Mevlüt Uyanık

Yazar 0.0/10 · 0 Oy · 11 kitap ·  0 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

0 okur beğendi.
0 puanlama · 4 alıntı
0 haber · 933 gösterim
5 okur kitaplarını okudu.
13 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Mevlüt Uyanık'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Mevlüt Uyanık'ın Biyografisi

Prof. Dr. Mevlüt Uyanık, Türkiyeli felsefeci ve yazar.

Hayatı
Çorum ili, Sungurlu ilçesinde 1962 yılında doğan Uyanık, ilk ve Orta öğrenimini aynı ilçede tamamlamıştır.(1980) Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini 1985 yılında bitirdi. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde araştırma görevlisi olmuş ve “İslam Akaidinde Karşıt Fikir Kavramı”, (İbn Teymiye Örneği) isimli tezi ile yüksek lisansını, (1989); “Çağdaş İslam Düşüncesinde Bilginin İslamileştirilmesi Kavramı” konulu tezle doktorasını tamamlamıştır. (1994). 1995 yılında Gazi Üniversitesi Çorum İlahiyat Fakültesinde Yrd. Doç. Dr. olarak atanan Uyanık, 2000 yılında İslam Felsefesi anabilim dalında doçent, 2009 yılında profesör olmuştur. Halen Çorum'da Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesidir.
Esra, bir alıntı ekledi.
22 May 09:06 · Kitabı okuyor

Bu Batı metodolojisinin ilk önemli eksikliğidir. İnsanın diğer boyutu olan ahlak ve ruhunun yok sayılması, bunları besleyen dini ve geleneksel değerlerin belirleyiciliğini görmezden gelmek demektir. Batı'nın bilimsel metot diye evrensel kılmaya çalıştığı yöntemle, İslam toplumunu tahlil etmesi, üstelik bunu da onu "İslami " kılan manevi unsurları soyutlayarak yapması, müslümanlar arasındaki zihni kırılmanın ilk belirtisidir.

Bilginin İslamileştirilmesi ve Çağdaş İslam Düşüncesi, Mevlüt UyanıkBilginin İslamileştirilmesi ve Çağdaş İslam Düşüncesi, Mevlüt Uyanık
Esra, bir alıntı ekledi.
22 May 08:47 · Kitabı okuyor

Kanaatimize göre, Kur'an'a dayalı bir İslami bilgi teorisi kurgulamanın en özgün tarafı, aklın dışında kalbin de anlama yetisi ve bilgi vasıtası olarak zikredilmesidir.

Bilginin İslamileştirilmesi ve Çağdaş İslam Düşüncesi, Mevlüt Uyanık (Sayfa 106)Bilginin İslamileştirilmesi ve Çağdaş İslam Düşüncesi, Mevlüt Uyanık (Sayfa 106)
Esra, bir alıntı ekledi.
22 May 09:03 · Kitabı okuyor

Pozitivist ve empirist temellere sahip olan bir bilgi ve bilim tasarımıyla hareket eden Batılı araştırmacıların, tabiat bilimlerinde uyguladıkları yöntemlerle sosyal bilimler alanlarını tetkik etmeye çalışması; insanı sadece duyusal verilerle incelenen, istatistik verilere tabii tutulan bir varlık konumuna indirgemiştir.

Bilginin İslamileştirilmesi ve Çağdaş İslam Düşüncesi, Mevlüt UyanıkBilginin İslamileştirilmesi ve Çağdaş İslam Düşüncesi, Mevlüt Uyanık
Esra, bir alıntı ekledi.
22 May 08:45 · Kitabı okuyor

Zihinlere büyük bir esneklik veren bilgi felsefesindeki bu yeni kavram, yani hoşgörüyü kabul etmenin diğer bir sonucu da şudur: Hakkıyla bilen ve bilginin sorumluluğunu taşıyan kişi, bilgisinin kaynaklandığı yaşama biçiminin ötesine geçebilmiş, diğer bilme ve yaşama biçimlerini kabul etmiş kişidir. Dünyada bir arada yaşamanın ön koşulu da, bu sorumluluk anlayışına sahip olmaktan geçer. Bu nedenle hakkıyla değil de, sadece bilinen, diğer bilme ve yaşama tarzlarını kabul etmeyen bildiğinin yobazıdır.

Bilginin İslamileştirilmesi ve Çağdaş İslam Düşüncesi, Mevlüt Uyanık (Sayfa 78)Bilginin İslamileştirilmesi ve Çağdaş İslam Düşüncesi, Mevlüt Uyanık (Sayfa 78)

Mevlüt Uyanık kitap incelemeleri

Henüz inceleme eklenmedi.