Michael Connelly

Michael Connelly

Yazar
8.3/10
248 Kişi
·
544
Okunma
·
50
Beğeni
·
3.655
Gösterim
Adı:
Michael Connelly
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Philadelphia, Pennsylvania, 21 Temmuz 1956
Michael Connelly (21 Temmuz 1956, Philadelphia, Pennsylvania) dedektiflik romanı ve diğer suç kurgusu alanlarında yazan ABD'li yazar. LAPD dedektifi Hieronymus "Harry" Bosch ve suç uzmanı Mickey Haller karakterlerine ilişkin eserleri vardır. Yapıtları, 35 dile çevrilmiş, kendisine "Yılın Gerilim Yazarı" Ödülü'nü iki kez (2003 ve 2004) getirmiştir.

Connelly, aynı zamanda eski bir Los Angeles Times polis muhabiridir. Romanlarında geçen mekanlar da Los Angeles'taki mekanlardır.
Bir gazete muhabiriyle konuşurken mantıklı sözler bulmak zorundasınız. Çünkü sözleriniz kağıda dökülür ve ertesi gün, hatta ömür boyu yakanızı bırakmaz.
İnsanlar değişir.Mesleğimi yaparken insanlar hakkında öğrendiğim en önemli nokta, doğru koşullarda, doğru baskılar altında, doğru dürtülerle, doğru zamanda hepimizin herhangi bir şeyi yapabileceğidir.
Michael Connelly
Sayfa 249 - Altın Kitaplar
Polislerin ne içtiği hep ilgimi çekmiştir. Onlar hakkında ipucu verir. Mesela sek içki içmeleri, onların pek çok insanın asla görmediği pek çok şeyi defalarca yaşadıklarını gösterir.
Karanlık bir çukur, her tarafımızı saran derin bir karanlığın yalnızca bir tek deliğidir.
Michael Connelly
Nathaniel Hawthorne Mermer Fanus kitabından
Bazen insanlar,olaylar ve gözle görünmeyen güçler, bir şekilde birbirlerini bulur. Ben buna inanıyorum.
" Bu civarda oturup dosyaya bakabileceğimiz bir Starbucks var mıdır? Ofise dönmeden önce bir göz atmak istiyorum."
" Starbucks her yerde var."
Michael Connelly
Sayfa 304 - Altın Kitaplar
432 syf.
·14 günde·9/10
Michael Connelly okumayı ve Harry Bosch'u gerçekten de çok özlemişim.

Bosch emekliliğinin ardından kısa bir süre sonra geri döndüğü LAPD içinde ortağı Kiz ile beraber Kapanmamış Dosyalar bölümünde görevini sürdürmektedir. Hepimiz biliriz ki cinayet masası dedektifleri için kapanmamış dosyaların her zaman kendilerine verdiği daha başka hisler vardır. Dosya kendisinin arşivden alınmasını ister çünkü dosya dedektifiyle adeta konuşur, cinayet mahalli ya da maktülün odası da dedektifle konuşur. Dedektif her boş kaldığı anlarda ya da vesile olan dolu anlarında dosyasındaki kurbanını düşünür ve kurbanının kendisine seslendiğini işitir. Bunun için kapanmamış dosyalar her dedektifimiz için farklı bir anlam farklı bir duygu yaşatmaktadır ve bununla birlikte dedektiflerin kurbanın ailesine de bir borçları vardır. Bazı kurbanlar düşünün ki ailesi ya da çevresi olduğu için teşkilat içinde dosyaları önemsensin ve üstüne daha bir ilgi ile düşülsün ama bir de kenar bir mahallede ya da yol kenarında veya bir otel odasında öldürülen bir fahişenin genelde ne arkasından baskısını, takibini yapacak bir ailesi vardır ne de basına çok ses getirecek şekilde yansımasını sağlayacak haber değeri vardır. Ancak öldürülen kadın sayısı artacak ki, sayısı bir elin parmaklarını geçince en azından gerçek manada haber değeri taşısın ve öldürülen kadına teşkilat içinde gereken değer gösterilebilsin.

Bu anlattıklarımı eski bir polis muhabiri olan Michael Connelly'nin kaleminden okumak ve gerçekten de yaşadığını düşündüğüm, kural tanımaz Bosch'un gözünden okumak için daha doğrusu beraber yaşamak için bu seriye başlamınızı kesinlikle tavsiye ederim. Bosch ile beraber diğer karakterleri de çok iyiler, özellikle de Mickey Haller karakteri. Connelly bana göre tartışmasız güncel şehir polisiyesinin dünyada bir numarası diyebilirim ve en yakın rakibi de rahmetli Henning Mankell 'dir. Connelly'nin polisiye edebiyatta bu kadar başarılı olmasının en büyük sebebi başta Raymond Chandler olmak üzere Dashiell Hammett'e duyduğu büyük hayranlıktır. Güncel şehir polisiyesi dedim ya işte bu büyük yazarların güncel versiyonunu düşünebilirsiniz ve LA şehrini sanki Bosch ile beraber gezdiğinizi, beraber caz müzik eşliğinde birer bira içtiğinizi, Melekler Şehri'nin güzelliğini yaşarken kötülüğü peşinde de koşturabilirsiniz.

Seriyi okumak isteyenlere tavsiyem gerçekten polisiye roman severiyseniz okuyun yani seri katillerin olduğu değil tek bir cinayetin etrafında dönen romanları seviyorsanız okuyun ve kesinlikle de kronolojik sıralama ile okumanızı tavsiye ederim. Hem Bosch'un teşkilat içindeki sürecini daha iyi anlarsınız, hem diğer roman karakterleri ile bir arada toplandığı romanları daha iyi anlarsınız hem de yapılan göndermelerin tadını alırsınız.

Serinin film ve dizi uyarlamaları:

Kan Bağı - Terry McCaleb
http://www.imdb.com/title/tt0309377/

Güneşin Karanlığında - Mickey Haller
http://www.imdb.com/...340/?ref_=fn_al_tt_1

Bosch
http://www.imdb.com/...502248/?ref_=nv_sr_1
400 syf.
·8/10
3 yıl aradan sonra Bosch teşkilata geri döner. Herkes Bosch'un teşkilata geri dönmesindeki ilerleyişini kuşku ile merak etmektedir ve soruşturma içindeki kanunları genel olarak Bosch'un kendi kanunları ile ilerletmesinden dolayı Bosch'a karşı daha da bir şüphe ile bakmakta ve aldığı dosyayı yüzüne gözüne bulaştırma düşüncesindedirler. Bosch 17 yıl önce öldürülen Verloen'İn faili meçhul katilini bulabilecek mi yoksa kendi kanunlarından ötürü dosyaya içişleri mi el atacak ya da hem katili bulup hem de içişleri ile başı derde mi girecek? Connelly gerçekten güncel polisiye romanlarının tartışmasız 1 numarası.
368 syf.
·Beğendi·7/10
Başarılı bir gerilim, cinayet romanı olduğunu söyleyebilirim. Kurgusu, tasvirleri ve sürükleyiciliği yerinde. Bu tarzı beğenenlere veya benim gibi her tarzı okumak lazım diyenlere tavsiye ediyorum.
447 syf.
·Beğendi·9/10
Bagajdaki Ceset, Michael Connelly'nin en karmaşık, en akıl almaz komplosu olan cinayet romanı diyebilirim. Artık bir ara neredeyse herhalde bu cinayet çözülemeyecek gibi düşüncelere kapılmaya başlamıştım. Kesinlik çok sağlam bir polisiye bir kurgu.
336 syf.
·Beğendi·8/10
“Şair” adlı kitabıyla tanıştığım Michael Connelly’in, kitabın devamı niteliğindeki “Darboğaz”ı okumasaydım olmazdı. Bu kitabı da ilki gibi çok beğendim.
Connelly’in kurgudaki ustalığı ve güçlü kalemi beni kendisine hayran bıraktı. Artık Connelly’de Harlan Coben, Jane Casey ve Tess Gerritsen gibi kütüphanemin değerlilerinden olacaktır.
Not: Türkiye’de basılı olan diğer kitaplarını aldım.
422 syf.
·Beğendi·10/10
Yazar bu kitapta daha çok Harry'in duygusal yönüne, psikolojik unsurlarına ağırlık vermiş.Evi depremde hasar görmüş, işinden uzaklaştırılmış ve kız arkadaşı tarafından terk edilmiş...
Yazarın bundan önceki kitaplarında, dedektifin annesinin yıllar önce cinayete kurban gittiğini ve faili meçhul olarak kaldığını öğrenmiştik. İşten uzaklaştırılan Haryy, bir yandan ruhsal sorunlarıyla boğuşurken, bir yandan da geçmişe dönerek annesinin katilini bulmak için cinayet dosyasını tekrar açar ve kendi imkanlarıyla araştırmaya başlar...
Kitabın sonuna kadar katil nasılsa belli diye düşünerek okudum ama sürpriz finaliyle adeta tokat yemiş gibi oldum.
Collelly bir kez daha zekâsıyla beni kendine hayran bıraktı.
Büyük bir keyifle okudum...
368 syf.
·Beğendi·9/10
Şu ana kadar okuduğum Connelly romanlarının içinde en güzeli Karanlık Ay' dı diyebilirim. Heyecandan duygusallığa, aşktan maceraya olmak üzere bir romanda isteyebileceğim tüm duyguları Karanlık Ay' da roman boyunca alabildim. Romanı okuduğum süre boyunca Karch' tan olumlu yönde beklentilerim olmasına rağmen Connelly sürekli istediğim beklentiyi vermemekle bana inat etti adeta. Karch' ı da roman boyunca sevsem mi yoksa nefret etsem mi düşünceleri içinde okudum romanı. Black içinse sadece içinde bulunduğu çaresizlikten ötürü acıma duygusu ile okudum. Romanı okuduktan sonra Connelly' nin bu romanı yazmaya ilham kaynağı olan soygunla ilgilide araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bir Connelly okuru olduğum için kendimi çok sanşlı görüyorum.
528 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
I am a huge fan of JOHN GRISHAM. I’ve read all of his books in English; The Fifth Witness was my introduction to Michael Connelly's work. In my mind, I immediately began to compare him to John Grisham. I knew it would be hard to knock John off my pedestal, and indeed, it didn't happen. Actually, Connelly took a seat right beside JOHN GRISHAM. His crime novels are just as thrilling, but are just different. It's a real learning experience when you read Connelly.
I picked up THE FIFTH WITNESS while on vacation and stayed up late the other night to finish it. Not to worry, I went to bed satisfied.
Of course it's court drama, my favorite genre; it's the Lincoln Lawyer at work. This is actual courtroom stuff, the novel proceeds day by day, witness by witness and focuses on the workings of a defense attorney's mind. The law and legal strategy are the focal points of the novel. I love courtroom drama, but there's too little of it out there. There's too little because you need to be able to think like a defense attorney and you need to know the law and the lore to write such a book. Connelly brings his silk-smooth prose along with the courtroom strategy and lore. The result is something very.
Connelly's Micky Haller defends school teacher Lisa Trammel, accused of killing the bank manager she believes is responsible for the foreclosure on her home. He finds evidence to support her contention that she was framed, which adds to his passion to help win her freedom. Haller's feisty integrity pits him against a sharp and experienced prosecutor, while trying the patience of a Superior Court judge. My own ruling is that Connelly's plot, pacing, and dialogue sparkled. He did an excellent job capturing the demeanor and jargon used in sidebars and judge's chambers. This was an excellent read, and I highly recommend it.
A thoughtful page-turner; don't miss it.
446 syf.
·Beğendi·9/10
Roman klasik Connelly tadında ilerleyen, Bosch karekteri ile okuyucusunu iyice bağdaştıran harika bir roman hatta heyecan serinin önceki kitaplarına göre biraz daha üst seviyelerde. Çünkü hem cinayet soruşturması devam ederken diğer taraftan da farklı bir daldan Bosch'un mahkemesi devam etmektedir, mahkeme sahnelerinde de Connelly ustalığını yine sonuna kadar konuşturmuştur. Connelly bu romanında alışık olduğumuz kelimeler ile oyunlarına bu sefer fazla bir şekilde yer vermiştir hatta özellikle Victoria Secret ile ilgili Bosch'un yaptığı espriye bayağı bir güldüm, bir başka örnek olarak ise doktorumuz John LOCKE, tabiki Lost dizisinde karşımıza çıkan bu isim çoğumuzun da bildiği gibi 1632 – 1704 tarihleri arasında yaşayan ünlü bir İngiliz filozofu. Romanı okurken katili buldum ama bu sefer katili bulabilelim diye Bosch bizlere çok yardım ediyor.
504 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Biraz sıkılmakla beraber kitabı da yazarın tarzını da sevdim. Bununla beraber 11 kitabını okudum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Connelly
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Philadelphia, Pennsylvania, 21 Temmuz 1956
Michael Connelly (21 Temmuz 1956, Philadelphia, Pennsylvania) dedektiflik romanı ve diğer suç kurgusu alanlarında yazan ABD'li yazar. LAPD dedektifi Hieronymus "Harry" Bosch ve suç uzmanı Mickey Haller karakterlerine ilişkin eserleri vardır. Yapıtları, 35 dile çevrilmiş, kendisine "Yılın Gerilim Yazarı" Ödülü'nü iki kez (2003 ve 2004) getirmiştir.

Connelly, aynı zamanda eski bir Los Angeles Times polis muhabiridir. Romanlarında geçen mekanlar da Los Angeles'taki mekanlardır.

Yazar istatistikleri

  • 50 okur beğendi.
  • 544 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 272 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları