylüyorum. Eğer böyle olacağını bilseydim asla serinin kitaplarını temin etmezdim. Harcadığım para sırf alınabilecek güzellikler düşüncesiyle içimi yakarken fuardan eve taşırken çektiğim çile de kendime üzülmeme sebep oluyor. Umarım birisi seriyi almak ister de beni bu azaptan kurtarır.

İlk kitabını bir hayli basit bulsam da nefret etmemiştim ama ikinci kitapta maruz kaldığım mantık dışı tutum beni buna zorladı. Daha doğrusu nefret ettiğim seri değil bu kitapları okuma fikri. Kendime de kızıyorum hatta, yarım bırakmama inadı yüzünden bu eziyeti bana niye yaptın Büşra diye.

Aylar önce kitaba başlayıp 77. sayfada bırakmış -yani daha fazla dayanamamıştım. Şimdi sırf evden giderken ardımda yarım kalmış bir kitap bırakmak istemediğimden kendimi zorladım ve kitabı bitirmeye çalıştım. Bunu yaparken ilginç bir yönteme başvurmak zorunda kaldım. Bu bile başlı başına seriyi almayın deme şeklimdir size. Hala almayı düşünüyorsanız sembolik bir ücret ya da minik bir kitap hediyesi karşılığı seve seve size verebilirim seriyi. Arkadaşlar, ben bu kitabı okurken beynimi sessize almak zorunda kaldım. Ona sus, sen karışma, Lehirliler böyle diye diye ağzını kapattım ve geleneksel eğitim anlayışına bağlı bir öğretmen edasıyla zavallı, biricik beynime eziyet ettim. Çünkü kendisi bu zulme dayanamıyordu.

Uzaya, başka uzaylılar tarafından bırakıldığı iddia edilen eski bir insan ırkı olan uzaylılar/Lehirliler? Bir iki kelam ile kendince bir Lehirce oluşturan yazar? (Orijinalinde Lehirce söylenen cümleler var mı bilmiyorum tabii.) Bir erkek uğruna dünyayı bırakıp koloniye yerleşmeyi düşünen akıl küpü bir kız? Orada kıza çamur banyosu yaparak onu arasına kabul eden üstün teknoloji ve zekaya sahip bir ırk? (Arkadaşlar, bağnaz inançlar nasıl oluyor da duygudan yoksun ve IQ seviyesi bir hayli yüksek bir toplum tarafından kabul ediliyor? Lütfen beni aydınlatın.) Kızını uzaya, hacı uzay bak, gönderen ve sadece ağlayıp eve köpek alarak avunan aile? (Çok güçlü sevgi bağları olan aile?) Arkadaşının sevgilisi ile yasak aşk yaşayan gerçek dost? Onu özür bile dilemeden affeden akıllı bir genç kız? (Kitapta sürekli Cara'nın çok akıllı olduğu söyleniyor da.) Bu üstün zekalı toplumun arasına karışıp üç ayda tüm kirli çamaşırlarını inceleyen çok zeki ama çoğu zaman aklı bir karış havada görünen kızımız? Aynı akıllı toplumun onun gördüğü hiçbir şeyi fark edemeyişi? Daha onlarca soru var kafamda kitapla ilgili. Ama sorarken bile bana bir haller oluyor arkadaşlar. Yeter yani, ciddi anlamda bu kadar temelsiz bir kitap olamaz. Resmen fantastik denen türden soğudum. Benim acilen Hobbit falan okuyup türe karşı geliştirdiğim nefreti yenmem gerek.

Beyin yakan, göz kanatan, insana kendini paralatan bir seri bu. Amacım ne aşağılamak ne kötülemek... Sadece çektiğim acıyı sizinle paylaşmaya çalışıyorum çünkü daha fazla dayanamayacağım. Gerçekten soldan soldan geliyorlar Tahsin. Oy, tıkandım. Biri bana yardım etsin hali bu.

Seriye devam etme fikri, dolabımda cici kapağıyla masum masum duran Savaşçı kitabını okuma düşüncesi beni paniğe sürüklüyor şu an. Sonumuz ne olacak bilmiyorum ama yazdığım tüm hisleri, ciddi ve samimi olarak yazdığımı söyleyebilirim. Kesinlikle, asla ve katiyen tavsiye etmiyorum. Benim yorumlamam bu kadar, hadi hayırlı işler.
Aşırı derecede duygusallık yüklü. Diğer seriye oranla daha ağır ilerleyen bir hikaye ve sonu gelmez derecede yavaş anlatim. Bu seriyi tutmadım. Çok daha iyi olabilirdi.
Günümüze bakıldğında kitabın konusu kesinlikle farklı.Müthiş bir kitap.Karakterler olsun .Sonuçta olmayan bir gezegeni anlatıyorsunuz onun için yazarın hayal gücü muhteşem. Aleyx okuyunca falan keşke bizim de böyle gezegenler arası değişim programımız olsa diyorsunuz. İkinci kitabı heycanla bekliyorsunuz çünkü yazar tam olması gereken yerde bitirmiş :D Bilim kurgu ve aşk seviyorsanız mutlaka okumalısınız.
ben tam biri Cara - Aeylx fanı olduğum için bu kitap birincisi kadar tatmin etmedi beni. bunun nedeni ise bu iki aşığın birbirlerinin gezegenlerine gitmesi ve orda bir süreliğine yaşamaları. onlar kadar bende çok istedim onların beraber zaman geçirmelerini ama içinde bulundukları durum ve sorumlulukları ne kadar büyük olduğunu, birbirlerini özlerken bir yandan da hayatta kalıp barışı sağlamak için neler feda ettiklerini okurken resmen yaşadığımı söyleyebilirim.
geçen kitap en gıcık olduğum karakterlere bu kitapta sempati besleyeceğimi hiç düşünmezdim ama yazarcığımız çok güzel ama bir o kadar da üzücü sürprizlerle beni şaşırtmaya devam etti.
Deamon ve Kat' den sonra en sevdiğim çift oldu Aeylx ve Cara :)
Uzayla değişim programı haa değişik ve güncel bir konu .. tek eksik yanı keşke uzayla dünya arasındaki farkları biraz daha koyu bir kalemle çizseydi yine de gayet hoş bir kitap..
Kitabı okuyan çoğu kişi beğenir. İçinde hem fantastik hem de romantik sevenler için çok güzel bir kurgu var. Şunu söylemem lazım ki klasik olay kurgusu bu kitapta yok. Olaylar daha farklı bir şekilde akıyor. Fantastik kitapları seviyorsanız bu kitabı okumadan geçmemelisiniz.
Kafamı dağıtmak için aradığım harika bir seri oldu, ne zamandır bu tür kitapları arıyordum. Hızlıca okunan ve genç kız edebiyatıyla bilimkurgunun karışımı mükemmel bir kitap. Reading slumptan çıkmama yardımcı olması ise su götüremez bir gerçek.
Konusuna gelince, başka bir gezegenden 3 öğrenci ittifak yapmak ve iyi niyetleri göstermek adına dünyaya geliyorlar ve farklı ülkelerde evlerde kalmaya başlıyorlar. Biz Cara ile Aelyx'i okuyoruz. Tanıtım yazısını okumayın derim, çünkü en önemli yerleri oraya yazmışlar. Spoiler vermeden bu kadar yazıyorum ve okumanızı tavsiye ediyorum.
Yabancıyı keyifle okudum. Serinin tamamını okumadan tavsiye etmem söz konusu olmasa da ilk kitap beklediğimden daha iyiydi. Mükemmeldi, çok sevdim diyebilmeyi çok isterdim lakin o kadar da harika değildi. Yetersiz ama hızlı okunan, hoş bir gençlik kitabıydı.

Öncelikle kitabı bilim kurgu olarak etiketledikleri için kızgınım. Bu beni beklentiye soktu ve haliyle hayal kırıklığı yaşadım. Gerek yazar öğretmen olduğu gerek de bilim kurgu sevdiği için ciddi bir çalışma bekliyordum ama en iyi ifadeyle kitap için fantastik, genç kurgu diyebilirim. Haliyle buradan kırdım ben epeyce.

Bunun yanında kitabın ilahi bakış açısı ile yazıldığını görmek gözlerimi yaşarttı. Kahraman anlatıcı sevsem de güncel yazarların bu noktada başarısız olduğunu düşünüyorum. Hele de bu şekilde fantastik kurgular söz konusu olduğunda ilahi bakış açısı taraftarıyım. O yüzden kitabın bu yönünü çok sevdim.

Aelyx bir parça soğuk ve bencil bulduğum bir karakter olurken Cara genel olarak başarılı bulduğum bir karakter oldu. Güçlü, başarılı ve zeki bir kız karakter okumak kolay kolay mümkün olmuyor sizin de bildiğiniz gibi. Bu yönüyle de kitap benden yıldızı kaptı. İkisi arasındaki ilişkinin biraz kopuk olduğunu ve arkadaşlıktan aşka çok hızlı geçtiklerini düşünsem de fantastik kitap diyerek kendimi avuttum. Yoksa çenem açılacaktı.

Kitapta kızımızın en yakın iki arkadaşını hiç sevmedim ve son bölümlerde onlara karşı tavrından ötürü bir hayli sinirlendim ama yapacak bir şey yok. Genel hatlarıyla kitabı sevdim ve ikinci kitabı okumak için hevesliyim. Hatta üçü sipariş etmeyi düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Melissa Landers
Unvan:
Öğretmen, Yazar
Melissa Landers diğer dünyaları takip etmeye çalışan eski bir sınıf öğretmeni.
Evli ve üç çocuğu var. O, Loveland kasabasında yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 533 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 178 okur okuyacak.
  • 15 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları