Michael Connelly

Michael Connelly

8.3/10
195 Kişi
·
430
Okunma
·
40
Beğeni
·
3.000
Gösterim
Adı:
Michael Connelly
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Philadelphia, Pennsylvania, 21 Temmuz 1956
Michael Connelly (21 Temmuz 1956, Philadelphia, Pennsylvania) dedektiflik romanı ve diğer suç kurgusu alanlarında yazan ABD'li yazar. LAPD dedektifi Hieronymus "Harry" Bosch ve suç uzmanı Mickey Haller karakterlerine ilişkin eserleri vardır. Yapıtları, 35 dile çevrilmiş, kendisine "Yılın Gerilim Yazarı" Ödülü'nü iki kez (2003 ve 2004) getirmiştir.

Connelly, aynı zamanda eski bir Los Angeles Times polis muhabiridir. Romanlarında geçen mekanlar da Los Angeles'taki mekanlardır.
Bir gazete muhabiriyle konuşurken mantıklı sözler bulmak zorundasınız. Çünkü sözleriniz kağıda dökülür ve ertesi gün, hatta ömür boyu yakanızı bırakmaz.
İnsanlar değişir.Mesleğimi yaparken insanlar hakkında öğrendiğim en önemli nokta, doğru koşullarda, doğru baskılar altında, doğru dürtülerle, doğru zamanda hepimizin herhangi bir şeyi yapabileceğidir.
Michael Connelly
Sayfa 249 - Altın Kitaplar
İkimiz de çok acı çektik. Bu nedenle bir adım geri atıp, ilişkimize bakmak istedim. Bize bakmak istedim."
Polislerin ne içtiği hep ilgimi çekmiştir. Onlar hakkında ipucu verir. Mesela sek içki içmeleri, onların pek çok insanın asla görmediği pek çok şeyi defalarca yaşadıklarını gösterir.
Karanlık bir çukur, her tarafımızı saran derin bir karanlığın yalnızca bir tek deliğidir.
Michael Connelly
Nathaniel Hawthorne Mermer Fanus kitabından
Bugün bir adama hakaret ettim."
"Ne? Niçin?"
"Çünkü kadınları aşağılıyor."
"Bütün erkekler bunu yapar
Michael Connelly okumayı ve Harry Bosch'u gerçekten de çok özlemişim.

Bosch emekliliğinin ardından kısa bir süre sonra geri döndüğü LAPD içinde ortağı Kiz ile beraber Kapanmamış Dosyalar bölümünde görevini sürdürmektedir. Hepimiz biliriz ki cinayet masası dedektifleri için kapanmamış dosyaların her zaman kendilerine verdiği daha başka hisler vardır. Dosya kendisinin arşivden alınmasını ister çünkü dosya dedektifiyle adeta konuşur, cinayet mahalli ya da maktülün odası da dedektifle konuşur. Dedektif her boş kaldığı anlarda ya da vesile olan dolu anlarında dosyasındaki kurbanını düşünür ve kurbanının kendisine seslendiğini işitir. Bunun için kapanmamış dosyalar her dedektifimiz için farklı bir anlam farklı bir duygu yaşatmaktadır ve bununla birlikte dedektiflerin kurbanın ailesine de bir borçları vardır. Bazı kurbanlar düşünün ki ailesi ya da çevresi olduğu için teşkilat içinde dosyaları önemsensin ve üstüne daha bir ilgi ile düşülsün ama bir de kenar bir mahallede ya da yol kenarında veya bir otel odasında öldürülen bir fahişenin genelde ne arkasından baskısını, takibini yapacak bir ailesi vardır ne de basına çok ses getirecek şekilde yansımasını sağlayacak haber değeri vardır. Ancak öldürülen kadın sayısı artacak ki, sayısı bir elin parmaklarını geçince en azından gerçek manada haber değeri taşısın ve öldürülen kadına teşkilat içinde gereken değer gösterilebilsin.

Bu anlattıklarımı eski bir polis muhabiri olan Michael Connelly'nin kaleminden okumak ve gerçekten de yaşadığını düşündüğüm, kural tanımaz Bosch'un gözünden okumak için daha doğrusu beraber yaşamak için bu seriye başlamınızı kesinlikle tavsiye ederim. Bosch ile beraber diğer karakterleri de çok iyiler, özellikle de Mickey Haller karakteri. Connelly bana göre tartışmasız güncel şehir polisiyesinin dünyada bir numarası diyebilirim ve en yakın rakibi de rahmetli Henning Mankell 'dir. Connelly'nin polisiye edebiyatta bu kadar başarılı olmasının en büyük sebebi başta Raymond Chandler olmak üzere Dashiell Hammett'e duyduğu büyük hayranlıktır. Güncel şehir polisiyesi dedim ya işte bu büyük yazarların güncel versiyonunu düşünebilirsiniz ve LA şehrini sanki Bosch ile beraber gezdiğinizi, beraber caz müzik eşliğinde birer bira içtiğinizi, Melekler Şehri'nin güzelliğini yaşarken kötülüğü peşinde de koşturabilirsiniz.

Seriyi okumak isteyenlere tavsiyem gerçekten polisiye roman severiyseniz okuyun yani seri katillerin olduğu değil tek bir cinayetin etrafında dönen romanları seviyorsanız okuyun ve kesinlikle de kronolojik sıralama ile okumanızı tavsiye ederim. Hem Bosch'un teşkilat içindeki sürecini daha iyi anlarsınız, hem diğer roman karakterleri ile bir arada toplandığı romanları daha iyi anlarsınız hem de yapılan göndermelerin tadını alırsınız.

Serinin film ve dizi uyarlamaları:

Kan Bağı - Terry McCaleb
http://www.imdb.com/title/tt0309377/

Güneşin Karanlığında - Mickey Haller
http://www.imdb.com/...340/?ref_=fn_al_tt_1

Bosch
http://www.imdb.com/...502248/?ref_=nv_sr_1
3 yıl aradan sonra Bosch teşkilata geri döner. Herkes Bosch'un teşkilata geri dönmesindeki ilerleyişini kuşku ile merak etmektedir ve soruşturma içindeki kanunları genel olarak Bosch'un kendi kanunları ile ilerletmesinden dolayı Bosch'a karşı daha da bir şüphe ile bakmakta ve aldığı dosyayı yüzüne gözüne bulaştırma düşüncesindedirler. Bosch 17 yıl önce öldürülen Verloen'İn faili meçhul katilini bulabilecek mi yoksa kendi kanunlarından ötürü dosyaya içişleri mi el atacak ya da hem katili bulup hem de içişleri ile başı derde mi girecek? Connelly gerçekten güncel polisiye romanlarının tartışmasız 1 numarası.
Bagajdaki Ceset, Michael Connelly'nin en karmaşık, en akıl almaz komplosu olan cinayet romanı diyebilirim. Artık bir ara neredeyse herhalde bu cinayet çözülemeyecek gibi düşüncelere kapılmaya başlamıştım. Kesinlik çok sağlam bir polisiye bir kurgu.
Başarılı bir gerilim, cinayet romanı olduğunu söyleyebilirim. Kurgusu, tasvirleri ve sürükleyiciliği yerinde. Bu tarzı beğenenlere veya benim gibi her tarzı okumak lazım diyenlere tavsiye ediyorum.
Şu ana kadar okuduğum Connelly romanlarının içinde en güzeli Karanlık Ay' dı diyebilirim. Heyecandan duygusallığa, aşktan maceraya olmak üzere bir romanda isteyebileceğim tüm duyguları Karanlık Ay' da roman boyunca alabildim. Romanı okuduğum süre boyunca Karch' tan olumlu yönde beklentilerim olmasına rağmen Connelly sürekli istediğim beklentiyi vermemekle bana inat etti adeta. Karch' ı da roman boyunca sevsem mi yoksa nefret etsem mi düşünceleri içinde okudum romanı. Black içinse sadece içinde bulunduğu çaresizlikten ötürü acıma duygusu ile okudum. Romanı okuduktan sonra Connelly' nin bu romanı yazmaya ilham kaynağı olan soygunla ilgilide araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bir Connelly okuru olduğum için kendimi çok sanşlı görüyorum.
Yazar bu kitapta daha çok Harry'in duygusal yönüne, psikolojik unsurlarına ağırlık vermiş.Evi depremde hasar görmüş, işinden uzaklaştırılmış ve kız arkadaşı tarafından terk edilmiş...
Yazarın bundan önceki kitaplarında, dedektifin annesinin yıllar önce cinayete kurban gittiğini ve faili meçhul olarak kaldığını öğrenmiştik. İşten uzaklaştırılan Haryy, bir yandan ruhsal sorunlarıyla boğuşurken, bir yandan da geçmişe dönerek annesinin katilini bulmak için cinayet dosyasını tekrar açar ve kendi imkanlarıyla araştırmaya başlar...
Kitabın sonuna kadar katil nasılsa belli diye düşünerek okudum ama sürpriz finaliyle adeta tokat yemiş gibi oldum.
Collelly bir kez daha zekâsıyla beni kendine hayran bıraktı.
Büyük bir keyifle okudum...
Connelly' den yine her zamanki gibi dev bir cinayet romanı daha. Üstelik bu sefer cinayet davası fazlası ile de karışık hatta o kadar karışık ki Melekler Şehri bile karışıyor. Romanın başlarında Harry ve Kizmin Rider istasyonda gördükleri Kan Bağı - Terry McCalebb filminin afisi üzerine konuşmaları gerçektende çok hoş olmuş, olsa olsa da bunu ancak Connelly yapar gibime geliyor ve tüm Conelly romanlarına yaptığım yorumlar gibi önceki romanlarına farklı açılardan gönderme yapması çok hoşuma gidiyor. Bu romanda Harry önceki romanlarına göre biraz daha pasif geldi bana mesela romanın sonunda birazcık daha baskın gelse de bu baskınlık bile Harry' e göre oldukça azdı gerçektren ama romandaki cinayet davasının karışıklığından olabilir diye de düşnüyorum ama şöyle bir durum var ki bizim Harry' i böylesine çok sevmemizin en büyük nedeni de Bosch' un yaptığı çılgınlıklar ve baskınlıklarıdır.
Roman klasik Connelly tadında ilerleyen, Bosch karekteri ile okuyucusunu iyice bağdaştıran harika bir roman hatta heyecan serinin önceki kitaplarına göre biraz daha üst seviyelerde. Çünkü hem cinayet soruşturması devam ederken diğer taraftan da farklı bir daldan Bosch'un mahkemesi devam etmektedir, mahkeme sahnelerinde de Connelly ustalığını yine sonuna kadar konuşturmuştur. Connelly bu romanında alışık olduğumuz kelimeler ile oyunlarına bu sefer fazla bir şekilde yer vermiştir hatta özellikle Victoria Secret ile ilgili Bosch'un yaptığı espriye bayağı bir güldüm, bir başka örnek olarak ise doktorumuz John LOCKE, tabiki Lost dizisinde karşımıza çıkan bu isim çoğumuzun da bildiği gibi 1632 – 1704 tarihleri arasında yaşayan ünlü bir İngiliz filozofu. Romanı okurken katili buldum ama bu sefer katili bulabilelim diye Bosch bizlere çok yardım ediyor.
Dikkat spoiler içerir.
Harry Bosch serisinin oldukça güzel beşinci romanı. Harry, yeni teğmeni Billets ve yardımcıları Edgar ile Kizman Rider ile çalışırken Powers adlı bir polisin bulduğu Anthony'nin cesedi ile ilgilenmeye başlar. Karısı Veronica en son Las Vegas'a gittiğini söyler. Orada Joey Marks adında bir adamın parasını akladığını ve Layla adında bir striptizci ile ilişkisi olduğunu öğrenir. Bu arada eski sevgilisi ve FBI ajanı, yeni kumarbaz Eleanor Wish ile karşılaşır ve ilişkileri yeniden düzenlenir. Lucky Goshen adlı bir çete üyesini cinayet suçlaması ile yakalarlar ancak sonradan onun bir FBI ajanı olduğu öğrenilir. Anthony ile beraber paralar da kaybolmuştur. En sonunda katilin Powers olduğu ve bu işi Veronica ile tezgahladığı ortaya çıkar ama Powers, Bosch'un elinden kurtulur. Veronica ve Layla da kayıptır. Her şey yine Las Vegas'ta sonlanacaktır. Acaba katilleri yakalayabilecek midir? Peşinde olan içişleri eski bir sabıkalı ile ilişkisi olduğu için onu teşkilattan atabilecek midir? Para kimdedir? Layla ve Veronica'nın nasıl bir ilişkisi vardır? Bosch ile Eleanor arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Soluksuz okunan bir roman.
Dikkat spoiler içerir.
Usta yazardan son derece güzel bir polisiye roman. Michael Haller, zamanında Vincent adındaki bir savcıyı bir davada nakavt eden bir avukattır ve son 1 senedir iş almamaktadır bağımlılık problemi yüzünden. Avukatlığa başlayan Vincent öldürülür ve bütün müvekkilleri vasiyet gereği Haller'a kalır. Bu davalardan en önemlisi de meşhur film yapımcısı Walter Elliot'un karısı ve sevgilisinin öldürülmesi olayıdır. Polis tarafında soruşturmayı Harry Bosch yönetmektedir ve Haller ile tatlı sert bir diyaloga girer. Haller, yardımcıları olan eski karısı Lorna, Lorna'nın sevgilisi Cisco ve yeni şoförü olan müvekkili Patrick sayesinde dava ile ilgili pek çok şey öğrenir. Vincent jüri üyelerinden birine rüşvet vermiştir, masum olduğunu iddia eden bazı isimler tam tersidir ve hiç beklenmedik bir isim Haller'ın ölmesi için elinden geleni yapmaktadır. Acaba azmettirme ili başarılı olacak mıdır? Haller gerçek katili çözebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Connelly
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Philadelphia, Pennsylvania, 21 Temmuz 1956
Michael Connelly (21 Temmuz 1956, Philadelphia, Pennsylvania) dedektiflik romanı ve diğer suç kurgusu alanlarında yazan ABD'li yazar. LAPD dedektifi Hieronymus "Harry" Bosch ve suç uzmanı Mickey Haller karakterlerine ilişkin eserleri vardır. Yapıtları, 35 dile çevrilmiş, kendisine "Yılın Gerilim Yazarı" Ödülü'nü iki kez (2003 ve 2004) getirmiştir.

Connelly, aynı zamanda eski bir Los Angeles Times polis muhabiridir. Romanlarında geçen mekanlar da Los Angeles'taki mekanlardır.

Yazar istatistikleri

  • 40 okur beğendi.
  • 430 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 209 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları