Michel Foucault Paul-Michel Foucault

Yazar 8,5/10 · 183 Oy · 32 kitap · 569 okunma ·  295 beğeni
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
 24 Haz 2017

Söylediklerinin sadece doğru olmasına değil,
konuştuğun kimsenin bu doğruya katlanabilecek olmasına da
dikkat et.

Doğruyu Söylemek, Michel Foucault (Sayfa 115)Doğruyu Söylemek, Michel Foucault (Sayfa 115)
İbrahim Korhan, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 2014

"kafka’nın değişim eserinde hayvanlaşan hayat anlayışımızı kaç kişi anlayabildi ki, intihar etmek için çabalarını kaçımız düşündü ki, yoksa hasta bir kişiliği mi okuyoruz?

kaç kişi sanat adı altında mozart’ın sarayda kızların peşinde koşarken krala yakalanmasını biliyor ki? kız çığlıklar içinde kaçarken mozart onun peşinde koşuyordu. üstü başı dağınık, kendinden geçmiş bir halde kralı karşısında görünce susmak yerine krala şunu demişti: “ben bayağı biriyim ama yazdıklarım bayağı değildir.”

zweig’in, tanrı’nın bileklerinden tuttum derken, “kaderime ben hakimim” demek istediğini. hugo’nun kadın düşkünü olduğunu, dostoyevski’nin kumar tutkunluğunu, balzac’ın dolandırıcılığını, poe’nin ayyaş olana kadar içtiğini, “sen sarhoş mu yazıyorsun?” dedikleri zaman, kaç kişi yüzünde beliren sanat anlayışı ile yaşamının arasındaki uçuruma kendini koydu?

tarih deliliklerle dolu, kaç kişi bu deliliklerin arasında yolculuk yapmak ister?

“gecenin mahremiyetini yırttım” derken rimbaud’u kaçımız anladı, verlain korkularının kendini uyutmadığını, nietzsche otel odasında kusmukları içinde ölürken yanında hiç kimsenin olmamasını, miller’in karısını sattığını bile bilmiyoruz belki de…

gorki gibi yazabilmek için on yılımı harcarım diyebilecek kaç deli var aramızda, descartes’in alın kuralları eserini yazdıktan sonra tebessüm içinde övünerek kahvesini yudumladığını, kendi romanında kurguladığı kişiliğe herkesten önce kendisinin inandığı gogol gibi, kaç kişi var kurgusuna güvenen?

tarih deliliklerle dolu…

cipolla’nın iktisat tarihine meydan okuduğunu bile unutmuşuzdur.

ibni sina’nın “tıbbı üç kelime içine alıyorum” dediğinde kibirli halini , batuta her gördüğü yüze inancını sorduğunu, farabi mutluluk teorisini kalem alırken mutsuz olduğunu kaçımız düşündü ki?

düşüncelerin sakıncalı olabileceğini bile kralların savaşları kaybettiklerinde anladıklarını, kardeş kavgalarının gölgesinde suskunlukları, saray odalarında musiki yerine fransız müziğinin seslendirildiğini, kaç kişi gerçeklerin bizim düşündüğümüz gibi olmadığını biliyor ki?

tarih deliliklerle dolu….

sanat anlayışını hayatları ile kıyasladığınızda kaç sanatkar, kaç yazar, kaç şair, aklımızda hayal etmiş olduğumuz şekilde yaşadı ki?

sanat delilik ister demiyorum, ama sanatkar deli olabilir…"

Deliliğin Tarihi, Michel FoucaultDeliliğin Tarihi, Michel Foucault
Fatmanur Tali, bir alıntı ekledi.
28 Haz 2015

Bize deniyor ki hapishaneler aşırı kalabalık. Peki ama ya aşırı-hapsedilmiş olan halksa?

Michel FoucaultMichel Foucault
Ferah, bir alıntı ekledi.
05 Oca 2015

''Kim olduğumu sorma ve benden aynı kalmamı bekleme. (...) Belgelerimizin düzenli olup olmadığıyla ilgilenmeyi bürokratlarımıza ve polisimize bırakalım.''

Michel FoucaultMichel Foucault
Çiğdem Gürsoy, bir alıntı ekledi.
31 Mar 2016 · Kitabı okuyor

"Delilik yalnızca hayal gücünün ayarının bozulmasına ilişkindir"

Deliliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 345 - imge)Deliliğin Tarihi, Michel Foucault (Sayfa 345 - imge)
despina, bir alıntı ekledi.
 16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..bir ameliyat masasının üstünde bir dikiş makinesi ile bir şemsiyenin rastlantısal olarak bir araya gelmesi kadar güzel..

Bu Bir Pipo Değildir, Michel Foucault (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları , 13. Baskı)Bu Bir Pipo Değildir, Michel Foucault (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları , 13. Baskı)
M''Türken, bir alıntı ekledi.
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ruh politik bir anatominin sonucu ve aracıdır; ruh bedenin hapishanesidir.

Hapishanenin Doğuşu, Michel FoucaultHapishanenin Doğuşu, Michel Foucault
Nupel Da, bir alıntı ekledi.
01 May 04:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar kapalı ortamlara tıkılır, o ortamlarda kendi aralarında bir uyum içinde mekanın düzenine uygun, belirli zaman dilimlerinde çalışırlar, çalışırlar, çalışırlar. Amaç mı? Daha üretken, daha yapıcı bir toplum elbette. mesela bir devlet memuru -genelde- sabah erkenden uyanır, işe doğru yola çıkar, ofisine geçer ve koltuğuna oturur. Saat saat yapacakları planlanmıştır. Yemek yemesi gereken saat bellidir ve hatta tuvalete gidebileceği saatler de kimi zaman. Böylece otorite bizim yerimize bizi düşünerek insani ihtiyaçlarımız için boşuna zaman ve enerji harcamamızı hedeflemiştir. Artan enerji toplumun egemenliğine aktarılır, kaynağı güçlü tutmak için de bu rol model toplumda her yaştan insana uygulanır. Doğduğumuzdan itibaren aile içinde, okul çağına geldikten sonra okulda, askerlik çağına gelince kışlada, sonra insanın çalıştığı yere göre fabrikada, ofiste, şirkette, hastanede ve hapishanede disiplin altında olur toplumlar. Kişi kendi enerjisini kaynak olarak kullanamayacak duruma gelmişse adres tımarhanelerdir. Fakat üzülmesin tımarhanedekiler, dışarıda akıllı avı vardır hapishanelere sokulmaları için.

Hapishanenin Doğuşu, Michel FoucaultHapishanenin Doğuşu, Michel Foucault
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
 11 Şub 14:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

...suda ve yeryüzünde ne kadar varlık varsa, gökte de o kadar varlık vardır ve bunlar birbirlerine denk düşmektedirler; son olarak da, yaratılmış her şeyin içinde "Varoluş, İktidar, Bilgi ve Aşk tohumları eken" Tanrıdan bir parça vardır.

Kelimeler ve Şeyler, Michel Foucault (Sayfa 47 - undefined)Kelimeler ve Şeyler, Michel Foucault (Sayfa 47 - undefined)
Sinan, bir alıntı ekledi.
 24 Eki 2017

mutluluk hayatta insanın kendini ne kadar güzel oyalayabildiğiyle doğru orantılıdır. mutlu hissediyorsanız siz bu işi güzel yapıyorsunuz demektir.

Deliliğin Tarihi, Michel FoucaultDeliliğin Tarihi, Michel Foucault