Mesud Topal

Mesud Topal

Yazar
6.5/10
121 Kişi
·
320
Okunma
·
25
Beğeni
·
5175
Gösterim
İçimde bi boşluk var
Ne yana dönsem suratıma çarpıyor kaldırımlar
Ne yana baksam bi tutarsızlık var. hıncahınç dolu belediye otobüslerine benziyor içinde yaşadığım hayat bir çeşit yanlızlık galiba
Bu kalabalıklar bir çeşit kayboluş.
Hayat ne kadar acıda zorda olsa yaşamaya değer
Biraz tevazu , biraz samimiyet , biraz tebessüm
Kimseyi inciltmez .
Ne yapacağımı düşünüp durmak, yapmaktan daha fazla yoruyordu beni. “Yap kurtul!” dedim. Yapamadığım her şeyin mezarıydı artık zihnim.
Soğuk ve boğucu bir akşam
Aklımı sandalyenin üzerine bıraktım
Kendımle sezsız bır yürüşe çıktım .
Hayat tuhaf ,insanlar ölü
Muhtemelen okunması gereken birçok kitabı okumadan bir gün ölüp gideceğim bu hayattan . Ne acı, bu düşünce bazen beni mahvediyor. Çaresiz yaşlı bir adam yorgunluğu çöküyor o an üzerime.
Yağmurlu havaları seviyordu. Yağmur ona insan olmayı hatırlatırdı.Ne kadar şiddetli yağarsa yağsın şemsiye taşımazdı. Şemsiyeyi açıp yağmuru kesmek gökyüzüne ihanet etmek gibi gelirdi ona.
176 syf.
·Puan vermedi
Yeni yazarlara önyargılı olmamalıyım bir deneyeyim diyerek başladığım bir kitaptı. Yazar yer yer kahramanın geçmişine gitti. Ama geçmiş kısmı beni sıkmadı. Beni sıkan kısım ana kahramanın yer aldığı bazı diyaloglar. Edebiyat yapmak isterken fazla zorlama gibi durmuş. Bu ara çok gündemde olan eski yazarlara şairlere değinilmiş. Bunları da sürekli diziler yapıyor ve bir nevi edebiyatı kullanıyor pozisyonuna düşüyorlar. Yazar kitabın sonunda ters köşe yaptı ama bu ters köşeyi çok klişe buldum. Dili akıcıydı, kitap kendini 8 saat içinde bitirtti. Yine de altını çizebileceğim cümleler barındırıyordu
176 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap Yorumu
@mesudtopal
@destekyayinlari
#yanlışgidenbirşeylervar Yorum;
Hepimizin hayatında zaman zaman yanlış giden bir şeyler vardır.Fakat Cemal'in hayati fazlaca yanlış gidiyor ve sonunda hiç ummadığınız bir şekilde bitiyor.
Çocukluğundan beri yaşadığı hayat acaba kendi hayatı mıdır? Yoksa aklının ona oynadığı bir oyun mu?
Cevat'ın dinlediği şarkılar , sevdiği yazarlar o kadar yakın ve tanıdık geldi ki ... özellikle kahve ve sigara sevmesi
Tavsiyemdir .... sonu hiç beklemediğiniz şekilde bitiyor.
Yazar Yorumum
kalemiyle ilk kez tanıştığım bir yazar . Sıkmadan boğmadan oluşturulmuş bir eser. Sade ve akıcı bir dille akıp gidiyor kitap.
alıntılar
Ne ara geldin , nereden geldin, burada olduğumu nereden biliyorsun ?...
Hoş geldin, geceme ışık ,kalbime huzur ,aklıma sağlık bıraktın...
- neredeydin?
- geldim işte
- Beni neden bıraktın
- Ben seni bırakmadım .
- ama ben çok yalnızım - HERKES BİRAZ
#kitap #kitapönerisi #okudumbitti #okudumokuyun #okupaylaş #book #bookstagram #kitapalintisi #okuyorum
176 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitapta beni cezbeden ilk şey favori şairim Turgut Uyar ve benim için anlamı tartışılmaz Göğe Bakma Durağı şiiri. Baş karakter olan Cevat ta aynı benim gibi düşünüyor bu konuda o yüzden ilk etapta icsellestirdim karakteri.
Cevat küçük bir çocukken anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş, içine kapanık tek bir dostu olan birisi. Zamanla aşık olduğu kadınlar olmuş ve genelde ilişkileri kısa sürmüş. Şiir yazmayı seven, kitapları kendine dost edinmiş kendi dünyasında yaşamaya devam ederken durakta Tomris'e rastlar ve olaylar öyle başlar. Çay ocağında buluşmalar, şiirden konuşmalar, aynı şeylerden hoşlanmalar, ortak bir sürü yön gerçek olmayacak kadar mükemmel. Sonra Tomris kaybolur ortadan yanlis bir seyler var bu olmamalıydı. Yoksa gerçek değil miydi? Aklı ona oyun mu oynuyordu?
Kitap okumasanizda bir şey kaybetmeyeceginiz bir kitap. Sadece sizde benim gibi Turgut Uyar seviyorsanız okurken keyif alacağınız bir kitap.
176 syf.
·5 günde·2/10
Yazarın emeğine saygısızlık etmek istemem ama kesinlikle ve kesinlikle tanıtımı yapıldığı kadar kaliteli bir kitap değil. içerisinde bazı güzel dizeler var lakin olay örgüsü ve özellikle diyaloglar çok sıradan ve basit geldi. Boş vaktiniz fazla ise okuyabilirsiniz ama bir şeyler öğrenmek ve kendinizi geliştirmek adına bir katkı sağlayacak kitap olduğu fikrinde değilim.
176 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Sosyal medya sayesinde çokça gördüğüm ve çokça bahsedildiği için merak edip aldığım bir kitap oldu kendisi. Ancak okudukça o kadar çok anlatıldığı ve konuşulduğu kadar bir kitap olmadığını farketmem uzun sürmedi. Kitapta yer yer geçen güzel cümleler var ancak yazar edebiyat yapayım derken fazlasıyla abartıp ipin ucunu kaçırmış. Dili akıcı ve sürükleyici bir kitap ancak günlük bir yaşamdan hiçbir farkı yok. Gökyüzüne bakılınca, bir çay içilinde,bir şiir okununca hissedilen ve günlük yaşamda kullanılan bariz kelimelere çokça yer verilmiş, aynı zamanda kitabın çoğu yerinde aynı şeyler tekrar edilmiştir. "Bu ülkede şiir yazılır ancak okunmaz gibi..." Bir de kitabı okurken aklıma Oğuz Ata'nın Tutunamayanlar kitabındaki Olric geldi. Yer yer iç sesiyle konuşmaları,kavga etmeleri...
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabı oldukça merak ederek aldım ancak içeriğinin beklentiyi karşılamadığı kanaatindeyim. Sosyal medyada yankı uyandırdığı kadar abartılacak bir kitap değil. Keyif aldım okurken ama belki de ben fazla beklenti içerisine girdim bilemiyorum. Ayrıca gereksiz olduğunu düşündüğüm iç sesin konuştuğu cümleler oldukça fazlaydı.
176 syf.
·Beğendi·8/10
Okurken hiç sıkılmadım ve sanırım günümüz hayatın en güzel yorumu bu kitap ile sağlanmış. Israrla tavsiye ettiğim bir kitap. Her sayfasında biraz sen olanlardan.
176 syf.
·4 günde·1/10·
Bana yeni herhangi bir şey katmayan sıradan, sosyal medya da görüp okuduğumuz standart cümle kalıplarının dahi dışına çıkmamış ya da çıkamamış bir kitap olmuş. Kitabın adına bakınca daha farklı şeyler bekliyor insan.
200 syf.
okurken bi yaşanmışlık hissi yaratan bir kitap anlatım olarak sade vede oldukça akıcı sizi sıkmayan türden.. Altı çizilesi fazla kelimeler var.. Sayfa sayfa duygularınızı okur gibi olacaksınız.
176 syf.
·2 günde·10/10
Yazarın Şehrin Sancısı romanını çok beğenmiştim. Bu kitap da gayet güzel. Post modern bir hikaye. Karakter ağırlıklı bir roman. Zaten yazarın önceki kitaplarını okuyanlar türüne alışkındır. Kurgu arayanlar o yüzden sevmemiş olabilir. Ben edebiyatta insan psikolojik tahlillerinin iyi yapıldığı hikayeleri sevdiğim için çok beğendim. Özellikle Camus, Yusuf Atılgan, Oğuz Atay gibi yazarlara aşina olanların seveceği bir roman olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mesud Topal
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 25 okur beğendi.
  • 320 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 267 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları