Memduh Şevket Esendal

Yazar 7,3/10 · 154 Oy · 21 kitap · 583 okunma ·  62 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Memduh Şevket Esendal
 • Unvan:
  Türk Yazar, Diplomat, Siyasetçi
 • Doğum:
  Çorlu, Türkiye 28 Mart 1884
 • Ölüm:
  Ankara, Türkiye 16 Mayıs 1952
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

62 okur beğendi.
154 puanlama · 77 alıntı
0 haber · 4.542 gösterim
583 okur kitaplarını okudu.
289 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
13 okur kitaplarını şu anda okuyor.
13 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Memduh Şevket Esendal'ın Biyografisi

29 Mart 1883 tarihinde Çorlu'da doğdu. Çiftçilikle uğraşan ailesinin maddi sıkıntıları nedeniyle hiçbir mektepten mezun olamadı. 1906'da intisap ettiği İttihat ve Terakki'de 1908'de müfettiş oldu, çok genç yaşlarda gizli politika işleriyle uğraşmaya, gizli kurumlara girip çıkmaya başlayan Memduh Şevket, Farsça, Fransızca ve Rusça da öğrenerek kendi kendisini yetiştirdi. İttihat ve Terakki Fırkası'nda Kara Kemal'in siyasi cephe yardımcılığını üstlendi, Mütarekede İtalya'ya kaçtı, İzmir'in işgalinde geri döndü. 1919'da Ali İhsan Bey'le birlikte Mesleki Temsil Programını hazırladı ve bu görüşü Halk ve Meslek dergilerinde de işleyerek Cumhuriyet dönemine taşıdı. Milli Mücadele'de Mustafa Kemal'e intisap eden, Memduh Şevket, 1920'de Azerbaycan Cumhuriyeti nezdinde Hükümet temsilcisi olarak görevlendirildi, 1924 yılında Rusların Azerbaycan Cumhuriyetini lağvetmeleri üzerine İstanbul'a döndü, 1925'te Tahran elçiliğine atanıncaya kadar Galatasaray ve Kabataş Liselerinde tarih, coğrafya öğretmenliği yaparak geçimini sağlamaya çalıştı. 1925'de, Mesleki temsil görüşünü benimseyen eski arkadaşlarıyla birlikte Meslek gazetesini çıkardı, siyasi rakiplerini tasviye için İzmir Suikastini plânlayanlarca, bu işten zarar görmemesi için elçilikle yurt dışına gönderildi (1926). 1930'da Elazığ'dan milletvekili yapılan Memduh Şevket Esendal, 1933 yılında memur-milletvekili olarak Kabil, ardından Moskova Büyükelçiliğiyle görevlendirildi. 1941 yılında Bilecik milletvekili olarak yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne döndü. Bir yıl sonra da 1945 yılına kadar sürdüreceği Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği'ne getirilen Memduh Şevket, II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında Almanya'nın yanında yer alan Turancıları desteklerken, 1945'in başında Japonya ile ilişkilerin kesilmesi, Almanya ile Japonya'ya savaş ilanı konularında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilen önergelere imza koydu. 1945'de CHP Genel Sekreterliğinden ayrılan Memduh Şevket, 1947'de Peker'e kırmızı oy veren 35. kişi olarak, CHP'nin 7. Kurultayında liberal politikacılar kuşağının partide öne çıkmasına katkıda bulundu. Son yıllarında aktif siyaseti bırakarak, eski öykülerini derleyip yayımlayan ve yeni öyküler yazan Memduh Şevket 16 Mayıs 1952 tarihinde Ankara'da öldü.

Memduh Şevket Esendal'ın Kitapları Kitap Ekle

14. Mutlu Bir Son (Hikâyeler 13 Bütün Eserleri 19)
5,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
Bütün Kitapları Göster
NigRa, bir alıntı ekledi.
 10 Oca 11:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

- Benim çocukluğum kırlarda geçti. Oraların tadını bilirim.

- Kırda büyümüş adamlara hiç benzemiyorsunuz!

- Öyle, bu şehirler, şehircikler beni bozdu.

- Kırda büyümüş insanlar bu sizin düşündüklerinizi düşünmezler!

- Şehirler insanları rahatsız eder!

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket EsendalAyaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal
Esther. Sema, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok mantıklı:)
" Sen deli misin? İlaçtan korkulur mu?"
" Yok... Karnım korkuyor !"

Otlakçı, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 132 - Bilgi Yayınevi 15. Baskı)Otlakçı, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 132 - Bilgi Yayınevi 15. Baskı)
Sezen B., bir alıntı ekledi.
22 May 12:24 · İnceledi · Beğendi

Ancak bir evde toplu yaşamak da hoştur. Toplu yaşanıyorsa neden sürüden ayrılmalı?

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 44 - Bilgi yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 44 - Bilgi yayınevi)
DERUN-İ KİTAP, bir alıntı ekledi.
 07 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatın en fena zamanları insanın kendini beğenmediği zamanlardır.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Severim. Niçin? Bunun niçini yok. O da beni sever, onun sevgisinin de niçini yoktur. İşte sevgi bu. Kalanı yalan. Kalanını biz uydururuz.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 160 - Bilgi Yayınevi)
Yadigar Soydan, bir alıntı ekledi.
07 Oca 11:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

-Çirkin bir adam, demiş.
-Erkekte güzellik aranmaz, huyu güzel olsun, demişler.
-Sevimsiz, demiş.
-Alışırsın seversin, demişler.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 49 - Bilgi Yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 49 - Bilgi Yayınevi)
Sezen B., bir alıntı ekledi.
22 May 12:19 · İnceledi · Beğendi

Tanıdık geldi =)
İskender Bey Türkçe konuşmak ister, konuşmasındaki bozukluğu saklamaya çalışır. Şefik Bey de İskender'i görünce Rusça söyler. Onun Rusça konuşmaktan sakındığının farkında olamaz. Rusça İskender'le onu herkesten ayırıyor, aralarında sanki bir soy yakınlığı yapıyor.

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 43 - Bilgi yayınevi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 43 - Bilgi yayınevi)
inci, bir alıntı ekledi.
16 May 14:50 · İnceledi

Gelin olmak, süslenmek kadınları avutur. Bunlar geçince İffet Hanım için evlenmenin bir tek iyiliği kalmış, o da geçinmek!

Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 49 - Bilgi)Ayaşlı ile Kiracıları, Memduh Şevket Esendal (Sayfa 49 - Bilgi)
Bütün Alıntıları Göster

Memduh Şevket Esendal kitap incelemeleri

Ayasli ve Kiracilari...Cumhuriyet'in ilk yıllarında Ayasli Ibrahim Efendi tarafından işletilen yeni bir apartmanın 9 odalı evinde kalan farkli insanların yaşam kesitlerinden oluşur .

Ayasli ve Kiracılari Memduh Şevket Esendal'in en önemli yapıtlarından birisidir .
Edebiyatimizin önemli Durum Öykücülerimizden yazar bu romanda bolca diyaloğa yer vermiştir.Konusu toplumun gerçekliliğine dayanır .Türkçe çok güzel ve gayet anlaşılır kullanılmıştır.Hatta daha eski, anlaşılması zor kelimeler kullanılmıştır diye düşündüm.Gayet akıcı ve anlaşılır olmasına hayret ettim.Bol isimli ,bol diyaloglu,karşılıklı konusmali iç içe ,tıkış tıkış ,dedikodulu bir eser :)Kadınlar noktasında temas ettiği hususlar ,ahlaksizliklar acı bir gerçek de olsa rahatsızlık verdi bana.

Romanı o odalardan birisinde kalan, banka memuru olan,ismini bilmediğimiz bir aktaricidan dinliyoruz.Yazar dönemin ahlaki cokuntulerini,alkol,kumar,
bencillik,tembellik,tenperverlik,paraya duskunluk,rüşvet,sadakatsizlik gibi hastalıkların toplumu nasıl felakete suruklediginin altını cizmistir.Hatta o kadar bunaltıcı yaşamlar ki o apartmandan ,o odalardan,o odadaki insanlardan bir önce kaçıp kurtulasiniz geliyor.

Nasıl ki sağlam cemiyet, sağlam ailelerden, sağlam aileler de sağlam fertlerden meydana gelir. Bundan dolayı yazar Ankara'daki farklı yaşamları odalara bölerek ayrı ayrı toplumbilimcisi gibi tek tek yaşamlarını inceleyerek ,toplumun kilcallarina ferdan ferda inerek o tabloyu zihinlerimizde resmederek sağlam bir ailenin ,manevi ve ahlaki değerlerin ne denli önemli olduğunun altını çizmistir.Alkol,kumar,paraya duskunluk,sadakatsizlik sebebiyle fertlerde oluşan iç deformasyon ve ruhsal bozukluklar ciddi bir rehabilitasyona tabi tutulmazsa -kendilerine bir faydaları olmadığı gibi -bütün bütün kimliklerini yitirip topluma zararlı parazit haline donusmeleri tehlikesi ile karşı karsiyalar.

Dolayısıyla evlilik gibi ciddi muessesede de anlaşmazlıklar olduğu vakit eşler bedenleriyle hanenin içinde olmasına rağmen ruhen yakinlasamadiklari için ruhen birbirlerinden uzak, hanenin dışında yasayacaklardir.
Huzur ve emniyet vermeyen yuva da toplumu delik deşik edecek ;onun bozulması, raydan çıkması da milletlerin yikilisina zemin hazirlayacaktir .

Bütün hayatlarını otelin soğuk duvarları arasında huysuzluk,ahlaksızlık ,kavga ve gürültüyle geçiren ailelerin yetiştirdiği nesiller için o yuva handan otelden öteye geçemeyecektir,sağlıksız bir nesil ortaya çıkacaktır .Yine de yazar böylesine karanlık tablo sunduktan sonra tesis ettiği Turan ve Selime ile kurulan sağlam yuvayla ümit vererek , mukaddes bir cemiyetin küçük çapta organize edilmiş hucresinin nasıl olması,nasil bir yol izlenmesi,nasil islerlik kazanması gerektiği ve sağlam yuvanın önemi ile alakalı önemli bir mesaj vermiştir.

Son olarak insanın insanlığı nasıl ki yuvada tamamlanirsa aksi taktirde
yuvanın ,manevi ve ahlaki değerlerin ciddiyet ve ağırlığı ile oynamak insanlık hakikatine dokunmak ,onu hafife almakla esdegerdir .Bu da çöküsün ,bataklığa suruklenisin işaretidir .

Keyifli okumalar ....

insan_okur, Ayaşlı ile Kiracıları'ı inceledi.
 23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Merhaba 1000 Kitap Ailesi.

Küçük bir anekdot ile başlamak istedim incelememe. Bu kadar kitap varken bu kitabı nereden buldun da okudun diyebilirsiniz. Ortaokulda okurken Türkçe öğretmenimin bana ödev verdiği; benim ise kütüphaneye gidip roman özetleri kitabından özetini çalıp; öğretmene verdiğim roman olması. İçimde bir pişmanlık o zamandan beri vardı. Karşıma çıkınca hemen aldım ve okudum.

Kitap oldukça eski bir kitap. 1934’de basılmış. Milli Eğitim tavsiyeli 100 Temel eser içerisinde bulunan bir roman. Önce kitap olarak, sonra gazetede bölümler halinde, en son TRT’de dizi olarak çekilmiş bir kitap.

Yazarın diline gelirsek; akıcı ve anlaşılır bir dil kullanmış. 1934 yılında yazılmış olmasına rağmen o kadar güzel bir anlatım mevcut şaşırdım. O zamanın diğer yazarlarına göre kıyaslarsak eski kelimeler kullanmamış pek. Karakterler ve olaylar gerçeğe çok yakın; doğal ve abartısız bir dilden oluşuyor. Bu yüzden gerçek anıları okuyormuş gibi bir tat bırakıyor. Çoğunlukla diyaloglardan oluşuyor. Karşılıklı konuşmalarla başlıyor ve bitiyor.

Konusu Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında; başkent Ankara’da geçiyor. Bir apartman dairesinin dokuza bölünmüş odalarının içinde oturan; insanların hayatlarını gerçekçi gözle, sadelik ve içtenlikle, rahat, zoraki betimlemeler kullanmadan, temiz ve doğal bir dil kullanılarak anlatılmış hikâyesinden oluşuyor. Yıkılan bir düzenden yeni bir toplum düzenine geçmenin sarsıntıları arasında bocalayan; farklı tabaka ve sıradan insanlardan oluşan bu roman, hem bir sosyal hayata eleştiri hem de ahlak kurallarını ele alıyor. Batılılaşma sorununun ve manevi değerlerdeki bozuluşun topluma yansımasını anlatmakta. İçerisinde çok fazla ahlak kurallarını özetleyen, bize tatlı dille olması gerekeni anlatan konuşmalardan oluşan cümleler mevcut. Alkol, kumar, uyuşturucu, dedikoduculuk, paraya düşkünlük, çıkarcılık, bencillik, sorumsuzluk gibi konulara bol bol değinmiş. . Cumhuriyet dönemi yaşayışı hakkında o yıllarda başlayan ve bugüne kadar gelen bozukluklar hakkında bilgi sahibi olmak isteyecekler için hoş bir eser. Okurken karşınızda ülkemizin gerçeklerinin farkına vardıran bir roman.

Başlarda beni sarmasa da ortalarda hareket kazanıp sonu güzel olan bir roman. Sakin sakin irdeleyerek okursanız tadına varacağınıza inanıyorum. Önceki okuduğum kitaplara nazaran biraz daha az beğendiğimi itiraf edebilirim. Belki sizlerin çok hoşuna gidebilir. Tavsiye ediyorum ama beklentiniz de yüksek olmasın. Başlarda sıkabilir ama ortaları güzel, sonu ise çok güzel. Alıntım ise " İnsan sevmek ne demek olduğunu unutuyor da beni seviyorlar diye kendini avutuyor ! "

İyi Okumalar 1000 Kitap Ailesi…

Erdinç BİGE, Ayaşlı ile Kiracıları'ı inceledi.
 15 Oca 21:02 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

--------------SPOİLER İÇERİR-----------
Yer: Ankara Zaman: Cumhuriyetin ilk yılları
Yeni yapılmış bir apartmanın dokuz odalı bir bölüğü... Bu bölüğü tutup pansiyon olarak işleten Ayaşlı İbrahim Efendi'dir. Ama kahramanımız bu pansiyonun bir odasında kalan kişidir. Romanın anlatıcısıdır.
Diğer pansiyonerler farklı meslek, tabaka ve karakterde kişilerdir. Anlatıcının gözünden bu kişileri tek tek tanırız. Oldukça kalabalık bir kadro var. kitabı okurken bazen duraksayıp "Bu kimdi?" diye düşündüğüm anlar sık sık oldu. Bu insanları tanırken aslında toplumdaki yozlaşma, çürüme ve şahsiyetsizleşmenin masaya yatırıldığını anlıyorsunuz.
Pansiyonerlerden birisi olan anlatıcı burada yaşayan farklı karakterdeki insanları birleştiren noktanın ahlaki çöküntü olduğunu fark eder. Onları tanıdıkça o pansiyonda kalıyor olmaktan büyük bir rahatsızlık duyar. Ama bir yandan da oradan kopamaz. Kendi iç dünyasında sürekli bir mücadele vardır. Şahit olduğu ahlaksızlıklar içinde pasif olarak da olsa vardır, içlerindedir. Gözlemlediği ve okuyucuya aktardığı hadiseler, bozulmuşluklar çöplüğün içinde yaşama hissi verecek cinstendir: içki, esrar, kumar, dedikodu, menfaat kokan ilişkiler, metres hayatı, gayrimeşru çocuklar, normalleşmiş kürtaj vakaları, sahte sevgiler, eşini kıskanmayan adamlar, birbirini aldatan eşler... İşte bu ahlaki çöküntünün içinde anlatıcımız ise çalışkan, dürüst, münevver sınıfından sayılabilecek, insanları küçük görmeyen, samimi, bekar bir banka çalışanıdır. Böyle olmasına karşın bu pisliğe karşı mukavemetli dursa da kayıtsız kalmamakta, yanlarında yaşamaya bir nevi mecburmuş gibi oradan kopamamaktadır.
Sonuçta bu ahlaki çöküntünün kalabalık kadrosu bu çöplükte bir bir yok olurken ahlaki duruşuyla kahramanımız ayakta kalır.
Toplumsal bir yergi diyebileceğimiz romandan çıkardığım ders şu oldu: Şahsiyeti zayıf, ahlaki zaafları olan insanlar şehvetin sarhoşluğu içinde fark edemedikleri bir uçuruma hızla yuvarlanırken ayakta kalabilen, kalbur üstü olmayı hak edenler şahsiyetli, değerleri olan kişilerdir.

Keyifli okumalar...

Esther. Sema, Otlakçı'ı inceledi.
 1 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İsmini hepimizin bildiği ancak yine birçoğumuzun okumaya yönelmediği, belki de ileride unutulmaya yüz tutacak bir yazar Memduh Şevket Esendal

Anadoluyu karış karış gezmesinin, girmiş olduğu siyasal yaşamının izlerini taşıyor öyküleri. O, Anadolu insanının cahillik ile boyun eğme, razı olma gibi durumlarını, o samimi yaşamlarını yalın ve akıp giden bir anlatım ile yansıtmış.

Kulaç ata ata ilerledim bu sefer. Yüzerek kıyılara vardım. Tek tek öykü adalarına ulaştım. Adaların hepsinden bahsedemem. İrili ufaklı birçok ada vardı. Kimisinde dinlendim düşündüm, kendi adamla karşılaştırdım, kimisinde de uzaktan el sallayıp tebessüm ederek yüzmeye devam ettim.

Bir ada vardı ki Hayriye Hanım 'ın ince ve düşünceli oluşuyla, kocasına olan sevgisinin büyüleyici etkisiyle karşılaştım. Küçük ama sevgi kaplı bu adadan ayrılarak bu sefer olumsuz bir havayla karşılaştım. Ali Rıza Efendi pek dertliydi. Karısı ve kaynanasının dedikoduculuklarından dert yanıyordu. Oturdum dinledim onu. Teselli etmeye çalıştım. Daha sonra ayrılık vakti geldi. Otlakçı ile karşılaştık bu sefer. Mahmut idi ismi. Aman efendim herkesten tütün otlanıyordu. Hem de iyi tütünleri kendi alıyor kötüleri sahibine bırakıyordu uyanık. Bir laf da denmiyor, suçlu siz oluyordunuz. Her neyse fazla durmayım burada dedim. Bir de cebime baktım ki sigaralarımı yürütmüş çakal! Son bir dal kalmış. Onu da kaptırmayım diye koştum denize hemen.
Sıradaki küçük adada ise bir mektupla karşılaşıverdim. Yazık bir kadın yazmış. Kocasından boşanacağı yazılıydı. Açgözlülük ve türlü üç kağıtçılıkla zengin olan kocasının yerine, alnının teriyle az ama öz yemek yemeği yeğlediğini anlatmıştı. Övüneceği kürklü mantolar yerine, üç kuruş da olsa ellerinde huzur olmalıydı onun için. Takdir ettim bu kadını. Nerde öyle insanlar?
Sonra ona benzer biri daha çıkmasın mı karşıma? Şaşırdım vallahi. Behin'in sosyetede yeri var. Kocası ile de evde kalma korkusu yüzünden evlendirilmiş. Kumarbaz olan kocasını sevmiyor. Onunla boşanıp fakir ama gururlu, ailesine düşkün ve sevgiyle bağlı bir adamla evlendi. Anne ve babası ile çevresi şiddetle karşı çıksa da dinlemedi onları. Helal olsun!

Bu adaları böyle böyle gezip bitirdiğim anda birden irkilerek uyandım. Meğer hepsi rüyaymış. Eee doğru ya yüzerek onlarca adayı nasıl gezeyim. Heleki yüzme de bilmiyorum. Laf işte benimki de...

Hepinizi bu samimi ve sımsıcak içimizi ısıtan hikayeleri okumaya davet ediyorum efendim.

Gogol, Ayaşlı ile Kiracıları'ı inceledi.
24 Şub 13:57 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Büyük umutlarla almadığınız kitapların sizi şaşırtması kadar güzel bir duygu var mı ? :) Türk Edebiyatı gerçekten hayran olunası bir edebiyat.. Kitabı Rıfat Ilgaz’ın Pijamalılar’ına çok benzettim. Yine bir yerde kapalı insanlar onların ruh halleri, karakter tahlilleri, betimlemeleri ve maceraları.. Sonu pek umduğum gibi bitmese de mühim olan kitabın etkisi diye düşünüyorum. Yazarın dili oldukça yalın, anlaşılır ve akıcı. Olay örgüsü sizi sürüklüyor, kitapta fazlasıyla diyalog olması ‘şimdi ne diyecek’ dedirtiyor. Gerçekte öyle olmadığını bilsek de çoğu zaman unutup dünya sadece bizim etrafımızda dönüyor gibi hissedebiliyoruz bu kitapta her insanın kendince koskocaman bir dünyası olduğunu görüyoruz. Bence Her kitap insanlara tahammül etmekte bir adım daha attırıyor ve bu da onlardan biriydi. Tavsiye ederim :)

Şeyma, Ayaşlı ile Kiracıları'ı inceledi.
 24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Edebiyatımızdaki önemli "durum" öykücülerimizden M.Ş. Esendal bu romanda bir olaydan ziyade Ankara'da bir apartmanda oturan kiracıların hayatlarından kesitler sunmuş. O yılların insanlarını anlamak adına güzel bir kitap. Bu insanların hayatlarını bize, ismi hiç geçmeyen bir karakter kendi ağzından anlatıyor. Yazarın dili çok güzel, tertemiz bir Türkçe. Kolay okunuyor, bol diyalog içeren bir kitap. Durum öykülerini sevmeyenler için biraz sıkıcı gelebilir ama tavsiye ederim.

Sezen B., Ayaşlı ile Kiracıları'ı inceledi.
 9 saat önce · Beğendi

Ayaşlı ile Kiracıları, Ayaşlı İbrahim Efendi'nin dokuz odalı apartmanın odalarını, dokuz farklı kültür ve karakterdeki, aile ya da kişilere kiralamasıyla, bu insanların aralarında geçen diyalogları anlatır.

Ne yalan söyleyeyim, kitabı ilk okumaya başladığımda çok beğenemedim. Hatta " üff ya! Bu da ne? bile dediğim oldu. Ta ki baş karakterimizle, apartman sakinlerinin sohbetleri eğlenceli bir hal alana kadar :) Eğlendiğim, güldüğüm, bazen yanlış bulduğum ama yargılamadığım yaşantı tarzları, beni o karakterleri anlamaya yöneltti. Kitaptan benim çıkarımım biraz farklı olacak.Herkes görmek istediğini görür, almak istediğini alır ya. Benim bu kitaptan çıkarımım da baş karakterin sevgi ve beğenilme arayışıydı. Hangimiz istemiyoruz ki sevilmeyi ve beğenilmeyi?

Bir etkinliğin daha sonuna gelmiş bulunuyorum. Etkinliği düzenleyen.Medine T.'ye teşekkürlerimi iletiyorum.

İklim, Otlakçı'ı inceledi.
19 Şub 20:13 · 7/10 puan

Memduh Şevket Esendal ya da takma isimleriyle söyleyecek olursak "M.Ş , M.Ş.E , Mustafa Yalınkat , Mustafa Memduh , M. Oğulcuk" un öykü kitabı olan "Otlakçı" kesinlikle güzeldi. Karşılaştırma yapılacak olursa ( ki aslında buna gerek yok her yazar , öykücü kendine özel elbette ) Sait Faik'in öyküleri kadar etkilemedi beni ancak yine de okunması , ihtimam gösterilmesi gereken bir yazar olduğunu düşünüyorum. Kitabın içeriğinden bahsedecek olursam toplamda 25 tane öyküden oluşuyor ve hepsi de bizden , içimizden , Anadolu'dan. Dolayısıyla dili inanılmaz sade , eski kelimeler de geçiyor tabii ki ama kitabın sonunda "Açıklamalar" kısmında bu eski kelimelerin geçtiği öyküleri adlarıyla birlikte kelime kelime açıklama gereği duymuşlar bence bu gerçekten çok hoş ve gerekli. Özellikle ben bilmediğim kelimeleri not ettiğim için fazlasıyla verimli bir okuma oldu.
Kitabın başında da kısaca Esendal'ın hayatı ve öykülerin değerlendirmesini de okumak isteyen okurlar için Dr. Mustafa Şerif Onaran'ın Türk Dili Dergisi'nin Türk Öykücülüğü Özel Sayısında ( Temmuz 1975 , sayı 286 , s.34-44 ) yayımlanan "Esendal" yazısını da öykülere geçmeden önce paylaşmışlar ki bence bu da Esendal'ı tanımak , kişiliği , görüşleri , ilk öyküleri , öykülerin dökümü , öykülerinin yapısı , toplumun ve toplumsal bakış açısının eserlerinde ele alınış şekli , yaşama bakışı , dili hakkında fikir edinmek için yerinde bir hareket olmuş.
Kısacası , sade ve halkın içinden öyküler okumak istiyorsanız başvurmanız gereken bir kitap.
NOT : Bahsettiğim dergideki olan yazıda da altını çizdiğim birkaç yer oldu onları da paylaşmak isitiyorum;

• Halkı kazanmak için önce onu sevmek gerektiği görüşündeydi. Söyleşilerindeki , öykülerindeki o ince hoşgörüde , o gülümseyen bağışlamada bu insan sevgisinin izi yok mu ?
• Buna göre Esendal ülkemiz için toprak uygarlığının geçerli olacağına inanmaktadır. Bu görüşü benimsediği için Esendal'a "Gandi" derlerdi.
• İnsanlara yaşamak için ümit , kuvvet ve neşe veren yazılardan hoşlanırım. İnsanları yuğunmuş mutfak paçavrasına çeviren ve yeise düşüren yazılardan hoşlanmam.

"Severim. Niçin? Bunun niçini yok. O da beni sever, onun sevgisinin de niçini yoktur. İşte sevgi bu. Kalanı yalan. Kalanını biz uydururuz."

Ayaşlı İbrahim Efendi'nin 9 odalı evinin her odasını kiralayan insanların yaşamlarının anlatıldığı bir kitap. Eser, bu odaların birinde yaşayan, oynak bir kadına karşı dürüst, çekingen bir adamın ağzından anlatılmaktadır. Odalarda yaşayan insanların vasıfları ve etraflarında geçen olaylar vesilesiyle birçok açıdan farklı konular ele alınmaktadır. Değişen toplum eleştirisi, yozlaşma, çocuk büyütmek, iş hayatında kadınlar, çıkara dayalı ilişkiler ve dönemin evlilik anlayışı gibi konular irdelenmiştir.
Esendal, eserini gerçekten çok düzgün bir üslupla kaleme almış ve gayet yalın ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. İnsan, kitabı okurken kendini o odaların birinde kiracı olarak hayal ediyor. Bu da kitabın çok akıcı bir şekilde okunmasına vesile oluyor.


Bilgi Yayınevi 15.Baskı

Hüseyin Toker, Mendil Altında'yı inceledi.
19 Oca 17:57 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Memduh Şevket Esendal'ın öykülerini okuyanlar Memduh Şevket'in bir politikacı olduğuna inanamaz. Çünkü Memduh Şevket okurlarını, küçük ve sıradan insanların sevinç dolu hayatlarına ortak etmeyi iyi biliyor. "Hayat aslında güzel be!" dedirtecek denli pozitif, başarılı kurgulu; basit gibi görünen doğal anlatımlı öyküleriyle satır aralarında yaşayan insanlara merhaba dedirtiyor bize. "Haşmet Gülkokan", " Saide", "Celile", " Gül Hanım'ın Annesi" aklıma gelen ilk öyküler.

Bütün İncelemeleri Göster